USB-ről hajtott winchesterek

A külső merevlemezek

Milyen előnyei vannak a 2,5 hüvelykes, vagy még kisebb külső merevlemezeknek a nagy, 3,5 hüvelykes modellekhez képest? Elsősorban a mobilitás. A kicsiknek elég az az energia, amit USB kábelen keresztül kapnak, és elférnek egy nagyobb zsebben. Igaz, hogy fajlagosan drágábbak, de a különbség már nem olyan nagy, mint régen, és kapacitásban is felzárkóztak a nagyokhoz, vannak már 1 TB-os modellek is a hazai piacon. Hogyan érdemes választani közülük, ha – az USB korlátjai miatt – árban és tudásban is nagyon közel vannak egymáshoz? Ezt a kérdést vizsgáltuk öt 2,5 hüvelykes és két 1,8 hüvelykes, gyárilag készre szerelt modellel. Azért a kész megoldásokat választottuk, mert ezeknél kizárt a merevlemez és doboza közti kompatibilitási probléma, amivel a külön dobozoknál gyakran lehet találkozni, és a kétféle megoldás közötti árkülönbség minimális.


Balról: Silicon Power, Seagate, három Western Digital, Toshiba, Asus

A fenti képen balról jobbra haladva a Silicon Power Armor A50, a Seagate FreeAgent Go, a Western Digital Elements Portable, a Western Digital Passport Elite, a Western Digital Passport SE 2,5 hüvelykes modellek láthatóak, a sort pedig két 1,8 hüvelykes, a Toshiba StorE Steel és az Asus Eee adattár zárja. Az összes modell USB csatakozót kapott, ami erre a méretre jellemző, ugyanis az USB az adatátvitel mellett le tudja adni működéshez szükséges energiát is. Hátránya, hogy az USB 2.0 szabvány gyakorlati, 30 MB/s körüli csúcssebességével lassabb a modern 2,5"-os winchesterek adatátviteli sebességénél, szóval viszafogja őket.

Méretre a két Western Digital Passport mintha átmenetet képezne a 2,5 és 1,8 hüvelykes kategória között. Pedig bennük is 2,5 hüvelykes a winchester, csak a borítást szabták szűkebbre. Vékonyságban viszont a Seagate nyerő, bár csak néhány milliméterrel laposabb a többi modellnél. Borítása is érdekessé teszi, ugyanis doboza fémből készült. Végére több apró lyukat vágtak, melyek nem szellőzőnyílásként, hanem működés közben fehéren világító látványelemként működnek. Szintén csinos akart lenni a Silicon Power Armor A50, de érezhetően vékony fémbetétje szerintünk nem sikerült túl jól. Ráadásul burkolatának többi része olcsó hatású műanyagnak tűnik, ami enyhén megkocogtatva üresen kong. Mintha túl nagyra szabták volna a házat. Persze ennek jó oka lehet. Mezőnyünkben egyedüliként, az Armor A50 felel meg a MIL-STD-810F katonai szabvány leejtéses követelményeinek. Kibírja az akár 122 centiméteres zuhanást is. További extrája, hogy hozzá adtak egyedüliként dupla USB csatlakozós kábelt. Ilyenre akkor lehet szükség, ha számítógépünk mégsem tud egy aljzaton keresztül elég áramot leadni a winchesternek.


Lentről: Silicon Power, Seagate, három Western Digital, Toshiba, Asus

Elég méretes, szögletes, kopogós darab a Western Digital olcsó modellje, az Elements is. Nekünk sokkal jobban bejött a két kisebb, lekerekített Passport. Közülük sajnos az Essential SE fényes, ujjlenyomatgyűjtő, könnyen karcolódó borítást kapott, ellenben az Elite matt fényezése a világos oldalsávval nagyon tetszetős. További extrája a mellékelt dokkoló, amibe beleállítva még kevesebb helyet foglal asztalunkon. A fenti képen is látszik, hogy a két Passportnak nem a megszokott mini USB csatlakozója van, hanem a picivel szélesebb, kevésbé elterjedt micro USB, emiatt lényegében csak saját kábelükkel használhatóak.

Két kisebb, 1,8 hüvelykes merevlemezzel ellátott terméket is kipróbáltunk. Az Asus Eee merevlemeze és a Toshiba StoreE Steel jobban nem is különbözhetne egymástól. Az Asus csupán 30 GB-os és 10 000 forint körüli árával inkább a nagyobb pendrive-ok közé sorolható. Trükkösen beleépítették rövid kábelét, ami notebookkal használva praktikus, asztali gépben viszont rajta fog lógni a kis tároló. A Toshiba StorE Steel ezzel szemben egy miniatűr presztízsmodell. Aranyat, ezüstöt imitáló vagy fekete acélburokkal kapható, és még egy tetszetős bőrtokot is adnak hozzá. Kapacitása 120-tól 250 gigabájtig terjed, árát pedig jobb, ha nem is említjük. Meg kell hagyni, csinos darab, de az aranyszínű tesztpéldány alaposan gyűjtötte az ujjlenyomatokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés