Hirdetés

Fractal Design Node 304 HTPC ház

Kívülről

A HTPC-építők nagy örömére már nálunk is egyre többféle, parányi Mini-ITX alaplap kapható, ráadásul áruk is normalizálódott, nem kérnek irreális felárat a csöppségekért. Sajnos a hozzájuk illő házak helyzete távolról sem ilyen jó, mert alig kapni ilyen pici házat, főleg akkor leszünk gondban, ha erős apróságot szeretnénk összerakni, mert a legtöbb HTPC házba nem fér túl sok minden.

A Fractal Design Node 304 névre hallgató háza megoldás lehet a kicsi, de komoly hardver befogadására képes ház kérdésére, ráadásul a „legyen mutatós” követelménynek is megfelel. Alapterülete 250 x 374 milliméter, magassága pedig 210 milliméter, tehát a kicsik között nagynak számít. Meglepő, hogy elejét egybefüggő fémbetéttel takarták el, optikai vagy egyéb külső meghajtónak nincs rajta hely, és még a csatlakozókat is az élére száműzték. Hirtelen rápillantva nem is gondolná az ember, hogy számítógép van benne, ami egy nappaliba beleolvadó HTPC-nél előnyös.

Minkét oldalára nagy szellőzőnyílást vágtak; a jobb oldali formája és mérete nem véletlenül hasonlít az ATX tápok hátsó rácsára, a bal oldali funkciójáról pedig a két hátsó bővítőkártyahely árulkodik: egy jó nagy VGA-nak is elégséges levegő jut be raja keresztül. Hátul egy hatalmas, 140 milliméteres ventilátor látszik az alaplap fölött, a balra alulra helyezett tápcsatlakozó viszont némi magyarázatra szorul, de ezt későbbre hagynánk. Az Fractal Design többi házához hasonlóan a Node 304 is fekete, itt-ott fehér kiegészítőkkel feldobva.

Előlapjának oldalán egy minimalista csatlakozópanelt alakítottak ki két USB 3.0 aljzattal, hang ki- és bemenettel. Az alattuk lévő négyzet a bekapcsológomb. Kár, hogy kártyaolvasónak nem hagytak ki helyet.

Alul egy hatalmas, porszűrővel ellátott szellőzőnyílás dominál, ami mögött a táp rejtőzik. A ház 3-4 milliméter magas lábai révén nem sok friss levegő jut hozzá, majd a terheléstesztek során kiderül, mekkora problémát jelent ez.

Belülről

Külső jegyei alapján nagyon nehéz megmondani, mi rejtőzik a Fractal Design Node 304 burkolata alatt. Leszedve a tetőt és a két oldallapot egyesítő, U alakú lemezt, elég meglepő belsővel találkozik az ember. Az előlap mögött három fura, fehér tartó lóg be, ezekbe két-két 3,5 vagy 2,5 hüvelykes merevlemez tehető, így akár hat winchesterrel is megkínálhatjuk a kicsikét, ami meglehetősen jó ellentételezés a hiányzó optikai meghajtóért.

A merevlemezek (vagy éppen SSD-k) alatt keresztben foglal helyet az ATX táp, ami legfeljebb 160 milliméter hosszú lehet. Alulról, a korábban látott szellőzőnyíláson keresztül szívja be a levegőt, amit a ház jobb oldalának első részén fúj ki, tehát a táp nem szól bele a többi komponens szellőzésébe.

A ház többi részének szellőztetését a táp fölött lévő két 92 milliméteres, illetve a hátul már látott 140 milliméteres ventilátor intézi. Jó kérdés, hogy hogy jutnak friss levegőhöz az első ventilátorok? A ház homlokzati buroklatelemének felső része rácsos, alul pedig elég nagy nyílás van rajta. Bejutó portól nem kell tartani, mert az elülső ventilátorokat is porszűrő védi.

A Fractal Designtól szinte kötelezően elvárjuk az átgondolt ventilátorszabályozást, ami Node 304-ből sem hiányzik. A kiváló minőségű, folyadékcsapágyas ventilátorokhoz három, szabályozható tápcsatlakozót alakítottak ki, melyeken keresztül a ventilátorok működése a ház hátulján egy kis retesszel kapcsolható magas, közepes és alacsony fordulatra.

Szerelés

Paraméterei alapján hihetetlen mennyiségű hardver elfér a Fractal Design Node 304-ben. Mivel a táp az alaplap előtt és nem fölött van, akár 165 milliméter magas processzorhűtőt is beszerelhetünk. Grafikus kártyának dupla bővítőhelyet hagytak ki, hosszúságban pedig 310 milliméter a maximum. Ehhez jön még a hat merevlemezállás és a normál, nem kicsinyített ATX méretű táp, ami akár 160 milliméter hosszú is lehet.

És itt jönnek a „Ha” kezdetű mondatok: ha akarjuk mind a hat merevlemezhelyet, akkor legfeljebb 17 centiméteres lehet a grafikus kártya. Ha nagy VGA-t akarunk, akkor búcsút mondhatunk két merevlemezhelynek és tápból is kisebbet kell választanunk. Ha normálisan el akarunk férni a táp kábeleivel, akkor moduláris típust kell választanunk. De az mindenképp jó, hogy legalább vannak ilyen választási lehetőségeink.

Termék megnevezése Fractal Design Node 304
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 210 x 374 x 250 mm
Tömege 4,9 kg
Anyaga acél váz fémbetétes műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok Mini-ITX, DTX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma 6 db belső (mindegyik 2,5 hüvelykesre alakítható)
Bővítőkártyák száma 2
Hűtés elöl két darab 92 x 92 x 25 mm-es R2 ventilátor,
hátul 140 x 140 x 25 mm-es R2 ventilátor
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX
Extrák porszűrők elöl, oldalt és alul, szabályzó 3 ventilátorhoz
Gyártó honlapja www.fractal-design.com
Termék honlapja Node 304
Fogyasztói ára 27 500 forint
Garancia 2 év

A szerelést a merevlemezekkel kezdtük, amiket nagyon okosan rezgéscsillapító betétekre ültettek. Az egyes tárak között éppen annyi hely van, hogy az első ventilátorok keltette légáramlat szépen áthaladhasson.

Az alaplap beszerelésével sem volt gond, amikor viszont betettük mellé átlagos hosszúságú vezetékkel ellátott tápunkat, a ház teljesen tele lett.

Azért a hatalmas Radeon HD 7970-et még belepasszíroztuk valahogy, de a táp kábelei miatt további merevlemezek beszerelése már lehetetlen küldetésnek bizonyult. Persze, egy rendszer SSD-nél és egy nagy háttértárnál többre keveseknek van szüksége.

Szerencsére az előlap mögötti szardíniahelyzet nem nyúlt át a processzor környékére, ha akartunk volna, betehettünk volna valami behemót hűtőt, de mi megelégedtünk a Core i3-3220-hoz mellékelt diszkrét gyári darabbal. Vívtunk még egy sort a különböző SATA-, ventilátor- és előlapi kábelekkel, melyek egy része nem is látszik az alábbi képen. Az biztos, hogy moduláris táppal könnyebb dolgunk lesz, de hat merevlemez és a táp rendes bekábelezése még rövidebb grafikus kártya mellett is problémás lehet.

Tesztelés

A Fractal Design Node 304 teszteléséhez egy elég erős, de nem túlzó konfigurációt használtunk, olyat, ami HTPC funkció mellett alkalomadtán játékra is használható. A Radeon HD 4850 helyett oda lehet képzelni egy Radeon HD 7850-et is, a két grafikus kártyának hasonló, 120 watt körüli csúcsfogyasztása van, a CPU TDP értéke 55 watt, így a rendszer fogyasztása teljes terhelésen 200 watt körül alakulhat. Jobb híján összehasonlítási alapnak szokásos, felső tápos Casetek CK-1020 házunkat vetettük be.

  • Intel Core i3-3220 processzor
  • Intel gyári processzorhűtő
  • Asrock H77N-ITX alaplap
  • 2 x 1 GB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos táp
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 mm-es ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt maximális, percenként 2000-es fordulatszámára állítottuk, mindkét házban maximális fordulatszámukon jártak a ventilátorok.

Jól mutatja a fenti grafikon, hogy az első menetben nem volt lényeges különbség a két jelentősen eltérő méretű és felépítésű ház hűtési teljesítményében. Hangban hasonló volt a helyzet: a processzorhűtő vitte a prímet, viszont a Casetekben hallatszott mellette a két ventilátor, a Node 304 légkavarói viszont csöndesebbek voltak. A beszerelt merevlemez egyik házban sem melegedett 30 °C-ig.

A második körben minimálisra lassítottuk a processzorhűtőt és a Node 304 ventilátorait is, míg a CK-1020-ban csak a CPU ventilátora lassult, szabályozás híján a többi maradt maximumon. Ezúttal már nagyobb volt a különbség a két ház között: hűtésben a Casetek egy picivel jobb volt, de hangban, pontosabban csendességben a Fractal Design alaposan lehagyta. Szerintünk ez az optimális felállás a Node 304-nél, a merevlemez 33 °C-os csúcshőmérséklete is rendben volt, igaz, a Casetekben csak 31 °C-ot mértünk az adattároló alkatrészen.

Végezetül teljesen lekapcsoltuk a ház ventilátorait, ami nem tett jót a Node 304-nek. Alig lett halkabb, mert alacsony állásban ventilátorai csak némi lehelésszerű szélzajt produkáltak, a processzor és merevlemez viszont jelentősen felmelegedett, előbbi 88 °C-ig, utóbbi 41 °C-ig. A CK-1020-nak nem ártottak ennyit a nehéz körülmények, mert ott a felpörgő táp, illetve a processzorhűtő fölötti nyílás megoldotta a melegedési problémát, viszont így jó hangos lett a rendszer.

Értékelés

Újabb nagyon igényes házat láttunk a Fractal Desingtól. A Node 304 új méretben, Mini-ITX alapokon hozza azokat az értékeket, amit a gyártótól rövid történelme alatt megszokhattunk. A külső letisztultan elegáns, a belső okosan átgondolt, az anyaghasználat nagyon rendben van, minden tekintetben ügyeltek a részletekre. Szerintünk ma már megbocsátható vétek a az optikai meghajtó elhagyása, nagyobb problémának érezzük a kártyaolvasó hiányát, bár ez olyan részlet, ami egy modellfrissítéskor simán bepótolható.

Azért ennek az éremnek is két oldala van: kicsi házba nem egyszerű olyan sok mindent bepakolni, amennyit a Node 304 ígér. Mindenképp ajánlott moduláris tápot tenni bele, ha kettőnél több merevlemezt használnánk, akkor jó lesz keríteni rövid SATA adatkábeleket, és kell majd a vezetékezéshez egy jó adag türelem. Végül pedig itt van a Node 304-hez hasonló okosan és igényesen megcsinált házak visszatérő problémája, a magas ár. A kis Node 304 ára valamivel 27 000 forint fölött mozog, ám nekünk ennek ellenére nagyon tetszett!


Fractal Design Node 304 ház

A Fractal Design Node 304 házat a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés