Számítógépek iskolakezdésre

Asztali gép iskolába

Asztali gép esetén egy régebbi Core 2 Duo alapú is megteszi tanulmányi célokra. Ha újat szeretnénk, akkor az ár/értékben rendszerint jobb AMD megoldásai között érdemes szétnézni. Bár a reklámok a négy- és többmagos processzorok felé tolják a vásárlókat, szerintünk ma még kettő is bőven elég alapszinten. Egy Athlon II X2 240-et már 16 000 forint környékén megkaphatunk. Érdemes a dobozos, három év garanciás kiszerelést választani, mert ekkor egy hűtőt is kapunk mellé.

Memóriából inkább többet, mintsem gyorsat érdemes venni, szóval kétszer 2 GB-ot célszerű beszerezni picivel 22 000 forint fölött, igaz, ennek akár a fele is elég lehet. Hozzá érdemes AMD 785G északi híddal szerelt alaplapot venni. Ha nem akarunk tuningolni, akkor megteszi a mezei, microATX-e MSI 785GM-E51-is, mely 17 300 forintos árával az egyik legolcsóbb, és hároméves garancia vonatkozik rá. A D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenet mellett van eSATA csatlakozója is. Ha szeretnénk játszani, akkor pénztárcánknak és igényeinknek megfelelően tehetünk bele grafikus kártyát, de alap feladatokra enélkül, az integrált kis Radeonnal is bőven jó lesz.


Tanuláshoz nincs szükség erőgépre

Merevlemezből ma a 640 GB és 1 TB-os kategóriában érdemes válogatni. Ha nincsen letöltési szenvedélyünk, akkor az 500 GB-os Samsung tár is megteszi a maga 12 300 forint körüli árával, de csupán öt ezressel drágábban adják dupla kapacitású társát. Optikai meghajtóból ma már az összes nagy gyártó korrekt minőségűt csinál, és nincs is rá olyan gyakran szükség, ezért megteszi a Samsung vagy az Optiarc (Sony/NEC) 5300 forintos alapmodellje.

Végezetül az egész rendszert valami házba kell tenni. Ha nem szempont a magas fokú stabilitás, szellőzés és elsőrangú szerelhetőség, és nem fogjuk túl sokat szállítani házunkat, akkor egy alap 6-7000 forintos microATX toronnyal is beérhetjük. Ha viszont mozgalmas környezetbe (mondjuk egy bulis szobába) kerül a gép, akkor érdemes a házra kicsit többet áldozni. Mondjuk egy stabilabb Chieftec házat venni, akár használtan. Az sem baj, ha kiszuperált szerverből maradt vissza. Nem érdemes spórolni a tápon, de fölöslegesen sokat sem szabad rá költeni. A fenti konfigurációhoz az FSP 350-60APN típusa bőven elegendő. Alig több mint 7000 forintba kerül, de aktív PFC áramkörös, hatásfoka 80% fölötti.


Kollégiumi gépet érdemes masszív, jól zárható házba tenni

Összeszámolva alap, iskolás számítógépünk valamivel kevesebb mint 90 000 forintba kerül. Szükségünk lesz hozzá még egy monitorra. Alap felhasználásra bőven elég egy 19-20 hüvelykes modell is analóg képbemenettel, 32 000 forint környékén, de mi inkább egy 22 hüvelykes, digitális bemeneteset ajánlanánk, például a 42 200 forintos AOC 2236VWA-t, mely ráadásul Full HD felbontású.

Ezzel – plusz egy párezer forintos billentyűzet-egér párossal – asztali gépünk ára valamivel meghaladja a 130 000 forintot. Lényegében nem lett olcsóbb, mint a notebookos tipp, nem olyan hordozható, de sokkal kényelmesebb és rugalmasan bővíthető. Elég hozzá egy Radeon HD 5770 valamivel több mint 40 000 forintért – vagy egy használt Radeon HD 4850 valamivel olcsóbban –, és máris remek játékgép válik belőle olyan grafikus teljesítménnyel, amit notebookos vonalon csak a 300 000 forint fölötti csúcsgépek kínálnak. Persze már 200-250 000 forint környékén is akad több olyan notebook, amivel némi kompromisszum árán egészen jól lehet játszani. Ehhez GeForce GT 330M vagy méginkább Mobility Radeon HD 5650 grafikus kártya ajánlott.

rudi

Azóta történt

Hirdetés