AMD Scorpius csúcskonfiguráció

Külső

Időről időre kezünk közé kerülnek készre szerelt számítógép konfigurációk. Most az Expert Zrt. számítástechnikai nagykereskedéstől mutatunk be egy egészen érdekes darabot. Januárban felfrissítik egyben árult konfigurációik, vagyis az Expert PC-k palettáját, melyek egyik ékköve lehet a nálunk járt masina. D ne lőjük le elsőre a poént, az ismertetéssel szépen haladjunk kívülről befelé!

Egészen korrekt kis Cooler Master házba került a hardver. A Silencio 550 a gyártó legfrissebb, hangszigetelt miditornya, nem éppen olcsó, de 25-27 000 forintos árával távolról sem tartozik a legdrágábbak exkluzív csoportjába. Szokás szerint nagyjából 45 cm magas és 50 cm mély, mindennek lesz benne hely. Ahogy a hangszigetelt házaknál illik, elején és oldallapjain alig vannak nyílások, amelyeken esetleg zaj jutna ki a felhasználó felé. Minden kimeneti nyílást hátra tettek, a hő és a hang is erre távozik. A homlokzatot méretes ajtóval zárták el, ami fényes betétet kapott. Szerintünk nagyon jól mutat, bár oda kell majd figyelni a tisztán tartására. Szálcsiszolt fémbetéttel sem lenne kutya.

Elöl nincs rá hely, így a front burkolatának tetejére telepítették az előlapi kezelőszerveket és csatlakozókat. Kapott a Silencio 550 egy LED-del kiegészített bekapcsolót, kis resetet, a HDD üzemét jelző lámpát, SD kártyaolvasót, egy 2.0 és egy 3.0-s USB-t, illetve a szokásos hangcsatlakozókat (analóg ki- és bemenet). Jó pont, hogy az USB-ket kellően távol tették egymástól, szélesebb eszközt rájuk dugva sem blokkolja egyik a másikat.

Sajnos az ajtó nyílási iránya nem cserélhető meg, bal élén fordul el. A szép fényes előlapi panel mögött azt kapjuk, amire számítottunk: egy tetszetős hangszigetelő szivacsréteget. Hogy miért van a tele fedél mögött mégis méretes szellőzőnyílás? Azért, mert a homlokzati panel oldalsó részein szellőzőnyílások sora húzódik, ezeken keresztül jut friss levegőhöz a belső. Éppen azért kell a szigetelő szivacs, hogy a szűk réseken bejutó levegő ne süvítsen. Könnyen, egy mozdulattal kivehető a szellőzőrács, hogy elérjük a mögötte lévő porszűrőt – példás megvalósítás. Feljebb is látni egy különleges részletet, a SATA X-Dock nyílását. Az 5,25 hüvelykes helyre illeszkedő egységbe 3,5 hüvelykes SATA merevlemezeket dughatunk egyetlen mozdulattal. A merevlemez teljesen becsúszik a fiókba, nem kell hozzá külön vezetősín, és a külső ajtót szépen rá lehet csukni.

Hátul három lényeges tételt lehet kipipálni a modern házak kötelező elemeinek listáján: a vázat feketére fényezték, a tápot alulra tették, és a folyadékos hűtés nyílásairól sem feledkeztek meg, kettőt a bővítőkártyák környékére, egyet pedig a tető alá fúrtak. Meg kell még említeni, hogy a Cooler Master Silencio 550 szép, Hi-Fi jellegű, krómhatású lábakat kapott, és a táp alsó bemeneti nyílásánál sem feledkeztek meg a porszűrőről.

Belső

De mi rejtőzik belül? Egyszerűen mondva az AMD Scorpius platformja. Ez annyit tesz, hogy AM3+ foglalatos alaplap 9-es szériába tartozó chipkészlettel, hozzá illő processzor és egy vagy több Radeon HD 6000-es grafikus kártya. Egyelőre még demo gépről van szó, ezért meglehetősen ziláltra sikerült az összeszerelés, a forgalmazó azt ígérte, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő verzióban megfésülik majd a táp és egyéb komponensek kábelezését.

Elég nagy mozgásteret enged a teljesítményt meghatározó komponenseknek a Scorpius platform definíciója; tesztgépünk a felső kategóriába tartozik. Processzora FX-8150-es Bulldozer, amelynek nyolc magja alapból 3,6 GHz-en ketyeg, de ez terheléstől függően akár 4,2 GHz-re is felpöröghet. Alá igencsak komoly, Asus Crosshair V Formula alaplap került temérdek tuningos és egyéb extra funkcióval, mint például a seregnyi USB 3.0 csatlakozó, a meredek hűtés vagy a sokfázisú áramellátás. Nemrég részletes tesztben is találkozhattak vele olvasóink. Ahogy manapság illik, kétcsatornás, 2 x 2 GB-os DDR3-1600 memóriaszettet kapott a skorpió, sőt grafikus kártyái is párba álltak. Két Asus Radeon HD 6870 került a fedélzetre, melyek 3D-s teljesítménye lekörözi a Radeon HD 6970-et, ami a pároshoz hasonló áron (120 000 forint környékén) szerezhető be. Rájuk köthetünk akár hat monitort is, ha különleges látványra és extra felbontásra vágyunk.

Termék megnevezése Expert Scorpius konfiguráció
Alapap Asus Crosshair V Formula – AMD 990FX + SB950 chipkészlet
Processzor AMD FX-8150 3,6-4,2 GHz, 8 MB L2 és 8 MB L3 cache
Processzorhűtő Cooler Master Hyper 212 Plus
Memória 2 x 2 GB Crucial BallistiX Elite DDR3-1600
Grafikus kártya 2 db ASUS Radeon HD 6870 (EAH6870 DC/2DI2S/1GD5)
Háttértár OCZ Vertex 3 60 GB, SATA 3.0 SSD
Optikai meghajtó DVD-író
Táp Cooler Master GX 750 watt
Ház Cooler Master Silencio 550 hangszigetelt miditorony
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit
Fogyasztói ár kb. 400 000 forint
Garancia 2 év
Forgalmazó Expert Zrt.

A jelenlegi, szorult HDD-s helyzetben nem csoda, hogy SSD-vel jött hozzánk az AMD-s nagyvas. A forgalmazó jelezte, hogy kereskedelembe 1 TB-os winchesterrel tervezi a rendszert, de egyelőre még nem tudni, milyen lesz a helyzet merevlemezfronton. Szerintünk a nálunk járt verzió kis kapacitású (60 GB-os), de gyors, SATA 3.0 csatlakozós OCZ Vertex 3 SSD-jét is jó lenne megtartani, akár felár ellenében is. Jelenleg ugyanúgy 30 000 forint környékén kapható, ahogyan az 1 TB-os winchesterek. A ház mellett a Hyper 212 Plus processzorhűtő és a fix kábeles, 750 wattos GX 750 táp is a Cooler Mastertől érkezett. Utóbbi helyett szívesebben láttunk volna egy Silent Pro szériás modellt, ha már hangcsillapított házat választottak. A nálunk járt konfigurációban nem volt optikai meghajtó, de a boltokba DVD-íróval kerül majd a gép, operációs rendszere pedig 64 bites Windows Home Premium lesz. A készre szerelt, oldallapjain zárjegyes matricával biztosított konfigurációra két év garanciát vállal a forgalmazó. Egyelőre a merevlemezhelyzet, a megemelt áfa és a romló forintárfolyam miatt nem tudunk pontos árat mondani, de nagyjából 400 000 forint körüli összegre lehet számítani, ami nem kis pénz, ráadásul emellé kell még monitor és beviteli eszközök is; ezekre legalább ötvenezer, de könnyedén akár további százezer forint is elkölthető.

Visszatérve egy pillanatra a Silencio 550 házra megemlítjük, hogy szellőzéséről elöl és hátul egy-egy 120 milliméteres ventilátor gondoskodik, melyek elöl beszívó, hátul kifúvó légmozgást hoznak létre, amiben a CPU hűtője is besegít nekik, viszont az Asus VGA-k DirectCU hűtője csak belül kavarja a levegőt. Hogy a két Radeon HD 6870 beférjen, el kellett távolítani a felső, 4 merevlemez fogadására képes fiókot, így csak három 3,5 hüvelykes állás maradt. Még egy ekkora winchester tehető az előlapi X-Dockba, és van még mellette két 5,25 hüvelykes hely, amiből az egyiket majd az optikai meghajtó foglalja el.

Próba

Nyers teljesítmény terén az AMD FX-8150-es processzorát már alaposan kiveséztük korábban. A sok processzormagos, merőben új felépítés egyelőre még nem úgy muzsikál, ahogy a gyártó szeretné, az Intel hagyományosabb megoldásai a mai alkalmazásokban lényegesen jobban szerepelnek. Tuning terén annyit mondhatunk, hogy a legtöbb FX-8150-es bírja a 4,5 GHz-es órajelet, amikor pedig az Asus Crosshair V Formulát próbáltuk, 4,70 GHz fölé jutottunk vele. Persze észben kell tartani, hogy a tuning példányfüggő, egy szavunk sem lehet, ha nem sikerül a megvásárolt példányunkat túlhajtani – de azért ez a Bulldozer kapcsán nem túl valószínű.

Radeon HD 6870-et még nem teszteltünk CrossFire-ben, ezért lefuttattunk velük néhány játékos mérést. Mint az alábbi táblázat mutatja, Full HD felbontás közelében a legújabb játékokkal sem volt problémája maximális részletességen, bár a grafikára nagyon igényes Metro 2033-ban rezgett a léc, a 16 fps-es minimum már kevés lehet. Akit további részetek érdekelnek, megnézheti a VTX3D-től származó Radeon HD 6870 X2 tesztjét, mely tesztgépünkéhez hasonló teljesítménnyel bír.

Játéktesztek 1920x1200 átlag/minimum fps
DiRT 3 – 4xAA, Ultra beállítás 94/76
Far Cry 2 – DX10, HDR, Bloom, Ultra High beállítás 87/66
Aliens vs. Predator – DX11, 4xAA, SSAO, High beállítás 64/39
Battlefield: Bad Company 2 – 4xAA/16xAF, max. beállítás 96/52
Metro 2033 – DX11, 4xAA/16xAF, Very High beállítás 44/16

A grafikus kártyához hasonlóan ismerjük a SandForce vezérlős OCZ Vertex 3 teljesítményét is, ami kategóriája legjobbjai közé sorolható. Érdemes megnézni a Samsung 830-as sorozatához mérve: egyáltalán nem szomorkodnánk, ha ez a komponens még viszonylag magas ára ellenére is a csúcs AMD-s gépben maradna, mert hagyományos HDD-vel nem lehet hasonlóan fürgén reagáló rendszert építeni.

Járt már nálunk korábban a Cooler Master Hyper 212 Plus processzorhűtő, szerepel legfrissebb hűtős ranglistánkon is. A maga 507 grammos fémtömegével,120 milliméteres ventilátorával és négy, a processzorral közvetlenül érintkező hőcsövével nem tartozik az abszolút csúcskategóriás modellek közé, de gyengének sem nevezhető. Alap órajelen a legkomolyabb, 120 wattos TDP osztályba tartozó processzorok sem jelentenek neki problémát, marad benne tuningra tartalék, de ha kell, ventilátorának visszafogásával csendes üzemben is dolgozhat.

A Cooler Master GX tápsorozata korábban (E3-as modellek) Seventeam belsőre épült, az újabb, 80 Plus bronz fokozatosok elektronikáját viszont már az Enhance szállítja. Anno a 450 wattos verzióval találkoztunk, teljesítményével meg voltunk elégedve, bár a tesztkonfigurációnkhoz hasonló erőgéphez azért inkább egy modernebb kapcsolást választanánk, ha rajtunk múlna.

AMD Scorpius Maximális fogyasztás Hőmérséklet
CPU/GPU1/GPU2
Zajszint
Üresjáratban 110 watt 39/40/41 °C 20 dBA alatt
CPU-t terhelve 215 watt 60/42/43 °C 21 dBA
Játék közben 428 watt 67/65/71 °C 25 dBA
Extrémen (Furmark + Prime) 611 watt 79/91/106 °C 37 dBA

Négyféle terheléssel vizsgáltuk az AMD-s skorpió fogyasztását, főbb alkatrészeinek hőmérsékletét és a zajszintjét. Üresjáratban 110 wattot mutatott konnektoros mérőnk, ami magában foglalja a konfiguráció fogyasztását és azt a valamivel 20% alatti veszteséget is, ami a 230 voltos váltóáram egyenárammá alakításakor hővé változik a tápban. Ekkor a CPU és GPU-k 40 °C környékére melegedtek, a gép pedig szép csendben tette a dolgát, még halk környezetben is alig hallottuk. Ha lett volna benne merevlemez, akkor annak fejmozgása lehetett volna a legnagyobb zajforrás.

Az AMD nyolcmagos CPU-ját terhelve már 215 wattig jutottunk, beleszámolva a táp hatásfokát ez annyit tesz, hogy a CPU úgy 80 wattos extra fogyasztást produkált, így 60 °C-ra melegedett, ami rendben van, és szerencsére alig lett hangosabb a rendszer. Még jobb, hogy játék közben sem sokat zajosodott a komoly teljesítményű masina, pedig ekkor már 428 wattot mutatott a konnektoros mérő. Belekalkulálva a táp hatásfokát arra jutottunk, hogy a konfiguráció kb. 360 wattot fogyasztott, vagyis a táp feles terhelésen dolgozott, és nagyjából 60-70 wattnyi hővel birkózott meg szép halkan. A CPU-n mért 67 °C és a melegebbik GPU 71 °C-os értéke is elfogadható.

Ezután – némiképp szembemenve elveinkkel – olyan izzasztó programokat vettünk elő, melyek a reális élethelyzeteknél jobban igénybe veszik a vasat, különösen a GPU-t. Öt perc FurMark terhelés elég volt ahhoz, hogy a gyengébben szellőző GPU hőmérséklete elérje a 100 °C-ot, tíz perc után pedig már 106 °C-os volt, miközben a CPU 80 °C-ig hevült. A konnektoron egy-egy pillanatra 600 watt fölötti értéket láttunk, ami magyjából 500 wattos valódi pillanatnyi fogyasztást jelent. A maradék, jó 100 wattal a táp ventilátorának kellett megbirkóznia, ami csak elég komoly zajongás mellett sikerült neki. Meg kell jegyezni, hogy ekkor még csak kétharmados terhelésnél járt a 750 wattos egység. Alapvetően pont ezt a szürreális helyzetet vártuk az extrém terheléstől. A konfiguráció kitartott – ez pedig jó hír.

Értékelés

Érdekes volt látni az AMD Scorpius platformját ilyen csúcs összeállításban. Bár a nagy Bulldozer processzor csak a Sandy Bridge vonulat felső középkategóriájával tud versenyre kelni, minden helyzetben bőséges számítási potenciált biztosít, és ez igaz a két Radeon HD 6870-ből álló grafikus részlegre is. A nagyon komoly Asus Crosshair V Formula alaplap, a combos processzorhűtő és a méretes bordával ellátott Cruical DDR3 memória kiváló tuningalapot biztosít, a közepes táp képességei viszont nem feltétlenül lesznek elégségesek. Méréseink alatt látszott, hogy irreális terheléssel is csak kétharmada hajtható ki, jobb lett volna egy 100-150 wattal kisebb, de felsőkategóriás darab. A házat éppen ízlésünk szerint választották, a processzorhűtővel párosítva kulcsszerepet játszott abban, hogy a komoly vas reális használat közben különösen halkan dolgozott. Örvendetes, hogy ekkor túlmelegedést sem tapasztaltunk. Aki viszont Furmarkkal és hasonlókkal szeretné sütni a gépét, jobban teszi, ha valami szellősebb lakás után néz. Ami a nem végleges SSD-t illeti, mi biztosan betennénk a majdani 1 TB-os HDD mellé, hiszen óriási löketet ad az operációs rendszer válaszidejének.

A konfiguráció emberes, négyszázezer forintos ára viszont teljesen más képbe helyezi a masinát, ráadásul akár további százezer forint elkölthető még monitorra, beviteli eszközökre, hangszóróra. A processzoron, alaplapon, grafikus alrendszeren és a többi komponensen több tízezer forintot lehetne spórolni anélkül, hogy komolyabb teljesítménycsökkenést tapasztalnánk valós alkalmazásokban. Persze, mi mást várna az ember egy csúcsmodelltől? Az Expert PC-k sorában rövidesen több új konfiguráció is megjelenik majd, biztosak vagyunk benne, hogy lesz köztük több is sokkal jobb ár/érték mutatóval.

rudi

Az AMD Scorpius konfigurációt az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények

Hirdetés