Hirdetés

Alpenföhn Peter: aktív-passzív VGA-hűtő

Passzív üzem

Első körben a ventilátor nélküli, teljesen passzív hűtési teljesítményre voltunk kíváncsiak, hiszen sokan szeretik a csendet, ugyanakkor manapság már nem jár akkora kompromisszummal egy 100 watt alatti fogyasztással rendelkező VGA kártya, hogy emiatt feltétlenül le kellene mondani a jó minőségű megjelenítésről.


Sehogy sem fért fel [+]

Ezért nagy hévvel emeltük le a polcról a referencia AMD Radeon HD 7770-es kártyánkat, mely mindössze 80 wattos TDP-vel rendelkezik. A gyári hűtő leszerelése, majd a Peter felillesztése közben jött a kellemetlen meglepetés: a borda (pontosabban a hőcsövek egy része) ütközik a kártya elejében lévő tekercsekkel és kondenzátorokkal. Ezt követően az ASUS GeForce GTX 650 Ti kártyáját vettük magunkhoz, mely hőtermelés szempontjából elméletileg szintén nem kellene, hogy komolyabb fejfájást okozzon az Alpenföhn hűtőnek. Itt szintén problémákba (illetve tekercsekbe) ütköztünk, így bánatunkra erre a kártyára sem tudtuk felfogatni a bordázatot.


[+]

Végül egy segítőkész fórumozónknak hála, egy Sapphire Radeon HD 6750-en tudtuk kipróbálni a hűtőt, melynek 86 wattos TDP-je közel áll a HD 7700 és GTX 650 Ti fogyasztási mutatójához.


[+]

A rögzítés itt már viszonylag könnyedén ment, alig pár perc alatt sikerült felfogatni a bordát, amivel máris egy jóval impozánsabb külsőt kapott a korosodó HD 6750.


[+]

A nagyjából 23 centiméteres borda alaposan túlnyúlt a kártyán, bár egy megfelelően nagy ház esetében ez nem jelenthet problémát.


[+]

Végül az egész rendszert zárható tesztházunkba költöztettük, hogy életszerűbb eredményeket kaphassunk a mérések során. A konfigurációban mindössze a tápegység és a CPU-hűtő ventilátora volt aktív, tehát az 1-1 elő- és hátlapi 8 centiméteres légkavarót most szándékosan nem kötöttük be, ezzel is nehezítve a tesztalany dolgát.


[+]

A teszt a METRO 2033 benchmark tizenkétszeri lefuttatásából állt. A grafikonról jól látható, hogy a gyári hűtővel nagyjából 65 °C-os maximumra, míg a passzív Peter hűtővel 75 °C-ig kúszott fel a GPU hőmérséklete. Az is megfigyelhető, hogy a passzív hűtő egy lassabb, de folyamatos emelkedéssel érte el a maximumot, míg a gyári már a második-harmadik futásnál 65 °C-on volt.

Nem zárjuk ki, hogy a teszteket futtatva az Alpenföhn bordával még néhány fokkal magasabbra is felment volna de GPU hőmérséklete, de mivel az emelkedés a végére lelassult, szerintünk valahol 80-85 °C környékén már megállt volna, mely hőmérsékleten még vígan dolgozik szinte bármelyik mai GPU. Ezen felül két, megfelelően beállított és a házba épített, csendes (<1000 rpm), 8-12 centis ventilátorral némi légmozgást biztosíthatunk, ami szintén jó néhány fokos csökkenést hozhat a konyhára, miközben a zajmentes üzemről sem kell lemondanunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés