Hirdetés

Alpenföhn Peter: aktív-passzív VGA-hűtő

Aktív üzem

A második felvonásban az aktív hűtési teljesítményt vettük górcső alá, melyhez a meglehetősen nagy étvággyal, és ezzel együtt magas hőtermeléssel rendelkező NVIDIA GeForce GTX 570-et emeltük ki szekrényünkből.


[+]

Ez a VGA fogyasztás tekintetében valahol a HD 7970 szintjén tanyázik, így lehet összehasonlítási alapunk, hogy mégis mit tudna egy mai csúcskártyán a Peter.


[+]

Itt már a szemléltetés erejéig a mellékelt kis bordákat is felpakoltuk a kártyára, melyekkel sikerült lefednünk minden hűtésre szoruló, forrófejű komponenst.


[+]

Ebben az esetben a Peter és a kártya hossza szinte pontosan megegyezett, amivel már-már gyári hatást keltett a referencia GTX 570-nel párosított Alpenföhn hűtő.


[+]

Ezt követően ismét jól bevált tesztházunk felé vettük az irányt:


[+]

A fenti, beépítés után készült fotókon látható, hogy ventilátorokkal megtámogatva meglehetősen sok helyet foglal a hűtési rendszer, ami így akár 4-5 kártyahelyet is képes felemészteni.

Végül a mérés következett, amihez két Noctua NF-P12-1300 légkavarót használtunk. Ezeket az alaplapra csatlakoztattuk, mellyel fix, kb. 1000 rpm-re állítottuk fordulatszámukat. Ezzel viszonylag csendes üzemet sikerült biztosítanunk, ugyanakkor az alaplap nyilvánvalóan nem volt képes a GPU aktuális hőmérsékletéhez mérten, dinamikusan szabályozni a ventilátorok fordulatszámát.


[+]

A mérési eredmények alapján megállapíthatjuk, hogy aktív módban is meglehetősen jó teljesítményre képes a Peter. A gyári referenciahűtésnél nagyjából 20 °C-kal volt képes alacsonyabb hőmérsékleten tartani a GPU-t az Alpenföhn hűtője. Azt ne feledjük, hogy a ventilátorok kiválasztásában – természetesen – szinte teljesen szabad kezünk van. A gyártó 600-1500 rpm közötti modelleket javasol, de ettől nyilván el lehet térni. A szelekció annak függvénye, hogy a csendesebb működést vagy inkább az alacsonyabb GPU-hőmérsékletet helyezzünk előtérbe.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés