MacBook alumíniumba burkolva

Külső - vastagított Air

Pár hete megújultak az Apple notebookjai. Már az első képeken látszott, hogy a MacBook és a MacBook Pro is követi formában a gyönyörű MacBook Airt, csak több a csatlakozó, erősebb a hardver, van optikai meghajtó, ezért valamivel vastagabb a ház. Így is nagyon ütős a külső. Amikor a 13,3”-os MacBookot előrántottuk ízlésesen csomagolt, szép dobozából, azonnal feltámadt bennünk a birtoklási vágy. Picivel vastagabban kivitelben is pompás a forma, talán még jobb is, mert nem annyira figyelemfelkeltő, mint a vékony modellé. Szubjektív vélemény, de nekünk sötétebb grafitszürkében még jobban bejönne.

A MacBook Air még egy fontos tulajdonsága átöröklődött a MacBookba: a brutálisan jó minőségérzet. Az egy tömbből faragott alsó részre minimális hézaggal csukódik rá a pengevékony felső panel, amit a zsanér ereje mellett mágnesek tartanak zárva. Előre csak a kinyitást segítő bemélyedés és az infra LED-je került, ezek szépen beleillenek a formába. Hátul látható a ház egyetlen nem alumínium része, egy széles fekete sáv. Erre azért volt szükség, mert a fém erőteljesen korlátozza a vezeték nélküli hálózati eszközök (Wi-Fi és Bluetooth) jeleit.

Oldalról látszik a legjobban, hogy az új MacBook egyáltalán nem lejt előre. Ennek köszönhetően minden pontján 24 mm vastag. Jobbra egyetlen eszköz, a tálca nélküli optikai meghajtó került, mely gyönyörűen illik a formatervhez. Ugyanez nem mondható el a túloldali csatlakozókról, de hát ezeknél a funkcionalitáson van a hangsúly. Hátul a mágneses tápcsatlakozóval kezdünk, majd jön az Ethernet aljzat, a két USB, a mini DisplayPort, a hang ki- és bemenete, majd a Kensington zár felfogatója. Legelöl egy alig látható gomb és pici LED-ek sávja húzódik. Előbbit megnyomva utóbbiak jelzik az akkumulátor töltési állapotát.

A MacBook talán felnyitva hasonlít legjobban az Airre. Ugyanazt a különálló gombokból felépített billentyűzetet kapjuk, mely előtt óriási touchpad nyújtózkodik. Természetesen multi-touch rendszerű, és újdonsága, hogy üvegből készült. Ugyancsak üveg védi a LED háttérvilágítású kijelzőpanelt. Látványos, hogy nincs átmenet a monitor és durván 2 centiméteres – ezúttal sötét – kávája között. Az alsó és felső rész találkozásán ismét látható némi fekete műanyag.

Oldalról szemlélve, kinyitva is nagyon látványos az új MacBook. Az alábbi képen a maximális nyílási szög látható, ami nem túl nagy, de elégséges.

Alul – az Airhez hasonlóan – az alap MacBooknak is fémfeneke és négy kör alakú lába van. Szellőzőnyílásnak se híre se hamva. Belülről a meleg a műanyagzsanér mögül távozik. Tudva, hogy akár 2,40 GHz-es processzor és integrált GeForce grafikus mag is lehet a gépben, komolyabb terhelésnél süvítő hangra számítunk a szűk szellőző miatt.

Még egy érdekesség van a fémfenéken. A kibillenthető karocska oldja a burkolat első részét, mely alatt az akkumulátor és a merevlemez rejtőzik.

Mivel az első részbe tették ezeket a viszonylag nehéz alkatrészeket, a MacBook nemcsak asztalon, hanem az ölünkben is meglehetősen stabilan áll. A telep 45 Wh-s teljesítménye nem világbajnok, de a termék weboldala szerint így is elég ötórás, Wi-Fi-s internetezéshez – meglátjuk. Sajnos tovább nem mehettünk az új almás laptop vetkőztetésében, tehát akit érdekel, mi van az alukabát alatt, annak keresgélnie kell egy kicsit az interneten.

Platform - CPU, RAM, HDD, Wi-Fi

Ma már csak külsejükben és operációs rendszerükben egyediek az Apple laptopjai. Belsejükben ugyanaz az Intel platform dolgozik, mint megannyi konkurens gépben. Ezért is jó látni, hogy egy adagnyi formatervezéssel és gondos munkával mennyire ki lehet emelkedni az átlagból. Tesztgépünk az alapkonfigurációval érkezett, mely meglehetősen izmos. Processzora a 2,00 GHz-es, 45 nm-es gyártási technológiával készülő, 3 MB L2 gyorsítótáras, 1066 MHz-es rendszerbuszú Core 2 Duo P7350, mely alatt az NVIDIA chipkészlete és benne GeForce 9400M grafikus magja dolgozik. Memóriából 2 x 1024 MB-ot kapunk, ráadásul DDR3-1066-osat. A merevlemez 160 GB-os, percenként 5400-as fordulatszámú, de kérhető 250 GB-os vagy 320 GB-os winchesterrel, sőt az opciós listán 128 GB-os SSD is található. A kommunikációról Draft N-es Broadcom Wi-Fi modul, Bluetooth, infraport és Gigabit Ethernet gondoskodik. Az alapmodell billentyűzete nem háttérvilágításos, azt csak a 2,40 GHz-es processzorral és 250 GB-os merevlemezzel szerelt erősebb változat kapja.

Bizony, továbbra sem olcsó Apple notebookot venni. Az új MacBook alapmodellje 336 300 forintot kóstál, igaz, ebben benne van a Mac OS X v10.5 Leopard operációs rendszer és az iLife '08 programcsomag is. Az erősebb modell ára közel 420 000 forint. Nem szép dolog az Apple-től, hogy a sima MacBookhoz nem ad D-Sub vagy DVI átalakítót a mini DisplayPorthoz. Ezt külön kell megvenni, nagyjából 8500 forintért.

Modellváltáskor érdemes számításba venni az előző sorozat kifutó darabjait is. A korábbi, fehér műanyagból készült, nagyon jó MacBookok most 235 000, illetve 270 000 forint környékén vásárolhatók meg. Az olcsóbbik 2,10 GHz-es Intel processzorral, 1 GB memóriával (2 modulban), integrált GMA X3100 grafikus maggal, 120 GB-os merevlemezzel és CD-író/DVD-olvasó kombó meghajtóval van szerelve, míg a nagyobbnak 2,40 GHz-es processzora, 2 GB memóriája, 160 GB-os merevlemeze és DVD-írója van. Emellett érkezett egy új modell is a régi műanyagházban. Annak 2,10 GHz-es processzora, egy modulban 1 GB memóriája, 160 GB-os winchestere és DVD-írója, valamint 265 000 forintos ára van.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés