Hirdetés
Tesztelés
A Fractal Design Node 304 teszteléséhez egy elég erős, de nem túlzó konfigurációt használtunk, olyat, ami HTPC funkció mellett alkalomadtán játékra is használható. A Radeon HD 4850 helyett oda lehet képzelni egy Radeon HD 7850-et is, a két grafikus kártyának hasonló, 120 watt körüli csúcsfogyasztása van, a CPU TDP értéke 55 watt, így a rendszer fogyasztása teljes terhelésen 200 watt körül alakulhat. Jobb híján összehasonlítási alapnak szokásos, felső tápos Casetek CK-1020 házunkat vetettük be.
- Intel Core i3-3220 processzor
- Intel gyári processzorhűtő
- Asrock H77N-ITX alaplap
- 2 x 1 GB Samsung DDR3 memória
- Radeon HD 4850 videokártya
- 400 GB-os Samsung merevlemez
- Cooler Master Real Power 550 wattos táp
- Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 mm-es ventilátorral
Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt maximális, percenként 2000-es fordulatszámára állítottuk, mindkét házban maximális fordulatszámukon jártak a ventilátorok.
Jól mutatja a fenti grafikon, hogy az első menetben nem volt lényeges különbség a két jelentősen eltérő méretű és felépítésű ház hűtési teljesítményében. Hangban hasonló volt a helyzet: a processzorhűtő vitte a prímet, viszont a Casetekben hallatszott mellette a két ventilátor, a Node 304 légkavarói viszont csöndesebbek voltak. A beszerelt merevlemez egyik házban sem melegedett 30 °C-ig.
A második körben minimálisra lassítottuk a processzorhűtőt és a Node 304 ventilátorait is, míg a CK-1020-ban csak a CPU ventilátora lassult, szabályozás híján a többi maradt maximumon. Ezúttal már nagyobb volt a különbség a két ház között: hűtésben a Casetek egy picivel jobb volt, de hangban, pontosabban csendességben a Fractal Design alaposan lehagyta. Szerintünk ez az optimális felállás a Node 304-nél, a merevlemez 33 °C-os csúcshőmérséklete is rendben volt, igaz, a Casetekben csak 31 °C-ot mértünk az adattároló alkatrészen.
Végezetül teljesen lekapcsoltuk a ház ventilátorait, ami nem tett jót a Node 304-nek. Alig lett halkabb, mert alacsony állásban ventilátorai csak némi lehelésszerű szélzajt produkáltak, a processzor és merevlemez viszont jelentősen felmelegedett, előbbi 88 °C-ig, utóbbi 41 °C-ig. A CK-1020-nak nem ártottak ennyit a nehéz körülmények, mert ott a felpörgő táp, illetve a processzorhűtő fölötti nyílás megoldotta a melegedési problémát, viszont így jó hangos lett a rendszer.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!