Gmail-biblia

Mindennapi trükkök

Turbo Gmail

Most, hogy beépítettük a Gmailt a napi használatba, és átköltöztettük a levelezésünket, megmutatjuk, hogyan használhatjuk profin a Gmailt. A billentyűkódok komoly segítségünkre lehetnek a program kényelmes és gyors használatában. Ezek megtanulása tehát felettébb kifizetődő, hiszen le se kell vennünk a kezünket a billentyűzetről a levelek, válaszok nézegetése, írása közben. A billentyűkódok aktiválása a következőképpen történik: menjünk a Beállítások linkre, majd engedélyezzük a billentyűkódokat, és mentsük el az új beállítást. Most már használhatjuk is őket! Nyomjuk le próbaképpen a c gombot. Erre megnyílik a Levélírás ablak, ahol először adjuk meg a címzettet, majd nyomjunk a Tab gombra, adjuk meg a Tárgyat, majd még egy Tab gomb, és már írhatjuk is a levelet. Ha végeztünk, ismét Tab, majd Enter – és a levelet el is küldtük. A többi gombot lásd részletes táblázatunkban.

 

Gmail billentyűkódok
Gomb Parancs Mit csinál?
c Levélírás Új levél írása. A Shift+c lenyomásával új ablakban írhatunk levelet.
/ Keresés A keresődobozban kezd villogni a kurzor.
j Régebbi beszélgetésre ugrik A beszélgetések között válogathatunk. Az Entert lenyomva megnyithatjuk a kijelölt beszélgetést.
n Következő üzenet Megnyitva egy beszélgetést, a következő üzenetre ugrik. Enterrel pedig megnyithatjuk azt.
p Előző üzenet Megnyitva egy beszélgetést, az előző üzenetre ugrik. Enterrel pedig megnyithatjuk azt.
Enter Megnyitás Megnyithatunk vele beszélgetést, üzeneteket.
u Visszaugrás a beszélgetések listájára Frissíti az oldalt, és visszatér a beérkező levelekhez.
y Archiválás Automatikusan eltávolítja az üzenetet vagy beszélgetést az adott listáról.
x Beszélgetés kijelölése Bejelöl egy beszélgetést, amelyet azután archiválhatunk, címkével láthatunk el és így tovább.
s Csillagozás Csillagozni vagy csillagot elvenni egy beszélgetés vagy levél elől.
! Spamnek nyilvánítás Az üzenetet spamnek nyilváníthatjuk, és eltávolíthatjuk az üzenetek közül.
r Válaszlevél Válasz az üzenet küldőjének.
f Továbbítás Az üzenet továbbítása. A Shift+f lenyomásával új ablakban továbbíthatjuk az üzenetet.
Esc Kilépés a beviteli mezőből A beviteli mező elhagyása.

Címzés és szűrés

A régebbi levelezőrendszerek jellemzője volt a „pluszos címzés” lehetősége. Ez a funkció a Gmailben is működik, és néha rendkívül hasznos lehet. Ez dióhéjban annyit tesz, hogy egy + jel alkalmazásával bármilyen kommenttel elláthatjuk az e-mail címet. Például az aron.csondes+megjegyzes_a_munkahoz@gmail.com cím ugyanúgy működik, mint az aron.csondes@gmail.com. Pusztán arra kell figyelnünk, hogy a + után nem tehetünk szóközt és @ jelet. A pluszos címzés remek eszköz arra, hogy szűrhessünk, hiszen a pluszos címzéssel ugyanarra a Gmail címre számtalan változatot készíthetünk – így más-más címmel léphetünk fel a levelezőlistákra, könnyen nyomon követhetjük, melyik címünk került spammerekhez, és ezeket a szűrők segítségével válogathatjuk...

Még egy apró megjegyzés a címzéssel kapcsolatban: ha olyasvalakinek küldünk levelet, aki ugyancsak gmailes fiókot használ, nem szükséges a @gmail.com utótagot hozzábiggyesztenünk a címhez, elég a cím első része – az üzenet így is sikeresen megérkezik.

Végrehajtható fájlok küldése

Amikor e-mailt kapunk egy olyan címről, amely nem @gmail.com-ra végződik, a Gmail megnézi, csatolva van-e hozzá végrehajtható fájl (pl. .dll, .exe, .vbs és így tovább). Ha valaki ilyen üzenetet küldene, azt a Gmail visszapattintja. Ugyanez vonatkozik a ZIP fájlokra is: a Gmail átfésüli őket, és visszadobja a mailt, ha ilyet talál bennük. Érdekes viszont, hogy a többi tömörített formátumot (rar, ace) nem vizslatja át, hanem szabadon átengedi. Ha külsős címről akarnánk gmailes címre végrehajtható fájlt küldeni, alkalmazhatjuk a régi, bevált trükköt: egyszerűen nevezzük át a fájl kiterjesztését olyasmire, amit a Gmail átenged (pl. jpg-re) – a levél kézhez kapása után már csak át kell írni a kiterjesztést az eredetire...

Közvetlen linkek

Csöndes Áron

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés