Samsung 840: az első TLC-alapú SSD a piacon

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

Ahogy az előző bekezdésben taglaltuk, itt egy újabb, leginkább írási műveleteken alapuló tesztről van szó, ennek következtében tesztalanyunk nem szerepelt túl jól.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki.

Végszó

Tesztünk végéhez érve megpróbáljuk összefoglalni tapasztalatainkat. Sebességét tekintve alapvetően nincs probléma a 840-nel. Mindezt a célközönség ismeretében merjük kijelenteni, hisz a Samsung a sorozatot elsősorban azon átlagfelhasználóknak szánja, akik csak most tervezik az SSD-re váltást. A meghajtó szekvenciális írásban gyengébb elődjénél, de szinte minden cikkünkben hangsúlyozzuk, hogy ez a művelettípus viszonylag ritkán fordul elő egy rendszermeghajtó esetében, amelyen elsősorban az operációs rendszer és a különféle alkalmazások kapnak helyet.

Fontos szempont a megbízhatóság is. A Samsung a 830-as sorozathoz hasonlóan 3 év garanciát ad a 840-es modellekre. Cikkünk elején elmondtuk, hogy kalkulációnk alapján napi 10 GB írással számolva a szóban forgó 250 GB-os modellnek nagyjából 20 évre lenne szüksége a teljes elhasználódáshoz. Bátran állítjuk, hogy a vásárlók nagy részének ez több mint elég. Azt természetesen ne feledjük, hogy a 120 GB-os modell esetben ilyen tempóban "csak" körülbelül 10 évig húzná az SSD, míg a legnagyobb 500 GB-osnál már bő 40 évig. Terveink szerint egy jövőbeni cikkünkben megpróbálunk hasonló körülményeket emulálni, hogy elméletünket alá is támasszuk.

Azt már megállapítottuk, hogy egy átlagos felhasználónak elég lehet a Samsung 840 sebessége, valamint az élettartam miatt sem szükséges aggódni, így jóformán csak az árazás maradt hátra, mely természetesen most is döntő jelentőséggel bír. Mint már tudjuk, a TLC elsősorban a gyártási költségekre van jó hatással, így joggal számíthatunk az SSD-k árának további mérséklődésére. Sajnos úgy fest, hogy erre még egy kicsit várnunk kell, mert a nálunk járt 250 GB-os Samsung 840 SSD ára 47 000 forint környékén mozog, ami alig kevesebb, mint a korábbi 830-as sorozat 256 GB-os tagjának ára. Öröm az ürömben, hogy év végéig ebben az összegben egy Windows 8 Professional Upgrade (azaz eredeti XP, Vista vagy 7 rendszerekről való frissítés) is benne van. A végösszegből ennek értékét levonva – a 840 PRO-hoz hasonlóan – egy barátságosabb árat kapunk, így aki fel tudja használni a frissítést, annak akár már ezen az áron is megfontolandó vétel lehet a Samsung 840 SSD.


Samsung 840 250 GB SSD

Oliverda

A tesztelt Samsung SSD 840-et a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés