Hirdetés

HP Pavilion 15 notebook Star Wars köntösben

Teljesítmény

Friss notebook a Star Wars mintás HP, ezért Skylake-alapú, hatodik generációs Core i lapkák hajtják, konkrétan Core i5-6200U vagy i7-6500U. Idehaza csak Core i5-tel láttuk, ami mellé elég szokatlan, 2+4 GB-os memóriakonfigurációt adnak, ráadásul nem DDR4, hanem DDR3 modulokkal. A matt, Full HD monitor meghajtásáról alapból az Intel HD Graphics 520-as IGP-je gondoskodik, de van GeForce 940M külső grafikus alrendszerrel ellátott verzió is, mint amilyen a mi tesztgépünk volt. A felszerelést 1 TB-os merevlemez, egy adatfolyamos, ac-s Wi-Fi modul, DVD-író  és 41 wattórás akkumulátor egészíti ki.

Termék megnevezése HP Star Wars Special Edition (Pavilion 15) notebook
Processzor Intel Core i5-6200U – 2,3/2,8 GHz
Memória 4+2 GB – két DDR3 memóriafoglalat
Kijelző

15,6"-os 1920x1080, matt IPS panel

Grafika Intel HD Graphics 520 – integrált
NVIDIA GeForce 940 2 GB DDR3 RAM – különálló
Adattároló 1000 GB HDD – SATA 3.0
Optikai meghajtó DVD-író
Kommunikáció Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Realtek Gigabit Ethernet
Interfészek - 2 db USB 3.0,
- 1 db USB 2.0,
- HDMI képkimenet,
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, Star Wars témájú festés és digitális tartalom, Star Wars témájú ajándék tok
Akkumulátor 4 cellás – 41 Wh
Méret 384,5 x 261,1 x 25,2 mm
Tömeg 2,09 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.hp.hu
Termék honlapja Star Wars Special Edition notebook
Fogyasztói ár 280 000 Ft
Garancia 2 év

Korábban már alaposan leteszteltük a hatodik generációs Core i, tehát Skylake mobil processzorokat, így a 15 wattos TDP fogyasztási osztályba tartozó Core i5-6200 elemzésére most nem térnénk ki újra. Azt kell róla tudni, hogy normális hűtés mellett 2,7 GHz-es órajelen ketyeg, támogatja a Hyper-Threadinget, így akár komolyabb számítási teljesítmény igénylő feladatokra is befogható. Ha DDR3 memóriával párosítják, akkor számottevően nem gyorsabb az előző, Broadwell generáció képviselőinél, DDR4 RAM-mal viszont a komoly memória-sávszélességet igénylő feladatokban akár 20%-kal is fürgébb lehet elődjénél.

Eleinte kicsit furcsa volt számunkra a HP Star Wars gépének lassúsága. Több Skylake processzoros laptop is járt már nálunk, azok valahogy pattogósabban reagáltak utasításainkra. Aztán egy csendesebb pillanatban rájöttünk a jelenség okára: itt bizony serényen kalapáló merevlemez dolgozik, eddig pedig úgy alakult, hogy a Skylake tesztgépek mind SSD-vel jöttek. Bizony, a flash-alapú tároló a processzornál és a memóriánál jobban befolyásolja egy számítógép sebességérzetét, mert hagyományos merevlemeznél leggyakrabban az adattár a szűk keresztmetszet. Kár, hogy nem fért az egyébként elég vaskos gépházba egy M.2 SSD foglalat.

Az Intel HD Graphics 520 integrált grafikus mag és a GeForce 940M teljesítménye sem ismeretlen számunkra, korábban már elemeztük őket. Az Intel jó nagyot lépett előre processzorba ágyazott megoldásával, a néhány éves játékok kisebb felbontáson akár közepes minőségi beállítás mellett is elfutnak rajta. Persze az olyan komolyabb tételeknél, mint mondjuk a Far Cry 4, már jól jön a közepes GeForce tudása, habár csodára ettől sem szabad számítani, de azért 1366x768 pixelen, alacsony részletesség mellett eléri a 30 fps-es átlagot. A mellékelt kijelző natív, Full HD-s felbontásának kihasználása csak a régi játékokban esélyes.

Nagy alapterületű, aránylag vaskos gépről van szó, ezért elég jó hűtési képességeket vártunk a Pavilion 15-től, amiben ráadásul nincs is túl komoly hardver. Nyugalomban, 22 °C-os szobahőmérséklet mellett ugyan nem állt meg hűtőventilátora, de szép csendben dolgozott, ezért hallatszott mellette a merevlemez percegése. Félórányi CPU-terhelés hatására alig melegedett 60 °C fölé a központi egység, a hűtés 24 dB-es zajszintje is rendben van, hangszíne viszont az ideálisnál magasabb, ami egyeseket zavarhat.

Amikor az IGP-t játékkal (Metro Last Light) terheltük, a CPU tartotta 2,7 GHz-es órajelét, a hűtés pedig elfogadható szintre, 28 dB-re hangosodott. AIDA64-gyel dolgoztatva viszont a 15 wattos TDP keret miatt a CPU-részleg 1,5-1,6 GHz-re lassított, a hűtés pedig a kissé már zavaró 33 dB-re hangosodott. Ezen a zajszinten dolgozott a HP notebook a GeForce 940M-et használva is, ekkor viszont a játékos és AIDA64-es körben is 2,7 GHz-en maradt a CPU. Jó hír, hogy a gépház egyetlen pontja sem melegedett 40 °C-ig, az IGP-t használva pedig 1-2 °C-kal alacsonyabb értékeket mértünk a fenti ábrán látható, külön grafikus kártyás számoknál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés