Mit jelent az extrém tuning?

Vágjunk bele!

Tehát akkor többszázezer forint kiadása, alapos szigetelés, jó adag internetes böngészés és némi hardvermódosítás után eljutottunk ahhoz a ponthoz, hogy lehet „állni és önteni a folyékony nitrogént”. Ennek az eredménye többnyire az lesz, hogy a CPU belefut az úgynevezett cold bug problémába, vagyis annyira lehűtjük, hogy működésképtelenné válik. Erre elsősorban az Intel termékei hajlamosak, az AMD jobban bírja a hideget. Cold bug esetén jöhet a hajszárítós visszamelegítés és újabb próbálkozás, amikor már érdemes nem csak úgy önteni, hanem óvatosan, folyamatos hőmérés mellett adagolni a nitrogént.

Nagyjából ez az a pont, amikor a tényleges tuningolás, vagyis finomhangolás kezdetét veszi. Kezdődhet a feszültség, majd a többi paraméter fokozatos módosítása, utána stabilitásvizsgálat vagy benchmark, amíg a legmagasabb értéket nem kapjuk. Persze ezt könnyebb leírni, mint megcsinálni, mert közben gyűlik a nedvesség a szigetelőanyagon, fogy a folyékony nitrogén, és a hardver sem feltétlenül úgy működik, ahogyan rákészültünk. Érdemes megnézni egy mai tuningos alaplap BIOS-át, hogy mennyi különböző beállítási lehetőség található benne, ráadásul ezek hatása összefügg. Lehet, hogy egy processzornál alacsonyabb alapórajel és magasabb szorzó vezet a sikerhez, de az is megeshet, hogy ennek a fordítottja válik be, esetleg egy memóriamodul gyorsabban dolgozhat magas frekvencián, gyengébb időzítéssel, viszont az is megtörténhet, hogy a tesztünkhöz az alacsonyabb frekvencia és durvább késleltetés a tuti. Naphosszat lehetne sorolni az ilyen és ehhez hasonló példákat. Anno az Intel P45-ös chipkészletének bemutatásakor láttuk az OCZ memóriaspecialistájának billentyűzetét. A BIOS-t vezérlő kurzormozgató gombokról nem csak a feliratozás, hanem a kupakok teteje is le volt kopva a sok próbálgatástól. Mert mondani sem kell, hogy minden hardver másképp viselkedik.

Ráadásul nemcsak a hardver igényel odafigyelést, hanem a szoftver is. Külön tudomány az operációs rendszer finomhangolása, sőt az sem mindegy, hogy melyik tesztprogramhoz milyen Windowst használunk; van, ami a XP SP1-et, van, ami az XP SP2-t, megint más a Windows 7-et szereti. Az operációs rendszerben alapos tisztításon esik át a registry, a tuninghoz szükségtelen komponenseket (USB, SATA vezérlők, FireWire, hálózati adapter stb.) kiiktatják, de olyan szintű trükkök is vannak, hogy az egyik tesztprogram szereti, ha futtatása előtt töredezettségmentesítik a merevlemezt, és az is érdekes, hogy 2D-s tesztprogramoknál érdemesebb NVIDIA grafikus kártyát használni. Ezekkel a húzásokkal nem lehet iszonyatosan sokat nyerni, amikor viszont egy abszolút csúcs megdöntése a cél, akkor minden apróság jól jön.

Ráadásként a jó extrém tuningos szorgalmas, akkor is gyakorol, új hardverelemeket próbál, ha éppen nincs meg a keret egy folyékony nitrogénes menetre. Ilyenkor szóba jöhetnek a folyadékos vagy szárazjeges megoldások, amelyek olcsóbbak, és annak ellenére, hogy nem lehet velük olyan messzire elmenni, mint a folyékony nitrogénnel vagy kompresszorral, hasznos információkkal szolgálnak, sok tapasztalat és tuningos gyakorlat szedhető fel velük. A szárazjég nagyon jó kezdet extrém tuninghoz, mert nagyjából -60 °C-os hőmérséklet érhető el vele, ötszáz forintért mérik kilóját, továbbá beszerzése és kezelése aránylag könnyű.

Sajnos a hazai extrém tuningra érvényes a „kis ország, kis foci” tétel. Jó, ha évente pár olyan találkozót szerveznek, mint a mostani Asus akció volt, emellett egy-két gyártói versennyel lehet számolni. Az online megmérettetéseken nem sok esélyük van igazán kiugrót alkotni a gazdagabb, hardvercégek által jobban támogatott nemzetközi konkurenciával szemben. Bár a márkák – köztük az Asus – hazai szinten is támogatják az extrém tuningosokat, a hardverek jelentős részét maguk a tuningosok vásárolják, így közvetlenül érinti őket, ha egy processzor vagy VGA elhalálozik a nagy húzásban. Persze nem azért választja magának ezt a hobbit az ember, hogy anyagi okokból ne foglalkozzon vele, hiszen mai főszereplőink, 04ahgy, subaruwrc, toyone és Overlocker amikor csak tehetik, összejönnek egy kis folyékony nitrogén öntögetésre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés