Athlon 64-es platformok tesztje

Abit KV8 Pro

A lapkakészletek bemutatása után elsőként az Abit KV8 Pro alaplapját vizsgáljuk meg közelebbről, amely a VIA K8T800 Pro chipsetre épül. A KV8 Pro a nagysikerű KV8-MAX3 utódjának tekinthető, a korábbi megatesztünkben is szereplő alaplap külföldön és belföldön is sokak kedvenc alap-lapja a mai napig. A KV8 Pro a KV8-MAX3 lecsupaszított változata, némileg átrendezett nyákkal, kevesebb funkcióval, viszont kissé felújított BIOS-szal és persze újabb lapkakészlettel.

Abit KV8 Pro specifikációk:

 

Alaplap Abit KV8 Pro
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet VIA K8T800 / VIA K8T800 Pro (v1.1-től)
Memória 2 DIMM / maximum 2 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – VIA VT8237
Serial ATA / RAID 2 SATA-csatlakozó (RAID 0 és 1) – VIA VT8237
Integrált audio Hatcsatornás AC'97 – Realtek ALC658 hangkodek (S/PDIF ki/bemenet)
Integrált hálózati vezérlő VIA VT6122 MAC & PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) nincs
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 4 az alaplapon (kivezetés nincs)
BIOS - Phoenix AwardBIOS
- SoftMenu III
- μGuru
Beállítható buszsebesség 200-300 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók Inaktív menüpont (az alaplap 1.1-es verziójával már elvileg állítható)
Állítható AGP/PCI sebesség FSB:AGP:PCI 6:2:1 arányban, az 1.1-es verziótól fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 1,5 és 1,85 V között 0,025 V-os lépésekben
- RAM: 2,5 V és 2,8 V között 0,05 V-os lépésekben
- AGP: 1,5 V és 1,65 V között 0,05 V-os lépésekben
- Északi híd: 1,5 V és 1,65 V között 0,05 V-os lépésekben
- Déli híd: 2,5 V és 2,65 V között 0,05 V-os lépésekben
- HyperTransport: 1,2 V és 1,35 V között 0,05 V-os lépésekben
Cool'n'Quiet Elvileg támogatja
Méretek ATX, 305 x 225 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Abit
- Abit KV8 Pro
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 27 000 Ft

A KV8 Pro inkább egy olcsó és alapszolgáltatásokkal felszerelt lap szemben egy teljes felszereltségű koncepcióval. 27 000 Ft alatt kapunk két SATA-csatlakozót, gigabites hálózati vezérlőt, sok-sok USB portot és táblázatunk alapján úgy tűnik, hogy egy tuningra kitalált alaplapot.

A doboz hasonlít a KV8-MAX3 esetében már látottakra, az Abit nem túlozta el az alaplap szolgáltatásainak kiemelését, inkább a számokkal és a μGuruval próbál hódítani. „2000 MHz-es HyperTransport, Cool'n'Quiet támogatás, japán kondenzátorok és tökéletes stabilitás” – állnak a dobozon. Még „szerencse”, hogy a HyperTransport link a K8T800 Pro esetében 1000 MHz.


Kellékek [+]

A doboz kinyitása után nyilvánvalóvá válik, hogy a gyártó csak a legszükségesebbeket (plusz egy kicsit) csomagolta a lap mellé. A dobozban megtalálható az alaplap üzembehelyezését megkönnyítő részletes, angol nyelvű leírás, két beüzemelési gyorssegítség, egy driverlemez a SATA-csatlakozók installálásához és egy doboz, amelyben egy driver-CD, egy hátoldali panel, egy-egy ATA- és floppykábel, illetve két SATA-kábel és egy SATA-tápkábel található.


Abit KV8 Pro [+]

Lássuk az alaplap felépítését. A nyák az Abithoz hűen szokás szerint narancssárgás lett, az NF7 bevezetése óta ezt a trendet követi a gyártó. A processzorkeret eredetileg a dobozban található, ezt saját kezűleg kell felszerelnünk, amennyiben olyan hűtéssel rendelkezünk, amelyhez ez szükséges. A processzorfoglalat a lap szélétől a szokásosnál picit beljebb és eltolva található meg, az AGP-foglalat közelsége a nagyobb processzorhűtőt és nagyobb passzív VGA-bordát használók esetében talán még problémás is lehet. Közvetlenül mellette találjuk a két memóriafoglalatot, melyekbe maximum 2 GB memóriát pakolhatunk, ennek kihasználásához 1 GB-os modulokat kell vennünk. A foglalat túloldalán a chipset és a kondenzátorok foglalnak helyet. A foglalat körül nincsenek kiálló, magasabb alkatrészek, elegendő helyet találhatunk egy nagyobb hűtőborda felszereléséhez is (akár Zalman 7000-es széria). A nagy tápcsatlakozó kicsit kerülhetett volna feljebb (például megcserélhették volna a floppycsatlakozóval), de szerencsére a tápkábel elvezetése nem gátolja a levegő áramlását. A kis tápcsatlakozó a processzor átellenes oldalán található, több Abit lapon láttuk már ezt a csatlakozót a processzor és az AGP-foglalat között, a KV8 Pro esetében az alaplap tetejéhez került közelebb. A floppycsatlakozó az alaplap tetejére került, aminek a nagytoronnyal rendelkező olvasók örülhetnek, annak ellenére, hogy a floppy egyre kevésbé használatos a mindennapok során. Az alaplap nem kevesebb, mint öt ventilátoraljzatnak biztosít helyet, ezek közül kettő az alaplap legalján található, ahol igen nehézkes elérni őket a számítógépház bármely pontjából. A másik három a processzor felett és mellett található.


[+]

A videokártya ki- és beszerelése problémás másodperceket okozhat, amikor a videokártya hűtőbordája miatt az AGP-foglalat rögzítőpöckét nem tudjuk lenyomni, és így a kártya nem jön ki a foglalatból. A memóriabővítés viszont nem igényli a VGA kivételét.


[+]

Az alaplap szélére, a memóriafoglalatok alá kerültek az IDE-csatlakozók, ami egyes esetekben a nagytoronnyal rendelkezők számára probléma forrása lehet. Egy hosszabb videokártya beszerelése után akár gond is lehetne az IDE-kábelek csatlakoztatása, azonban az Abit gondolt erre, és 90 fokkal kiforgatta a csatlakozókat. A SATA-csatlakozók jó helyre kerültek, hiszen csak a leghosszabb PCI-os kártyák érnek el az alaplap széléig, azonban kicsi a valószínűsége, hogy a tulaj ezt a kártyát (amennyiben létezik) a videokártya alá teszi.


ABIT μGuru [+]

Az alaplapnak ezen a felén található az Abit μGuru chip és a diagnosztikai LED-kijelző, amely az alaplap meghibásodása esetén hasznos lehet, hiszen az általa kiírt kódot a kézikönyvben visszakeresve könnyedén megtudhatjuk a hiba okát. A μGuru chip segítségével szoftveresen, Windows operációs rendszer alatt tuningolhatjuk rendszerünket, figyelemmel kísérhetjük a ventilátorok fordulatszámát, a feszültségeket és a hőmérsékleteket. A chipről leszedtük a μGuru-matricát, és egy Winbond chipet fedeztünk fel alatta W83L950D típusjelzéssel. Ez egy úgynevezett „távirányító” chip, funkciója pedig pontosan az, amit a μGuru lapka tud.


A chipset és a kondenzátorok [+]

Az alaplap másik oldalán visszakanyarodva belebotlunk a lapkakészletbe, melyen egy nagyon jól kialakított passzív hűtőborda található. Remélhetőleg az Abit a későbbiek során is a passzív chipsethűtést fogja előnyben részesíteni, amely értelemszerűen hangtalan – mi ezért szeretjük. Fontos kiemelnünk, hogy a KV8 Pro 1.0-s verzióján még a VIA K8T800-as északi híd trónol, az 1.1-esen azonban már ténylegesen VIA K8T800 Pro, érdemes inkább az utóbbit keresni a boltokban (főleg a fix AGP/PCI miatt). Még tovább haladva az alaplap tápellátása következik. A processzor feszültségellátása háromfázisú, 10 darab 6,3 V-os 2200 μF-os, illetve 4 darab 16 V-os 1200 μF-os Rubycon elektrolit-kondenzátor felel a stabil feszültségért.

Végül a hátoldali csatlakozókat vesszük szemügyre. A KV8 Pro egy-egy PS2 portot biztosít a billentyűzet és az egér számára, egy soros és egy párhuzamos portot, négy USB portot és egy RJ-45 csatlakozót (a KV8-MAX3 ebből a szempontból „modernebb”, nincs rajta se soros, se párhuzamos port). Audiocsatlakozókból sincs hiány, egy-egy front, rear és center analóg kimenetet, egy-egy vonali és mikrofonbemenetet, illetve két S/PDIF csatlakozót (digitális audiobemenet és kimenet) találunk még. További négy USB illesztő van az alaplapon, azonban az Abit ezek kivezetéséhez nem ad semmilyen kelléket.


VIA Velocity VT6122 [+]

Az Abit KV8 Pro a „szokásos” integrált eszközökön kívül egy kevéssé ismert chippel is szolgál, a VIA Networking Velocity VT6122 gigabites Ethernet-vezérlővel, amely a VIA saját fejlesztése. A chip rengeteg szabványt támogat, azonban a mi szempontunkból sokkal fontosabb, hogy az nForce3 250Gb integrált gigabites vezérlőjével szemben a Velocity VT6122 a PCI-buszon (133 MB/s) lógó eszközökkel kénytelen megosztozni. Ha a PCI-buszt semmilyen más eszköz nem terheli, akkor a vezérlő elméletben épphogy ki tudja magát futni (125 MB/s).

Az alaplapon a Realtek ALC658-as hangkodek található, amely költségkímélő megoldás, mégis szép tulajdonságlistával bír. Kompatibilis az EAX 1.0 és 2.0, DirectSound 3D, A3D, I3DL2 specifikációkkal, támogatja a HRTF 3D positional audiót és a Sensaura 3D kiterjesztést.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés