Iomega eGo Portable ejtésteszt

Tesztelés

A winchestert a próba kedvéért először egy USB kábellel csatlakoztattuk a számítógépre, amitől a kis LED-je világított, a lemez pedig fel is pörgött, de a gép nem ismerte fel. Mind a két USB kábelvéget használva azonban már rendben megjelent az új, fél terás meghajtónk a többi között. A teszteléshez a HD Tune Pro 4.0-s, a Hard Disk Sentinel 3.0-s és az ATTO Disk Benchmark 2.41-es verzióját használtuk. Elsőként természetesen megvizsgáltuk alapállapotában a sebességét és teljesítményét. A mérőprogramok előtt egy kicsit a kétköznapi használatot utánzó, szimuláló tesztsorozatot végeztünk el, ami abból állt, hogy vettünk sok kicsi, közepes és nagy fájlt, csoportonként nagyjából egy DVD-nyi, azaz kb. 4-4,5 GB összméretűt. A kicsiket több ezer 0,7-1 MB-os kép, a közepeseket pár száz 5-8 MB-os MP3, míg a nagy fájlt egy darab 4,5 GB-os videofájlt alkotta. Az alább látható képeken is megtekinthető értékek szerint a végeredmény átlagosan 13, 19 és 29 MB/s körül alakult.


Kis - közepes - nagy fájlok másolása

Ezután következett a HD Tune Pro olvasási és írási tesztje, ahol elég szép, folyamatos grafikonokat kaptunk. Olvasásnál ezúttal is 29 MB/s körüli eredmény jött ki, ezt a löketszerű sebesség sem szárnyalta túl, tehát maga az USB átvitel jelentette a szűk keresztmetszetet. Írásnál sem szerepelt rosszabbul, 27-28 Mb/s-ot ért el.


A tesztek előtti állapot a HD Tune Pro szerint

Végül az ATTO is az előző mérések eredményeit erősítette meg. A HD Sentinel SMART tábláját a tesztek utánival lesz érdemes összehasonlítani majd. A mérések során a merevlemez hőmérséklete a szenzorok szerint 40°C-ig emelkedett, ám azt nem lépte túl még hosszabb terhelés közben sem. Nyugalmi állapotban 30-33°C körül ingadozott.

Ejtések

Ahogy már említettük, a gyártó szerint az eGo túléli a 130 centiméteres magasságból történő esést is, ami az ipari szabványnál 40%-kal több. Így a nagyjából 90 cm-t és még egy lépéssel lejjebb az 50 cm-es magasságot is bevettük a tesztbe. A három pozícióból 2-2 ejtést hajtottunk végre, próbálva úgy elengedni a tárolót, hogy az véletlenszerűen, egy valós helyzetet utánozva essen le. Az egyes magasságok után lefuttattunk egy gyorstesztet, ellenőrizvén, hogy egyáltalán működik-e még a HDD. A 130 cm-es esések után következett egy nagyteszt, ami öt teljes órán keresztül nyúzva az Iomegát, minden szektort részletesen átvizsgált sérülések után kutatva.

Miután jó néhányszor koppant a eGo a padlón, újra elvégeztük tehát a HD Tune-os méréseket, ám nem mutatott szinte semmi különbséget, csupán az elérési idők nőttek meg 25-ről 30-31 ms-ra, illetve nagyon kicsit darabosabbakká váltak a grafikonok is.


A tesztek utáni állapot a HD Tune Pro szerint

Kiemelkedő változás az ATTO-nál sem volt tapasztalható, szinte ugyanazt mérte, viszont a SMART táblát érdemes megnézni, jól látszanak a hibás vagy arra esélyes szektorok (pirossal kiemeltük a kapcsolódó sorokat)

A HD Tune teljes hibakereső szkennelését lefutta derült ki, hogy összesen 20 sérült szektor keletkezett. Ez nem valami megnyugtató eredmény, de feltétlenül figyelembe kell hozzá venni a tesztelés menetét, mivel az több éves, igencsak intenzív és leejtésekben gazdag használatnak felel meg. Kétségtelen, hogy a winchestert körülvevő alumíniumkeret és az azt még ellenállóbbá tevő vastag Power Grip Band gumi minden további nélkül megóvja a merevlemezt a kisebb esésektől, amik a védelem nélküliekben akár végzetes károkat okozhatnának. A 130 centiméteres magasság is hihetőnek tűnik, hiszen a szektorsérüléseket jóval a hatodik-hetedik földrepottyantás után fedeztük fel. A hibás részek egyébként jó eséllyel javíthatók is a sérült részek kiiktatásával és áthelyezésével. A dobozon feltüntetett 2,1 méteres ejtést viszont már inkább nem próbáltuk ki az Iomegán.


Részletes HD Tune Pro hibaellenőrzés a tesztek után

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés