Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • h_143570

    addikt

    válasz Raymond #49 üzenetére

    Teljesitmeny szempontjabol ugyan az a 2. Az egyetlen tenyleges kulonbseg, hogy az ujabb verzioban mar nem pusztul meg 2even belul az ora jel generator.

    A szoftver korites amit adnak hozza erosen javasol virtualizacios (docker alapon) munka folyamatokat. Illetve olyan alkalmazasokat amik kepesek lennenk egy SMB szerver igenyeit kielegiteni (DNS, stb.)

    A gyakorlatban visszont mar egy Plex-el is gondjai vannak. SMB szolgaltatasokat figyelembe veve sem jobb a helyzet.

    Az alap 4 GB memoria kiszereles is gyengecske a fentiek kielegitesere. Visszont 16-ra bovites utan mar egesz jol hasznalhato. Van eleg memoria lemez cachenek.

  • Raymond

    félisten

    válasz h_143570 #51 üzenetére

    "Teljesitmeny szempontjabol ugyan az a 2"

    Egyaltalan nem, eloszor nezz utanna.

    Ha pedig ezen nem tudsz egy SMB DNS szervert futtatni akkor ott mas bajok vannak.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MrCsiT #50 üzenetére

    Ezen segítene egy 2,5Gbit-es vagy 10Gbit-es RJ45 hálózati csatoló, amit a számozás szerint még 2019-re szánt modelljében sem tud villantani a Syno.

    Biztos vagy te ebben?

    Kicsit vicces, hogy az elején koptatom a billentyűzetet, hogy felhívjam a figyelmet arra az apró problémára, hogy olcsó 10GbE nincs jelenleg. A Synology kínál megoldást a 10GbE-re, fent linkeltem olyan eszközöket, amik beépített csatival bírnak, de amúgy a komolyabb NAS-okba van beépíthető hálózati kártyája 10GBase-T (RJ-45) illetve SFP+ csatis megoldásban is. Ezekkel az a probléma, hogy nem olcsók, és ha valaki nem használja ki, akkor tök felesleges beépíteni.

    De ha csak azt veszem, hogy készítek az asztali PC-ről egy 100 GB-s biztonsági mentést, amit azután át szeretnék másolni a NAS-ra, akkor engem már limitál a gigabites hálózati csatoló, az aggregation-nel meg Windows környezetben 115 MB/s-re lehetett feltornázni a sebességet, tehát az nem mérvadó sebességnövekedés.

    Link Aggregation-nal, 2db Gigabites csati összefogásával én 200MB/s feletti sebességet is láttam, a 115MB/s (egy nagy fájl másolásakor) az egy gigabites hálózati sebességre utal...

    Ha körbenézel a piacon, több gyártó (de pl. Asrock) is tesz már 2,5Gbit-es RJ45-ös csatlakozót az alaplapjára.

    A most kijövő deszkákon látni. Néhányon még 10GBase-T csatit is. Csakhogy ezek mind a méregdrága HEDT deszkák, esetleg a szintén méregdrága gamer alaplapok. Szóval jelenleg jobban jársz, ha veszel egy átlag deszkát, és abba egy 10GbE hálókártyát...

    Talán Asus-tól láttam olyan switch-et, ami szintén kezelné a 2,5Gbit-et RJ45-el, lassan elfogadható áron.

    A 2.5GBase-T és az 5GBase-T egy róka fogta csuka eset. A 10GbE eszközök drágák, az 1GbE lassú, most próbálkoznak a kettő közötti arany középút megtalálásával, de konkrétan még csak mutatóba akad egy-két hardver, ami támogatja.

    Jelenleg ha 1Gbit feletti sebességet akarsz, jobban jársz, ha az Enterprise eszközök között nézel szét. Faramuci helyzet, de ez van... :(

    Ebben - ahogy előttem is írták - a Synology láthatóan lemaradt pl. a Qnap és mások mögött, és ezt - Syno tulajként - sajnálom.

    Jól néz ki, hogy én védem a Synology-t (aki amúgy inkább az épített NAS-okat preferálja), de tegyük hozzá, hogy a Synologynak van megoldása a problémára - csak megfelelő NAS-t és Syno hálózati kártyát kell venni hozzá.

    A QNAP és az ASUSTEK tényleg jobban rámozdult a beépített 10GbE hálózatis NAS-okra, csak éppen jelenleg felemás a helyzet a mögéjük helyezhető hálózatról... Olcsó megoldás nincs, jó megoldás van, csak méregdrága. Én látok logikát a Synology megközelítésében, még ha én sem vitatom el, hogy nem a legszerencsésebb cég megközelítése. Csak éppen ha mondjuk ez az adott NAS mondjuk 2db 10GBase-T vagy két SFP+ porttal jött volna ki, száz ezer forinttal drágábban, akkor meg amiatt morogna mindenki, hogy mi a frászkarikát akar a Syno ilyen drága eszközzel a piacon, amikor van nála olcsóbb is... :P

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • h_143570

    addikt

    válasz Raymond #52 üzenetére

    Utana neztem, a kb 20% kulonbbseg 4-5 ev alatt nem tul acelos fejlodes. Nem fog rajta tobb minden futni.
    A 15+ -os modelekrol egyszeruen nem eri meg frissiteni.

    A DNS server csak egy pelda volt, a hozza adott SMB-nek celzott szoftver koritesbol. A processzor kb file szerver muveletekre eleg a tobbi funkcionalitasra mar nem.

    [ Szerkesztve ]

  • Raymond

    félisten

    válasz h_143570 #54 üzenetére

    Nem tudom mit neztel, de a 4 magos C3000-es a 8 magos C2000-es teljesitmenyt nyujtja azoknal az itt fontos feladatoknal.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Raymond

    félisten

    válasz h_143570 #56 üzenetére

    Talan nem azt kene nezni ha mar annyira a NAS mas szerver funkcioi erdekelnek ;)

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • h_143570

    addikt

    válasz Raymond #57 üzenetére

    A szerver resze kulonosebben nem erdekel. A gondom, hogy a jelenlegi hardverrel kb semmire sem eleg jo ami szamitas igenyes. Lemez kapacitasra egesz elviselheto, amig nem kellenek a kulso bovitok.

    Szemely szerint a tisztan tobb magos altalanos szamitasi teljesitmeny erdekel.
    Resilio/Syncthing, Plex es RAID6. Az egy szalas +70% nem rossz, visszont 4 magon mar csak 20%.

  • Raymond

    félisten

    válasz h_143570 #58 üzenetére

    "A szoftver korites amit adnak hozza erosen javasol virtualizacios (docker alapon) munka folyamatokat. Illetve olyan alkalmazasokat amik kepesek lennenk egy SMB szerver igenyeit kielegiteni (DNS, stb.)

    A gyakorlatban visszont mar egy Plex-el is gondjai vannak. SMB szolgaltatasokat figyelembe veve sem jobb a helyzet."

    versus

    "A szerver resze kulonosebben nem erdekel."

    Azert jo lenne ha alapvetoen tisztaban lennel a minium dolgokkal amirol diskuralni probalsz, maskepp ez ertelmetlen.

    "Resilio/Syncthing, Plex es RAID6"

    Ezekhez is peldaul boven eleg, vagy ha van valami info hogy nem akkor kivancsi lennek ra mi az. Ha esetleg a Plex-nel transcoding-ra gondolsz akkor termeszetesen nem fog mindent tudni mert erre ez eleve nem arra van. Arra van mas termeke a Synology-nak is amiben van hardveres transzkodolas. Csak hat itt megint tudni kene mit is nezeget az ember meg mit is akar valojaban.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • h_143570

    addikt

    válasz Raymond #59 üzenetére

    Valoban szerencsesebb lett volna ha az SMB server szolgaltasok kulonosebben nem erdekelneket irok.

    Resilio/Syncthing, Plex (foleg offline transcoding) es RAID6-ra eppen eleg, RAM bovites utan, de akkor mar elege vege van.
    Ha ezek melle akarnad hasznalni virtualizacios kepesegeit, akkor mar gyorsan kifogy belole a kraft.

    A termek kulonben szoftver es support szempontjabol egyben van, a C2000-es sorozatu proci halal ellenere is (csereltek posta fordultaval).

    A fentebb emlitett hasznalati szint korul van vege a Plus szerianak processzor szempontbol.

    A DS1515+-rol nincs nagyon hova lepni Plus szerian belul. Az ujabb modelek nem hoznak annyi CPU tobbletet.
    Ez a helyezet az elmult 4 generacioban, de legalabb az ujabbakban mar lehet 10GbE vagy Flash Cache.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #41 üzenetére

    Már nem azért, de Te kezdted egy olyan orbitális baromsággal a vitát, hogy tök mindegy mekkora a belső hálózat sebessége, ha a net lassú. Szal ez esetben bezony Te mész szembe a forgalommal.

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz #54625216 #61 üzenetére

    Megpróbáltad már értelmezni azt a mondatot amire reagálsz? Nem ártana, legalább így utólag.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #62 üzenetére

    (#13) perovics:

    "Én sem értem, hogy miért nincs benne alapból 10GbE. Asus és QNAP 4-5 lemezes, olcsóbb megoldásaiban benne van.
    ...
    Tavaly felújítottam a házat és bekábeleztem CAT6e-vel. Még minden eszköz 1GbE, de már nem veszek semmit, ami nem tudná a 10GbE-t. Nincs már messze, hogy lemenjen a 10GbE switchek és hálókártyák ára egy normális szintre."

    (#16) Dr. Akula válasza perovics (#13) üzenetére:

    "Amíg a gigás netet se tudják Pesten szolgáltatni, addig tökmindegy."

    Hogyan kellene másként értelmezni a mondatodat, hogy ne azt jelentse, hogy szerinted amíg a net lassú, addig a belső hálózat sebessége tökmindegy?

    [ Szerkesztve ]

  • Dr. Akula

    nagyúr

    válasz #54625216 #63 üzenetére

    Mondjuk úgy, hogy nem tökmindegy, hanem a kihasználható sávszél FELETT tökmindegy.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Dr. Akula #64 üzenetére

    Éppen ez az, hogy de. A belső hálózat sebessége tök független a net sávszélességtől, mert számtalan olyan szituáció létezik - átlagos, otthoni felhasználás mellett is -, amikor két lokális gép között a lehető legnagyobb adatátvitelre van szükség. Már az is furcsa, hogy erről egyáltalán vitatkozni kell.

  • MrCsiT

    addikt

    válasz Cifu #53 üzenetére

    Köszönöm szépen a kimerítő választ a problémakörre. :R

    Természetesen, igazad van abban, hogy kiegészítő kártyával, vagy vállalati szegmensbe szánt rack-nasokon van 10GbE, de én mezei otthoni felhasználóként egy DS719+ 2 lemezes NAS-on szeretném látni a "szutyok" gigabites csatoló helyett a 10GbE csatlakozót, alapáron, és nem úgy, hogy 300e a NAS, és még +50e a PCI-E-s kiegészítő kártya bele, amivel gigabit fölé mehetnék..

    A 115 MB/s-t úgy láttam, hogy
    1. a NAS aggregált csatolóval csatlakozik a switch-re, ami tud LaG-ot(static link aggregation, ami be van állítva, úgy emlékszem);
    2. a PC szintén ugyanígy, és a Win 10 alatt létezik driver, tehát elvileg a Win 2Gbps-nek írja a hálózati sebességemet.

    Egy darab gigabites csatlakozón 103-105 MB/s volt a max, amit láttam, nagy fájl másolásakor.
    Így, LaG-al írt a Total Commander 114-115 MB/s -t a másolásomra.

    Közben, néztem a NAS-t is, és időnként 130-150 MB/s-t mutatott hálózati forgalmi sebességnek.

    Tudom, hogy elvileg a LaG több gép és 1 kiszolgáló között adna a kiszolgáló oldaláról a gigabites sebességnél magasabb sebességet (kombináltan, a több gép felé) de azt gondoltam, talán 1 gépről is össze tudom hozni a sebességnövekedést - és nem teljesen az lett, mint amit vártam.

    Ha tehát ezek után, nem akarom a 716+ -t lecserélni 350-360.000 Ft-ért egy belső PCI-E slotos NAS-ra, akkor csak az marad, hogy reménykedek, hogy előbb-utóbb az alsóbb kategóriákban is megjelenik a 10GbE csatoló a Synology eszközökön.

    Dr. Akula: Ezt engedd el.. senkit nem érdekel az internet sebessége, mikor belső hálózati másolásról beszélgetünk, tökéletesen igaza van az előttem szólónak. A net sebességet ennél a kérdésnél egyáltalán fel sem kellett volna hoznod. :N

    [ Szerkesztve ]

    "Nekem a "link" egy hivatkozás legyen, ne egy ember ?!" - by Mr.CsiT

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MrCsiT #66 üzenetére

    Mostanában a Qnap kezd rákapni erre a témakörre (a már említett ASUSTOR mellett). A Syno úgy tűnik jelenleg abban gondolkozik, hogy ha a T. vásárló 10GbE-t szeretne, akkor tessék a cégeknek szánt (drágább) megoldások közül válogatni... :(

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • mtz81

    tag

    válasz MrCsiT #66 üzenetére

    Helló!

    Kicsit akkor beszéljünk a HDD-k ről.

    A gyártó által feltüntetett írási és olvasási sebesség értékek csak RAW módban, és csak lineáris írásra és olvasásra vonatkoznak. Ilyen értékeket soha nem lehet mérni normál használat mellett. RAW módban nem tudod használni mert particionálni és formázni kell, hogy tudd használni. Lineáris írás sem jön létre soha, ebből adódóan lineáris olvasás sem fog létrejönni soha.

    A használt RAID típusa is befolyásolja a sebességet:

    RAID0 - a leglasabb HDD írási/olvasási sebessége szorozva a HDD-k számával, viszont nincs semmiféle redundancia, egy HDD halála esetén az összes adat elveszik, minimum 2db HDD kell hozzá

    RAID1 - a leglassabb HDD írási/olvasási sebessége, redundáns, de helypazarló, minimum 2db HDD kell hozzá, 1db HDD meghibásodádát viseli el

    RAID10 - két RAID1-es tömb RAID0-ba szervezése, sebességben azt tudja mint a RAID0, de redundáns, minimum 4db HDD kell hozzá, 1db HDD mehibásodását biztosan, 2db HDD meghibásodását csak bizonyos körülmények mellett viseli el

    RAID5 - minimum 3db HDD kell hozzá, egy HDD kapacitása elmegy a paritásokra ezért nem olyan pazarló mint a RAID1. Olvasási sebességben kicsit gyorsabb mint egy önálló HDD, viszont írási sebessége valamivel lassabb mert a paritásokat ki kell számolni. Minél több HDD-ből áll a tömb, az írási/olvasási sebesség értékek nőni fognak, 4db HDD-vel érdemes kezdeni, mert úgy az írási sebessége nagyjából annyi lesz mint egy önálló HDD-nek. 1db HDD meghibásodását viseli el.

    RAID6 - minimum 4db HDD kell hozzá, két HDD kapacitása elmegy a paritásokra ezért nem olyan pazarló mint a RAID1, de pazarlóbb mint a RAID5. Olvasási sebességben kicsit gyorsabb mint egy önálló HDD, viszont írási sebessége valamivel lassabb mert a paritásokat ki kell számolni (itt ráadásul 2szer, vízszintesen és függőlegesen is). Minél több HDD-ből áll a tömb, az írási/olvasási sebesség értékek nőni fognak, 6db HDD-vel érdemes kezdeni, mert úgy az írási sebessége nagyjából annyi lesz mint egy önálló HDD-nek. 2db HDD meghibásodását viseli el.

    SHR - a synology hibrid megoldása, ami a RAID1 és RAID5 tulajdonságait ötvözi, ezáltal lehetővé teszi különböző HDD-k RAID-be csatolását kihasználatlan kapacitás nélkül. Minimum 2db HDD-vel kell kezdeni. A legnagyobb kapacitású HDD-ből kell minimum 2db.
    1db HDD meghibásodását viseli el. Ez a legrugalmasabb megoldás, de mint általában minden hibrid megoldásnál itt is fel kell áldoznunk valamit a rugalmasság oltárán, ez pedig a sebesség. Írási/olvasási sebessége ennek a leglassabb, és minél jobban bonyolítjuk annál lassabb lesz. A többi megoldás esetében az összes HDD kapacitása a tömb legkissebb kapacitású HDD-jéhez lesz igazítva.

    RAID50 és RAID60 - ebben az esetben két RAID5 vagy RAID6 tömbot szerveznek RAID0-ba. Ugyan az igaz rájuk mint a RAID5-re és RAID6-ra csak a sebesség duplázódik. Sok HDD
    kell hozzá, drága, ritkán használják.

    A RAID01 értelmetlen, a RAID2 és RAID3 már nem használatos, így ezekről nem írok.

    A sebességet befolyásoló tényező még a használt fájlrendszer is. Ezek az adatok tárolási helyének nyilvántartására, adatbázisokat használnak, amiket ki is kell olvasni vagy írni amikor olvassuk vagy írjuk az adatokat. Ezen felül még egy csomó mindent csinálnak (naplózás, metadatázás, ellenőrzőösszegek, stb.), hogy az adataink integritását megőrizzék, törölt fájlokat visszaállíthatóvá tegyék, vagy verziókezelést valósítanak meg, pillanatfelvételek készítsenek, titkosítsák adatainkat, stb-stb. Szolgáltatásiktól függően vannak gyorsabbak, lassabbak, biztonságosabbak és kevésbé biztonságosak.

    Visszatérve a Syno nasokra az ext4 gyorabb, btrfs biztonságosabb (automatikusan önellenőrző, őnjavító). Ráadásul a Synok, és nem csak a synok hanem gyakorlatilag majdnem minden NAS nem hardveres, hanem szoftveres RAID-et használnak, ami a CPU-t és a RAM-ot terhelik.

    Ha egy HDD valós sebességére vagyunk kíváncsiak, akkor rakjuk bele egy PC-be amiben SSD is van és végezzünk másolásokat közöttük oda-vissza.

    Önálló SATAIII HDD-k esetén a 110 MB/s körüli érték teljesen jó. Aki ennél nagyobb sebességet szeretne elérni HDD-kel, az vegyen minimum 4 lemezes NAS-t.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák