Hirdetés

Hűtők Athlon 64-hez

Tesztek I.

Az olcsó hűtőkhöz egy kedvező árú processzort, a Venice magos Athlon 64 3000+-t választottuk, melynek hőtermelése némileg magasabb, mint a Socket 754-es Sempronoknak, így jól szimulálja a költséghatékony processzorokat. Az alapot az MSI ATI chipes RS480-M2 lapja szolgáltatta. Mivel a processzorhűtők teljesítményére voltunk kíváncsiak, az izmos videokártyát most nyugton hagytuk. Eltekintettünk a központi egység tuningjától is, ezzel a témával egy későbbi cikkben foglalkozunk majd. Az olcsó hűtők mellett megmértük a gyári Atlhon 64 hűtő, valamint az erős, hőcsöves Coolink Bat teljesítményét is.

  • AMD Athlon 64 3000+ Venice
  • Coolink Bat processzorhűtő
  • gyári Athlon 64 processzorhűtő
  • MSI RS480-M2
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • Asus Radeon X800 XT
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek 1020 ház
  • 9,2 cm-es Coolink ventilátor 1600 rpm
  • 8 cm-es Coolink ventilátor 2000 rpm

Első körben szokás szerint 9,2 és 8 centiméteres ventilátorral szellőztettük a Casetek házat, és a hűtőket nagy teljesítményre állítottuk, de figyeltünk a zajszint elviselhetőségére is. A Gigabyte Neon Cooler 8 Prót éppen a hangja miatt nem használtuk maximális fordulatszámán, mert ott már elviselhetetlenül hangos volt. Valami miatt a Speeze DolphinReef III-ból csak 2200-as maximumot tudtunk kicsalni, így ő lett a leghalkabb, egyúttal a legkisebb levegőszállítású is ebben a tesztben. A többi hűtő kifutotta maximumát.

A Coolink Bat 47 fokos eredménye mondhatni egyfajta alsó határ; ez alatt a hőmérséklet alatt a heat-pipe már nem túl hatékony. A jóval drágább óriást a Speeze CopperReef közelítette meg a legjobban, csupán három fokkal maradt le mögötte. A többi hűtő egyezményesen 52-53 fok környékén állt meg, ami alacsony árukhoz képest nagyon jó eredmény.

Teljes lendületben a lassú DolphinReef III kivételével az összes hűtő hangja kihallatszott a házból, zajuk jól elkülöníthető volt a házat szellőztető ventilátorokétól. Magas fordulatszáma ellenére az Igloo 7200 volt a második leghalkabb, őt követte picivel lemaradva a Cooler Master és a CopperReef. Kicsi, de határozott lépéssel volt hangosabb a Bat, Neon Cooler 8 és a gyári Athlon 64 hűtő.

A ház szellőzésének megszüntetése után a következő helyzet alakult ki:

A Batnek szinte meg sem kottyant a fülledt környezet, csak két fokot melegedett alatta a processzor. Továbbra is a CopperReef lemaradása volt a legkisebb, 4 fok. 54 fokkal a harmadik helyre sorakozott be a testes Neon Cooler 8, majd következett 55-56 fokkal a mezőny maradék része.

Ez a teljesítmény nagyon jó a lassú DolphinReeftől, hiszen a házventilátorok elhallgattatásával messze ő lett a leghalkabb. Második ismét az Igloo 7200 lett, de hangszíne zavaróan magas. Ugyanez volt a baj a Cooler Master hűtővel, de meglepetésre a CopperReef nem produkált túl magas hangot, ez valószínűleg a póklábas felfüggesztésnek köszönhető. Mivel hangjuk mélyebb, ezért a nagyobb ventilátoros Bat és Neon Cooler 8 ugyan összehasonlítva hangosabbnak tűnt társainál, de hangszínük kellemesebb, könnyebben megszokható, hosszú távon kevésbé zavaró. A kiegészítő zajforrások megszüntetésével egyértelműen a gyári Athlon 64 volt a leghangosabb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés