AMD processzorok rendszerezve

Grafikus kártya és multimédia

Szép csendben megérkezett a hazai piacra a legújabb, 40 nm-es gyártási technológiával készülő, DirectX 10.1-et támogató GeForce. A GT 240-nel fölfelé bővül a modern GeForce-ok kínálata, de a hír sajnos távolról sem olyan örömteli, ahogyan ez a fenti sorokból tűnhet. Ugyanis az új grafikus kártya még mindig a GeForce 8800 GTX G80-as processzorában három éve bemutatott technológiára alapoz. Nem sok, csupán 96 számolóegysége van, ami háromnegyede a GTS 250-ben található 128 shader processzornak, szóval nagyjából alsó középkategóriás teljesítményre számíthatunk az új jövevénytől. Memóriából DDR3, GDDR3 és GDDR5 is csatlakozhat a GPU-hoz 128 bit széles csatornán keresztül. Az újdonság már elérhető minden nagyobb gyártó színeiben. A GPU egyelőre mindenkinél 550 MHz-en jár, amihez 1340 MHz-es shaderórajel tartozik. Az 512 MB, 900 MHz-es GDDR5 memóriával szerelt modelleket az Asus, Gigabyte és MSI is 24 000 forint környékén adja három év garanciával, tehát a GeForce GT 240 valamivel drágább a Radeon HD 4670-nél, de egy picivel olcsóbb a nehezen beszerezhető HD 4770-nél, és teljesítményben is a két AMD kártya környékére sorolható, szóval nem egy játékos nagyágyú.

Elsősorban a tengeren túl tartják számon, hogy az utolsó novemberi péntekkel hivatalosan is megkezdődött a karácsonyi vásárlási szezon. Ennek örömére a Night Computer Kft. többek között a Ferguson márkájú multimédiás termékeit kínálja kedvezőbb áron. Az alap tudású 7 hüvelykes digitális képkeretet például 9625 forintért megkaphatjuk. A nem túl nagy, 480x234 pixel felbontású eszköz SD, MMC és MS kártyákat kezel. Érdekessége, hogy kétféle – nyírfa és alumínium színű – keretet adnak hozzá, így sokféle környezetbe beleillik.

Bár csak közvetetten számítógépes eszköz, megemlítjük a Ferguson FT-8100 HD digitális tévétunert. Az eszköz a kódolatlan DVB-T csatornákat tudja fogni, és az MPEG2 mellett kezeli az MPEG4 tömörítésű adást is, beleértve a H.264 egyes válfajait egészen a HP@4.1-ig. Kár, hogy előlapi USB csatlakozója csak felvételre jó, lejátszani nem tud. A felhasznált NEC központi processzor rendelkezik a modern digitális tunerek minden extrájával, kezeli a feliratokat, teletextet, elektronikus műsorfüzetet (EPG). A készülék hátulját alaposan telerakták csatlakozókkal. Van rajta komponens és kompozit kimenet a képnek, analóg sztereó, valamint optikai kimenet a hangnak, a két SCART csatlakozón és az 1.3-as szabványt támogató HDMI-n keresztül pedig hang és kép is távozhat a gépből. A Ferguson FT-8100HD távirányítóval együtt 19 000 forintért vásárolható meg.

A legdrágább, de egyben legokosabb karácsonyi akciós Ferguson termék az Ariva 110 HD. Komoly tudású hálózati médialejátszóról van szó, mely minden bizonnyal a Realtek valamelyik friss, fejlett médiaprocesszorára épül. Legalábbis erre következtetünk a gyártó honlapján lévő menüképekből és a nagyon részletes specifikációból. A dobozka lejátssza az MKV konténerbe csomagolt H.264 tömörítésű anyagokat, és nagyon korrektül megadták, hogy a HP@5.1 profilnál a magas bitrátájú és 16 vagy több referenciakockás anyagokkal gond lehet. A WMV9 és MPEG2, illetve egyéb formátumok kapcsán is nagyon részletes az adatlap. A készüléknek fémháza és aktív szellőzése van, de merevlemezt csak külső csatlakozóin – két USB-n – fogad, és van egy kártyaolvasója (SD/MMC/MC formátumokhoz). A hátulján legfontosabbnak a HDMI kimenetet tartjuk, de van mellette Ethernet hálózati csatlakozó, komponens képkimenet, valamit sztereó és optikai aljzat a hanghoz. Igény szerint külső Wi-Fi adapterrel is bővíthető a masina, de egyelőre úgy tűnik, hogy csak az opcionálisan vásárolható Realtek chipes modellel működik ez a funkció. Jó hír, hogy ez az okos hálózati médialejátszó nem is olyan drága, 27 375 forintért vásárolható meg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés