Hirdetés

Túl a 80 Pluson

Enermax MODU82+ és PRO82+ kívülről

Régen járt nálunk utoljára Enermax táp. Most a Computer Emporium Kft. jóvoltából ismét kipróbáltunk két modellt a patinás gyártótól. Tudni kell az Enermaxról, hogy tényleg gyártó, nem csak idézőjelben. Vagyis tápjait saját maga tervezi, készíti és értékesíti, ráadásul ezt nagyon komoly szinten teszi. Remek példája ennek a MODU82+ és PRO82+ termékcsalád, melyek elnevezésében azt hangsúlyozták, hogy 82%-nál nagyobb a hatásfokuk. Kétségtelen, hogy egy mezei vásárló számára többnek tűnhet a 82+, mint a 80 Plus bronz fokozata. Pedig ugyanarról van szó, sőt az utóbbi egy tanúsítvány, az előbbi pedig csak egy reklámfogás. Az viszont már konkrét, ami a 425 wattos MODU82+ méretes dobozában található: négy moduláris köteg, hozzájuk tároló, négy tépőzáras kábelkötegelő, csavarok, matrica, némi papíranyag.

Hasonló körítéssel érkezik a PRO82+ is, igaz, annak fixek a kábelei, így nem járnak hozzá a moduláris kiegészítők. Külsőre csak színben különbözik a két modell, a PRO fekete, a MODU szürke, és egyikkel sem követték a csillogós divatot. Fix kábeleik sárgával mintázott fekete harisnyát kaptak.

Alsó részükön a 120 mm-es ventilátort a szokásos, aranysárga rács védi közepén Enermax címkével. A 82+-ok érdekessége az AirGuard fantázianévre hallgató trükk. A ventilátor pereménél fellépő turbulenciát a fedőlemez élének lekerekítésével csökkentik, ennek elég nehéz megítélni a hatékonyságát. Újabb extra a MODU82+ nem kevesebb mint tizenkét tűs 12 voltos csatlakozója, amit FUTURE ready! technológiának neveznek. Ma még csak 6-8 tűsek a grafikus kártyák tápcsatlakozói, de a jövőben ez a szám akár 10-12-re is nőhet – majd kiderül.

Fix kábelkötegből kettő került a MODU82+ tápokra, 425 wattos modellünknél ezek 45 cm hosszúak. Az egyikre került a 20+4 tűs fő tápcsatlakozó a másikra pedig a 4+4-es kiegészítő. Enermaxos extra a tápventilátor fordulatszámát kivezető vékony zsinór. Ezt az alaplapra kötve nyomon követhetjük a lapátkerék forgási tempóját.

A legkisebb moduláris 82+ Enermaxhoz csupán négy lecsatlakoztatható köteget kaptunk, de az esetek többségében ezek is bőven elegendőek. A legrövidebb, 50 centiméteresen két 6+2 tűs PCI Express tápcsatlakozó van. Ennek a kötegnek csak az utolsó 10 centimétere ágazik ketté. Kaptunk még két 65 cm-es kábelt három-három csatlakozóval. Az egyiken 45, 55 és 65 centiméternél SATA, a másikon négytűs tápcsatlakozók vannak. Az utolsó szál 75 cm-es, ott a három négytűs mögé még egy floppycsatlakozót tettek. Szerintünk ma már jobb lenne több SATA és kevesebb IDE csatlakozót használni. A nagyobb, 524 wattos MODU82+-hoz két SATA köteg jár, és adnak még hozzá egy további PCI Express csatlakozós zsinórt. A legerősebb, 625 wattoshoz három SATA csatlakozós és két dupla PCI Express-es kábel jár.

Praktikus, kihajtogatható tokba tehetjük az éppen használaton kívüli vezetékeket.

A MODU82+-hoz hasonlóan van konnektorokkal ellátva a 425 wattos PRO82+. Ennél is 45 cm hosszú az alaplapra csatlakozó két köteg, a PCI Express-esen viszont egy 6-os és egy 6+2-es végződés van. Ez a 45 cm-es kábel csak utolsó 15 centiméterén ágazik ketté. Éppen fordított a három perifériás dugaszokkal szerelt. Ezeknél az első 20 cm közös, ezután még 25 cm jön az első konnektorig, amit 10 centiméterenként követ a többi. Az egyik ágon három SATA, a másikon négy négytűs, a harmadikon pedig három négytűs és egy floppyhoz való csatlakozó van.

Adatlapjuk szerint teljesen azonos a két 425 wattos. Három részre bontották a leglényegesebb, 12 voltos feszültséget adó águkat, melyek közös terhelése majdnem 400 watt, vagyis 33 amper lehet. Egyenként legfeljebb 22 ampert, vagyis 264 wattot bírnak.

Fontos kiemelni, hogy az Enermax 82+ tápjai sok konkurensükkel ellentétben nem 25 fokon (szobahőmérsékleten), hanem 40 fokon vannak hitelesítve, ami sokkal közelebb van egy táp valós környezetének hőmérsékletéhez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés