Z87-es LGA1150 alaplapok a felsőházból

ASRock Fatal1ty Z87 Professional

A Fatal1ty nevet még valamikor 2004 végén, azaz immáron 9 éve hozta be az alaplapok világába az azóta sajnos már megszűnt ABIT. A legendás gyártó egyes termékei Johnathan „Fatal1ty” Wendelről kapták nevüket, aki korábban a világ egyik legjobb professzionális fps-játékosa volt. 1-2 kivételtől eltekintve az ABIT ilyen néven fémjelzett alaplapjai a felsőkategóriában landoltak. 2010 decemberében az ASRock úgy döntött, újjáéleszti ezt a márkanevet, melynek első gyermeke a Fatal1ty P67 Professional alaplap lett. A név azóta is jelen van – ezt a közelmúltban megjelent Fatal1ty Z87 Professional alaplap is alátámasztja.


[+]

Kicsomagolás után első körben a tartozékokra vetettünk egy pillantást. A hátlapi takarólemezen, a szokásos paksamétákon, illetve a drivereket és kisebb alkalmazásokat tartalmazó optikai korong mellett még a következőket találtuk: 4 pár SATA kábel, 1 pár molex->SATA tápátalakító, SLI híd, kétportos, USB 3.0-s előlapi keret. Utóbbi a mellékelt lemezre átszerelve akár egy hátsó kártyahelyre is beépíthető.


[+]

Az alaplapot kezünkbe véve továbbra is egy fekete áramkörre épülő, piros részegységekkel tarkított koncepció néz vissza ránk. Utóbbi színt a teljes hosszúságú PCIe slotok mellett csak két DDR3 foglalat, valamint a SATA csatlakozók kapták meg. A processzor tápellátásának hűtéséről egy hőcsővel összekötött, termetes borda gondoskodik, míg az Z87-es PCH-n egy különálló, de szintén nem kicsi fémdarab pihen Fatal1ty logóval díszítve.


[+]

A felső bordát viszonylag egyszerűen, néhány csavar eltávolítása után sikerült leszednünk, ezután jobban szemügyre vehettük az alatta húzódó tápellátást. A rendszer 12 fázissal operál, melyek mindegyike egy Dual-Stack MOSFET-ből és egy tekercsből épül fel. Ezen felül három különböző kondenzátor (DIP solid cap, POSCAP és MLCC) gondoskodik a zajszűrésről, mely a gyártó szerint hatékonyabb működést eredményez. Mindehhez nyolctűs csatlakozón keresztül kell eljuttatni a tápegység felől a 12 voltos feszültséget.


[+]

Különféle PCI aljzatokból összesen hét darabot találunk az alaplapon. A legfelső egy x1-es PCIe, melyet egy x16-os követ, amihez 16 sáv került kivezetésre. Ezeket egy félmagas kártyák fogadására képes mini-PCI Express követi, mely alatt régi PCI fekszik. A sort egy újabb x16-os aljzat folytatja, amihez már legfeljebb csak 8 sáv futhat. A sort egy újabb klasszikus PCI és egy utolsó x16-os PCIe slot zárja, melyek közül az utóbbira már csak 4 sáv maradt. A három teljes hosszúságú PCI Express aljzattal háromkártyás CrossFire vagy SLI rendszer is kiépíthető, mely két kártya esetén x8-x8, míg háromnál x8-x4-x4 kiosztással működhet. A különféle PCI-ok alatt egy kiegészítő molex tápcsatlakozóval indul a sor, ami egy nagyobb étvágyú, többkártyás rendszer esetén jöhet kapóra. Ezt négy tűsor követi: 1 darab soros port, 1 pár USB 3.0, 1 pár USB 2.0.


[+]

Szokás szerint közvetlenül a déli híd mellett helyezkedik el a hat darab natív, 6 Gbps támogatású port, amit további négy, az ASMedia ASM1061 chipje által vezérlet egészít ki. Utóbbiak közül az utolsó aljzat a hátlapi eSATA-val került megosztásra, ergo egy időben csak az egyik használható. Mellettük/alattuk láthatunk még egy power és egy reset gombot, valamint egy POST CODE kijelzőt, amely néhány esetben igen hasznos segítség lehet. Utóbbiak között helyezkedik el a két EEPROM chip, mely az UEFI-ket tartalmazza. Amennyiben az egyik valamelyik okból kapitulálna, akkor a másik ugrik a helyére, így mentve meg a felhasználót a bosszúságoktól. Ezen szekció bal alsó részében még egy PWM-es ventilátorcsatlakozót találtunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés