Hálózati lejátszók - ismeretlen ismerősök

Hyundai és Connectland

Manapság nem olyan összetett dolog hálózati médiadobozkát gyártani. Elég rendelni egy referencia formatervet a Realtektől, majd keresni egy kínai gyárat, ahol minél olcsóbban bedobozolják és ellátják a megadott körítéssel, majd eljuttatni a potenciális vásárlókhoz. Nem szabad viszont elfelejteni, hogy ezt egyre többen megcsinálják, így gombamód szaporodnak a közel azonos hardveralapra épülő, nagyon hasonló tudású termékek.

Ma két hálózati médialejátszót veszünk górcső alá. Két olyan darabot, melyek gyártója korábban nem nagyon foglalkozott hasonló termékekkel. A Hyundai márkanevet azért láthattuk már egy-két szórakoztatóelektronikai terméken, de a Connectland legfeljebb apró kiegészítőkről lehet ismerős bárkinek is. Tesztalanyaink a kategória kisebb példányai közé tartoznak, még annak ellenére is, hogy a Connecland Full HD Multimedia Gateway-ba belső merevlemezt szerelhetünk. Persze ez csak 2,5 hüvelykes, szóval a ládikó alig nagyobb egy 3,5 hüvelykes merevlemeznél. Vele kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy jó vastag, szálcsiszolt felületű fémből készült a borítása, csak az eleje és a hátulja fényes műanyag.

A Hyundai Mbox L110 még kisebb, de ami első pillanatban meglepőbb volt, nagyon könnyű darab. Doboza teljes mértékben fényes műanyagból készült, így kicsit olcsó hatású. Persze olyan apró, hogy a nappaliban egy modern tévé mellett alig látszik. Szétszerelés előtt feltűnt, hogy a műanyag alatt nincs szokásos fémburok, ezért lehet a kicsike olyan könnyű.

Csatlakozóban a két apróság a modern irányelveket követi. Hanyagolták a régebbi képkimeneteket, inkább az egyre jobban elterjedő HDMI-re koncentrálnak. Hang terén a HDMI mellett még a digitális kimenet fontos, továbbá kell pár USB és egy Ethernet csatlakozó. A Hyundainak ezen felül van még egy kompozit képhez és sztereó hanghoz való összevont kimenete és egy olyan csatlakozója, amibe külső, infra vevőmodult dughatunk. Utóbbit kivezethetjük a tévé mellé, és akkor a dobozkát nyugodtan elrejthetjük szem elől. Persze nagyon eltenni nem érdemes, mert oldalára egy SD és MMC kártyát fogadó olvasót is telepítettek.

A Connectland is a kompozit kép és sztereó hang mellett döntött, továbbá kaptunk a Full HD Media Gateway hátára egy ki-/bekapcsoló gombot, illetve a számítógépes adatátvitelt gyorsító mini USB csatlakozót. Ezen keresztül gyorsabban feltölthetjük merevlemezét, mint Ethernet hálózatról. Akárcsak a Hyundainak, a Connectlandnak is két USB csatlakozója van. Utóbbinál egyet a hátlapra, egyet pedig az előlapra telepítettek.

Részletes, képes útmutatója nélkül is pofonegyszerű volt merevlemezt szerelni a Connectland lejátszójába. Két csavar tartotta a fémházat, majd további kettővel rögzíthettük a merevlemez alsó két sarkát. Első részét kellően stabilan fogta a kombinált SATA adat- és tápcsatlakozó. Szellőztetéséről picike, keret nélküli ventilátor gondoskodik, amit elég érdekesen helyeztek el. Mindenesetre bekapcsoláskor alig lehetett hallani, de hátul éreztük, hogy mozgatja a levegőt.

Egy kis hámozás után előkerült a merevlemezes apróság szíve, a Realtek RTD1073 fokozottan integrált médiaprocesszor. Ugyanezt láttuk korábban az A.C.Ryan Playon! HD termékeiben, szóval borítékolható a jó teljesítmény. Ebben az egyetlen chipben található a képet, hangot, SATA-t, USB-t és Ethernet hálózatot kezelő elektronika is, mellé csak egy DDR2 memóriamodult és a Linux alapú operációs rendszert rejtő FlasROM-ot telepítették. Kicsit más tokozásba került a Hyundai lejátszójában található Realtek RTD1283 processzor, de a gyártó honlapján mindenhol az RTD1073-mal együtt emlegetik, és az nem derül ki sehol, milyen különbségek vannak köztük – majd meglátjuk.

Elengedhetetlen kelléke a hálózati médialejátszóknak a távirányító. Mindkét tesztalanyunkhoz elég méretes darabot kaptunk, rengeteg gombbal. A Connectlandé valamivel nagyobb és több nyomnivalót találtunk rajta, de első látásra a Hyundaié tűnt szimpatikusabbnak, ugyanis nagyobbak a billentyűi kontrasztosabb feliratozással.

Szokásos alapfelszerelést kaptunk a Connectland HD lejátszójához. Ebben a távirányító mellett egy kis táp, használati útmutató, telepítőlemez, számítógépre kapcsoláshoz való USB kábel (egyik végén mini csatlakozóval), illetve kompozit képhez és sztereó hanghoz való kábelt találtunk. Kár, hogy a HDMI kábelt kihagyták. Nem úgy a Hyundai. Sajnos a hozzá tartozó, tápadaptert, távirányítót, HDMI kábelt és kezelési útmutatót tartalmazó készletet nem tudjuk megmutatni, ugyanis tesztgépünk bemutató darab, nélkülük érkezett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés