Toshiba SD-R5002 2x DVD-R/RW teszt

DVD-író Toshiba módra

A Toshiba élen jár az optikai adatrögzítés területén, és immáron ők is beszálltak a DVD-író/újraíró gyártók sorába SD-R5002 típusjelzésű termékükkel. A belső egység a "mínuszos" DVD-R és DVD-RW lemezek írását, illetve újraírását támogatja -- a Toshiba szerint ez az életképesebb és a jelenleg támogatottabb formátum, ő tehát ide ikszelt.

Az író a szokványos belső E-IDE felületen csatlakoztatható, és természetesen az analóg és digitális hangkivezetés sem hiányozhat róla. Az elvárható további írási/olvasási tulajdonságokkal ez a meghajtó is rendelkezik: CD-R és CD-RW lemezek írása/olvasása, DVD-ROM olvasása, Video CD, Photo CD olvasása. A teljesítmény a többi íróhoz viszonyítva átlagos, különösebb gyorsaságra nem törekedett a Toshiba: 16-szoros CD-írás, 10-szeres CD-újraírás, kétszeres DVD-írás és egyszeres DVD-újraírás, 40-szeres CD-ROM olvasás és 12-szeres DVD-ROM olvasás. Az elmaradhatatlan burn-proof technológiának köszönhetően a rontott CD-k száma is kevesebb.

A dobozos változatban a DVD-író driverei és a kábelek mellett számos szoftvert is kapunk. A csomagban megtalálható az Intervideo WinDVD a DVD-filmek lejátszásához, valamint a VOB Instant CD/DVD író és a Pinnacle Studio 8SE videoszerkesztő program. Ez utóbbival digitális videokameráról, vagy analóg video csatlakozón keresztül bármiről videofelvételt rögzíthetünk és szerkeszthetünk kedvünk szerint. A storyboard segítségével a DVD-menüt is felépíthetjük - végül az egészet DVD-re írhatjuk.

Ezt a modellt ősszel mutatták be, és egyértelműen a Pioneer DVR-A04 vetélytársának szánták. A drive összességében semmi kiemelkedően különleges jellemzővel nem bír, ám mégis elég megbízható és szabványhű berendezés.

A külcsín

A meghajtó elölről igen letisztult formáról árulkodik. Olyannyira letisztult, hogy egyetlen gomb található az előlapon, amely meglepő módon a lemeztálca nyitására szolgál. Nincs play gomb, nincs fejhallgató csatlakozási lehetőség, nincs hangerőszabályzó sem. Van viszont vésztálcanyitó nyílás és zöld színű LED lámpa, ami tájékoztat minket, hogy a meghajtónk éppen dolgozik. A tálca bal oldalán a DVD-R/RW és HS-RW logó látható. A meghajtó a hátsó fertályon a szokásos csatlakozási lehetőségekkel rendelkezik.

Telepítés

Windows XP-re telepítettünk, és a rendszer "Toshiba SD-R5002" meghajtóként azonnal fel is ismerte az új hardvert. IDE egység lévén fontos a pioritás beállítása, mi a Secondary Mastert javasoljuk. Az UltraDMA Mode 2 és a DMA automatikusan engedélyeződött, de nekünk persze ez sem volt elég: a firmware verziót (1030) lecseréltük Hijacker által átírt 1031-re. Ezzel azt érhetjük el, hogy a meghajtónk teljesen régiókód független legyen, ráadásul a 1031 firmware az eredetinél több írható CD/DVD lemezt kezel.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Pentium 4 2.40 GHz processzor
  • Gigabyte GA-8PE667 Ultra (Intel 845PE) alaplap
  • Maxtor 80 GB 7200 rpm merevlemez
  • ASUS V8420 Geforce4 Ti4200 videokártya
  • Samsung 256 MB DDR400-as memória
  • Windows XP 2600 Angol operációs rendszer

Hogy izgalmas legyen a teszt, a Magyarországon is népszerű Pioneer A104 meghajtójával hasonlítottuk össze az R5002-est. Igaz, hogy a Pioneernek van újabb típusú írója (A105), ami már 4x-esen vési a DVD-R lemezeket, de azt most nem lett volna fair a Toshibával összeereszteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés