Hirdetés

Zalman: heat-pipe a tápban

Zalman ZM360B-APS és ZM460B-APS kívülről

Egyre nagyobb a divatja a halk számítógépeknek. Ma egy hardvernél nem csak a teljesítménye fontos, hanem hangja is. Pár éve még vígan számítógépeztünk ordító processzorhűtővel, most meg már a csúcskategóriás videokártyáknál is ciki, ha az elvártnál kicsivel hangosabban szólalnak meg. Tápos berkekben a passzív megoldások jelentik a hangtalan alternatívát, de ezek amellett, hogy drágák, gyakran problémát is okoznak, hiszen nincs ventilátoruk, így nem segítenek be a ház szellőztetésébe, sőt gyakran külön légáramlatot igényelnek, amivel éppen előnyük válik köddé. Egy halk ventilátorral megáldott táp gyakran jobb megoldás lehet a passzívnál. Sokan meglévő áramforrásuk szellőztetőjét cserélik halkabbra, ami garanciavesztéssel jár, és némi hozzáértést igényel, hiszen nem lehet felelőtlenül túl kicsire, gyengére cserélni egy ventilátort.

A Zalman hűtési megoldásai halkságukról ismertek, ezért nem csoda, hogy a tápoknál is ezt a vonalat követték. Mivel a koreai vállalat nem gyárt számítógépes tápokat, beszállító után kellett nézniük. Egy tápot akkor lehet halkan hűteni, ha nagyon jó a hatásfoka, hiszen ekkor kevesebb energiát alakít hővé. A Zalman választása talán éppen ezért esett az FSP-re, melynek új tervezése a legjobbak között van, hatásfoka eléri a 85%-ot. Ez annyit jelent, hogy egy 300 watt fogyasztású számítógép esetén a tápnak 352 wattot kell kivennie a konnektorból, aminek 15%-a, vagyis 52 watt a transzformálás során hővé alakul. A ventilátornak és a táp bordáinak ezt az 52 wattnyi hőt kell lekezelnie, ami vetekszik egy közepes processzor vagy videokártya termelésével.

Szerkesztőségünkben mind a három modern belsejű Zalman táp tiszteletét tette. Az első kettő, a ZM360B-APS és a ZM460B-APS elsőre teljesen szokványos, 360 és 460 wattos tápnak tűnik, divatos dobozban, amiről csak a fogantyút hiányoltuk. Kicsomagolva mindkét táp mellett bőséges körítést találtunk. A készletben volt egy ventilátorelosztó, ami 5 és 12 voltos feszültséget adott, ez szokványos Zalman extra. Nagyon örültünk a négy kék, öntapadó csíknak, amelyekkel sokkal elegánsabban és rugalmasabban oldható meg a kábelek elrendezése, mint a szokványos kötegelőkkel.

A Zalmanok klasszikus, hátul szellőző, 12 centiméteres ventilátoros jószágok. Borításuk feketére van fényezve, kábeleiket szintén fekete harisnyába bújtatták.

Csatlakozó-kiosztásban egyforma a két kisebb Zalman. Az 55 centiméteres fővezetéken 20+4 tűs alaplapi csatlakozó van, amit még egy 4+4 tűs egészít ki. Szokatlan, de a mai SLI-s, CrossFire-ös világban praktikus megoldás, hogy a két PCI Express VGA-csatlakozó egy kábelre került. A perifériacsatlakozók négy kötegen oszlanak szét. Kettőn 2-2 SATA konnektor van, a fennmaradókra pedig 2-2 négytűs és 1-1 floppyetető került. Az első csatlakozók 55 centiméterre vannak a táptól, a másodikak 70-re, a harmadikak 85-re, ami nagyobb házakban is elég lehet, bár láttunk már hosszabbakat is.

Nagyon érdekes a két táp paramétertáblája. Már a kisebbiknek is két 12 voltos ága van, melyek fejenként 11 A és 15 A leadására képesek, közös maximumuk pedig 312 W, tehát 26 A. Ez az érték nem a 350 watt körüli, hanem a 400-450 watt környéki modellekre jellemző.

A 460-as Zalman a maga 16 és 18 amperével és közös, 408 wattos csúcsával inkább az 500 wattnál nagyobbak kategóriájába való. Érdemes megfigyelni, hogy a manapság már alig használatos 3,3 és 5 voltos ágak maximumát 150 W környékére csökkentették, innen a többlet, amit a 12 voltos ág erősítésére fordíthattak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Rakétás tápegységek

    A Spire Rocketeer termékcsaládjának két legkomolyabb darabját, az 500, illetve 600 wattos, moduláris V-öt és VI-ot teszteltük.

  • Seasonic tápok modulárisan

    Az extra halk tápjairól ismert gyártó továbbfejlesztett elektronikájú, illetve lecsatlakoztatható vezetékes termékeit vettük górcső alá.

  • Tápegységek a Corsairtől

    A memóriaiparból ismert gyártó kipróbálja magát a tápok piacán is. Két moduláris termékét teszteltük.

  • FSP Zen: 100 wattal erősebben

    Kipróbáltuk az FSP Zen passzív hűtésű tápegység 400 wattos változatát. Vajon megoldották a 300-as problémáit?

Előzmények

Hirdetés