Hirdetés

Dell UltraSharp UP3214Q monitor: ígéretes UHD-s

Belső, specifikáció, gyári beállítások

A tesztelést ezúttal a DisplayPort kábel csatlakoztatásával kezdtük, majd a kalibrálást megelőzően megmértük a gyári beállítást, valamint az egyes előre beprogramozott képüzemmódokat.

Monitor típusa Dell UltraSharp UP3214Q
Technológia "IPS típusú", IGZO
Háttérvilágítás típusa GB-LED
Kijelző mérete 31,5 hüvelyk (80,1 cm), szélesvásznú
Felbontás 3840x2160 (~140 ppi)
Válaszidő 8 ms (g2g)
Kontrasztarány 1000:1 (dinamikus: 2 000 000:1)
Fényerő 350 cd/m2
Betekintési szögek 176°/176°
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd (8 bit+AFRC)
Színtérlefedettség sRGB 100%, 99% AdobeRGB
Csatlakozók HDMI, DisplayPort, mini DisplayPort, 4 db USB 3.0, kártyaolvasó
Teljesítményfelvétel 100 W tipikus
Gyártó honlapja www.dell.hu
Termék honlapja Dell UP3214Q
Fogyasztói ár 589 000 Ft
Garancia 3 év

A legnagyobb UHD-s Dell panelszállítója a Sharp, amit már korábban is tudni lehetett, éppen ezért sokan arra számítottak, hogy ugyanazt vagy legalábbis hasonló, IGZO technológiával megtámogatott ASV panelt fog kapni, mint amilyet az ASUS PQ321Q is kapott. Ám a tippek nem jöttek be, a Sharp ezúttal "in-pane switching IGZO"-t ad meg az adatlapján, tehát működés és jellemzők szempontjából is IPS típusú panellel van dolgunk, amit most is az IGZO-féle technika támogat a nagy pixelsűrűség elérésében, a háttérvilágítás pedig LED-es (pontosabban GB-LED a széles színtér megjelenítése végett).

Sajnos a háttérvilágítással kapcsolatban nincs jó hírünk azok számára, akik megrögzötten ellenzik a PWM-es fényerősség-szabályozást: tesztjeink alapján a háttérvilágítás minden tartományban 220 Hz.

PWM 220 Hz
PWM 220 Hz

A gyakorlati méréseket a bemelegedés után most is a gyári állapot (a standard mód) vizsgálatával indítottuk, melynek során meggyőződhetünk a gyári kalibrálás hatásosságáról. Mielőtt azonban megismerkednénk az eredményekkel, pár szóban beszámolnánk a méréseket és kalibrálást érintő változásokról, melynek oka, hogy korábbi mérőeszközünket lecseréltük egy jóval modernebb, X-Rite i1 Display Pro koloriméterre. Ezzel viszont a korábban használt mérőszoftvert is cserélni kellett, de ezúttal sem az X-Rite gyárilag mellékelt programját választottuk, hanem a teljesen ingyenes Argyll CMS + dispcalGUI párost, ellenőrzésképp pedig a BasICC-t is használjuk továbbra is.

Ahol pedig van rá lehetőség, ott a hardveres kalibrálást is elvégezzük a mellékelt szoftverrel, amennyiben nincs kompatibilitási akadálya. Az új kalibrátor+szoftver párosról és a megújuló mérési metodikáról egy külön cikkben fogunk beszámolni, ám addig is felhívnánk rá a figyelmet, hogy az új eszközzel készült mérések eredményei nem minden téren vethetőek össze a korábbi eszközzel készült tesztek eredményeivel.

Balra a régi i1 Display2, jobbra az új, i1 Display Pro mérőeszköz
Balra a régi i1 Display2, jobbra az új, i1 Display Pro mérőeszköz

Visszatérve a monitorra: tesztalanyunk kalibrálva érkezik, így dobozában most is fellelhető az erről szóró mérési tanúsítvány. Más kérdés, hogy akinek számít, az amúgy is bekalibráltatja vagy bekalibrálja saját kezűleg, ami ilyen vételár mellett már amúgy sem tétel – és a tesztalanyunkat biztosító Oázis Computer is vállal ilyet.


[+]

Dobozból kivéve, gyári beállításokkal
Dobozból kivéve, gyári beállításokkal [+]

Itt ragadnák meg az alkalmat, hogy pár szóban segítsünk értelmezni a fenti táblázatot, amit már leegyszerűsítettünk a könnyebb áttekinthetőség végett. Számunkra a "measured luminance" és a "measured whitepoint" sorok az érdekesek, melyek a mért fényerősséget és a mért színhőmérsékletet adják meg. Az alattuk lévő panelben a kritériumok láthatóak a fehéregyensúlyra, valamint az átlagos és maximális színeltérésre vonatkozóan. Értelemszerűen az "Actual" oszlopban lévő számok a mért értékek, melyek akkor jók (és váltanak zöldre), ha a "Recommended" (ajánlott) oszlop értékeinél kisebbek. A Maximum DeltaE*00 sorban a mért ("Actual") érték mellett balra annak a színre vonatkozó sornak a száma is látszódik, ahol ezt a legnagyobb eltérést mérte a szoftver. Ezt a szám a legalul lévő táblázat # jelölésű oszlopában keresendő.

A fentiek értemében a gyári kalibrálás hozta a szokásos szintet. A delta E eltérések meglehetősen nagyok, igaz, az átlag az ígért 5 alatt van, egészen pontosan 3,94, de a színhőmérséklet valamivel hidegebb az átlagosnál (6986K). Az 50%-ra állított fényerősség 248,6 cd/m² értéke is meglehetősen magas, így mindenképpen szükséges a kézi beavatkozás.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés