Hirdetés

Chieftec Maestro - második tétel

Kívülről

Majdnem egy évvel ezelőtt, hosszú hallgatás után új házzal rukkolt elő a Chieftec. A főként tornyairól ismert gyártó a kor divatjának engedve egy HTPC-házat prezentált, melynek a Maestro nevet adta. Természetesen mi is rákaptunk az újdonságra, de kissé csalódtunk benne, lehetett volna jobb is. Most ismét egy Chieftec Maestro került boncasztalunkra.

Az új mester kisebb elődjénél. A 350 mm-es szélességből arra lehet következtetni, hogy csak microATX alaplap fér bele. Mélysége viszont 440 mm, ami szűkebb polcok esetén gond lehet. Bár első látásra szálcsiszolt alumíniumnak tűnhet, az előlap egyszerű műanyagból van. A közepén keresztbefutó X alakú látványelemet szerintünk hanyagolhatták volna. A teljesen fekete kivitel mellett olyan is van, melyen ez az X ezüstszürke.

A homlokzat felől elérhető meghajtókat és csatlakozókat elrejtették. A jobb szélre, kis ajtó mögé állítva szereltek be egy 3,5 colos keretet, amibe manapság már nem floppymeghajtót, hanem univerzális kártyaolvasót illik telepíteni. A középtájra helyezett DVD-írót lecsúsztatható fedél takarja. A kapcsolók és LED-ek alatt felnyíló ajtó mögött van a két USB, a FireWire és két audioaljzat.

A házat nemcsak fektetve, hanem állítva is használhatjuk. Ilyenkor nagyjából akkora, mint egy minitorony. A gyártó egy készlet (négy darab) öntapadós gumilábat mellékel, melyeket a kiválasztott helyzetnek megfelelően rakhatunk fel.

A 136 mm-es magasságnak köszönhető, hogy a kisebbik Maestróba is beleférnek a teljes magasságú bővítőkártyák. Ez azoknak jó hír, akik esetleg komolyabb VGA-t, hang- vagy tunerkártyát is szeretnének beépíteni. A bővítésnek a microATX szabvány négy csatlakozója szabhat határt. Helyszűke miatt a táppal is spórolni kellett egy kicsit, nem standard ATX, hanem SFX méretű. Az alaplap hátsó panelje fölött két 60 mm-es ventilátorhelyet alakítottak ki, a processzor fölött pedig egy szellőzőrács látható. Az oldalfalakra is jutottak nyílások.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Chieftec Maestro kombitorony CS-01
Elérhető színek fekete, illetve fekete ezüstszürke berakással
Méret 440 x 350 x 136 mm
Anyag acél, műanyag
Beszerelhető alaplapok microATX
5,25"-os helyek száma 1 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső, 2 db belső
Bővítőkártyák száma 4 db
Hűtés hátul két 60 mm-es ventilátorhely
elöl 80 mm-es ventilátorhely
felül (vagy oldalt) 92 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró
Tápegység 300 wattos SFX
Ház tömege táp nélkül 7,2 kg
Forgalmazó Kelly-Tech Kft
Bruttó fogyasztói ár 19 600 Ft

Belülről

A szokásostól eltérő házaknál mindig izgatottan várjuk, hogy mit is találunk belül, milyen lesz a meghajtók elhelyezése, a rezgéscsillapítás, szellőzés, szerelhetőség. Az új Maestro elsőre meglehetősen szokványosnak tűnt. A tápegységet az alaplaptól balra helyezték, a meghajtók elöl vannak. A homlokzat csatlakozóihoz, gombjaihoz és LED-jeihez tartozó vezetékek megfelelő hosszúságúak.

A meghajtós részt boncolgatva nem hittünk a szemünknek, amikor a jobb oldalon megláttuk a 2,5 hüvelykes merevlemeznek kialakított helyet. Végre egy gyártónak eszébe jutott az a napnál is világosabb megoldás, hogy egy halkra tervezett HTPC-be érdemes csendes kis winchestert szerelni. A középen látható optikai meghajtós rész is érdekes, mert az aljára keresztben egy 3,5 colos meghajtóhelyet szereltek. Ez a hármas blokk egy kézzel kitekerhető csavar oldása után kifordítható, majd kiemelhető, ami a szerelést nagyban megkönnyíti.

A bal szélen, az előlapról is elérhető fiók mellett még egy belsőt is kialakítottak, így akár három merevlemezt is beépíthetünk az új Maestróba. Mindenesetre az látszik, hogy a gyártó az egyetlen 2,5 colos adattárra gyúrt, mert a ház elejébe helyezett 80 mm-es ventilátorhely csak azt szellőzteti, a másik két pozíció alaposan bemelegedhet.

A meghajtók rezgéscsillapításra nem helyeztek túl nagy hangsúlyt, bár az alulról, csavarokkal rögzíthető kis merevlemez, a normál merevlemez és az optikai meghajtó köré is tehetünk gumiból készült alátéteket. Kár, hogy ezeket gyárilag nem mellékelték.

Az egyik szemünk sírt, a másik nevetett, amikor beköltöztünk a Maestróba. Sírt, mert a processzor fölé alig két centiméter híján nem tudtuk fölszerelni a Coolink U8-92 hűtőbordát, és nevetett, mert a Radeon X1950 XT kényelmesen befért, sőt annyi hely is volt mögötte, amennyi egy GeForce 8800 GTS-nek kell. Talán még a legnagyobb GTX is elfért volna, bár meglehetősen vad dolog ilyen kis házba akkora VGA-t tenni. További jó pont, hogy az első ventilátor éppen a VGA-ra fújja a levegőt. A tápegység vezetékei pont olyan hosszúak voltak, hogy minden köteg legtávolabbi csatlakozója elért a 2,5 colos merevlemezig. A fölös szálaknak bőven volt helye a táp mögött.

Az előlapon egy nagyon ötletes, de csak félig megoldott trükköt találtunk. Az optikai meghajtót takaró lehúzható fedelet úgy alakították ki, hogy annak gombját is megnyomja. A probléma csak az, hogy visszafelé nem működik a dolog, záráshoz a tálca elejét kell böködni.

Delta DPS-300AB-9C tápegység

Érdemes pár szót ejteni az SFX formátumú tápegységről is. A ládikó mérete egészen pontosan 100 x 124 x 63 mm, tehát jóval kisebb mint a 140 x 150 x 85 mm-es ATX modellek. Szellőztetéséről egy 80 mm-es ventilátor gondoskodik, amely persze nem fért el a hátulján, csak az alján. DPS-300AB-9C néven külön is megvásárolható, szóval akinek kis tápra van szüksége, akár ilyet is választhat. Idehaza egyelőre csak régebbi változatát, a DPS-300AB-9B-t láttuk, ára 10 000 forint környékén van.

A tápnak 20+4 tűs a fő csatlakozója, amit 4 tűs 12 voltos egészít ki. A meghajtóknak három kötegen összesen hat csatlakozót alakítottak ki. Az elsőn két négytűs konnektor van a táptól 30 és 40 centiméteres távolságban. A másodikon a távolabbi négytűset floppymeghajtóhoz való aljzat váltotta ki, a harmadikon pedig két SATA dugasz lóg.

A paramétertáblára pillantva leolvashatjuk, hogy a kis jószág a jó nevű Deltától származik, akárcsak a Chieftec több tápegysége. A 12 voltos ágát két részre bontották. Egyiknek 11 A, a másiknak 14,5 A a maximuma, közös csúcsteljesítményük pedig 22,5 A, vagyis 270 watt. A 3,3 és 5 voltos ágak közösen legfeljebb 125 wattal terhelhetőek.

Belül minden megvan ugyanúgy, mint a nagyokban, csak kicsiben. A 8 centiméteres ventilátor is a Deltától származik. Az AFB0812HB kódú lapátkerék motorja 0,2 amperes, csúcsfordulatszáma percenként 3100, de már 7 volttól üzemképes. A táp belsejében a szokásosnál kisebbek a bordák, a főtrafó, és a tekercsek is. Mindemellett egy rendes, becsületes, aktív PFC-s berendezésről van szó. A nagy zsúfoltságban jól jöhet, hogy a kimeneti oldal kondenzátorai 105 fokig bírják.

Tesztelés, értékelés

Gonoszak voltunk, amikor összeválogattuk a konfigurációt a kis mester teszteléséhez. Azt már többször is láttuk, hogy a kimondottan HTPC-be való, kis fogyasztású Athlon 64 – vagy most akár már Core 2 Duo – processzorokkal és alaplapra integrált vagy legfeljebb középkategóriás grafikus kártyákkal egyáltalán nincsenek melegedési gondok, ezért most kétmagos Pentium D 830 és Radeon X1950 XT köré építkeztünk. Az alaplap az Intel 945G chipkészletes Foxconn 945G7MA-8EKRS2H volt. Igazi, minden hájjal megkent HTPC-s lap, bár egy Core 2 Duo biztosan jobb ilyen célokra. Egyetlen baja, hogy nincs közvetlen videokimenete, tehát kiegészítő grafikus kártya vagy D-Sub bemenetes tévé kell hozzá.

A gépet kipróbáltuk normál 3,5 colos és notebookos 2,5 hüvelykes merevlemezzel is. Jobb híján az Intel gyári processzorhűtőjét használtuk:

  • Intel Pentium D 830 gyári hűtővel
  • Foxconn 45G7MA-8EKRS2H alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 RAM
  • ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • 60 GB-os Samsung 2,5 colos notebook-merevlemez

Sajnos a Foxconn alaplap kiszúrt velünk, és azt üzente a legfrissebb SpeedFan felé, hogy a percenként 2000-at pörgő hűtő alatt csak 60 fokos a processzor, ami a legkomolyabb hűtőknek is becsületére válna. A pontatlanságot kézi mérővel is igazoltuk, mert a bordán is valamivel többet mértünk 60 foknál. Ez az érték nagyjából 70–75 fokos processzorhőmérsékletnek szokott megfelelni, ezt reálisnak tartottuk. A ház szellőzését kikapcsolva alig pár fokot változott a borda hőmérséklete, de ez nem meglepő, hiszen a ventilátort a videokártya elzárta a CPU-tól.

A nagy VGA éppen a szélkeréknek köszönhetően nem melegedett túlzottan. Játék közben hűtése nagyjából olyan tempóban gyorsul fel, ahogyan a miditornyokban szokott. Ventilátor nélkül már egy kicsivel melegebb volt a helyzet.

Veszélyes forróság a 3,5 colos merevlemez környékén alakult ki. Az adattár a homlokzat felől elérhető 3,5 kis meghajtóhely és a DVD-író közé ékelve könnyedén 50 fokosra melegedett, és az író alá függesztve sem volt jobb a helyzet. A ventilátor előtt hűsölő kis notebookos viszont nagyon jól érezte magát, ráadásul csöppet sem rezonált. A mai SATA-s 2,5 hüvelykes merevlemezek árát és hangját figyelembe véve szerintünk egy ilyen egység a legjobb választás a Maestróhoz.

A másik, kellemetlenebb hangforrás a táp volt. Persze zajosságában meghatározó szerepet játszott a túlméretezett processzor és VGA. Amikor minden vas lendületbe jött, nagyjából 250 wattot fogyasztottak, és alaposan megpörgették a 8 cm-es ventilátort. Nyugalmi helyzetben viszont elég csöndes volt a táp. A tesztkonfigurációnál ez is 100 watt körüli fogyasztást jelentett, amit egy okosan összeválogatott HTPC csak csúcsra terhelve ér el.

Értékelés

A Chieftec másodszorra nagyon betalált. Az új Maestro nemcsak kisebb, hanem átgondoltabb is elődjénél. A 2,5 colos merevlemezhely olyan részlet, amit nagyra értékelünk, ugyanúgy, ahogyan a teljes magasságú bővítőkártyák beszerelésének lehetőségét. A masszív felépítésű ház nem rezonált, és kis merevlemezzel a szellőzése is nagyon rendben volt, ráadásul jól szerelhető. Vételára a 300 wattos táppal együtt picivel 20 000 forint alatt marad, ami a konkurenseket figyelembe véve egészen jónak mondható, igaz, az alumínium előlapról le kell mondani. Véleményünk szerint a kisebb Chieftec Maestro a legjobb ár/érték arányú HTPC ház a hazai piacon, ezért különösen ajánlott minősítést érdemel.

 

Chieftec Maestro CS-01

rudi

A Chieftec Maestrót a Kelly-Tech Kft., a Foxconn alaplapot a HRP Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • CeBIT 2007: vízió light - 2. rész

    A kiállításról szóló körképünk folytatásában alaplapokkal, HTPC-kkel és videokártyákkal foglalkozunk, de akad más meglepetés is.

  • Chieftec retró

    A neves gyártó néhány etalonnak számító házát vettük elő, hátha vannak olyanok, akik még – vagy már – nem találkoztak velük.

  • HTPC az MSI-től

    Az idei CeBIT-en hemzsegtek a HTPC-k. Az MSI egyik csinos modelljét teszteltük.

  • Iskolakezdés a hardverpiacon

    Újdonságok tömkelegével és néhány érdekes akcióval készülnek a gyártók a nyári szünet utáni újrakezdésre.

Előzmények

Hirdetés