Toshiba SD-R5002 2x DVD-R/RW teszt

DVD-író Toshiba módra

A Toshiba élen jár az optikai adatrögzítés területén, és immáron ők is beszálltak a DVD-író/újraíró gyártók sorába SD-R5002 típusjelzésű termékükkel. A belső egység a "mínuszos" DVD-R és DVD-RW lemezek írását, illetve újraírását támogatja -- a Toshiba szerint ez az életképesebb és a jelenleg támogatottabb formátum, ő tehát ide ikszelt.

Az író a szokványos belső E-IDE felületen csatlakoztatható, és természetesen az analóg és digitális hangkivezetés sem hiányozhat róla. Az elvárható további írási/olvasási tulajdonságokkal ez a meghajtó is rendelkezik: CD-R és CD-RW lemezek írása/olvasása, DVD-ROM olvasása, Video CD, Photo CD olvasása. A teljesítmény a többi íróhoz viszonyítva átlagos, különösebb gyorsaságra nem törekedett a Toshiba: 16-szoros CD-írás, 10-szeres CD-újraírás, kétszeres DVD-írás és egyszeres DVD-újraírás, 40-szeres CD-ROM olvasás és 12-szeres DVD-ROM olvasás. Az elmaradhatatlan burn-proof technológiának köszönhetően a rontott CD-k száma is kevesebb.

A dobozos változatban a DVD-író driverei és a kábelek mellett számos szoftvert is kapunk. A csomagban megtalálható az Intervideo WinDVD a DVD-filmek lejátszásához, valamint a VOB Instant CD/DVD író és a Pinnacle Studio 8SE videoszerkesztő program. Ez utóbbival digitális videokameráról, vagy analóg video csatlakozón keresztül bármiről videofelvételt rögzíthetünk és szerkeszthetünk kedvünk szerint. A storyboard segítségével a DVD-menüt is felépíthetjük - végül az egészet DVD-re írhatjuk.

Ezt a modellt ősszel mutatták be, és egyértelműen a Pioneer DVR-A04 vetélytársának szánták. A drive összességében semmi kiemelkedően különleges jellemzővel nem bír, ám mégis elég megbízható és szabványhű berendezés.

A külcsín

A meghajtó elölről igen letisztult formáról árulkodik. Olyannyira letisztult, hogy egyetlen gomb található az előlapon, amely meglepő módon a lemeztálca nyitására szolgál. Nincs play gomb, nincs fejhallgató csatlakozási lehetőség, nincs hangerőszabályzó sem. Van viszont vésztálcanyitó nyílás és zöld színű LED lámpa, ami tájékoztat minket, hogy a meghajtónk éppen dolgozik. A tálca bal oldalán a DVD-R/RW és HS-RW logó látható. A meghajtó a hátsó fertályon a szokásos csatlakozási lehetőségekkel rendelkezik.

Telepítés

Windows XP-re telepítettünk, és a rendszer "Toshiba SD-R5002" meghajtóként azonnal fel is ismerte az új hardvert. IDE egység lévén fontos a pioritás beállítása, mi a Secondary Mastert javasoljuk. Az UltraDMA Mode 2 és a DMA automatikusan engedélyeződött, de nekünk persze ez sem volt elég: a firmware verziót (1030) lecseréltük Hijacker által átírt 1031-re. Ezzel azt érhetjük el, hogy a meghajtónk teljesen régiókód független legyen, ráadásul a 1031 firmware az eredetinél több írható CD/DVD lemezt kezel.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Pentium 4 2.40 GHz processzor
  • Gigabyte GA-8PE667 Ultra (Intel 845PE) alaplap
  • Maxtor 80 GB 7200 rpm merevlemez
  • ASUS V8420 Geforce4 Ti4200 videokártya
  • Samsung 256 MB DDR400-as memória
  • Windows XP 2600 Angol operációs rendszer

Hogy izgalmas legyen a teszt, a Magyarországon is népszerű Pioneer A104 meghajtójával hasonlítottuk össze az R5002-est. Igaz, hogy a Pioneernek van újabb típusú írója (A105), ami már 4x-esen vési a DVD-R lemezeket, de azt most nem lett volna fair a Toshibával összeereszteni.

CD tesztek

A teszt CD-nket (DataCD: WinXP gyári telepítő lemez) nagyon gyorsan olvasta az egység, ami javarészt annak tudható be, hogy a Toshiba SD-R5002 támogatja a 40x-es CAV olvasási módot. Ennek köszönhetően csaknem megduplázta az olvasási sebességet a Pioneer A04 modellel szemben!

Nyomott CD-knél is sokkal jobban teljesített a Toshiba, mint a Pioneer meghajtója.

Mindkét meghajtó igen jól teljesített, de a Toshiba lett a győztes.

Az eredmények itt is magukért beszélnek.

HS-RW teszt

TDK HS-RW lemezekkel teszteltük és az alábbi eredményeket kaptuk:

Itt fordult a kocka, ha nem is sokkal, de a Pioneer jobban teljesített.

DVD olvasás

Ehhez a művelethez a Nero CD Speed mérőprogramot használtuk. Minden tesztet háromszor végeztünk el, és a kapott értékek átlagát vettük eredményként.

A Toshiba SD-R5002 támogatja a 12x-es CAV olvasást a DVD lemezeknél is, így a meghajtó "érezhetően" gyorsabban olvas, mint a Pioneer egysége.

A Toshiba ezen a téren is jobb eredményt hozott.

A DVD-rippelést a DVD Decrypter v3.0 szoftverrel végeztük, és az Árnyék nélkül (Hollow Man) című filmet használtuk.

Az alábbi táblázat sajnos egy picit hiányos, melynek oka, hogy hirtelenjében nem tudtunk beszerezni DVD+R/RW lemezeket a teszthez (amint elkezdődik a PROHARDVER! szerinti időszámítás, ígérjük, hogy pótoljuk az ilyen szerencsétlen hiányosságokat).

A meghajtó specifikációja szerint minden gond nélkül olvassa a +R/+RW lemezeket, ami dicséretes, még akkor is, ha a Windows infó panelje (lásd a cikk elején) még véletlenül sem így informált minket. Maradt tehát a kétségek közti vergődés...

CloneCD teszt

A Toshiba SD-R5002 meghajtó maximális harmóniában leledzett a CloneCD programmal, örültünk is, nagyon. Mindennel kompatibilis ez a kis cukorfalat, mondogattuk. Először az NBA Live 2002 PSX játékot rippeltük image-be (csak ez volt PSX-ben) -- a CloneCD 60 másodpercig dolgozott a projekten. A Pioneer írónak ugyanez a művelet 88 másodpercébe tellett.

A Toshiba meghajtója nagyon gyors CloneCD olvasási eredményt produkált, míg az A104 erre a célra csak nehéz szívvel ajánlható. Borzalmas nagy a különbség.

Az eredeti LaserLockos védelemmel ellátott lemezt a meghajtó közel 20 percig olvasta! A másolt lemezeknél már jobb eredmény született, de itt is majd 3 és fél percre volt szükség (több szektort olvasott másodpercenként).

Mindkét DVD-író olvassa az alcsatornákat (adat/audio), és ugyan a Pioneer itt jól teljesített, a Toshiba picit gyorsabb volt. A másolt CD-ket több CD-ROM-ban is visszaolvastuk, hibát nem jeleztek.

Írási tesztek

CD-R írásteszt

A Toshiba itt is remekelt. Egy nyolcvan perces adat CD-t CloneCD és Alcohol programokkal 7 perc 11 másodperc alatt égetett meg, a jobbik értelemben, persze. Az A104-esnél ez 10 perc 7 másodpercig tartott.


DAE jellemzők

Az EAC v0.9 szerint a Toshiba SD-R5002 meghajtója nem támogatja az adat-gyorsítótár használatát, ellenben támogatja a pontos adatfolyást és a C2 hiba infót. A Nero CD Speed Advanced DAE tesztben a Toshiba írója 100-ból 12-szer hibázott (szinkron hibákat ejtett), ami halovány teljesítmény. Érdekes még, hogy a röptében ("on the fly") való feldolgozásban sem nagyon jeleskedett az R5002, hiszen már 2x-es sebességnél adat hibák jelentkeztek, 16x sebességnél ráadásul már túlságosan lassú volt a művelet elvégzéséhez (a hibák miatt, feltehetően).

A Toshiba meghajtója max 16x-os rippelő sebességet képes elérni, ám a tesztben csak 15,5x-ös átlagot sikerült teljesítenie, míg a vetélytárs 16,1x-es sebességet ért el. Nem nagy különbségek.


Mint két iker...

Audio CD-k

Manapság két hatásos védelem létezik az audio lemezek kalózmentesítésére. Mi mindkét megoldást megtesztelgettük, valamint megnéztük azt is, miképp boldogul az író a 98 és a 99 perces hanganyagokkal. Jelentjük, az előbbi még ment neki (rippelés), az utóbbi már nem.

 

  Key2Audio CDS200
EAC v0.9
Toshiba SD-R5002 Látja a CD tartalmát, de nem "rippel"
Pioneer DVR-A04 Nem látja a CD tartalmát, és nem "rippel"

DVD-írás

Összeállítottunk egy 4.7 GB-os adatcsomagot mindkét írónak és a következő eredmények születtek 1x-es, 2x-es, majd 1x-es/RW módokban (Neroval és RecordNOW Max progamokkal firkáltunk):


A Pioneer egysége ezen a téren jobban teljesített.

Média kompatibilitás

Figyelem! Nagyon oda kell figyelni az írásra szánt lemezek kiválasztásánál, mert kedvenc vésőnk itt hajlamos a (Tos)hibázásra (szori, ezt azért valahol el kellett sütnünk), ami annyit tesz, hogy nagyon sok DVD-R lemezt "még nem szeret" a lelkecskénk. Így jártunk például a Promo, PrimeDisk és Universal lemez márkákkal is. Durván 50-60 százaléknál abbahagyta az írást! Ha figyelembe veszük a még mindig nem elhanyagolható DVD-R és –RW lemez árakat, kész ráfizetés lehet a nem kellően körültekintően beszerzett médium. A következő táblázatban a 10 legjobb –R és a –RW lemez márkát foglaltuk össze... mármint a Toshiba szerint legjobbakat, persze.


Egy Ritek lemez és 43 perc a boldogság.

Összegzés

Pozitívumok:

  • Magas DVD rippelési sebesség
  • Jó keresési idők CD/DVD
  • Nagyon gyors CloneCD olvasás
  • Olvassa a +R +RW lemezeket
  • Játék védelmek nem jelentenek gondot
  • Támogatja 95 percig a túlírást
  • Támogatja 98 percig a rippelést
  • Támogatja az alcsatornák olvasását
  • CD-Text támogatás

Negatívumok:

  • 4x-es sebességet nem támogatja
  • CD-írásnál minőségi hibák előfodulhatnak
  • Alacsony DAE rippelési sebesség
  • Az audio védelemmel ellátott lemezeket nem kezeli
  • Néhány DVD-R lemezt nem ír

Nem mondhatjuk, hogy hibátlanra sikeredett a Toshiba SD-R5002 DVD-R/RW egysége. Persze azt sem, hogy használhatatlan, vagy egyértelműen kerülendő egyed lenne. Vannak jobb írók a piacon, de példának okáért a Pioneer A104-es egysége, mely jelen tesztünkben ellenfélként szállt ringbe, sem volt makulátlan. Ami mindenképpen az R5002 mellett szól, az az alacsony ár: lassan 50-55.000 Ft nettóért megvásárolható, ami fél éve még elképzelhetetlen lett volna egy ilyen kaliberű hardvernél. Nem mondunk kategorikus véleményt, mindössze reméljük, hogy tesztünkkel sikerült árnyalni a képet és konkrét előnyökre/hiányosságokra felhívni a figyelmet. A fentiek ismeretében mindenki eldöntheti, megfelelő választás-e a Toshiba SD-R5002 arra a célra, melyre használni szeretné...

(Tóth János)

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés