Asus S121 – nem netbook!

Asus S121 – külső

Jól megfigyelhető a netbookok fejlődésében, hogyan alakították a felhasználók igényei a tervezők, gyártók kezdeti elképzeléseit. Egy mai Eee PC 1000-es vagy MSI Wind mellett viccesen kicsinek és korlátozottnak hat a kezdeti Eee PC a maga pöttömnyi kijelzőjével, billentyűzetével, háttértárával. Aki használt már ilyen modern, 10 hüvelykes kijelzővel és jó 25 cm széles billentyűzettel szerelt masinát, igazolhatja, hogy egyetlen lényeges korlátozó paramétere maradt, a csupán 600 pixeles függőleges képfelbontás. Mennyivel jobb lenne 800 sorból gazdálkodni, esetleg nagyobb képátló mellett. Persze akkor már végképp elmosódna a határ a – viszonylag – olcsó netbookok és a logikusnál még mindig lényegesen drágább szubnotebookok között. Ezt pedig nagyon nem szeretné az Intel, de minden bizonnyal a notebookgyártók nyeresége is megsínylené. Most egy olyan készüléket mutatunk be, mely mégis a géptípus határán helyezkedik el. A gyártója természetesen a netbookban erős Asus, bár van még néhány hasonló modell a piacon.

Hirdetés

Ahogyan a nevéből is ki lehet következtetni, az Asus S121 az S101 nagyobb testvére. Kijelzője 10 hüvelykesről 12 hüvelykesre nőtt, ezt a gép külső méreteinek is követnie kellett. Felső borítása ugyan lakkfekete, de megtartotta a kisebb modell stíluselemeit, a felső borítás lejtős éleit, a két rész közötti krómkeretet és a kellemes vékonyságot. Külsőre – már csak 297 x 210 mm-es alapterülete miatt is – inkább a szubokra hasonlít, és ide sorolja másfél kiló körüli tömege is.

Csatlakozókban az S101-nél megismert, nagyon okos elrendezést kapta a nagyobb modell, tehát oldalt vannak a gyakran használatosak, hátul pedig a kevésbé lényegesek. Elöl csak a két hangszóró rácsa látható. Hátul jobbra a kártyaolvasó kezdi a sort, utána a Kensington zár aljzata, az analóg monitorkimenet, az Ethernet csatlakozó és végül a gép közepén elhelyezkedő tápaljzat jön. Okos húzás a hűtés kimeneti nyílásának hátra helyezése, mert így a meleg levegő és a hang is kevésbé zavarja a felhasználót.

Oldalra csak a hangkimenet és -bemenet, valamint a három USB került. Az Asus S121-nek a kisebb szubnotebookokhoz és a netbookokhoz hasonlóan nincs optikai meghajtója.

Sajnos a jó másfél centis keretbe foglalt 12,1”-os, 1280x800 pixel felbontású kijelző megkapta a mai laptopokra jellemző, tükrös felületet. Ráadásul nagyon tükröződős fajta került rá, és a körülötte lévő keretben is nézegethetjük magunkat. Alul az S101 billentyűzetét találtuk, amihez jobbra hozzátettek még egy oszlopnyi gombot. Alatta több Asus kisgépen is látható, nagyon vékony bőrborítást találtunk, ami európai szemlélő számára nem biztos, hogy a prémium minőség érzetét kelti, akárcsak a minden ujjlenyomatot visszaadó alsó, fémszerű, de csak műanyagból készült betét. Szerintünk sokkal tetszetősebb lenne az S121, ha a felső borítás és a billentyűzet alatti rész – esetleg a fenéklemez is – szálcsiszolt fémmel lenne bevonva, az Eee PC 1002HA-hoz hasonlóan.

A masina külsőre nagyon tetszetős. Igaz, méretében csak pár centiméterrel van a normál, 12,1”-os monitorú szubnotebookok alatt, de sokkal filigránabb látszatot kelt. Nagyjából akkora, mint az üzleti szférát célzó ThinkPad X60, vagy utódja az X200.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés