Hirdetés
Kezelőfelület
Szokásos, internetböngészővel elérhető kezelőfelülete van a ZyXEL AC1700-as routerének. A kisméretű kezdőképernyőn kiderült, hogy a magyar nyelvet nem támogatja, viszont az alapértelmezett jelszót beletáplálták, első használata után azonnal felajánlja cseréjét. Kedves részlet, hogy a pontos időt és az időjárás állapotát is kijelzi a beléptetőablak, bár a tajvani adatokkal idehaza nem sokra mentünk.
Először azt hittük, hogy csak valami rossz vicc, esetleg hibásan töltődött be a router kezelőfelülete, de néhány frissítés után bizonyossá vált, hogy az elnagyolt, picike, mégis pixeles grafika bizony a ZyXEL legmodernebb routerének kezelőfelülete. Nem is értjük, 2013 végén hogy lehetett ilyennel kiadni, mintha valami kis felbontáshoz lenne méretezve, ráadásul az alul kiválasztható elemek ablakai megint más stílusban jelentek meg.
Elsőre az egyszerűsített kezelőszerveket kaptuk meg, itt a hevenyészett hálózati térkép mellett alapvető információkat találunk a routerről és a Wi-Fi hálózatokról, beállíthatjuk, mikor legyen aktív a rádiós rész, egyszerű tartalomszűrőt, Wi-Fit és internetkapcsolatot konfigurálhatunk.
Valamivel barátságosabb az „Expert Mode”, vagyis szakértői mód, ahol már egy klasszikus, bal oldali főmenüben navigálhatunk, aminek egyes pontjaihoz többlapos beállítási lehetőségek tartoznak. Itt is a hálózat mórickarajzával kezdünk, de további információkat is kapunk az átvitt adatokról, sávszélességről, letöltésekről, hálózati eseményekről, illetve állíthatjuk a csatlakozott számítógépek prioritását.
A meglévő Wi-Fi hálózat mellé további kettőt kapcsolhatunk be, melyek nagyjából úgy működnek, mint a vendéghálózatok, külön SSID-vel, korlátozható hálózat- és interneteléréssel. Az expert módban is megtalálható a rádiós egység működésének időzítése. Minden napra egy intervallumot adhatunk meg, ami jelölheti azt az időszakot, amikor be van kapcsolva a Wi-Fi, de azt is, amikor ki van kapcsolva.
Ezen felül viszont már semmi érdekeset vagy különöset nem találtunk az elavult kezelőfelületen. Mind a két USB aljzaton szabályozhatjuk, hogy milyen fájltípusok kerüljenek a DLNA kiszolgálóba, illetve SAMBA és FTP kiszolgálót állíthatunk be.
A karbantartó részleg egyetlen említésre méltó eleme a router és az elérési pont (AP) üzemmód közötti váltás. A Status részlegben egyszerű szöveges módban rengeteg információ tárul elénk, még a CPU és RAM állapota is megjelenik. Összességében viszont nagyon lehangoló a ZyXEL elit routerének kezelőfelülete, ráférne egy alapos modernizálás, ami egyébként egy firmware-frissítéssel megoldható lenne.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!