Hirdetés

Zalman Reserator víztorony - frissítve

A Reserator 1 Plus

Nagytestvér figyel ránk! Júniusi találkozónkon a Zalman Reserator 1 Plusz bizony megizzadt a bivalyerős, de még annál is jobban melegedő, Prescott magos Pentium 4 és a nagy fogyasztású Radeon 9800 Pro párosa alatt. A 80 fok körüli csúcsérték gondolkodóba ejtette a forgalmazót, hiszen a gyártó sokkal alacsonyabb értékeket ígért. Tüzetesebb vizsgálódás után kiderült, hogy az első szállítmányt is megelőző mintadarab gyári hibás volt, így újabb tesztpéldányt kaptunk, amellyel megismételtük méréseinket.

Az új jövevényt még keményebb vizsgálatnak vetettük alá. Mivel külsőleg teljesen megegyezett a korábbival, így a gyors szerelés után hatórás kínzásba fogtunk, melynek eredményei a külső szemrevételezés után olvashatóak.

A tesztalany méretes fekete dobozban érkezett, de minket a belseje - különösen a hatalmas hőleadó radiátor - sokkal jobban érdekelt.

A hűtőblokkokat és egyéb kellékeket félredobálva ástunk le a pakk mélyére, hogy előkerülhessen érdeklődésünk tárgya, a hat és fél kg tömegű, majd hatvan cm magas alumínium torony. Az előző Reserator 1 hűtője még zalmanos kék színben pompázott, az újdonság sikkes feketéje azonban nekünk jobban tetszett. Az ismerkedést boncolással folytattuk.

A víz hűtéséért felelős, két és fél liter befogadóképességű tartály külső falán marcona, négy cm-es lamellák sorakoznak, a belső felület viszont teljesen sík. A vízzel érintkező felület kialakítását nem tartjuk túl szerencsésnek, hiszen a henger formánál jut adott térfogatra a legkisebb felület. Talán a következő verziónál majd belülre is kapunk lamellákat.

A cső egyik végébe csavarozható a talapzatra szerelt pumpa, továbbá a bemenő és kimenő vízvezeték is ide csatlakoztatható gyorszárakkal. A biztonsági szelepes megoldás hasznos újítás a korábbi verzióhoz képest.

A szivattyú az Eheimtől származik. Mivel a Reserator célja nem csak a kiemelkedő hűtési teljesítmény, hanem a hangtalanság is, ezért öt wattos, óránként háromszáz liter folyadék megforgatására képes szívet kapott a rendszer. Ki kell emelni, hogy a korábbi verzióhoz hasonlóan a Reserator 1 Plus-t is a számítógéptől függetlenül, külön kapcsolóval kell üzembe hozni, mely a pumpa 220 voltos konnektorba csatlakozó tápkábelén található.

A hatalmas hőleadó másik végén kell betölteni a folyadékot, ami két liter vízből és fél liter Zalman hűtőfolyadékból áll, ...

...majd rákerülhet a fémkupak, melyen a termék paraméterei olvashatóak.

CPU-blokk hűtése

A készlet többi része ugyan nem ennyire látványos, de a torony félkarú óriás a hűtőblokkok, csövek és a folyadék nélkül.

A Reserator 1 Plus új ZM-WB3 Gold CPU hűtőblokkot kapott, mely nagyobb, de könnyebb, mint a korábbi változatnál megismert ZM-WB2 Gold. Az egység felszerelhető minden ma kapható processzorfoglalatra, feltéve, hogy az alaplap rendelkezik megfelelő furatokkal.

Ahogyan a neve is sejteti, a ZW-WB3 Gold alapja aranyozott rézből készül, a processzorral érintkező felület kidolgozásával meg voltunk elégedve.

Szétszerelési hajlamunkat kiélve megnéztük, mi a helyzet a borítás alatt. Nagy megelégedésünkre a hőátadó felületet növelő bordát találtunk belül.

A felszerelés zökkenőmentesen folyt. A légcsavaros Zalman hűtőknél megismert rögzítőrendszerrel találkoztunk, melyet a blokk kompakt méretei miatt pofonegyszerű volt használni. Alapvetően csavarós rögzítők szolgálnak a vízcsövek felfogatására, de aki előnyben részesíti a fogóval egyszerűen felhelyezhető szorítókat, az kicserélheti a csonkokat.

Videokártya hűtése

Az új Reserator 1-hez jár a videokártyák hűtésére szolgáló ZM-GWB2 készlet, melyben egy hűtőblokk és a Zalmantól megszokott nyolc darab memóriahűtő „sündisznó” található.

A GPU blokk alja már nem aranyozott, de kidolgozása jó minőségű. A csövek felfogatása gyorsszorítós megoldású.

A rögzítőrendszer ismét régi jó barátunk, a Zalman VF700-as sorozatnál láttunk ilyet. Jó hír ez az AGP-s GeForce 6600 tulajdonosok számára: a VF700-hoz hasonlóan a ZM-GWB2 is felszerelhető kártyájukra.

A blokkok felvarázsolása után jöhetett a vezetékszerelés. A CPU-nál csavarós, a GPU-nál gyorsszorítós megoldást használtunk, mindkettő könnyen, gyorsan szerelhető és újrafelhasználható.

Utolsó simítások

Mivel a hűtőborda a házon kívül helyezkedik el, a csöveket egy mellékelt hátlapi panelen keresztül vezethetjük ki. Az előző verziónál csavarok rögzítették a csövet, most ez elmaradt, de különösebben nem hiányzott.

Következő lépésként az áramlásjelzőt iktattuk be, melyet a hűtőtoronyból kivezető csőre érdemes szerelni.

Végezetül a borda gyorszáraiba csatlakozó műanyag csonkokat rögzítettük a mellékelt gyorsszorítókkal.

Arra kell ügyelni, hogy a ház és a radiátor között legalább hatvan centiméter hosszú cső legyen, mert ha szét szeretnénk szedni a rendszert, akkor a vízoszlop magassága fölé kell emelni a házat, hogy a közlekedő edények elve szerint kiürüljenek a blokkok.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Zalman Reserator 1 Plus
Hűtőborda tömege 6,5 kg
Hűtőborda mérete 150 x 150 x 592 mm
Hűtőborda hőleadó felülete 1,274 m2
Töltőfolyadék mennyisége 2,5 l
Pumpa teljesítménye 5W, 300 l/h
Pumpa emelési magassága 0,5 m
CPU blokk Zalman ZM-WB3 Gold
CPU blokk tömege 260 g
CPU blokk mérete 60 x 60 x 20 mm
CPU blokk anyaga alumínium ház aranyozott réz alappal
Felszerelhető Socket A/754/939/940
Socket 478/775
VGA blokk Zalman ZM-GWB2
VGA blokk tömege 60 g
VGA blokk mérete 63 x 45 x 20 mm
VGA blokk anyaga anodizált alumínium
VGA RAM hűtő 8 darab alumínium borda
Gyártó weboldala www.zalman.co.kr
Forgalmazó Pixel Kft.
Bruttó fogyasztói ára 68 600 Ft

Tesztelés, értékelés

A Reserator 1 Plus vizsgáztatásához a CPU-hűtők teszteléséhez használt, erősen melegedő 3,2 GHz-es Prescott magos Pentium 4 köré épülő rendszerünket és a nagy áramfelvétellel „büszkélkedő” Radeon 9800 Pro-nkat használtuk:

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag 84 W TDP
  • MSI 875P Neo-FISR
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • GeCube Radeon 9800 Pro 380/350 MHz
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek 1020 ház

A szobában 24 fokos hőmérséklet uralkodott. Először négy órán keresztül üzemeltettük a processzort teljes terhelésen. Ez négy darab, negyven perces terhelő és ugyanennyi, húsz perces pihentető fázist foglalt magában. Az első menetben 52 fokos maximumot mértünk a processzoron, de a melegedés folyamatos volt. A második körben már nem emelkedett olyan ütemben a hőmérséklet, átléptük az 55 fokos határt.

A harmadik menetben már alig emelkedett a processzor hőmérséklete. A 60 fokos csúcsérték a pihenési fázisban megmaradt 53-55 fokos melegnek köszönhető, ugyanis a hűtőfolyadék három óra alatt már több mint 40 fokosra melegedett a passzív toronyban. A negyedik egyórás menetben már végig 62-63 fokos volt a processzor, és pihentetve sem hűlt 57 fok alá. A hőleadó külső felülete az aljánál 43 fokos, a tetejénél 41 fokos volt, a benne lévő folyadék hőmérséklete meghaladta a 45 fokot.

Egy kis pihenés után, mely alatt a CPU hőmérséklete alig csökkent 60 fok alá, következett egy óra FarCry. A processzor 67 fokos maximumot ért el, ez a hangtalanság mellett kiváló eredmény. A grafikus mag és a videomemória hőmérséklete 65 fok környékén tetőzött, ezt kézi méréssel állapítottuk meg, ugyanis a Radeon 9800 Pro-nak még nincs beépített hőmérője. A játék közben tovább melegedett a bordatorony fala és benne a folyadék is. A talapzat környékén 45 fokot, a tetejénél 43-at, belül pedig 48 fokot mértünk. Egy kis pihentetés után a CPU 60 fokosra hűlt vissza. Ekkor nekikezdtünk egy utolsó, egyórás processzorizzasztásnak.

A 100 %-os terhelés alatt a központi egység hőmérséklete nem érte el a 65 fokot, ez a 60 fokos kiinduláshoz mérten nagyszerű érték. A terhelés befejeztével szinte azonnal visszaállt a 3,2 GHz-es Pentium 4 hőmérséklete 60 fok környékére, és ott is maradt. Eközben a hűtőborda hőmérséklete visszaállt a játék előtti szintre.

A rendszerhőmérséklet végig a megfelelőnek mondható 35 fok alatt maradt, csúcsértékét természetesen játék közben érte el. A vizes rendszer kiváló hőelvonó képességét jelzi, hogy a gépházban a hűtőfolyadékénál jóval alacsonyabb hőmérséklet uralkodott.

Essék szó a Reserator hangjáról is! Az egyetlen dolog, amit éreztünk, az a radiátor enyhe vibrálása volt, ha rátettük a kezünket. A gumírozott talapzat nem engedte továbbterjedni a rezgéseket. Az egyetlen zajforrás, a kis teljesítményű pumpa gondosan el van zárva a radiátor mélyén.

Értékelés

Eddig még nem találkoztunk olyan hűtési megoldással, mely ventilátorok nélkül, teljesen hangtalanul, elfogadható hőmérsékleten tartott volna egy legerősebbprocesszoros, forrósodóvideokártyás rendszert. Halk üzemmódban a 65 fokos csúcsértéknél alacsonyabbat csak a legjobb léghűtéses megoldások produkáltak tesztgépünkben, ezeknél a megújult Reserator 1 Plus jelentősen halkabb volt.

Első találkozásunk óta a Zalman passzív vízhűtésének ára tízezer forintot csökkent. Mindazoknak ajánlott, akik teljesen hangtalanul szeretnék üzemi hőfokon tartani processzorukat és videokártyájukat.

 

Zalman Reserator 1 Plus

rudi

A Zalman Reseratort a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés