11 notebook tesztje - 3. rész

Dell Latitude C800

A notebookot magyar billentyűzettel látták el. A gombok formája szinte tökéletes, elhelyezésükön azonban lenne még mit javítani. Az Insert, Del, Home, End, Page Up és Page Down gombok a jobb felső sarokba kerültek, használatuk elsőre meglehetősen nehézkes. Az iránybillentyűk is szokatlan kialakításban kaptak helyet, ezért a tasztatúra használatát tanulni kell. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy mindenképpen látszik a tervezői szándék, hogy az asztali billentyűzettel hasonló megoldást alakítsanak ki. A billenytűzet felett kapott helyet egy "i" feliratú gomb, amellyel közvetlen a Dell internetes oldalára ugorhatunk. Mivel a notebook meglehetősen nagy méretű, ezért a csuklótámasz is hatalmas, ezért gépeléskor nem fárad el az ember keze. Egyedülálló módon az egér szerepét két eszköz veheti át, ugyanis mind tapipaddal, mind kurzorvezérlő pöcökkel ellátták a Dell mérnökei a készüléket. Mindkettőhöz kettő speciális formájú gomb tartozik, amelyek használata sokkal kényelmeseb, mint a legtöbb noteszen. Ez az egyszerű ötlet, hogy mindkét egérhelyettesítő megoldás helyet kapott a készüléken nagyban növeli annak használati értékét. Reméljük a jövőben mind több vállalat lesi el a Dell ötletét.

További figyelmesség a tervezők részéről, hogy a PC Card illesztőhelyre műanyag védőkártyákat helyeztek, hogy óvják a külső behatásoktól (számos cég csapóajtós megoldást alkalmaz ).Az aktív mátrixos monitor bármelyik 17 colos monitorral felveszi a versenyt, az egész mezőny egyik legnagyobb, ezért leginkább használható kijelzője volt. A készülék teszteredményei kiemelkedőek, számos mérésben igen előkelő helyet szerzett.

Súlya tekintélyes, ezért mindennapi cipelése elég fárasztó lehet. Ezen próbál segíteni a dobozban található vállra akasztható komoly bőrtáska, amelyben párnázott helye van a notebooknak és még az iratok is elférnek benne. Nagyon örültünk a több nyelvű, köztük magyar leírásnak. A Dell udvariasságból és előzékenységből megkapja az ötös minősítést. A magyar piacon tapasztalható magyar leírás nélküliség általános betegség, tehát még nem alakult ki a kellő vevőorientált kultúra. Pedig igazán elvárható lenne, hogy amikor az ember vesz egy több százezer forintos készüléket, akkor magyar kézikönyvet is mellékeljenek hozzá.

A Dell notebookjával való mindennapi munka igazán kellemes volt, köszönhetően a remekül eltalált kezelőszerveknek (egér, billentyűzet) és a számos csatlakozónak, ezért a notebook a teszt egyik legkényelmesebben használható notebookjának választottuk.

Sony Vaio PCG-FX190

A Sony Vaio (Video Audio Integrated Operation - integrált kép és hangrendszer) FX sorozata a mindent egyben (All in One) termékvonalba illeszkedik. Ennek megfelelően felszereltsége full extrás, azaz szinte minden perifériát és kiegészítőt beépítettek. A kombinált DVD olvasó/CD-újraíró egység egyedülálló a mezőnyben, a háttértár kapacitása óriási (30 GB).

A készülék mérete és súlya jelentős. A külső és belső felépítése a viszonylag puritán design ellenére is nagyon jól átgondolt. A hátoldali csatlakozókat egy kapu óvja a sérüléstől. A gép oldalán elhelyezett PCCard csatolóba műanyag védőkártyákat helyeztek. A ventilláció jól megoldott, a levegőt oldalt szívja be és főként hátul és alul fújja ki. A notebook alján kis lábacskákat találunk, használatukkal tovább javíthatjuk a szellőztetést.

A billentyűzet kialakítása megfelelő, a jobb oldali Ctrl gomb jól elkülöníthető a mellette lévő funkció, windows, alt gomboktól (az utóbbi három sajnos egyenlő méretű), a sorrendjük talán az egyik legszerencsésebb, a Del billentyű a jobb felső sarokba került, a PgUp, PgDown, Home, End gombok klasszikus notebookos elrendezésűek, jobb oldalt egymás alatt helyezkednek el. A gombok formája és a nyomáshossz megfelelő.

A hangszórók a billentyűzet fölött kaptak helyet, de a notebook viszonylag nagy méretének köszönhetően a csuklótámasz számára még így is rengeteg hely marad.

A tesztjeinkben a PIII-as processzorral felszerelt notebook-okkal összehasonlítva a Sony készülékét megfelelően teljesített. A viszonylag gyengébb memóriaátviteli eredmények az Intel 815-ös lapkakészletnek köszönhetőek. Az egy másodperc alatt végrehajtott multimédiás utasítások száma meglepően magas. A grafikus teljesítménye átlagos. Sajnos a készülék vizsgálatára nagyon kevés idő állt rendelkezésünkre, ezért az akkumulátor üzemidőről csak a gyártó által megadott adatok alapján tájékozódhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Notebook asztali belsővel: ECS Desknote A901

    Asztali, vagy mobil? Olcsó, vagy nem olcsó? A desknote amolyan asztali-mobil hibrid -- kérdés, hogy az előnyök vagy a hátrányok kombinálóciója-e az ECS terméke.

  • Desknote olcsón: ECS i-Buddie A900

    Újabb Desknote járt a laborunkban, ráadásul ezúttal a család legkisebb és egyben legolcsóbb tagja, az i-Buddie A900.

  • Aopen 1847L notebook

    Az Aopen a jelenleg itthon kapható notebookjaival a mindent egyben megkapni vágyókra utazik. Lássuk a celeronos kivitelű változatot!

  • ASUS L5800 notebook

    Az asztali gépek komponenseiből építkező notebookoknak nagy divatja van, az Asus L5800 is ígéretes versenyző.

Előzmények

Hirdetés