AMD Radeon R9 290X: Titán és Góliát

Az AMD Radeon R9 290X

Az R9 270X és az R7 260X kártyához hasonlóan az R9 290X-ből is az AMD referencia megvalósítása jutott el hozzánk elsőként. Természetesen ez most sem jelenti azt, hogy az AMD partnerei nem állhatnak elő más kialakítású megoldásokkal, de ezekre valószínűleg várnunk kell egy kicsit.


[+]

A referencia R9 290X első ránézésre eléggé hasonlít a korábban bemutatott R9 270X-re, csak némileg hosszabb annál. A kártya 278 milliméteres, így pontosan 9 milliméterrel nyúlik túl a GeForce GTX TITAN-on.


[+]

A kártya oldalán nem láthatunk különösebb díszítést, vagy esetlegesen pirosan világító Radeon feliratot. Szokás szerint itt kaptak helyet a tápcsatlakozók, melyek egy 6 és egy 8 tűs aljzatból tevődnek össze, melyeken keresztül 225 wattot vehet fel a kártya. Mindehhez hozzájöhet még további 75 watt a PCI Expressen keresztül, amivel együtt összesen 300 wattból gazdálkodhat az R9 290X.


[+]

A légáramlásért a HD 7990-nel ellentétben ebben a kategóriában továbbra is egyetlen ventilátor felel, mely a kártya végében kapott helyet. A hűvösebb levegő nagy része a légkavaró teteje felől kerül beszívásra, ugyanakkor a burkolatban három kisebb járatot is kialakítottak, de ezek szerintünk inkább díszítőelemként funkcionálnak.


[+]

A felhevült levegő a kártya elején távozik, melynek rácsozata a korábbi szériához képest plusz DVI csatlakozó miatt kissé megcsappant, ugyanakkor oldalt is kivágásra került egy rész, melyen keresztül viszont a levegő már a házba távozik, feltéve ha épp ezen a részen nem kapott rácsozatot a gép hátulja, ahol egyből tovább tud haladni. Az R9 290X a különféle kimenetek sorát egy normál méretű DisplayPort 1.2 HBR2 csatolóval nyitja, ami mellé került a 3 GHz-es HDMI 1.4a. Ahogy utaltunk rá, DVI-D típusú csatlakozóból kettő került a hátoldalra. Mindkettő dual-link, ugyanakkor analóg kijelzőt, illetve ezzel együtt D-Sub (VGA) átalakítót már egyikre sem csatlakoztathatunk. Ezen lehetőségek együttesével DisplayPort használata nélkül is van lehetőségünk három HDMI/DVI csatolású megjelenítő egyidejű, Eyefinity-ben való használatához, amit a DisplayPort közreműködésével még akár további hárommal egészíthetünk ki. A DDM Audio használata mellett minden kijelzőhöz külön nyolccsatornás hangfolyam rendelhető.


[+]

A műanyagburkolat eltávolítása után felbukkant a hűtés, ami egy méretes, rézalapú bordából és a már említett ventilátorból áll. A GDDR5 szabványú chipek és a tápellátás hőelvezetéséről most is egy vastag fémlap gondoskodik, mely a szükséges helyeken vékony hővezető párnákkal van felvértezve.


A 2816 számolóegység maximális órajele 1 GHz [+]

A borda alatt a NYÁK közepén trónol a Hawaii kódnevű cGPU, mely továbbra is 28 nm-en készül. A 438 mm²-es lapka 24%-kal nagyobb az előd Tahitinél, ugyanakkor az TITAN-on található, GK110 kódjelű, 551 mm²-es központi egységnél már számottevően kisebb. Utóbbi ellenére a Hawaii az AMD eddig piacra dobott legnagyobb méretű GPU-ja, amivel a híres-hírhedt R600 420 mm²-es értékét előzi meg. Érdekesség, hogy míg utóbbiba 720 millió tranzisztor került, addig a Hawaii kódnevű legifjabb rokona nem sokkal nagyobb területen, már lassan tízszer annyit, 6,2 milliárdot tartalmaz.


[+]

A GPU mellé 16 darab, egyenként 256 MB kapacitású, SKhynix gyártmányú GDDR5 chip került, ami kereken 4 GB memóriát jelent. A viszonylag nagy darabszámért a GPU-ban található 512 bites memóriavezérlő felel, melyhez hasonlóval a Radeon HD 2900 XT (R600) óta nem rukkolt elő az AMD. A H5GQ2H24AFR-R0C típusjelzésű chipek gyárilag 1500 MHz-es órajelre (effektív 6 GHz) képesek, de ezt a tervezők nem használták ki, így azok csak 1250 MHz-en ketyegnek. Az elérhető maximális sávszélesség miatt így sem lehet okunk különösebb panaszra, hisz mindent egybevéve nem kevesebb mint 320 GB/s-os értékre képes a rendszer.


[+]

A 6 fázist felvonultató tápellátás összeállítása nagyon hasonló a HD 7970-nél látotthoz. A koncepció most is minőségi (és viszonylag drága) elemekből épül fel, melynek egyik része az International Rectifier által gyártott, úgynevezett DirectFET, míg az azt követő tekercseket a CPL szállítja. A vezérlésért szintén egy az International Rectifier által gyártott részegység felel a 3567B jelzésű chip személyében.


[+]

A HD 6900-as kártyáknál felbukkant kétállású BIOS-kapcsoló most sem sem maradt le. Az R9 290X esetében itt a csendes ("Quiet"), illetve autós hasonlattal élve sport ("Uber") fokozatok között váltogathatunk, annak függvényében, hogy éppen mennyire zavar minket a hűtés zaja, illetve szükségünk van-e az elérhető legnagyobb számítási teljesítményre.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés