Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #249 üzenetére

    Úgy látom, te a negatív végpontot képviseled ebben a kérdésben.

    Én a másik végéről nézem. Egyébként nagyon nem kell ezen gondolkodni. Nagyon sok példa volt a 20. század történelmében, amikor hasonló történt. Persze nem áramkimaradás, hanem dühös, éhes tömeg kontra államhatalom. elég ha megnézed 1956, 2006. Akkor argentin államcsőd, Oroszország a cári időkben. stb. Abból lehet következtetni.

    Szerintem az állam erőszakszervezetei egy minimális rendet fenn tudnának tartani az átállás idején is. Meg álljon itt másik nézet: az emberek ha van közös cél és egységes vezetés nameg a megfelelő szakember gárda, akkor képesek összefogásra, együttműködésre. Lásd idei árvizet. De egyébként is az ember tulajdonsága, hogy közösségi lény, ugyanúgy képes az együttműködésre kis és nagy csoport esetében is.

    Kút téma:

    Ezen ne görcsöljetek már. Nem gyűrűkben kell gondolkodni. mostanában a kutak lényegében egy csövek lefelé a földbe. Kész. Jó kútfúró egy nap alatt megcsinálja. A vizet meg kézi erővel is fel lehet hozni. Nagyapámnál még olyan kút volt, ilyen karos. Nem tudom a nevét. :F

    10-20 méterre már van víz, de inni még nem jó. 80-100 méteren már ivóvíz van. Jah szinte az egész ország területén. :K

    (#266) Doze:

    Új lehetsz még errefelé. :DD Neki valami Rejtő Jenő hősről másolt stílusa van.

    Disznőölés: Nem egy nagy tudomány. Ha valaki nem undorodik nagyon - a többség - pár alkalommal a nagyja megtanulható.

    Csirke nyakát átvágó kislány: ilyen esetben inkább keresnének egy felnőtt bácsit, boci szemekkel: bácsi! Tessék már elvágni a nyakát... mert a gyerkek ilyenek, főleg a lányok. :))

    (#276) sziku69:

    Nem annyira. Hamarabb fogsz füstkarikákat eregetni.

    (#291) sziku69:

    Attól függ, tudnék e záros határidőre ak-t szerezni 1500 lőszerrel. :DD

    (#300) sziku69:

    Vidéken nagoyn sok dízel jár még. A piroskák például mind azok. De bz-k is vannak szép számmal.
    A vonaton meg szerintem van mechanikus vészfék, ha 0 az áram akkor is megállítod.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Doze

    aktív tag

    válasz lapa #269 üzenetére

    hát ne is haragudj meg, de ha valami probléma van akkor inkább egy mérnök mint valami manager... ezek a konzulensek managerek is értenek mindenhez de a valóság az hogy igazából semmihez sem...

    Egy mérnök, mármint gépész, nem hulladékgazdálkodási, sokkal hamarabb gyullad a feje felett a villanykörte... nem akarok általánosítani, de pl jogász/gazdász félék is mindenbe belekotyognak csak lövésük sincs semmiről, ami a megvalósítással/összeszereléssel/tervezéssel kapcsolatos, a kitalált világba meg nem igazán fontos egy költségtervezet :P

    Másrészt meg egy kőműves, vagy egy autószerelő, lakatos stb... lehet sokkal többre viszi mint akár egy mérnök is akinek a gyakorlata a számítógépes rajzolgatásból áll... egyébként személy szerint is ismerek olyan embert akinek van egy sufni, néhány szerszám de amit egyszer szétszed, azt össze is rakja...

    Pl MTZ 10 vagy akárhány sebességes váltója, 40 darab fogaskerékkel tengellyel stb...

    De ha már itt tartunk eddig csak kritizálsz, meg mondogatod ez-az nem jó, akkor rakj már te is hozzá valamit a kútfőből légyszíves

  • baluka26

    veterán

    válasz Doze #302 üzenetére

    Az a szomorú, hogy nagyon igaza van.

    They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

  • sztanozs

    veterán

    válasz sziku69 #276 üzenetére

    Elektronok "vándorlása" nélkül nincsenek kémiai folymatok, nincs ionos kötés. Sőt a szervezetben a Na - K pumpa sem működik, ami a test idegi-ingerület átviteléért felelős.

    Amúgy, ha közelebbről nézzük a dolgot, az elektronok tényleges vándorlásának nem túl sok köze van az elektromos áramhoz - hiszen ha csupán csak az elektronok mászkálnának, akkor még nagyságrendileg sem tudná az megközelíteni elektromos áram "sebessége" a fénysebességet ([link]).
    Az elektronos tényleges haladási sebessége egyenáram esetén mm/h (miliméter per óra) nagyságrendben található. Váltóáram esetében az elektronok "tiszta" ocilláló mozgást végeznek, tényleges "haladás" nélkül.

    JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

  • Doze

    aktív tag

    válasz Vladi #301 üzenetére

    mondtam az írás nem nagyon megy... :W

    Am a védekezésről annyit, hogy bár nem sokan mondogatják, de vidéken elég sok fegyver van. Egyszer meg is lepődtem mikor haverom kinyitja a pincében lévő szekrényt, aztán nagy elánnal mutogat egy ilyet:

    Nagyapjától volt, a határban szedte össze :Y , de pl kispuska, toz8, meg régi cz vadászpuskák megszámlálhatatlan mennyiségben vannak...

    A nagyfater lezsírozva tartotta, 3-4 évtizeden keresztül.... sz MHSZ időkben a lövészklubokban meg tonna számra állt a lőszer, mivel szoktam járni lőni, nem kérdés hova vezetne az első utam... a szovjet Vostok lőszerből múltkor számolgattam valami 74.000 db körül mozog, meg 130 darab puska van.... a fele berohadva, de némi olajozgatás aztán lehet durrogtatni...

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Doze #302 üzenetére

    Egyik ismerősöm most járja az építőmérnökit. Ők még rajzolnak szorgalmasan. De faterom közlekedésmérnökit végzett. Ő még megtanult logarléccel számolni. Viszont a Eiffel torony is felépült valahogy. Nem aggódok. :))

    Más téma:

    Egészségügyi ellátás?
    Szórakozás?

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • HuMarc

    addikt

    válasz Vladi #306 üzenetére

    Szórakozáshoz csak egy nő, meg egy férfi, és betöltött 14. életév kell ;) A könyvek áram nélkül működnek, többet fognak beszélgetni az emberek, nyomtatni áram nélkül is lehet. (Guttenberg is megoldotta) szóval én nem aggódom.

    Aki beteg (cukorbeteg, stb.) annak nagy esélye van arra, hogy meghal, mivel az inzulin hűtés nélkül nem bírja sokáig. Asszem 10 fokon kell tartani, ott még oké. Egy csomó vizsgálatot nem lehet majd elvégezni, és műteni is csak bizonyos dolgokat lehet.

    A logarléc király, a suliban még van (bár senki sem használja).

  • Vladi

    nagyúr

    válasz HuMarc #307 üzenetére

    Én is ezekre gondoltam. Meg arra, hogy az élő zene újra népszerű lesz. Egyik kolléganőm mániája, hogy táncházba jár. Mert nyomják a lábuk alá az élő népzenét. Na ez egyre népszerűbb lenne.

    Viszont nagyon sok orvosi vizsgálatot meg lehet csinálni áram nélkül. Háziorvosom pl. 100%-ban mechanikusan csinálja. :K

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • HuMarc

    addikt

    válasz Vladi #308 üzenetére

    Nem is arra gondoltam. CT, MR, stb. Szóval a komolyabb vizsgálatok. De pl. egy röntgen is lehetetlen lesz, pedig az eléggé szükséges, hogy úgy mondjam.

  • lapa

    veterán

    válasz Doze #302 üzenetére

    mit rakjak még ehhez hozzá? az emberek továbbra is ott tartanak, hogy majd valahogy elleszünk, mert hiszen volt már háború. elég ideje foglalkozom az önfenntartással, elég sok pénzt is sikerült már beleölnöm, de ahogy az emberek naivitását itt elnézem, jó is.

    katasztrófa lesz, káosz. west balkán, legutóbbi német mayday vagymi, akármelyik katasztrófa kitűnő példa. vagy hogy a repülőgépnél maradjunk volt kísérlet, hogy teleültették utasokkal és x dollárt kap, aki 1 percen belül kijut (vagy valami ilyesmi). mindenkl állattá vált, és egymást rángatták vissza.

    amint kiderül, hogy semmi nem működik (ez legkésőbb első este) elkezdik a fosztogatást. a harmadik napon a maradék 90% is éhes lesz. egy több napja nem evett ember és családja nem válogat majd. meg lehet nézni a road-ot, nagyjából ilyesmi vízióval foglalkozik. minden háborúban ott a remény, hogy csak túl kell lenni rajta. itt ez nincs, nincs remény.

    tök mindegy mennyire vagy szervezett, az utak tele halott kocsikkal, a vasút meg nemigen alkalmas infrastruktúra. ló, lovaskocsi elég kevés. ezzel nem fogsz tudni napokon belül embertömegeket ellátni, ami egyértelműen éhínség és káosz. megint emlékezzünk, hogy a háború várható, meg van rádió. itt semmi nem lesz.

    és elhiszem, hogy majd 10-20 év múlva összeáll a dolog tizede népességgel, de akkor már semmi nem lesz, amiből bármit lehet csinálni. mondjuk kíváncsivá tesz honnan lesz az a sok dízelolaj, amiről épp szó van. ez a "majd besétálunk az autógyárba, mert senki más nem akar majd szerszámot" is elég oximoron.

    na mindegy, szóval se füle se farka az egésznek. mondom, nekem nevezzük úgy a mániám ez az önellátás, de még úgy is elképzelhetetlenül nehéz, hogy minden cucc ésvagy pénz a rendelkezésre áll. mondom, csinálom már pár éve, sehol se vagyok vele. nemhogy éhhalál szélén táncoló menekülthordákkal a kert végében...

    esetleg kérdezzétek meg hány falusinak van saját vetőmagja, amiből amúgy az ehető dolgok lesznek. úgyértem jövőre, ha el nem lopják a terményt az éhező hordák.

    jah, az megvolt, hogy az összes dízelolaj és benzin nagyjából 1-2 év szavatosságú, utána bionyál uralkodik el rajta és használhatatlan lesz?

    [ Szerkesztve ]

  • sziku69

    senior tag

    válasz lapa #310 üzenetére

    Azért nincs olyan messze az álláspontunk egymástól. Az épebb eszű emberekben megfog maradni az életben maradás ösztöne. Katonasággal meg lehet védeni egy nagyobb területet. Sokan meghalnak, ez biztos. De ezeken a védett területeken viszonylag biztonságban lehet élni. Hogy ki kerülhet be ? Ez a nagy kérdés.

  • lapa

    veterán

    válasz sziku69 #311 üzenetére

    nem lehet megvédeni semmit, amíg a katonák is éhen halnak. nincs kommunikáció, mire letelik az első pár nap és elkezdenek a hírek szállingózni (valaki elbiciklizik a paranccsal vagy odahajt a kicsit ritka dízelmotorbiciklivel), addigra a katonák már sehol. eleve nincs olyan hivatásos létszám, na mindegy. ezer sebből vérzik ez a dolog.

    értem, hogy jópofa és jó sokáig merengős fikciónak nézett ez ki elsőre, de a világ kicsit szigorúbb ennél a rőzseszín romantikánál.

  • neduddki

    nagyúr

    válasz Vladi #306 üzenetére

    HI!

    kodaly utan szbadon este a fonoban, esetel kukorica fosztas etc:- )
    aszem az elejn nem ez lesz a kerdes kialakulni meg majd kialakul
    egessegugy: kiirom az ajtora hogy H&M es ezenetul folalsban torom a nyakakat:- )))

    udv

    neduddki

    mod: lapa: incs rozsaszin romatika pokilo kemeny lesz, de megvannak azok a technikai alapok amejjek nem a kozepkorba fonak kikotni, igen egeyrtunk sokan fognak meghalni es nem klesz konnyu ujaepiteni es aki rogton az elej nem talal ey ojjan relatvi konnyen vedheto rejtett hejjet az nem marad eletben az az olajmennyiseg meg amennyire szukseg lesz a megfoyatkozott igenyek mellet potolhato lesz remenyeink szerint

    [ Szerkesztve ]

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • lapa

    veterán

    válasz neduddki #313 üzenetére

    ja, igen. nyilván gyertya se lesz (jéé). másfelől ugye kitalálták a petróleum lámpát, ami sokkal nagyobb fényt ad kukoricántérdepléshez is. megint más kérdés, hogy már most se nagyon lehet petróleumot kapni, csak valami helyettesítő löttyöt. és lámpa még van ugyan pár (borospincéhez, telekre kapni tán gazdaboltban), de üveg meg kanóc elég kevés. azok meg pont a nehezebben helyettesíthető és lényeges részek.

  • Doze

    aktív tag

    válasz lapa #310 üzenetére

    Háth igen, még ha nem is távolba nézünk 10-20 évre, csak az "esemény" utáni mondjuk 2 hónapra, addigra a lélekszám biztos megcsappan világszerte mondjuk 30-40%...

    Krónikus betegek, folyamatos lélegeztetést igénylők, dialízisre járók stb. Ők biztos felkerülnének arra a bizonyos névsorra :( bár ők csak a kisebbik része lenne...

    A városban biztos megnőne a halálos bűnelkövetés száma, de szerintem nem lenne annyira számottevő... mundjuk egy Bp. nagyságú városban mondjuk 5-10e ember..

    A komoly népesség csökkenés, biztosan az első 1-2 hétre tehető, mikor feje tetejére áll minden, sem kaja, sem pedig víz... a gyengébbek (gyerekek, nők), az elsők közt majd kondisabb kategória is áldozatul esne... Itt az alap probléma a "hirtelenséggel" van. Mert most itt beszélünk, a növény termesztésről, állat tenyésztésről... míg az felfut( átállunk a házi termelésre "újra tanulásra") addig 7 milliárd ember száját kéne etetni, a meglévő készletek hamar elfogynak...

    A legégetőbb probléma, hogy ilyen technológia mellett határán vagyunk az ellátásnak, de abban a helyzetben, aztán végképp a lakosság fele, vagy több mint fele meghalna... egyszerűen nincs szisztéma kidolgozva, ezt meg 3 nap alatt nem lehet megoldani, (még akkor sem ha nincs balhé)...

    Mondjuk én hiszek abban, hogy Magyarország mezőgazdasági kapacitása elég lenne hozzá... (persze vissza jönne a TSZ korszak a népesség legalább harmada a földeken dolgozna), csak ehhez szervezni kell.... másrészt míg vissza nem állunk mondjuk az 1700-as évek népességi szintjére, addig személyek, de érdekszférák közt is hatalmas harc lenne, hogy ki egyen hamarabb... (oroszok vigyorogva bedobnák a bőr nadrágszíjat a levesbe :DDD ) Ezeket az időket, sajnos túl kellene élni... ha az megvan akkor meg gondolkodhatunk mindenféle megoldáson... de addig a földhöz lenne szögezve az ember.

  • neduddki

    nagyúr

    válasz lapa #314 üzenetére

    HI!

    alabecsulod az emberi talalkonusdagot tovabbra i aszondom, gyertjat meg nem egy nagy truvaj kanocnak meg elso korben dokmnden megteszi, majd tapasztalitu tuon tokeltesedik.
    petroleum nicns ellnen benzin egy darabig van boven lampat abbol se nehez csianlni, sot ha jol remlik karbidod mar joval az elktromossag elott is eloallitottak, ahhzo meg viz kell

    udv

    neduddki

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #310 üzenetére

    nem, nem. Nagyon elszaladt veled a ló.
    A roadot pont láttam, ott nincs már gyakorlatilag élővilág. Azért tartanak ott. Meg az már 10+ éves állaptot mutat, nem 2 hónapost.

    "esetleg kérdezzétek meg hány falusinak van saját vetőmagja, amiből amúgy az ehető dolgok lesznek. úgyértem jövőre, ha el nem lopják a terményt az éhező hordák."

    Barátnőm nagyanyja Ukrajnában él, a magyar határtól úgy 10 km-re. Ott falvak élnek lényegében önellátóan. Több tízezer ember. Náluk elmegy az áram végleg, kb egy hónapig fel se tűnne. :D

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • neduddki

    nagyúr

    válasz Doze #315 üzenetére

    HI!

    nagyvarosoknak kapatak, demjo osszeszkott kis kozsegeknek van esejje

    udv

    neduddki

    mod: lapa: Te un a peklben elsz??? aszittem vmi tanyan, de nalunk faluban eskuszom minden masodik hazban aki nmezogadsaggal fglakozik nem esik kecsegbe aha vetomeg kell....

    [ Szerkesztve ]

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • lapa

    veterán

    válasz neduddki #313 üzenetére

    én továbbra is bőven 90%-ra vagy afölé teszem az első év veszteségét. a 2 + 3. év a maradék 10% több, mint felét elviszi. ennyi idő alatt minden értékeset és értékesnek véltet ellopnak. és akkor nézzük reálisan:

    fejlett, nagyszériás, elektrokőolaj-gépesített termelés: 10x
    futószalagos gőzgépes termelés 10x
    gőzgépes gyártás 10x
    manufaktúra nagyrészt kézi megmunkálással.

    az ha jól nagyolok nagyságrendileg 1000x különbség a hatékonyságban. és a kőolaj továbbra sem opció már pár év távlatában sem, a maradék erdők (gőzgép + kerítés + építőanyag) meg 10 év alatt eltűnnek, mint a sicc és húsvét-szigetek. olyan helyekről, ahonnan már a mostani gépekkel is necces felhozni a kőolajat, szenet te emberi erővel semmit nem szedsz ki, esetleg negatív energiamérleggel.

    szóval részmegoldások lehetnek, de a mad max / waterworld ésatöbbi forgatókönyv a valószínűbb.

    nem volt szó amúgy egy ilyen helyzetben a legnagyobb veszélyről: a rémhírekről. olyan színes sztorik kelnek majd lábra, hogy csak pillázik az ember. nyilván isten + ufók + égessük meg a kék szeműeket háromszögön belül minden meglesz a helyi látnokok által.

    nyilván nem érdemes globálisan értelmezni a helyzetet, onnantól a pár napi járás a max.

    @Vladi: nem velem szaladt el a ló. persze, a road-ban is elvoltak 10+ évig talált konzerven meg szöcskehullán. az kb ugyanilyen vicc kategória. élővilág itt se nagyon lesz ám, sok lesz az éhes vadász is.

    csak becsülni tudom a rokonokat, ha önellátóan megélnek. azért a magokra kíváncsi lennék, ha gondolod valamikor írhatnál róla, ha tudod hogyan csinálják.

    ugyanez a kérdés neduddki felé is. itt nálunk boltban veszik a magot, persze kaprot meg parit nekem is megy magról termeszteni. a többi az érdekes.

    [ Szerkesztve ]

  • neduddki

    nagyúr

    válasz lapa #319 üzenetére

    HI!

    varosi nayvaosi szinten igazad van, mezogazdasgi vedekel ettol sokkal szebb, hiszed nem hiszed, felen a abokortanyak vilagabn most is tudook egy rakas tanyarol ahoz nincs vezetekes vellany es gaz es evannak az emberek
    gozzgeptol meg hujjet kapok en tovabbra is azt allitom amennyi uzemanyagra szukseg elsz az a trsauam elmulasaval megoldahato

    udv

    neduddki

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • lapa

    veterán

    válasz neduddki #320 üzenetére

    fatüzelésből meg kútvízből nem lesz mag. meg elszigetelt helyen jó lehet a kútvíz, de ez nem általános. amúgy gáz meg vellany nélkül lassan én is elleszek, legfeljebb led lámpa fényénél halok éhen.

    nálunk falun minden termelés iparosított, magbolt, gazdabolt, nagybani, disznótáp. akik még tudták mi merre, azok lassan kihalnak.

  • neduddki

    nagyúr

    válasz lapa #319 üzenetére

    HI!

    csak a kedvedert felhivtam JJ-t aki 2od magaval csinal egy kompett "tsz-t" hat aszongya amivel foglkaozik abbol mindieg van annyo hoy vetni tugyon /ellenbn a szokszazmillios gepparkot megenne a fene, az oreg mtz mukodne egyedul.../
    /ennek elelben mar tenyegl 20 eve/ az oreeg parasztok nemestekkecsegbe hogy nem vot a botban csavazott vetomag

    udv

    neduddki

    mod: felen akinek allatelep van anak amra kompett novenytermesztesi uzletagas is, mert ha meg ken venni akkor az mar tul sok ba kerulne ugy nem erne meg
    a tiltas utan a 90es evekben rengetegen visszakotoztk tanyara /max telen jonnek be/ es aktiv mezogazdasaga kezdetek, de mar akkor se a lo es a okor vot a celszerszam hanem a ijjen-ojjan mtz-k
    az unio mezogazdasagi bejovetelvel ellnebn kezdtek a soktizmillios gepk megelenei, van esmeros akinek van egy 60millios csodaja, de meg csak ektten vezettek o meg a fia, megis ertem hogy vigyaznak ra
    soakt nem vagyok otthon, de amit a 90es evekben lattam, hogy lepukkant aratogepkkel probalkzonak az mostanara az en szeme alol eltunt

    [ Szerkesztve ]

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #319 üzenetére

    Mondom még egyszer, nem volt a filmben élővilág.
    Itt hová tűnne? Sehová.

    A katona meg nem hal éhen, mert több havi készlete van előre.

    Én nem tudom pontosan, hogyan csinálják, de barátnőm ha lesz ideje ír.

    Én max 2-3 évre saccolom a krízist. Az önellátás szép dolog, de az emberiség sose működött így. Mindig volt munkamegosztás.

    Úgy gondolom 2 dolog kell csak a túléléshez humán oldalról: tudás és közösség. Az emberiség történetében voltak sokkal nagyobb krízisek, és csak ez a kettő meglétére volt szükség.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • neduddki

    nagyúr

    válasz Doze #324 üzenetére

    HI!

    nem, O nem forumozik, gazdalkosik:- )

    udv

    neduddki

    mod: fent nevezett kollegat nemis esmerem

    [ Szerkesztve ]

    https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

  • EmberXY

    addikt

    válasz Rive #152 üzenetére

    Én is pont ezen gondolkodtam...
    Szerintem az egész teória itt ki is van lőve.. :DD

    Up the Irons!

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #323 üzenetére

    a "csak e kettőre volt szükség" az kb. annyit jelent, hogy ez a két tényező a vakszerencse hathatós közbenjárásával véletlen a te életedet eredményezte.

    katonák nincsenek, mert egyrészt most is alig, másrészt egy ilyen helyzetben meg is érdemli, aki nem dezertál a családját menteni. szóval a katonaság az első időben pláne kommunikáció híján 0. ami van, azt meg elsöprik az éhezők, e felől ne legyen gondod. azt, aki a harmadik sorban nyomja a tömeget, nem érdekli, ha az első sorban páran elhullnak, mire a katonáig elérnek.

    persze, 10 év múlva lesz valamilyen katonaság, csak akkorra már nem lesz mire vigyázni. de, persze a földekre. ugyanmár, mezőőrök most is vannak, ráadásul gépesítve, aztán mégis lopnak mindent.

    ne felejtsétek el, hogy 10 év csak a mostani rendszerben nagy idő, amíg ezredmásodpercekben mérjük a pinget. 10 év alatt az elszigetelt falukról széthordani az önellátás tudását (meg a magokat) annyira nem lesz egyszerű. pláne ahhoz kéne ló meg ökör is, meg mindenféle állat (legalább pár generáció, mire elég lesz), meg azt követően jópár év, mire legalább valamilyen primitív eszközök is rendelkezésre állnak megfelelő számban. szóval alsó hangon inkább egy emberi generáció, mondjuk 30 év kelleni fog a normalizáláshoz.

    az önellátás nyilván nem atombunkert jelent, hanem kis helyi közösségeket is magában foglal, árucsere alapon. de az úgy kezdődik, hogy neked legyen felajánlható értékes dolgod. a két dolgos kézből lesz pont elég a munkaerőpiacon, szóval azzal legfeljebb tapsolni lehet majd.

    az ehető méretű élővilágot levadásznák, ilyen egyszerű. gondolod most nem ez lenne, ha nem figyelnék?

    ha nem lesz elektromosság, az összes rendelkezésre álló kőolaj iszonyatosan felértékelődik. ez egyenlő lesz azzal, hogy "nincs". lesz, csak olyan áron, amivel értelmetlenné válik a gazdálkodás.

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #327 üzenetére

    Látom akkor az önellátás lényegét megértetted. Annyit tennék még hozzá, hogy hosszú távon jó ha valamire specializálódsz.

    A vakszerencsében nem hiszek. Az emberben genetikailag bele van kódolva a közösség építés. 10 vadidegen embert ledobsz egy lakatlan szigetre. Még ha egyik se beszéli a másik nyelvét, órákon belül már bizonyos szociológiai rendszer létrejön. Ez ösztönös viselkedés.

    A többi részére már nem tudok érdemben reagálni, mert nagyon elszaladtál.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • baluka26

    veterán

    válasz lapa #327 üzenetére

    Te állsz szerintem is legközelebb a realitáshoz. A többi vélemény igencsak utópisztikus.
    2-3 év lenne a krízis? Mit hívsz krízisnek?
    Szerintem 5-10 év kell legalább, hogy rendeződjenek a viszonyok, és meginduljon a fejlődés.

    They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #328 üzenetére

    hát köszi a bókot. azért feltenném a kérdést, hogy ha magad nem vagy képes valamit véghezvinni, akkor milyen alapon reménykedsz benne, hogy mások majd megcsinálják neked? a közösségben hinni az kicsit a templom kategória. van 95% a kerítéseden belül, 5% meg a fontos közösségi bigyózás. csak hogy ez helyén legyen kezelve.

    a közösség az igénykielégítési színvonal növeléséhez szükséges plusz, nem valami mentőcsónak, hogy addig nézelődünk, ha baj van meg beülünk. eleve az egész történet továbbra is edc irányba megy, azzal teheted a legtöbbet, amit addig tudsz csinálni (összekészíteni és otthon / magadnál tartani az esetleges vészhelyzeti eseményre). mégsem arról szól a topik, hogy legyen nálad víz stb., hanem mindenféle rögtönzött és - ahogy elszaladva már cáfolgattam - valószínűtlen lehetőségek körül molyolunk.

    amúgy meg a világ csettintésre történt teljes fejreállásáról beszélünk, és úgy kezelitek, mintha egy márciusi hóakadályról lenne szó. nem én vagyok elszaladva, ha bárminemű társadalmi összefogásban vagy racionalitásban erősen kételkedek egy ilyen helyzetben (ugye 10-ből 9 ember szörnyű kínok közt éhen hal). főleg hogy az információ nem fog áramlani, a racionalitásnak esélye nem lesz. a lakosság pár %-a nevezhető értelmesnek, nagyon nehéz lesz ebből építeni meg alkotni. hozzáteszem az ilyenkor kialakuló szekták ezeket előszeretettel tekintik boszorkánynak...

    amúgy én leírtam a saját logikai láncomat, miért gondolom úgy, ahogy. ezekre jobb híján az "elszaladtál" volt a cáfolat (vagy a 10 év mellett érvelés) eddig, meg hogy a közösség láthatatlan ereje majd működést varázsol. javaslom figyelmedbe mondjuk a hvg sorozatát a világ segglyukairól, abból azért lehet ezt-azt sejteni a várható állapotok és természetes társadalmi összefogás útján magától megoldódás kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #330 üzenetére

    "a közösségben hinni az kicsit a templom kategória."
    Ide azért írhatnál valami konkrétumot a segglyukon kívül. Léci. Ha még szeretnéd, hogy komolyan vegyelek. :U

    Mert amúgy de. Az ember alap tulajdonsága a közösség. Tessék szociológiát meg szociálpszichológiát olvasni.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • EmberXY

    addikt

    válasz Vladi #332 üzenetére

    Elnézést, hogy belepofátlankodok a beszélgetésbe, de én is elgondolkodtam ezen a dolgon. Szerintem nem lenne olyan drámai a helyzet, századokkal korábban is megéltek az emberek, most is van földművelés, állattenyésztés.
    Én vidéken nőttem fel, most is itt élek, nekünk is van kertünk, a műveléséhez nem feltétlenül szükséges áram. A locsoláshoz használjuk csak, a szivattyúnak kell, de ez helyettesíthető lenne egy ásott kútból akár vödrökkel is.
    A kapa, kasza, ásó, gereblye itt vidéken mindennapos eszközök, szántani lehet lóval is, de akár gőzgéppel is, ha nagyon belemegyünk. (a gőzgéphez nem kell áram, a hidraulikához sem, a sok korszerű ketyerét gyorsan át lehetne alakítani, még a kohászathoz se kell áram, régen is voltak kovácsmesterek, nameg a piramisok is felépültek valahogy áram nélkül...)
    Az alapvető zöldségek termelése, haszonállatok tenyésztése nem bonyolult, vidéken ez mindennapos, nem sci-fi, termőföld van elég, az emberek nem hülyék, ráadásul civilizáltak, hamar megértené mindenki, hogy egyszerűbb, ha összefogunk.
    A semmirekellőket, léhűtőket hamar kivetné magából a társadalom, a városiak pedig megtanulnák a "paraszti munkákat" is.
    Az "átmeneti időszakban" pedig a hadsereg rendelkezésre állna, hogy ne legyen túl nagy a bűnözés.
    Élelmiszereket elő lehet állítani "természetes módon" is, nem csak ipari technikákkal.
    A munkaerőpiac átalakulna, foglalkozások szűnnének meg, pl informatikusokra vagy villanyszerelőkre nem nagy szükség lenne, de kapnának egy kapát, vagy a Stihl fűrészt helyettesítve egy fejszét vagy kézi fűrészt, és kész.
    Gyakorlatilag mit ad az áram, amit ne lehetne helyettesíteni?
    Lassabban, de annál több emberrel ugyanúgy megvalósulna minden, mint eddig.
    Szerintem egy ilyen esetben a civilizációnak nem fejlődni kell, hanem egy korábbi fejlettségi szinthez visszatérni, ami sokkal egyszerűbb, mindenről van dokumentáció (könyvek), csak használni kell és hozzászokni.

    [ Szerkesztve ]

    Up the Irons!

  • Dany007

    veterán

    Ejha nem vagyok egy fél napot és máris 50+ hsz-t csináltok? Nehogy unatkozzak majd éjjel miután a gyerek lefeküdt aludni, mi? :D
    Na kíváncsi vagyok hol tartunk. Majd éjjel jövök! :)

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Dany007 #334 üzenetére

    link. Nagyjából itt tartunk éppen. :DDD

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #332 üzenetére

    konkrétum az, hogy a két szép szemedért a közösség nem fog eltartani. a közösség kölcsönösség, annak a rád eső része önellátásból / önerőből kell jöjjön. azaz a közösség szerepe már másodlagos. én úgy vagyok vele, hogy majd ha az első level megvan, akkor majd bratyizok a mamákkal, hogy megtaláljuk a közös hangot mikorra jön a nagy blokkollám.

    amúgy a közösség az lehet a 100 lelkes együtt dobbanó szívű kisközség is, meg az is, hogy az aluljáróban hagynak megdögleni, mert biztos részeg vagy. de attól, hogy összeeresztesz egy kis falunyi embert, azok még nem állnak össze csak úgy közösséggé, még 10 év távlatában sem.

    közgazdasági modell értelemben (komparatív előnyök) de facto jobb a közösség ...általi munkamegosztás...., mint hogy magadnak teremts elő mindent. de ha azt mondod, hogy majdnem olyan jól megcsinálod te is, akkor ez már relatív. vagy csak én vagyok olyan, hogy megveszek dolgokat a boltban, aztán otthon nekiállok befejezni meg működőképessé tenni?

    mindegy, továbbra is azt mondom, hogy ha a saját lábadon nem bírsz megállni becsülettel, akkor el vagy veszve, a közösség nem segít.

    továbbra sincsenek érvek a minden szép lesz oldalon, nincsenek miértek, okok, következmények. ez így elég nehéz játék, hogy "a katonaság majd kicsit rendet tart", merthisz párszor fel lett vázolva az események várható lánca, és egyikben sincs akár csak jele annak, hogy a karhatalom fennmarad. kicsit el van nagyolva az a 10 kemény év, mindenki hisz benne, hogy azután jó lesz. sőt, hogy majd a falukba nem fog besétálni 4 millió éhező. szerintem ebből egy békés, normalizált termelést vizionálni 10 év távlatában az elég hogyismondjam.

    amúgy én mindent elhiszek az önműködő falukról, de mindenhol az megy, hogy a hagyományos szakmákat nemigen űzik már. ebből a nagyon korlátozott tudásállományból hogy lesz eke meg ilyesmi a nem létező ökör meg ló mögé? azért a ló nem húzza el az mtz-hez való zártszelvényt... szóval nem biztos, hogy a hordótól a házig lesz a közelben valaki, aki ért hozzá hogy mi hajtja. 30-50 év.

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #336 üzenetére

    Na most álljunk meg.

    "konkrétum az, hogy a két szép szemedért a közösség nem fog eltartani."
    Ilyet sehol se írtam. Ezt te és most találtad ki. Ne add a számba léci.

    Nem érted a fogalmat, ez a helyzet. A közösség képzés egy tulajdonság. Most ez lehet bármi. Lehet rabszolgatzartó társadalom, lehet rablóbanda, lehet önellátó falu. De biztos, hogy lesz. Méghozzá azért, mert genetikailag belénk van kódolva. Ez a túlélés egyik módszere. Olyan alap, mint a beszéd képessége.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • sziku69

    senior tag

    válasz Dany007 #334 üzenetére

    Én is így vagyok. :) Az asszony már mondogatja, hogy felkapcsolhatnám a villanyt :D

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #337 üzenetére

    "Úgy gondolom 2 dolog kell csak a túléléshez humán oldalról: tudás és közösség. Az emberiség történetében voltak sokkal nagyobb krízisek, és csak ez a kettő meglétére volt szükség."

    ezt írtad, erre válaszoltam, hogy ez kb a sors. egy szóval nem támasztottad alá a továbbiakban amúgy ezt az állításod, csak írtad, hogy ez természetes tulajdonság. továbbra is kíváncsivá tesz hogyan lesz ebből 10 év távlatában akár rabszolgatartó társadalom.

    még az is érdekelne milyen nagyobb krízist tudnál említeni. mondjuk egy ilyet mondj.

    a tudásról is írtam párszor, hogy szerintem az, amit te tudásnak vélsz, az szerintem nem tudás. az elszigetelt falvak pár emberének az információmorzsája. az eddig ezekről készült irodalom már nem lesz sehol 10 év múlva, lévén a könyv meleget ad. amúgy továbbra sem hiszem el, hogy átlagosan nézve abszolút mindent képes lenne a falu magának csinálni akár csak most. az átlagosant úgy értem, hogy mondjuk minden második. ez a képesség / tudás szerintem nincs már meg. mondjuk triviális példa lehet egy vödör vagy öntözőkanna, ami 10 év múlva már lebomlott. arról még a magyar népmesék se írt semmi jót, ha már vödör sincs a kúthoz.

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #339 üzenetére

    Ez nem sors. Ez humánspecifikus viselkedés. Ezt értsd már meg. Genetikailag programozott.

    bocs. rosszul írtam. Még csak nem is humánspecifikus. Megjelenik a főemlősöknél és több más fajnál is.

    (#341) baluka26:

    Fantazmagória. Nem tudomány.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • baluka26

    veterán

    válasz Vladi #340 üzenetére

    Prioritás: önfenntartás.

    They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

  • baluka26

    veterán

    válasz Vladi #340 üzenetére

    Nézd meg a tested hogyan reagál nyugalomban és vészhelyzetben.

    They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #340 üzenetére

    továbbra sem írtál semmit arról, amiről szó van, csak kijelentetted, hogy ez a dolog márpedig létezik.

    az előzőleg feltett kérdésekre légy kedves írni valamit inkább vicces jutub linkek keresése helyett.

    (emellett sors az, hogy az aktuális közösség megégette-e az akármelyik felmenődet, mert elsüllyedt a kacsán vagy nem. szóval a te életben levésed továbbra is a sors, nem valami szent közös kézmegfogás eredménye. mégha az egyházat állítanád központi szerepbe azt mondanám, hogy törvényszerű az egyház befolyásának drasztikus növekedése. de ez nem közösség téma.)

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #343 üzenetére

    Szó nincs "szent közös kézmegfogás"-ról. Ez megint a te agyszüleményed.

    Ne haragudj, de ha alapfogalmak szintjén nem érted meg a dolgokat, még csak a kérdést se olvasom el.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #344 üzenetére

    akkor a beszélgetésen ezennel túl is vagyunk. élmény volt nem megtudni miért gondolod azt, amit.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz baluka26 #342 üzenetére

    A Cannon-féle vészreakcióra gondolsz, vagy mire?

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Blindmouse

    senior tag

    válasz lapa #343 üzenetére

    Te sem nagyon olvastál vissza, mi az a rend alapú forgatókönyv amit vizionáltunk. Kajajegy osztás, levél az karhatalomtól, és tudom bármennyire utópiának tűnik, de ha gebasz történik, mindig megtellnek a templomok emberekkel. Lehet én is oda mennék, nem mintha a szentigére lenne szükségem. A társadalmi gátak még mindig működnek. És nálunk kevésbé szerencsés kontinenseken képessek kézzel megművelni a földet, olyan szinten, hogy még az éppen aktuális kábszer termesztésére is van energia, akkor nincs mitől félni. Egyszerűen kézbe kell venni a szerszámot. szar lenne? valóban. De egy mérnök/gépész/teknikus, de még egy kamion sofőr is még mindig alkalmasabb arra hogy egy motort kössön össze a víztisztítóval (hogy ne haljál szomjan), mint egy szolárium alkalmazott vagy egy web designer. A SAP konzulens feladata pedig kb az, hogy amikor a zseniális management álltal létrehozott, mérnök munkáját akadályozó rendszerbe bevigye az adatokat. Zéró tudása van ezeknek az embereknek, kb eddig terjed, ha ide kattintasz a PO-ban akkor beírhatod a GR számot, amiből kapsz egy PRo-t hogyha a stock location xk87k45. Köze sincs semmilyen vevőhöz vagy akármihez, egy szoftverben szüttyögnek egész nap.

    3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

  • sziku69

    senior tag

    Az ellenségem ellensége, a barátom. Most a legnagyobb ellenség véleményem szerint a bizonytalanság, illetve a félelem. Nem tudom mennyi idő alatt lennénk túl a legelső időszakon. Vagyis, azon az időszakon, amikor az emberek ráébrednek a helyzet komolyságára, és mondjuk megoldják az első feladatot, ami fontos nekik. Ez nálam biztosan az lenne, hogy valahogy haza jussak, ha mondjuk az autópályán rekedtem. És így tovább, és így tovább. Normális ember biztosan a sajátjait fogja keresni ebben a helyzetben. Ha szerencséje van hazaér. Szerencsés az aki éppen otthon van.
    Nem lehet egy kalap alá venni az összes régiót, várost, vagy falut. Lesznek olyan részek, ahol szinte esélytelen lesz az életben maradás, Vagy legalábbis emberéletben nagyobb lesz a veszteség, mint más területeken.
    Ne felejtsük el, hogy szinte teljes az elszigeteltség az első időkben.

    Vegyünk alapul egy olyan helyet, ahol van egy talpraesettebb, vezető, akinek lehetősége van a helyi karhatalmat maga mellé állítani. (nem tudom egyébként, hogy a hadsereg felszámolása után a fegyvereket, és a lőszert hova tehették?) Tegyük fel, hogy megfelelő mennyiségű fegyver, és lőszer áll rendelkezésre. Szerintem embert is találnak, aki használni tudja (nem mondom, ez is lutri). Szóval van fegyver, van lőszer, és olyan is van aki használja. Persze ez önmagában kevés. Ha szerencsés helyre születtek, akkor van a faluban/kisvárosban/ valamilyen élelmiszerrel kapcsolatos infrastruktúra. Szerencsés esetben éppen konzervgyár. De lehet akármilyen, csak élelmiszer gyártással foglalkozzon. Az itt élő emberek egy része biztosan itt dolgozott. De most itt elsősorban az élelmiszeren van a hangsúly. Nos ezt a raktárat kell a fegyveres erőnek védeni. De legalábbis ez áll a prioritás csúcsán. Nem hinném, hogy értéktárgyakat fognak ellopni a házakból, vagy boltokból. (én lennék az első, aki a ledtévémet odaajándékoznám a betörőnek)
    Ha az élelmiszer raktárat meg lehet védeni akkor egy gonddal kevesebb, persze tartós élelmiszer legyen. De lehet akár gabona is. Vagy éppen egy szarvasmarha farm. A lényeg, hogy a környék embereit etetni tudd. Ha esetleg vannak még megfelelően védhető épületek, akkor azokban elkezdődhet az esetleges fejlesztés. Biztosan vannak régebbi típusú diesel munkagépek, Ha van rajtuk légfékes rendszer, vagy éppen légkompresszor akkor egyszerűbb a dolgunk. Szerintem az autópályákon, vagy az útfelújításhoz használt, régebbi típusú önjáró munkagépeket el lehet indítani. Ezek szerintem mindegyik diesel hajtású. Erre már lehet pneumatikus szerszámot kötni. A katonai/fegyveres védelem megadja a biztonságot a gépek átalakításához. Az embereknek tudnak kaját adni. A vízszolgáltatást is meg lehet oldani. (ahogy már fentebb leírtátok)

    Persze ez csak az egyik elszigetelt hely, a sok közül. Nem mindenki lesz ilyen szerencsés, ez biztos. Ők vagy egy "önkéntes fegyveres hordához" csapódnak, vagy meghalnak. (kiszáradnak a vízhiány miatt, romlott kaja, ételmérgezés, vérhas, éhhalál, alultápláltságból adódó halál, igazából nem tudom hogyan, de valami ilyesmi lehet a realitás)

    Lesznek/lehetnek olyan, szintén fegyveres erővel védett helyek, ahol a vonatközlekedés, esetleg a hajózás lesz/lehet a cél.

    Szerintem egy a lényege ezen rendszer kialakulásának (és szerintem ez lehet az egyik fő realitás) ez pedig az egymásra utaltság. Az egymásra utaltság megtapasztalásához pedig bőségesen erőt ad a kialakult helyzet.

    Egymásra leszünk utalva mindenféle téren. Az erős keresi az okosat, az okos keresi az erőset. A gyenge tehát lehet okos, aki megmondja az erősnek, hogy mit tegyen hova, ha élni akar. Az erős pedig megvédi őt. Normál esetben elmennének egymás mellett az utcán. Vagy esetleg az erős megveri a gyengét.

    Azért ha jobban belegondoltok, a félelem elég nagy összetartó erő a kialakult csoportokban. Ezt már több filmben is levezették. Pl az a film, ahol a hajó teljesen átfordult, és a végén a hajó fenekén vágott nyíláson jöttek ki. (most hirtelen nem jut eszembe a címe)

    Persze ehhez az állapothoz, hogy ezek a csoportok szerveződjenek, csak a legelső krízishelyzet túlélése után lenne lehetőség. Akkor viszont fontos a gyorsaság, mert rossz kezekbe is kerülhetnek az élelmiszer raktárak.

    A teljes rendet nem biztos hogy vissza lehet állítani, de az alapokat szerintem valahol itt kell keresni.

    Én ebben látok realitást.

  • Doze

    aktív tag

    Azért egy olyan alap szintű cserekereskedelem működne, hogy átviszek a szomszédba egy zsák krumplit és elcserélem mondjuk hagymára. A cserebere szerintem ez elejétől fogva menne..

    Szerintem egy faluban nem bomlana fel "annyira" a közösség, hogy agyon vernénk egymást 2 deci benzinért....

    Ellenben ha betéved ide 1-2 éhenkórász, és nincs cserealapja akkor bizony felőlem nem fog semmit kapni---> szal lapa ebben igazad van, és ha a családom/idegen közt kell választani, ne adj isten magam közt az önzetlenséget biza el lehet felejteni.

    Az addig oké, hogy egy közösség csereberél, ismerős arcok stb.. egymással való korrektség.

    Itt jelenik meg a kapcsolat rendszer, ember-ember közt, csak akkor van gáz ha ide téved 150 hőzöngő éhenkórász városi, aki jogot formálnak a mi ételünkre. És ha úgy veszem igen sok 150 fős csoport alakulhat, akik bárhol, bármikor felbukkanhatnak követelőzni, gyilkolni 3 szelet kenyérért.

    Szal ember-ember közt van is lesz is kapcsolat csak kérdés hogy ezek "csoportok" hogyan intézik a dolgaikat----> fegyver, vér, halál stb...

    Másrészt nézzük meg a másik oldalt is, városi panel patkány vagy, és égető szükséged van a kajára mert már a gyerek nagyon sír...

    Mit teszel? Elmész kaját keresni, kitekersz vidékre, rögtön bele is botlasz egy zsíros bajszú parasztba, akit megkérsz adjon kaját..

    Erre ő mit fogsz kérdezni? Mit tudsz adni érte? (két szép szemedért nem fog adni akkor sem ha 40 oldal szalonnája van),

    Oda dobsz neki egy ötezres-t? kb kinevet...

    Ezek után pedig hazaballagsz felírni a gyereked nevét a fejfára? (borzasztó, de ne legyenek tévképzeteink), szóval mivel ezt nem akarod mit fogsz csinálni? kinyírod és elviszed minden cuccát.... vagy ő nyír ki téged... vagy nem lesz semmi és akkor a gyerek hal meg. Szóval mindenképp valaki meghal, és ilyen durva lenne a világ..

  • lapa

    veterán

    válasz Blindmouse #347 üzenetére

    hadd kérdezzem meg te tényleg ezt hiszed az sap / erp konzulensekről általánosságban és szumma szummárum? mert akkor biztos jól ismered a ipar legmélyebb bugyrait, nincs nagyon értelme belemélyedni.

    vezesd le nekem kérlek a jegyrendszer bevezetésének főbb lépéseit a fennálló helyzetben. most épp tele van a világ megállt járművekkel, megállt berendezésekkel, random ipari robbanásokkal és pár rémült emberrel. de komolyan. írd le hogyan nézne ki technikailag.

Új hozzászólás Aktív témák