Hirdetés

ASUS PQ321Q 4K monitor: élet a Full HD-n túl

Bevezető, külső

A 4K és az UHD olyan hívószavak, melyre talán az is felkapja a fejét, aki kevésbé járatos a kijelzők világában, hiszen ki ne szeretne minél több képpontból álló szuperrészletes képet nézni egy jó tévén vagy monitoron? Sőt ma már egy mobiltelefonnál is elvárás a nagy felbontás, a minél nagyobb képpontsűrűség (ppi) pedig a marketingesek egyik meghatározó fegyvere lett. Persze egy nagy képátlójú monitor vagy tévé más ligában játszik, mint a tabletek és a mobilok (már csak a nézési távolság miatt is), de az előbbi esetében a Full HD óta nem történt számottevő előrelépés felbontás frontján. A 4K megjelenésével ez most megváltozhat, de a helyzet egyelőre mégis felemás. Egyes gyártók óvatosak, míg mások szinte azonnal rárobbantak erre a technológiára, hiszen presztízsértékkel is bír, ha valaki elsőként jelentkezik 4K-s eszközzel.

A monitorok piacán az ASUS a legelsők között jelentette be UHD, azaz 3840x2160 pixeles felbontású PQ321Q jelzésű asztali kijelzőjét a Sharp 31,5 colos IGZO paneljére alapozva. Így nem véletlen az sem, hogy elsőként jelentek meg a magyar piacon vele, sőt mikor e sorokat írjuk, a monitor már a magyarországi boltokból is beszerezhető.


Már a kicsomagolás során is tekintélyt parancsoló termékkel van dolgunk, amire akkor döbbenünk rá, amikor előhalásszuk a dobozból a fémmel megerősített masszív talpat, a szintén vaskos állványt, illetve a szintén fém hátlapos kijelzőt, amin a VESA falikonzol hatalmas csavarjai is ott figyelnek. Apropó csavarok, az összeállítás ezúttal nem szimpla összepattintásból és egyetlen csavar becsavarásából áll. Ekkora méretnél már nem lehet viccelni, a talpra az állványt csavarokkal kell felfogatni, illetve az állvány és a panel is csavarokkal van egymáshoz rögzítve, melyek nem túl hosszúak, de bőven elegendő stabilitást biztosítanak. Szerencsére minden szerelési kellék megtalálható a csomagban, noha a mellékelt imbuszkulcs kissé IKEÁ-s életérzést kölcsönöz – lapra szerelt 4K-s monitor?!

Komolyra fordítva a szót, az állványra rögzített kijelző magassága 150 milliméteres úton állítható, 45-45 fokban jobbra és balra elforgatható, valamint -5 és +25 fok közötti dönthetőséget kínál. Pivot, azaz portré mód nincs, de ekkora méretben ezt nem sajnáljuk, ráadásul ekkora felbontás mellett még az egészen hosszú weboldalak is csak kevés görgetést igényelnek – sokoldalas dokumentumokhoz pedig még a pivot is kevés lenne.

Maga a kijelző területe nagy, de meglepően karcsú, így a tápegységet már nem tudták házon belülre szorítani, ezért ezt külső egység formájában kapjuk, ami egyébként teljesen a notebooktöltőkre hasonlít (19 voltos feszültségen működik és 100 wattos teljesítményt tud leadni). A monitor áramtalanítása nem csak a tápegység kihúzásával, hanem a hátoldalon fellelhető tápcsatlakozó melletti billenőkapcsolóval is történhet – ugyanitt egy Kensington zár aljzatot is találunk.

Bemenetekkel nem kényeztetnek bennünket, de ennek oka van, amiről a következő oldalon fogunk beszámolni. A monitor lényegében egyetlen forrás jelét tudja fogadni DisplayPort 1.2 csatlakozón keresztül, tehát egyéb, kép továbbítására alkalmas bemenetet nem kapunk. Kapunk viszont még három darab jack csatlakozót, amiből az egyik átalakítóval ellátott RS232 (soros) port, a másik kettő pedig hangbemenetként és hangkimenetként funkcionál. Akad erre egy ideiglenesen ledugózott USB-t is, ennek feladatáról is a következő oldalon adunk számot.

A bekapcsolásra és a menü vezérlésére szolgáló hagyományos gombok a jobb oldalon kaptak helyet a feliratozással együtt. Ez utóbbi miatt nem lesz könnyű dolgunk a kezdeti beállítások során, de ha memorizáljuk a gombok sorrendjét és találunk egy viszonyítási alapot, akkor hamar megtanulunk a menük között zongorázni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés