Acélos netbook a Nokiától

Nokia Booklet 3G

Ha egy notebookokban nem járatos ember elé letesznek egy tucatnyi kis notebookot, külsőre legfeljebb színben tudja megkülönböztetni őket. Legyen szó az Acer, Asus, Samsng, Lenovo vagy bármely gyártó termékéről, a külső és a belső paraméterek is legfeljebb minimálisan különböznek a netbookoknál. Mint mindenben, itt is vannak azért kivételek igényesebb házzal, komolyabb felszereléssel. Ma – az XXL GSM és XXL PC jóvoltából – azt nézzük meg, hogy az eredendően más világból – a mobiltelefonokéból – érkező Nokia hogyan gondolja ezt a netbook dolgot. A Booklet 3G-ről már korábban is hallottunk, most megnézhettük. És bizony érdemes volt rá – nem csak – egy pillantást vetni, mert nagyon látványos kis gép! Fényes, tapintásra kellemesen igényes, műanyag fedelén túl a legtöbb külső része alumíniumból készült.

Nem mindennapi a forma sem! A Booklet 3G alapterülete ugyan notebookos jellegű (264 x 185 mm), de háza mindenhol egyformán két centiméter (hivatalosan 19,9 mm) vastag. Köszönhetően a nemes anyagoknak és a vékonyságnak, egy átlagos netbook bumfordi kínai izének hat a Nokia szépsége mellett. Ha az Apple csinált volna netbookot, feltehetően az is hasonlóan igényesen nézne ki. Így, hogy a Nokia eresztette útjára, legalább az egyesekben cinkosságot (látom Te is Apple...), másokban ellenszenvet (már megint egy mekes...) keltő almás logót mellőzhetjük. Szóval mindenki ellenérzés nélkül rámondhatja, hogy tetszik. Akinek meg nem, az talán inkább maradjon csöndben! Nálunk a fekete fedelű modell járt, de kapható ezüsttel és kékkel is. Elején nincs semmilyen formai vagy funkcionális elem, hátulján fekete sávban húzódik a nagyon helytakarékos zsanér.

Oldalt azért már találunk ki- és bemeneteket, de itt sem a szokásos a kínálat. Balra hátul ott mosolyog a HDMI, a netbookokon alap D-Sub csatlakozó talán el sem fért volna a vékony gépházon. A sorban két USB majd egy fülhallgató csatlakozó következik. Hangbemenet nincs, minek is lenne, hiszen van a gépnek saját mikrofonja. Előre került az egyik hangszóró, értelemszerűen a társa a túloldalon található. Utána, szokatlan helyen jön a bekapcsoló, egy kis fedél, a harmadik USB és a tápcsatlakozó. A fedél mögé kétféle kártyát tehetünk: SD-t és SIM-et. Természetesen a Booklet 3G neve a 3G modemre utal. Van neki beépített, kártyafüggetlen.

Sok netbookkal ellentétben a Booklet 3G-nek nagyon helytakarékos és legalább ennyire masszív zsanérja van. Az 1,25 kilogrammos apróságot lazán megcsippenthettük felső sarkánál fogva, mégsem nyílt le az alja, és a fémváznak köszönhetően nem is csavarodott.

Belül a külső ezüst-fekete színvilág és visszafogott, mégsem unalmas formavilág fogadott. Meg az elmaradhatatlan tükör a kijelzőn. Igen, jól mutat a perem nélküliség illúzióját keltő betét, csak ne látnánk benne állandóan önmagunkat vagy környezetünket... Lejjebb már sokkal jobb a helyzet: a billentyűzeten ugyan kis gombok sorakoznak, de látszik rajtuk az igényesség, akárcsak a méretes, fém csuklótámaszon és az ide integrált tapipadon.

Nem csak helytakarékos és stabil, hanem jó nagy mozgásteret is enged a Booklet 3G zsanérja. Majdnem teljesen kinyitható rajta a kis laptop, szóval a magasabbak is kényelmesen tudják majd használni ölbe véve. Sok netbook és szubnotebook megfordult már nálunk, de mind közül a Nokia Bookletjét éreztük a legigényesebbnek. A vékonysága, kicsisége és könnyűsége ellenére masszív, emellett kellemes tapintású ház egyszerűen nagyszerű. Még azt sem bántuk különösebben, hogy a felső betét mágnesként vonzotta az ujjlenyomatokat.

Hol van az akkumulátor? Természetesen alul. Ráadásul okos helyen, a csuklótámasz alatt. Szóval a kis gép ölbe véve nem hajlamos a hátrabucskázásra. Legalább ilyen jó hír, hogy az akku elég nagy, 57 wattórás. Az már kevésbé jó hír, hogy a merevlemez és a memória sem bővíthető kis ajtócskán keresztül. Egy dolog hiányzik már csak, a szellőzőnyílás. Nos, olyan nincs a Bookleten. Talán azért felejtett el ilyet csinálnia a Nokia, mert a telefonokra sem kell..?

Platform - CPU, RAM, HDD

Mi hajtja a Booklet 3G-t? Nagyjából ugyanaz, mint a többi netbookot, 1,6 GHz-es Atom. Nem is akármilyen, hanem a kezdeti, nagyon alacsony fogyasztású, Z sorozatba való Z530. Még fontosabb, hogy a HD videók lejátszásának komoly feladatát is sikerrel legyőző Poulsbo chip dolgozik mellette, szóval a HDMI nem csak dísznek van. Tovább haladva a specifikációs listán üröm vegyül az eddigi örömbe... A memória csak 1 GB, a merevlemez pedig csak 120 GB-os. Ez utóbbinak nem is annyira kapacitásával, inkább sebességével van gond. A kicsi, 1,8 hüvelykes percenként csupán 4200-at pörög, szóval minden lesz, csak gyors nem. A kiegészítők listája már megint mosolyra húzza szájunkat. Kapunk n-es Wi-Fi-t, Bluetooth-t, 3G modemet, sőt még GPS modult is, amit még gyorsulásérzékelővel fejelnek meg. Azért nem kell úgy örülni, mert ezt a csinos kis okosságot egy év garanciával 173 000 forintos áron kínálja az XXLPC. Ebből meg ugye kijön egy sima netbook és egy okostelefon 3G modemmel, GPS-sel, gyorsulásérzékelővel.

Termék megnevezése Nokia Booklet 3G
Processzor Intel Atom Z530 - 1,60 GHz, 512 kB L2 cache
Lapkakészlet Intel US15W - Poulsbo
Memória 1 GB DDR2-800
Kijelző 10,1"-os, 1280x720 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással, LG LP156WH3-TLA2
Grafika Intel GMA 500
Hang Realtek ALC269, Silicon Image SiL1392 HDMI-re
Merevlemez 1,8"-os Toshiba MK1235GSL, 120 GB, 4200 rpm
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Atheros IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, Globe Trotter 3G modem
Interfészek - 3 x USB 2.0,
- HDMI monitor kimenet,
- analóg audio kimenet
Extrák 1,3 megapixeles webkamera, kártyaolvasó, GPS, alumínium borítás, gyorsulásérzékelő
Akkumulátor 6 cellás - 57 Wh
Méret 264 x 185 x 19,9 mm
Tömeg 1,25 kg
Operációs rendszer Windows 7 Starter
Gyártó honlapja www.nokia.hu
Termék honlapja Booklet 3G
Forgalmazó XX PC.hu
Fogyasztói ár 173 000 Ft
Garancia 1 év

Platform szinten már sokszor vizsgáltuk az 1,60 GHz körüli Atomokat. Most a Z530 mellé az új N450-et tettük be, ami a Samsung N210 netbookjában járt nálunk. Borítékolható a közel azonos CPU-s teljesítmény, de a Booklet lassúcska merevlemeze okozhat kellemetlen meglepetéseket...

Termék megnevezése Nokia Booklet 3G Samsung N210
CPU Intel Atom Z530
1,60 GHz
Intel Atom N450
1,66 Ghz
Everest v5.3 - CPU Queen 3772 3916
Everest v5.3 - CPU PhotoWorxx 2431 2598
Everest v5.3 - CPU Zlib (kB/s) 8178 8745
Everest v5.3 - CPU AES 1809 1901
Everest v5.3 - FPU Julia 774 810
Everest v5.3 - FPU Mandel 141 148
Everest v5.3 - FPU SinJulia 282 293
Renderelés - Cinebench 10 1 CPU 460 566
Renderelés - Cinebench 10 x CPU 697 875
Konvertálás - MPEG2 -> XviD (s) 356 302
Tömörítés - 7-zip benchmark 620 1140
Kitömörítés - 7-zip benchmark 740 1538
Memóriatesztek 1 GB DDR2-533 1 x 1 GB DDR2-667
Everest v5.3 olvasás (MB/s) 3430 3758
Everest v5.3 írás (MB/s) 2395 3003
Everest v5.3 másolás (MB/s) 2129 2932
Everest v5.3 késleltetés (ns) 127,1 106,5

Sajnos, a kicsi merevlemez bizonyos esetekben tényleg megfékezte az amúgy sem combos CPU teljesítményét. Jól látható ez a tömörítős tesztekben (7-zip és videókonvertálás), ahol az alig magasabb órajelű N450-hoz képest tetemes a lemaradás. Emellett memóriában sem éppen jó a helyzet. Még kellemetlenebb, hogy ezek a hátrányok használat közben is jól érezhetőek voltak. Tudtuk, mire számíthatunk egy netbooknál, de a Booklet 3G sajnos még ezt a szintet sem hozta. Több alkalmazás vagy akár csak több böngészőablak együttes futtatásánál a merevlemez már finoman szólva sem állt a helyzet magaslatán. Elfogyott a memória, a lapozófájl elérése pedig csigalassú volt. Hiába bírta volta a Poulsbo az 1080p-s filmeket is a HDMI-re küldeni, amint a winchesternek valami mást is kellett csinálnia, máris akadás lett a dologból.


Nokia Booklet (1,8", 120 GB, 4200 rpm) - Samsung N210 (2,5", 160 GB, 5400 rpm)

Jól látni a merevlemezes mérésen, hogy az 1,8 hüvelykes, ráadásul percenként csak 4200-at pörgő Toshiba winchester még a mai mércével lassúnak számító, 160 GB-os 2,5 hüvelykes mögött is alaposan lemarad. Egy modern, 640 GB-os notebookwinchester átlagos olvasási sebességének felét hozta a kicsike. Csodát tenne itt egy 1,8 hüvelykes SSD, de sajnos közel annyiba kerül, mint egy alap netbook. Még a hanggal kapcsolatban egy mondat: egy kicsivel talán jobb volt az átlagos netbookosnál, de semmi extra. Érdemes fülest használni, azzal sokkal jobb a helyzet.

Megjelenítés, bevitel

Mondtuk már a kijelzővel kapcsolatos rossz hírt (tükrös), de a jó még hátra van: igaz, hogy csak 10,1 hüvelykes, de felbontása nem a semmire sem jó 1024x600, hanem 1280x720 pixel. Természetesen, a Nokiánál is TN+film panelt használtak, ami takarékos, de betekintési szögei nem valami fényesek. Szemből azért korrekt látványt nyújt.

Inkább csak a majdani Booklet 3G tulajok kedvéért, mint szigorú elvárásokkal mértük meg a kis monitor színeit. A méréshez a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorát (koloriméterét) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverét használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális, szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól.

A vártnál egy kicsivel gyengébbre sikerült a Noka netbookjának beállítása, de hát egy ilyen gépet nem szokás színhelyességet igénylő grafikai munkára használni. Internetezéshez a kapott 2 deltaE átlagos és 4,1 deltaE maximális eltérés is bőven megfelel. A Nokia Booklet 3G színprofilja innen tölthető le, maximális fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Kár, hogy ez a fent emlegetett maximális fényerő csak 148 cd/m². A hozzá tartozó 0,7 cd/m²-es minimummal 210:1 kontrasztarányt ad, szóval lőttek a napos időben szabadban netezésnek. Hiába a jó kis mobil gép és a mobilnet, a monitoron legfeljebb saját képünket vagy a mögöttünk elterülő tájat nézegethetjük. Bevilágítás és egyenletesség tekintetében rendben volt a LED-es panel.

A netbook billentyűzete legfeljebb a „megteszi” kategóriába szokott beleférni. Ehhez képest a Bookletét az „egészen jó” szintre taksáljuk. Persze, nem szabad egy ilyen géptől ThinkPad szintű klaviatúrát elvárni, de a kicsike gombok kellemesen puhán, mégis jól érezhető, határozott nyomásponttal jártak. Címkézésük lehetne valamivel kontrasztosabb.

Tesztgépünknek német kiosztása volt. Úgy néz ki, ez így is marad, ugyanis a Nokia egyelőre nem biztos, hogy készít honosított változatot. Nagy gond nincs, mert a német klaviatúrán megvan minden lényeges gomb (az ékezetesek és a bal Shift melletti í is), akárcsak a kétsoros Enter. Az XXL PC-nél magyar matricákat adnak a gép mellé. Elrendezésben csupán annyi kifogásolnivalónk lehet a Booklet billentyűzetével kapcsolatban, hogy a Delete mellett nincs Insert, a kurzormozgatók közül pedig a fel és le meglehetősen vékonyra sikerült.

Rendben találtuk a Bookelt tapipadját is. Igaz, lehetne egy picivel nagyobb, de enyhén érdesített, multi-touch felülete jól használható, még pár órás bökdösődés után is. Alatta jól jártak az alumíniumból formált gombok, tehát az érzés kellemes volt.

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Hátra van még a Nokia Booklet 3G egyik nagy trükkjének, a hűtésének a vizsgálata. Trükk, mert nincs benne se hűtőrács, se ventilátor. Teljesen passzív, a ház fémjére támaszkodik hőleadóként! Az Atom platform kis fogyasztását ismerve ez nem tűnik – annyira – elvetemült ötletnek, viszont eddig nem láttunk még hasonló megoldást. Csodálkoztunk is, amikor 24 Celsius-fokos, halk tesztkörnyezetünkben csupán a merevlemez finom percegését hallottuk, ráadásul közben a hardver sem sült meg, a gépecske felületén 27-34 °C-ot mértünk.

Odapörkölve a kis processzornak a teljesítmény, és a hang mellett a fedélzeti hőmérséklet sem lódult meg. Az Atom magja a nyugalmi 37-ről 43 fokra melegedett. Az ötvenet valamikor a második percben érte el, majd az 55 a nyolcadikban lett meg. A hatvanat már nem sikerült elérni fél óra alatt sem, ami több mint dicséretes. Arra tippelünk, hogy nyári kánikulában is 80 °C alatt maradhat a CPU, emellett a merevlemez sem melegedne vészes szintre. Nagyjából 33 °C-ról indult és félórás terhelés alatt 42 °C-ig jutott. Hasonló környezetben a zajongó ventilátoros netbookok sem szoktak jobbak lenni. Külön öröm, hogy a gépház is csak néhány helyen melegedett 40 °C-ig. Itt viszont már lehetnek gondok kánikulában, ugyanis nagyjából a külsővel arányosan mászik felfelő a belső hőfok. Gatyarohasztó negyvenesnél már nem szívesen vennénk ölbe a Bookletet (és más notebookot sem).

Mi a helyzet az üzemidővel? Az tudtuk, hogy az akkumulátor nagy, a fogyasztás meg kicsi, de amikor a Windows 7 betippelte a 12 órás időt, akkor azért meglepődtünk kicsit. Végül nyugalmi állapotban (kikapcsolt vezeték nélküli hálózati eszközökkel, csak egy szöveges állományt mozgatva) majdnem sikerült is ezt a félnapos időt elérni! Videózással, ami a merevlemez lassúsága miatt csak 720p HD felbontású, még mindig nyolc óránál tartottunk, szóval egy interkontinentális repülőút izgalmai is elüthetők a géppel. Teljes terheléssel végül sikerült lenyomni öt és fél órára az üzemidőt, igaz, ekkor is csak a Wi-Fi ment, a GPS és a 3G modem nem. Azokkal talán még egy órányit lehetne rövidíteni, de még akkor is durva marad az egy töltéssel bírható idő.

Ha egy netbook lemerül, rendszerint hosszú órákig, akár négy-ötig is a töltőhöz kell láncolni, hogy újra száz százalékra jussunk. A Booklet fura alakú, netbookos viszonylatban egészen nagy töltőjével ez a mutatvány „csupán” három órát vett igénybe, és a gép minimális fogyasztása miatt egy óra alatt 2-4 órányi üzemidőt táplálhatunk bele. Fura volt a töltő formája és az is, hogy a konnektorhoz alig kétarasznyi vezeték kötötte.

Végezzünk még egy gyors (fej)számolást fogyasztás kapcsán!. A majd' tizenkét órából és 57 Wh-s akkuból az jön ki, hogy a Booklet 3G nyugalomban beéri 4,8 wattal! Videózás közben ez az érték már 7 wattra emelkedik, ami majdnem eléri az Intel CULV platform nyugalmi fogyasztását. Terhelve a Nokiácska éppen átlendült a tíz wattos határon. Szerintünk ezekben az alacsony értékekben közrejátszott az is, hogy nem volt ventilátora a gépnek, ugyanis egy 5 volton akár csak 0,2 ampert igénylő mikrorotor is 1 wattal – tehát nyugalomban 20%-kal – emeli a fogyasztást, azaz tizenkét óra alatt 12 Wh-t emészt fel.

Értékelés

Itt van tehát a netbook, amit nem egy számítógépes, hanem mobilos cég csinált. A Nokia Booklet 3G-re sok mindent rá lehet fogni, de azt nem, hogy egy unalmas, tizenkettő egy tucat netbook. Kívül-belül más, mint az eddig nálunk járt modellek, ráadásul többnyire pozitív értelemben. Kívülről egyértelműen látványosabb, igényesebb, kiváló az anyaghasználat és összeszerelési minőség. Sokkal menőbb érzés elővenni, használni, hordozni mint az úgymond „kommersz” netbookokat.

Belsőleg már nem ennyire egyoldalúan pozitív a véleményünk. A hangtalan, mozgó alkatrész nélküli, passzív hűtés egyértelműen szuper. A beépített 3G modem, GPS, HDMI kimenet remek. Ezek olyan tételek, amiknek egy modern mobil eszközből nem szabadna hiányozniuk. Szintén dicséretes, és konkurensei fölé emeli a Bookletet a nagyfelbontású kijelző, és az igényes billentyűzet. A kis Atommal és teljesítményével sem lenne baj, de az 1,8 hüvelykes, ráadásul 4200 rpm-es merevlemez az egész egyszerűen gáz. Lassúságára rámegy a felhasználói élmény jelentős része, és ennek az 1 GB memórián futtatott Windows 7 Starter sem sokat kedvez. Talán SSD-vel és Androiddal lenne ideális ez a masina...

...no meg lényegesen barátságosabb számmal az árcéduláján. A 173 000 forint egy korrekt 11,6 hüvelykes notebook ára, ami sok tekintetben keresztbe nyeli le a Bookletet. Persze, egyértelmű, hogy nem a mi pénztárcánkhoz szabták. Ha most nyugatabbra ülnénk a számítógép előtt, akkor hallelujázva kiáltanánk, hogy az SSD-vel szerelve a Nokia Booklet 3G megtestesíti a netbook eszméjét, és adjanak egyet mindenkinek, aki úton van. Innen, Magyarországról nézve a Booklet 3G egy nagyon szép, nagyon jó, de sajnos nagyon drága netbook minden földi jóval és egy lassú merevlemezzel felszerelve. Tetszett, de ennyi pénzért nem ezt vennénk.

Nokia Booklet 3G
Jellemzés Nagyon csinos, nagyon okos, de nagyon lassú és drága netbook
Pro + kiváló formaterv és megvalósítás
+ 3G modem és GPS
+ korrekt felbontású kijelző
+ HDMI
+ nagyszerű akkumulátoros üzemidő
+ szinte hangtalan működés
Kontra - visszafogja a lassú merevlemez, ami nehezen cserélhető
- erősen tükröződő kijelző
- nagyon drága
- nincs Ethernet csatlakozó
Alternatívák Asus Eee PC 1008P Karim Rashid
HP Mini 210 Vivienne Tam Edition


Nokia Booklet 3G

rudi

A Nokia Booklet 3G-t a az XXL PC. és az XXL GSM bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés