Wi-Fi routerek
Lassan, de biztosan terjedni kezdenek a legújabb ac-s Wi-Fi szabványnak megfelelő hálózati modullal ellátott készülékek, egyre több csúcs – vagy akár középkategóriás – okostelefont, tabletet és notebookot szerelnek fel ilyennel, így lassan mostmár lesz értelme ac-s Wi-Fi routert vásárolni. Az ASUS kínálatában befutott például a legdurvább, négy adatfolyamos csoda, az RT-AC87U, mely letaglózó, 2334 Mbps-os elvi csúcssebességre képes, ezt kanyarították fel egy kis jóindulattal AC2400-ra.
Hirdetés
Egyik lényeges tulajdonsága, hogy támogatja a Multi-user MIMO átviteli technológiát, így egyes antennáit dedikáltan hozzá tudja rendelni egy készülékhez. Például telefonunk csak az első antennával kommunikál, a tabletünket a második antenna szolgála ki, a harmadik és negyedik pedig a két adatfolyamos notebookra fókuszál. Ezzel a megoldással stabilabb adatátvitel és nagyobb sebesség érhető el, mint korábban, amikor minden antenna minden készüléknek sugározott. Az ASUS RT-AC87U routere természetesen Gigabit Ethernet portokat kapott, illetve ellátták egy USB 3.0 és egy USB 2.0 csatlakozóval is. Vételára brutális: 80 600 forint.
Természetesen lényegesen olcsóbban is kapni ac-s Wi-Fi routert az ASUS-tól. Az RT-AC51U a maga 14 900 forintos árával az egyik legolcsóbb a márka kínálatában, ennek megfelelően tudása is szerényebb. Egy ac-s és két n-es adatfolyama van 733 Mbps-os elvi csúcssebességgel, így az AC750-es kategóriába tartozik. Hátulján sajnos csak 100 Mbps-os tempóra képes Ethernet aljzatok sorakoznak, de van egy USB kapuja is.
A TP-Link a hálózati eszközök nagy márkáinál általában kedvezőbb áron kínálja termékeit, és nincs ez másképp az ac-s routerek esetében sem. A csúcs Archer C7-nek három antennája van, az ac-s és az n-es szabvány szerint is három adatfolyamot kezel, így elvileg 1750 Mbps-os maximális tempóra képes. Hátulján természetesen Gigabit Ethernet portok sorakoznak, és ezt a tempót a WAN port is tudja. Került rá még két USB 2.0 csatlakozó és dedikált Wi-Fi ki-/bekapcsoló, ára pedig 34 730 forint.
Eggyel kevesebb, tehát ac-s és n-es Wi-Fi esetében is két adatfolyammal diszponál a TP-Link Archer C5 router, így összesített elvi csúcssebessége 1200 Mbps, ami a legtöbb esetben bőségesen elegendő egy otthoni hálózatban. Jó hír, hogy nagyobb testvéréhez hasonlóan gigabites az Ethernet részlege, és a két USB csatlakozót is rajta hagyták, így kívülről csak az eggyel kevesebb antenna révén lehet megkülönböztetni a C7-estől. A TP-Link Archer C5 26 130 forintba kerül.
Egy fokozattal szerényebb és olcsóbb is a TP-Link Archer C2, melyet barátságos áron, 17 990 forintért kínálnak. A Wi-Fi ac-s szabványon egy adatfolyammal rendelkezik, így elvi csúcssebessége nagyjából 750 Mbps, de szerencsére az Ethernet portok továbbra is gigabitesek, sőt egy USB aljzatot is kapunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!