Asus S121 – nem netbook!

Megjelenítés, bevitel

Monitor tekintetében a 12,1 hüvelykes panelek átlagát hozta az Asus S121. Rajta volt tehát a fényes, tükrös felület, ami egy TN+film technológiás panel színeit hivatott javítani. Ebből a szempontból minden bizonnyal jól vizsgázik, de – sajnos – tükörnek is nagyszerű. Szerény betekintési szögei szintén a megszokott átlagot hozták.

Megvizsgáltuk a színek helyességét. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.

Mint legtöbbször, most is átlagban úgy 10 deltaE értékkel, és legfeljebb 30 körüli deltaE-vel távolodott el a gyári színprofil az optimálistól. Egy kis finomhangolással az átlagot 1,2 deltaE-re sikerült csökkenteni, miközben a sötétszürke árnyalatok még mindig több mint 3 egységnyire voltak a kívánttól.

LED-es háttérvilágításának köszönhetően az S121 kijelzője szabad szemmel szemlélve és műszerrel mérve is kellemesen homogénnek mutatkozott, csak jobb alsó sarka világított némileg gyengébben. Feketénél minimális bevilágítást tapasztaltunk, ami más, világosabb árnyalatoknál alig jelentkezett. Sajnos a tükrös felület miatt a közel 230 cd/m2-es maximális fényerő és majdnem 300:1 kontrasztarány is csak korlátozottan volt elég a szabadtéri használathoz.

Az S101-nél látott, nagy nyomófelületű billentyűzetet kaptunk az S121-nél is. Itt pár centiméterrel szélesebb hellyel gazdálkodhattak a tervezők, így az Enter mellé jobbra is került egy oszlopnyi gomb. Szerintünk ez az elrendezés – amit a legtöbb 12,1”-os és nagyobb notebooknál használnak – nem a legszerencsésebb, de mindenképpen jobb, mint a netbookok funkciógombos kombinációval előcsalható Home, End, PageUp, PageDown megoldása.

Örvendetes, hogy az S121-nek a plusz oszlop ellenére sincsenek látszatra leszűkített gombjai. Mindenhonnan lecsíptek egy kicsit, hogy a magyar ékezeteseknek való és kurzoros billentyűk ne szenvedjenek kárt. Jók a nagyobb nyomófelületek, csakhogy csökkent köztük a távolság, így eleinte sokkal többet hibáztunk az S121-en pötyögve, mint más, hasonló méretű gépeken. Sajna a gomboknak inkább netbookos, mint notebookos nyomási komfortja van, járhatnának hosszabb úton, több csillapítással.

Egyik kedvenc komponensünk volt az Asus nagyobb netbookjain a méretes touchpad. Hasonlóan nagy, jól használható, krómkeretes alkalmatosságot kaptunk az S121-nél is, melynek kissé keményen járó és vékony gombjait egybeszabták. Körülötte a bőrborításon érezni, hogy nagyon vékony. Tapintásra azért kellemesebb, mint a mezei műanyag, bár mi a – hasonlóan vékony – fémet jobban szeretjük ezen a tájékon.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés