Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #39 üzenetére

    "ott ipar van, amit gyakran nem nagy dolog átállítani benzinmotorra."

    Az a gond, hogy jelenleg a gépek legyártásához is elektromos gépeket használunk. Sőt, ma már a gépek tervezéséhez is elektromos gépeket (sz.gépet) használunk.

    Szóval ha valahogy megtörténne hogy egyik napról a másikra minden elektromosság megszűnne a világon akkor kb mehetnénk vissza a 16-17. századba. Vagy még korábbra.
    Ma már brutálisan függünk az elektromosságtól. És még ha a mezőgazdaság ahogy mondod megoldható is lenne, egy rakás más dolog biztosan nem.
    Kezdve pl a kommunikációt. Szállítmányozást... stb... De magát a benzint - amire alapoznál - is elektromosság segítségével termelik ki.

    Persze nem arról van szó, hogy ezeket egy jórészét nem lehetne megoldani elektromosság nélkül is, csak az a lényeg, hogy amíg átállsz addig mi lesz? Plusz az átálláshoz új gépek kellenek, amiket meg kell tervezni és legyártani... a gépeket gyártó gépeket és alkatrészeiket... mindet elektromosság nélkül! How?

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #43 üzenetére

    Kérdés, hogy mi az alapszituáció?
    Eltűnik az elektromosság, okés. De vissza se jön? Generátorokat lehet építeni újat? Vagy nem? Csak mert ne mindegy.

    A 2.vh után lehetett elektromosságot használni ha kellett. Itt most arról van szó, hogy nem lehet...

    Egyébként moziban hogyan mennél? Mivel játszanád le a filmeket? Előkapnál a múzeumból pár "kurblis" vetítőgépet? Vagy oda is benzinmotort szerelnél? :)

    Amúgy a gyártáshoz használt gépek többségét áramkörök vagy komplett sz.gépek vezérlik. Legyen szó egy nyomtatóról vagy présgépről... Ezeket mégis hogy gondoltad kiváltani mechanikusan?
    Mert nem azt mondom, hogy nem lehet, de akkor kompletten újra kellene tervezni és építeni az egész gépet az elejétől kezdve. Aztán hajrá, oldd meg. :)
    Nembeszélve pl a fém precíziós vágása elektromosság nélkül? Mechanikusan? Furatok, csavarozás stb... Mindezt mechanikusan is meglehet oldani, persze. Csak kérdés, hogy így egy gép egy hónap alatt készül el vagy egy év alatt?

    Hogy mennyi felhalmozott készlet van azt nem tudom. De az átállás több évet venne igénybe az biztos.

    Gondolj csak bele a kommunikációba! Az emberek 99%-a ma már elektromos eszközöket használ a kommunikálásra! Hogyan kommunikálnál a gyártókkal, beszállítókkal, hivatalokkal? Levélben? Futárral? Galamb postával?

    Arról nem is beszélve, hogy a szerszámaink nagyrésze is mind elektromos. Fúrógép, vágó / hajlítógépek, precíziós műszerek stb... Ezeket hogy váltod ki? Honnan veszed a megfelelő mechanikus szerkezetet hozzá? Múzeumból? Ha nem akkor ki fogja legyártani? Mi alapján? És mennyi időbe fog ez telni? És addig? És milyen hatásfokú lehet mondjuk egy kézi tekerős fúrógép egy 1500Wattos bosch ütvefúróhoz képest?

    Elektromosság nélkül hogyan világítasz? Olajlámpásokat szerelsz majd minden útra? Minden lakásba? Vagy akkor télen mikor már du 4-kor full sötét van megáll az élet?

    És az egészségügy? Hogyan élesztesz újra defibrilátor nélkül? Kézzel? Biztos lustaságból használnak erre is gépet. :) És hogyan hívod a mentőket elektromosság nélkül? Táviratozol? Levelet küldesz? Vagy lecipeled az infarktusos nagymamát a tizedikről és elfutsz vele a legközelebbi kórházba?

    Az a helyzet, hogy a legtöbb gépünk nem csak elektromossággal működik, hanem áramkörök / áramköri elemek meg komplett számítógépek vezérlik! Ezért ezeket nem tudod csakúgy átépíteni mechanikusra, hanem kompletten újat kell építeni mechanikus alapon!
    Vagy úgy gondoltad, hogy a gyógyszergyártó gyártósoron alkalmazott automata gépek IC-je helyett beteszel egy fogaskereket?

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #45 üzenetére

    Mad max-et én se képzelgek. Csak az első években kemény szenvedést. Igen kb a 2.vh utánihoz hasonlót.
    Szóval ennyi a lényeg. Nem lehetetlen. De nem is menne olyan pikk-pakk mint ahogy azt itt olvastam az elején.
    Mindent meglehetne oldani csak kérdés milyen áron és mennyi idő alatt.

    Persze, tőzsde már jóval az elektromosság előtt is létezett. Nem gond. De ma pl az emberek jórésze elektronikusan, bankban tárolja a pénzét. Ha megszűnne az áram, akkor megszűnnének a bankszámlák is abban a pillanatban. Na az meg azért gazdaságilag problémás lenne, nem? Mondjuk a cégek szempontjából akiknek sokszor teljes vagyon van a bankban, hitelek, fizetések, kifizetések munkadíjak mennek és tárolódnak a bankszámlákon... Amit elektromosság nélkül nem lehetne használni. Ez azért okozna még "pár" plusz problémát. Tehát nem csak az áram tűnne el egyik napról a másikra, hanem milliónyi / milliárdnyi ember és cég vagyona is, amiket a bankban tároltak...

    (igen igen, tudom, hogy régen is megoldották ezt cetlikkel meg bizonylatokkal meg mindennel, nem is az a kérdés. Hanem az, hogyha nekem a számlámon van mondjuk 250 ezer forint a fizetésem, és holnaptól nem lenne elektromosság, akkor én hogyan jutnék hozzá a fizetésemhez? És a cégek vagy bárki hogyan használná a bankban tárolt vagyonát?)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #49 üzenetére

    Elképzelhető, bár nem tudom... Azért elég brutális adatbázist képezhet az a sokmilliónyi bankszámla. Hogy mindehhez létezzen pár napos nyomtatott forma is szerintem több könyvtárnyi hely kéne.
    Szerintem nincs, de nem lehetetlen ha mégis van. No, de azért érzed a lényegét amit mondani akarok. :)

    Plusz ha úgy van, ahogy sziku69 az előzőben leírta, akkor nincs elektromosság az autókban sem. Akksiról sem. Ergo a modernebb autókat sehogy se lehetne beindítani, mert a fedélzeti számítógép nem kap áramot. Anélkül meg ezek nem mennek (tapasztalat :D). Tehát ha valahogy kurblival be is indítasz egy modernebb autót az akkor se fog működni mert a fed. számítógép nélkül nem fog menni... és ugye a story most azt mondja ki, hogy nincs áram. Generátorral sincs! (elvégre ha lenne akkor elég lenne erőműveket építeni és minden mehetne tovább). És az autó nem csak az indításhoz igényli az áramot, hanem a benne lévő elektronikához is. És mivel generátor sincs, hiába indítanád be az autókat... :)
    Persze a 15-20 éves autók amiben még nincs fed computer meg abs meg szervó meg elektromos gázpedál stb... ott lenne esély. Csak ilyenből már kevés van. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #53 üzenetére

    Elképzelhető, nem tudom. Tényleg hozzáértőt kéne megkérdezni. Mindenesetre én meglepődnék ha minden egyes pénzmozgásom után nyomtatnának egy A/4-es oldalt, majd ezt a megfelelő tematikai szabályok betartásával iktatnák. Lehetséges végülis.

    Viszont az alapján, ahogy a szerző az előző hsz-ében felvázolta a helyzetet bizony egyre inkább úgy gondolom, hogy a MadMax szerű állapot létrejötte már közel sem olyan képtelenség. Ha csak ideiglenesen is.

    Gondolj csak bele... hirtelen megszűnik minden elektromosság. A városok lakóinak ~ 95%-ának halvány lila fingjuk sincs a mezőgazdasághoz. Ahogyan állatokat se nevelnek a panelok között, úgy krumplit sem termesztenek. No, innen felmerül a kérdés, honnan lesz kaja? Hát a boltból!
    Csakhogy nincs szállítás, autók, teherautók, vonatok nem működnek. Tehát adott városban mindössze annyi élelmiszer van, amennyi épp megtalálható a boltokban. Ebből pedig egyenesen következik a felvásárlási hullám.
    Csakhogy miképp vásárolsz? :) Mert akinek van kp-ja addig rendben. De aki bankkártyával szeretne fizetni? Az mit fog kezdeni magával?

    A kaja kapcsán pedig a másik érdekes kérdés, hogy amennyiben ugye nincsen áram hogyan fogsz hűteni? A romlandó kaják hirtelen hűtés nélkül maradnak a 30 fokos melegben... Valószínű pár órán belül mind megromlik. Kommunikáció hiányában max futárokkal tudnál információt küldeni egyik településről a másikig... Igen olyan tákolt eszközökkel utazva vagy épp biciklin! Na de így is napokig tartana egy út az ország egyik feléből a másikig vissza meg ugyanannyi. Ráadásul mindenkit egyenként értesíteni az eseményekről kb lehetetlen...

    És ha már a benzinnél tartunk, azt hogyan tankolsz? Csak mert a kutakon működő töltőállomások sem maguktól szipkázzák át a benzin az autódba, hanem elektromos szivattyúk segítségével. Ami ugye szintén kuka. Ráadásul a tartályok a föld alatt vannak, ergo még ha manuálisan is próbálnál benzint kinyerni onnan, annak minimum egy izmos kis bontás a kezdete - kézi erővel -.

    Az rendben van, hogy 2-300 éve pont ugyanígy éltek az emberek, mint amit most vizionálunk. De akkor az a kor arra volt berendezkedve. Megvolt a kiépített rendszer és infrastruktúra. Voltak mondjuk lovaskocsik. Ha most kéne lovaskocsit készíteni vajon hány db ló lenne elérhető városonként / falvanként? Mert szerintem nem túl sok. De akkoriban ezek megvoltak, kéznél voltak. És hány széntüzelésű vasút állna készenlétben? Mert anno ezek is megvoltak. Most meg max múzeumból tudsz hozni párat.
    De ugyanígy a hűtést is megoldották ugye jéggel! Na de ennek is megvolt a kiépített rendszere. Szállítmányozás stb... Megvoltak a futárok meg a távírók. Csakhogy áram nélkül távírók se lehetnének. Tehát maradnak a futárok. Jelen esetben biciklin, lovon vagy gyalog.
    El kell fogadni, hogy jelenleg az életünk az elektromosság körül forog. Legalább a modernebb világ 90%-ának biztosan. Ahogy az olaj is legalább ilyen fontos.
    Ha hirtelen megszűnne még a mai tudásunkkal is évekbe ha nem évtizedekbe telne az átállás a 2-300 évvel ezelőtti szintre. Addig pedig elég csúnya világ lenne körülöttünk.

    @neduddki:

    Mesélj mit szúrtam el? :) Gondolom az autós rész szúrja a csőröd. Na de gondolj bele, még ha sikerülne is bekurblizni egy autót áram nélkül, hogyan mennél vele? Még az ablakot se tudod lehúzni áram nélkül a legtöbb mai autóban... Ha meg nincs generátor márpedig az elmélet alapján az nem működik, akkor mi fog gyújtást adni? Vagy ott állsz a hengerek mellett egy doboz gyufával? :P

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Dany007 #54 üzenetére

    No, visszaolvasva kicsit a topikot Vakegérrel értek egyet alapvetően. Egy idő után menne minden a maga rendje és módja szerint. Na de addig valószínűleg szó szerint túl kéne élni. És az nem lenne olyan egyszerű.

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #57 üzenetére

    Passzolok, de egy ilyen szituációban szerintem már az üzemanyag szivattyúzása is gondot okozna rövidtávon. Nem is beszélve annak szállításáról.

    Egyébként lehet életszerűbb lenne egy brutális napkitöréssel számolni. Bár az talán nem tüntetne el minden elektromosságot. Ennek a hátterének utána kellene nézni rendesen.

  • Dany007

    veterán

    válasz djculture #59 üzenetére

    "úgy állítják be mintha középkorba zuhant volna a világ attól mert megszűnt az elektromosság. 1800-as évek előtt csak kísérletezések voltak az elektromossággal galvánelemekkel, akkor már nehogy középkorig zuhanna vissza az emberiség fejlettsége."

    Ha ugyan nem is a középkorba de elég közel lenne hozzá. :) Igazából ezt így elég nehéz megítélni.
    Az 1800-as évek szintjének eléréséhez is kellett közel 200 év! Mint korábban írtam, akkorra már minden adott volt és rendelkezésre állt. Ha most hirtelen eltűnne az áram, már az is gondot okozna, hogy honnan szednénk elegendő lovat vagy állatot a szállításhoz!
    Ezekkel az eszközökkel ma már többnyire csak múzeumban találkozol. Tehát ha nem is mindent, de egy csomó mindent újra kellene kezdeni, majdnem nulláról. Tehát nincsenek meg / kéznél azok az eszközök, amikkel az 1800-as években éltek az emberek. Vajon kézi fúrógépet mikor és hol láttál utoljára? Vagy épp nem elektromos szivattyúberendezést? Lovas kocsit? Szén tüzelésű vonatokat? Akkoriban ez mind adott volt annyira, mint ma egy kamion vagy repülőgép.
    Annyi előnyünk van, hogy van tudásunk milyen irányba kellene menni.
    Azt nem szabad elfelejteni, hogy az a kor - az elektromosság előtti - az "úgy jött létre" úgy fejlődött ki, elektromosság mentesen. A mienk, amiben meg élünk már az elektromosságra alapozva jött létre.

    @sziku69:

    Ha meg már vasút akkor váltók kézi átváltásáról se feledkezzünk meg illetve az ehhez szükséges kommunikációról... Régen ez is megoldott volt... na de most?
    Vannak automata váltók is, amik a vonat jelzésének megfelelően váltanak vágányt... Ezeket most abszolút ki lehetne lőni ahogy vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz djculture #64 üzenetére

    Esély tényleg nincs rá sok. Max valami spéci napkitöréssel, de még azzal se menne gallyra minden.

    A fűtéssel kajával neked nem lenne gondod... De pl 10 emeletes panelben hogyan fűtesz? :D Hogyan termelsz?
    Persze előbb-utóbb mindent meglehetne oldani. De a nagy kérdés, hogy addig mi lesz? És az addig az hány évet jelentene...

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #66 üzenetére

    Van automata leállás. Múltkor volt egy hasonló dokfilm csak ott az volt az alapszitu hogy eltűnik az emberiség. És ugye ennek következménye hogy elmegy az áram is. Szóval van automata vészleállás gond nélkül. Elvileg.

    Ami még érdekes, hogy a ponthegesztést és ívhegesztést amikhez áram kell hogy oldod meg? Azért a modern iparnak egy igen fontos eleme ez a fajta hegesztés...

  • Dany007

    veterán

    válasz neduddki #68 üzenetére

    Ollé! Én nem azt mondtam hogy nem lehet megoldani, vagy nincs rá kifejlesztett módszer.
    Azt mondtam, hogy a már jelenleg meglévő autókkal nem tudnál mit kezdeni. Max az öregebbekkel ahogy mondod.

    A Stirling motort meg elvileg ismerem csak valamiért eszembe se jutott... :U

    @sziku69:

    Az a probléma, hogy az alapszituációt kellene / kellett volna kicsit realisztikusabbra venni. Mert igazából olyan nem nagyon létezhet hogy nincs elektromosság. Ha más nem hát az atomokban biztosan lesznek elektronok. :) Márpedig ha ott van, akkor képes vagy generátort építeni és áramot termelni.
    Jó, persze az idegen behatás azért lehetséges csak kissé elrugaszkodott. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz neduddki #71 üzenetére

    Értem értem. Egy fokkal jobb a helyzet na. :)

    Ps.: mikor írnak már rád külön scriptet!? :DDD emlékszem tervbe volt véve :P

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #76 üzenetére

    Jah én már olvastam, de nem emlékszem rá! :DDD
    Majd átolvasom mégegyszer. De igen, ilyesmire gondoltam én is, mint realisztikusabb esemény.

    Egy érdekes idézet a cikkből:

    " Például, sokan közülünk elképzelhetetlennek tartják, hogy fejlett és civilizált nagyvárosainkban fosztogatások kezdődjenek csak azért, mert áramszünet van.

    Ez azonban szintén csúfos tévedésként dédelgetett illúzió - 1977-ben és 2003-ban New Yorkban ugyanis pontosan ez történt, amikor kialudtak a fények. Tíz perccel az áramszünet kezdete után törték be az első kirakatokat, amit több ezer üzlet kifosztása és szétverése követett.

    Mindössze tíz perc kellett ahhoz - ráadásul a nyugati kultúra egyik központjában - hogy civilizáltnak hitt társadalmunk nem elhanyagolható hányada úgy érezze - a szabadrablás nem is olyan rossz dolog. A legrémisztőbb, hogy a fosztogatásokba olyanok is bekapcsolódtak, akik korábban soha, semmilyen törvényt nem szegtek meg; ám a feldúlt üzletek kirakataiból kilógó, "szabadon elvihető" plazmatévéknek még ők sem tudtak ellenállni."

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Doze #81 üzenetére

    Jól hangzik a forgatókönyv. Csak egyet felejtettél el! Társakat keresni! Egyedül komolyabb arzenál nélkül nincs esélyed bevédeni semmit se.

    V.színűleg az első napokban felismerés és a végrehajtó hatalom (alias rendőrök) nélkül elég nagy fejetlenség alakulna ki. Nincs döntéshozó, ez még a rendőrség köreiben is káoszt kelteget. Gyalog / biciklivel hozni - vinni a híreket Pest és a vidék között nem lesz 2 óra mint a gyorsvonattal.
    Plusz az élelmiszer / vízhiány a rendőröket is ugyanúgy sújtani fogja, mint mindenki mást. Lehet, de csak lehet, hogy ők is inkább azzal lesznek elfoglalva hogy mit adjanak a gyereknek enni...

    Szal valószínűleg az első héten megindulnak a fosztogatások. Eleinte egyénileg ideiglenes bandákba verődve... Aztán később akinek van esze, az konkrét bandákat fog létrehozni, mert közösen, összedolgozva nagyobb az esély a túlélésre. Később pedig ezek a bandák fognak "háborúzni" a maradék kajáért vízért meg egyéb hasznos dolgokért. Ilyen esetben már nem fog számítani, hogy ki a polgármester vagy ki kinek az igazgatója... Hiszen a pénz mit sem fog érni.

    Persze ha nem bújnának ki az emberből az állatias ösztönök akkor egy egész város közösen szerveződhetne a túlélésre. És logikus / demokratikus és humánus elvek szerint vészelhetnék át a közeljövőt. Kilehetne keresni a mezőgazdasághoz értő embereket. Meglehetne szervezni a munkát, míg mások elindulnak mondjuk maradék vizet kutatni. Vagy épp szállásokat kiépíteni olyan helyen ami fűthető... a maradék meg mondjuk tűzifát gyűjt stb... Tehát össze lehetne ezt hozni ésszel fosztogatások nélkül is. De ha nincs hiteles döntéshozó és nincs végrehajtó hatalom, mint mondjuk egy ütőképes rendőrség vagy katonaság, nincsenek szabályok stb.... akkor erre semmi esély sincsen. Az éhség nagy úr és ha nincs senki akire hallgatnának az emberek, aki irányítana akkor kész a káosz.

    A New York-i példa azért is érdekes, mert ott nem a világvége jött el, hanem csak egy áram"szünet". A rendőrség meg a felelős szervek attól még működtek.
    Itt a kitalált történetben pedig ennél sokkal durvább sokkal kevésbé kontrollált szituáció jönne létre. Ráadásul pár napon belül mindenki számára kiderülne hogy a közeljövőben nem is lesz áram... Egy mezei városi rendőrség meg édes kevés ahhoz, hogy egy komplett 60-80 ezres városban mindenhol betartassa a rendet. Főleg hogy náluk is fejetlenség lesz az előbbiek kapcsán.

    @Viszlát:

    Van benne valami, lehet át kéne gondolni jobban. :) De igazából ott sem az egész városban tört ki a káosz. Ezek "csak" lokális fosztogatások voltak. Ami teljességgel elképzelhető itthon is.Ráadásul ott csak ideiglenes áramszünet volt. Itt pedig eléggé végleges lenne. Azért nagy különbség. Maximum később kezdődne itthon a buli, mint ott.

    @D1Rect:

    Én nem is mondtam, hogy laza menet lenne. Sőt, pont azt mondtam, hogy az első időkben (akár évek) simán kialakulhat egy MadMax féle világ.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #84 üzenetére

    "Ellopsz egy 52"-os led tv-t? :DD"

    Modern étkezőasztal lenne belőle! :)

    Egyébkén jó meglátás. Ott nem az éhség vitte az embereket, hanem a sima rablás / vagyon szerzés.

    És vajon meddig tartana ki a kaja egy átlagos 50-70 ezres városban? Nekünk mondjuk általában van otthon 1-2 hétre elegendő kajánk. Amit áram hiányában mondjuk tűzön meglehetne főzni / sütni.
    De pl a húsok gyorsan megromlanának hűtés / fagyasztás hiányában. Sózás megoldás lehet erre vajon, ezt nem vágom. De van még kismillió másik élelmiszer amit hűteni kell...

    Az is reális lehetőség, hogy a boltosok saját maguknak fogják megtartani a készletet és ha van egy kis eszük gyorsan elhúznak vele jó messzire... A maradékot meg gyors kifosztják. Aztán jöhet a vadászat. Háziállatok, madarak stb...

  • Dany007

    veterán

    válasz Viszlát #86 üzenetére

    Áh én el se indulnék a helyedbe! :P Gyalog? Lóval? ~ 2k km légvonalban? Áh! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    Az egyetlen reális esély a fosztogatások meg a káosz elkerülésére az lenne ha valaki / valakik kineveznék magukat döntéshozónak. Aki képes lenne irányítani az embereket. Persze többen lennének, hogy megfelelően átgondolt lépéseket tegyenek.

    Mondjuk első körben a helyi rendőrséget maguk mellé állítani, hogy megvédjék az embereket. Az ő szerepük lenne ugye a védelem. Aztán összehívni amennyi embert csak tudnak mondjuk a helyi sportcsarnokba. Mondjuk szóbeszéd útján. Mindenki mondja el annak akivel épp találkozik, aki szembe jön vele stb...

    Ahol közösen "átbeszélni" a helyzetet. Ismertetni a szituációt. Kellőképp elmagyarázni milyen következményekkel járhat ha nem fogunk össze és így tovább...
    Majd kidolgozni egy túlélési rendszert. Amit korábban is mondtam. Ki vizet kutat, ki élelmiszert kezd el termelni, mások eü. ellátást nyújtanak, megint mások próbálnak szerszámokat eszkábálni, és így tovább. Tehát komplett életvitelt folytatni, szervezetten. Hogy mindenkinek csak 1-2 dologgal kelljen törődnie. Majd végül a megszerzett előnyöket / javakat közösen elosztani. Az orvos pl nem csak a családját látja el, hanem a rendőrt is... rendőr se csak a saját családját védi meg, hanem az orvost is. És az orvos is kap a kajából nem csak a vadászok akik szerzik. És így tovább... Valahogy fenntartani a rendet, szervezett körülmények között úgy, hogy az emberek ne veszítsék el a reményt se a fejüket.

    Mert ha mindenki egyénileg próbál túlélni, akkor jóval kisebb rá az esély. Főleg, hogy ilyen szituációban ezerféle dolgot kell hirtelen megoldani egy embernek. (kaja, víz, biztonság, egészség, jövő?, fűtés, stb) Egyértelmű, hogy egy ember mindezt nem tudja tökéletesen végrehajtani. Ezért kell 1 ember 1-2 féle feladat maximum. És ha mindenkinek megvan a feladata akkor a kollektív erő és tudás segítségével mindenki képes lehet túlélni.

    @Viszlát:

    Ja és közben megtanulnál vadászni is! :D Tudod ki indulna el gyalog! :D :P

    @sziku69:

    "Vagy kapjon mindenki még egy utolsó sms-t? Villanjon fel a tv-k képernyője néhány pillanatra, megosztva az információt? Nem lesz áram..."

    Nem, semmiképpen. :) Még kevésbé életszerű. Nem kell megtudni hogy mi van ahhoz, hogy túlélj. Elég ha azzal tisztában vagy mi az ami nincs! Az meg gyorsan elég nyilvánvalóvá válik majd.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Ygg #94 üzenetére

    Te meg olvasd el mi az alapszituáció. :) Mert nem az, hogy megszűnik az elektromosság. Elsőre még én is azt hittem.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #100 üzenetére

    Nem feltétlenül szűnne meg, de kommunikáció nem lenne.
    Mondjuk Debrecen és Pest között hány nap az út lóval? Vagy Sopron és Pest?

    Az okés, hogy a döntéshozók saját hatáskörben eljárhatnának, de ilyen szituációra nincs forgatókönyv. Ismerve a hazai viszonyokat ( :DD :DD ) valószínűleg napokig csak vakargatnák a fejüket.
    És hidd el ha pár napon belül nem lenne mit enni és nem lenne érvényesítve a kontroll akkor káosz lenne.
    Ha a kajáról van szó megváltoznak a dolgok. Egy város rendőrsége nem azért van, hogy komplett 60k embert kordában tartson... Márpedig ha nincs kaja mindenki úgy fog szerezni ahogy tud.

    Sőt, még városon belüli kommunikáció is kérdéses.

    És nem arról van szó, hogy kannibál zombivá változnak az emberek, de képzeld csak el, hogyha egy ideiglenes áramszünet alkalmával 10 perc után tévéket loptak az emberek, akkor vajon mit csinálnának "örökös" áramszünet és éhezés esetén?
    Megint csak mondom, hogy ne magadhoz viszonyíts :P Képzeld el, hogy emberek százezrei ha nem millió élnek panelekben, városokban. Ahol eltarthat egy ideig mire találsz egy kutat. Amibe v.színűleg még így se fér bele 50-60k ember húskészlete... romlókajája.

    A lényeg azon múlna hogy a döntéshozók milyen gyorsan cselekednek, milyen gyorsan tudják összefogni az embereket.

    Szóval szerintem kicsit túlértékeled az embereket. Gondolj csak bele, egy Fradi - UTE meccs után mit lerendeznek a gyökerek csupán egy "játék" kapcsán... Akkor mi lenne ha az éhezésre menne ki a játék?

    Érdekesnek tűnik ez a Jericho, asszem belenézek! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz djculture #102 üzenetére

    És úgy tudom a Fukusimai egy igen régi típusú erőmű volt, aminél a maiak már jóval fejlettebbek a paksi is.

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #107 üzenetére

    Persze hogy más. Csak egy példa volt, hogy "emberek" mikre nem képesek holmi olyan értelmetlen baromság miatt is, mint a sport.

    Az 5km/h talán korrekt. De kérdés, hogy terepen vagy aszfaltozott úton? És komolyan képes lennél - vagy egy átlagember - 24 órán át folyamatosan megállás nélkül gyalogolni? Se pihenés, se alvás, se evés se wc szünet? Ezt azért nem hinném. Tehát ha hétfő reggel elindulsz, akkor szünet nélkül kedd reggelre lennél ott. Okés. De közben mondjuk kéne aludni egy picit, pihenni legalább evés közben... meg párszor megállni wc-re. Tehát olyan kedd este lennél ott szerintem kellemesen. Tereptől függ. Pest elég "magasan" van. Nem lenne könnyű. GPS, térkép nélkül mondjuk mehetnél az út mentén. Akkor már v.színűleg kedd este ott aludnál Pesten. Majd szerda reggel indulnál vissza Győrbe. Vagyis az odaútból kiindulva majd csak csütörtök este érnél vissza Győrbe. Ergo hétfő-kedd-szeda plusz csütörtök estig az út.
    És ez még mindig csak Győr - Pest. Ami nem olyan vészes távolság. :)

    No, a lényeg csak annyi, hogy mivel nem edzett sportemberekről beszélünk - mint futár - hanem mezei átlagemberekről eléggé rá kell számolni a nettó menetidőre. Ami 24 óra alapból, arra rászámolunk még mondjuk 30 perc wc-t összesen, meg 30 perc kajaidőt, meg mondjuk 5-6 óra alvást hogy bírja az ember a fizikai megterhelést másnap is. Így összesen már olyan 6-7 óra plusz időt vesz igénybe az út. Vagyis 30-31 órát. Vagyis ha hétfő reggel mondjuk 9-kor elindulsz, akkor szerda délután 3-4 körül érsz oda.
    És még figyelembe se vettük, hogy mivel nincs áram, éjszaka sötét van! Full sötét hacsak nem világít a hold. Ergo lehet menni se tudnál? Vinnél petróleumlámpát, okés. De azzal se látsz messzebb pár méternél. Vajon hogy miként gyalogolnál Pest felé korom sötétben? Mondjuk akkor kéne aludni.
    Ergo valami hálózsák is kéne éjszakára hogy ne fagyj meg. Az meg többletsúly. Ami tovább lassítja a menetelést.

    Lóval már más tészta. De ahhoz ló is kell, meg némi lovagló tudás ha nem akarsz egész úton 5-tel sétálni a lóval, meg kaja a lónak / neked, alvás néha stb...

    @djculture: és az akksi nem elég rá, hogy teljesen leálljon?

    @Ygg: Okés. Nekem is furcsa volt. Írtam is egy ponton erről. De ha már gondolatkísérlet, elfogadom a feltételeket. Ezért is írtam, hogy egy napkitörés reálisabb lenne. Igaz más eredményekkel is.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #113 üzenetére

    Oké, több dologban is egyetértek. Egyben viszont nem. Ilyen esetre biztos, hogy nincs forgatókönyv. Azon egyszerű oknál fogva, hogy ilyen helyzet előállása kb képtelenség.
    Az rendben van, hogy elmegy az áram 1-1 településen akár hosszabb ideig is. De az, hogy komplett ország / világszinten elmenne az áram kb örökre, na arra biztos hogy nincsen. És itt nem csak a hosszútávon hanem a globalitáson van a hangsúly. Mert nyilván 1-1 térség áramszünete nem okozna komolyabb gondot. De az egész országé ráadásul egyszerre és váratlanul biztosan!

    "Miért ne volna kaja? A benzinmotoros mozdonyokkal továbbra is lehetne szállítani (a kamionokat nem ismerem, de biztosan azok közül is jó párat működésre lehetne bírni), valamint a vidék képes ellátni a városokat élelemmel."

    Oké, ezt is elfogadom ha te mondod. De továbbra is fontos tényező az idő. Amit fejadagokkal és gondos szervezéssel, kontrollal irányítással ki lehet húzni. Kérdés hogy sikerülne-e. De az biztos, hogy egy ilyen átállás sokáig tartana. Már csak olyan okból kifolyólag is, pl az elektromos garázskapuk (ahol mondjuk a mozdonyokat tárolják, nem nyílnának könnyen. Mozdonyforgatók is szintén elektromosak. Ezt is átlehetne szerelni kézire, de idő idő idő... Arról nem is beszélve, hogy így se vasúti lámpák se az érzékelők nem működnének. Megintcsak necces. Kommunikáció híján meg könnyen lehetne balesetek ha több városból is nekiindulnak a "vakvilágnak".
    Szóval nem lenne egyszerű és sok időbe telne.

    Szerintem egyébként első körben a "te fajta" életmódodra kéne átállni. Persze lehető legjobban modernizálva. És mikor már van 1-2 biztos pont, biztos ellátás akkor lehetne továbblépni pl utazás terén is.

  • Dany007

    veterán

    válasz Blindmouse #129 üzenetére

    (OFF)Az erőművek felrobbannak. De ugyanígy, ha a gravitáció szűnne meg, valószínű akkor is. Vagy ha az erős atomi kölcsönhatás, akkor is, minden mással eggyütt.(/OFF)

    Ez jó volt! :C
    Szeretjük egy kicsit borúsan látni a helyzetet és a legrosszabbra készülni.

    @Crystal

    "Pont ilyen forgatókönyv biztosan nincs, de hasonlót kellene csinálni, mint egy szélesebb körű általános áramszünetnél, tehát valami biztosan van. "

    Oké, elfogadom, van benne ráció. :R

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #132 üzenetére

    Naná! :D Az ördög a részletekben rejlik.

    Ahogy Crystalheart mondja lehet lovakkal menni, vagy épp megfelelő autóval / motorral. Inkább motorral, mert autóba sok benzin kell, amit áram nélkül nehézkes szivattyúzni. Gondolom a benzinkúti tartály azért nem működne úgy, hogy ledugsz egy csövet és megszívod... Főleg mert a föld alatt van. De másik autókból tudnál benzint szipkázni tehát ez nem lenne gond.

    Kérdés, hogy hány ilyen alkalmas jármű lenne városonként / falvanként. Mert azért az infókat jó lenne eljuttatni mindenhova. De elképzelhető hogy lesz több olyan település ahol nem marad más mint a lábbusz.

    Amit még érdemes figyelembe venni az a hirtelen áram eltűnéséből adódó autók azonnali leállása. Ott ahol vannak. Lehet ez épp a pesti dugó kellős közepe vagy épp az autópálya... Az összes mozgásban lévő autó ott ragad ahol éppen van.
    Ebből adódik a következő kérdés hogy milyen évszak van? Tél? Hó és mínusz 20 fok? Mert akkor az necces kint az autópályán minden nélkül. Vszínűleg kimenteni se lehetne ennyi embert... mert hát nincs mivel...

    A vészforgatókönyv számomra is kérdéses. De azt elismerem, hogy hasonló helyzetre biztosan van. Viszont az idei téli hóviharból következtetve kb semmit nem ér az egész :D Meg azért elég nagy különbség van aközött amikor 1-1 megyében akár elmegy az áram meg az egész országban elmegy. Elvégre hirtelen nem tudnának mivel menteni... Meg azt se tudnák hova menjenek... nincs kommunikáció.

    Az első hetek tuti káosz lenne. Viszont ahol egy agilis épeszű vezető ki tud állni és tényleg képes vezetni, ott hosszútávon nem lenne probléma. A Crystalheart féle mezőgazdasági termelést kellene erőltetni és nem várni a csodát Pestről. Főleg, hogy még ha találnának / csinálnák áram nélkül működő autókat / mozdonyokat jóval kisebb lenne a szállítási kapacitás mint a megelőző időkben.

    Első körben a lokális vezetőknek kellene megoldani, hogy az adott helyi közösség - legyen az egy 3000 fős falu vagy egy 100 ezer fős város - önellátó legyen. Majd utána ha már kialakult egy kommunikációs rend, csatlakozni országos szintű felújítási / fejlesztési projektekbe.

    Egyébként a szituáció még érdekesebb lenne mondjuk az orosz tundrán... ahol több száz, ezer km-ekre is vannak egymástól falvak városok... De ez az USA-ban is okozhat gondot. Ott azért nem 50-100km-es távolságok vannak.

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #134 üzenetére

    Érdekes amiket írsz! Folytathatnád! :) Még a végén tényleg összejön belőle valami. :)
    Állandóan győzködtök. Hol te, hol Kristályszív. Már nem tudom mit fogadjak el. Valahol a kettő között szvsz.

    Az biztos, hogy egy 8 osztályt végzett is gyorsan leszűrné a szituáció globális mivoltát. Főként a működésképtelen autókból... zuhanó repülőkből. Meg persze pár óra múlva a zuhanó műholdakból! ;) Csakhogy adjak plusz adalékot. Áram nélkül a műholdak még keringenek pár órát a pályájukon, aztán korrekció nélkül pár órán / napon belül lehull mind! És van belőlük több tízezer. V.színűleg a légkörben lég mind, de attól még látványos lehet.

    Szal minden azon múlik, hogy a helyi döntéshozók milyen gyorsan és milyen hatékonyan tudják összecsődíteni a népet. Aztán kell nekik mondani valami hiteles, biztató jövőképet. Kész és értelmes megvalósítható tervekkel kell előállni. Mert ennek hiányában az adott döntéshozó hitelét veszti és az embereken ekkor fog igazán eluralkodni a pánik. Mikor nincs ki megmondja mit kell tenni és mi vezet jó végkifejlethez. Szóval minden ettől függ majd szerintem. Ha sikerül fenntartani a kontrollt ésszel, akkor nincs gond. De csupán erőszakkal azt nem lehet.

    De én se hinném, hogy a városi vezetők erre képesek lennének. Forgatókönyv ide vagy oda. PL a vörös iszap katasztrófánál sem Kolontár vagy Devecser polgármesetere vette kezébe az irányítást, hanem az országos katasztrófavédelem Pestről. Ezek a mezei politikusok nincsenek erre felkészülve.
    Ha nincs hiteles vezető akkor ugrott a kontroll és mindenki megy majd a maga feje után.

    Érdekes lenne na! :)

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #139 üzenetére

    No, a műholdak egy ideig keringenének, de időnként némi korrekcióra szükségük van.
    Gondolj bele, ha nem így lenne, akkor MIR űrállomás még mindig ott keringhetne kint. Azt meg csak simán hagyták lezuhanni azt kész.

    A repülőgépeken van egy vészrendszer ha elmenne az áram. Az alján kijön egy kis turbina amit a menetszél hajt meg és generátor meg termeli az áramot a létszükségleti rendszerek számára. Csakhogy a szituáció szerint ezek se működnek. Onnantól kezdve pedig a siklás marad. Ami kb pár km-ben mérhető és a manőverezhetőség is kb nulla...
    Sőt, ha tényleg megszüntetünk minden áramellátást akkor szó szerint nulla. Hiszen a csűrőlapokat meg kb minden mást elektronika vezérel. Nem a pilóta húzkodja bovdennel mint egy Mz-n a gázpedált!
    Hehe, hidd el nekünk, hogy mocskosul függünk az elektromosságtól. :)

    Amúgy tegnap megnéztem A Jericho első részét! Nagyon komoly, köszi az ötletet! :R
    Viszont szerintem ez a film is minket támaszt alá. Mármint a mi nézőpontunkat. Hasonló káosz alakult ki - kis híján - pedig ott autók működtek.

    Jó, elég extrém példa az autók működésképtelensége, de mondjuk egy EMP-vel ami az atomrobbanások velejárója még el is képzelhető, hogy az éppen működő autókat kisüti. Sőt, a múltkor még azt is olvastam valahol, hogyha elég erős az EMP akkor nem is kell éppen működő elektromos cucc, mert magában a vezetékben is képes áramot indukálni így tönkretenni kb mindent ami elektromos.

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #141 üzenetére

    Ez attól függ. Ha épp korrekció előtt szűnne meg az áram a műholdon akkor bizony lezuhanna a p...ba! :)
    Márpedig van belőlük odafönt vagy 10-20 ezer(!!!) (talán 30-40 ezer is). Már csak statisztikai alapon is lenne jópár ami lezuhanna. A többi meg valamivel később.

    Kicsit olyan a szitu, mint amikor a kihúzod a dugót a kádból... és a bent hagyott gumikacsa eleinte szépen kering a lefolyó körül... majd végül csak eléri a közepét.
    De ez már tényleg csak részletkérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #144 üzenetére

    Áh fogalmazásban én sem vagyok jó! Sőt épp ellenkezőleg.
    Ötletelni szívesen ötletek, meg olvasok is ilyet... de hogy én költsem az biztos nem menne! :)
    Volt már egyébként pár próbálkozás hasonlóra itt a Logout-on, de egyik se lett aztán hosszú életű ha jól tudom.

  • Dany007

    veterán

    válasz Rive #152 üzenetére

    Nem azért nem ilyen egyszerű! :D
    Erre már az elején rákérdeztem... Az alapszitu az, hogy valami "ufó" valami "nano izékkel" blokkolja az elektromos gépek működését... Kb ennyi.

    @Viszlát:

    Oh! Na a lényeg, hogy azért nincs csakúgy belecsapni a lecsóba.... Van némi alapja a dolgoknak! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #158 üzenetére

    Azért az alapfelállást muszáj tisztázni mindenki előtt. Mert ugye a totál képtelenség elveszi az ember kedvét, hiszen illúzióromboló.
    Pl úgy hogy megszűnik az elektromosság, mert akkor kb minden másik megszűnne vele együtt... Tehát így már nem lenne értelme az egésznek.
    De a nano-izék még mindig elképzelhetőbb forma.

  • Dany007

    veterán

    válasz HuMarc #161 üzenetére

    A dolog egy kicsit összetettebb ennél. :D De ajánlom olvass vissza. Elég sokmindent elég részletesen kiveséztünk.

    Csak annyit előzetesen (utózatosan?), a "menne tovább az élet" részhez, hogy pl áram nélkül bankkártyával se tudnál fizetni. Így akinek a vagyona / fizetése a számlán van nem tudna vásárolni... csak kp-vel maximum.
    Plusz az áram "eltűnése" miatt v.színűleg az összes autó / busz / vonat megállna ott ahol van. Csak 1-2 régi, elektromos gyújtást nem igénylő és elektronikával nem rendelkező autó tudna közlekedni...
    Ja és kommunikáció se lenne. Se tévé se ráidó se telefon se internet se semmi..

  • Dany007

    veterán

    válasz HuMarc #164 üzenetére

    "amíg el nem fogy a háztartásokban és a boltokban felhalmozott élelmiszer. Mert csak akkor lesz igazán pánik."

    Igen, erre a meglátásra jutottunk mi is. Csakhogy áram nélkül pár óra alatt megromlik pl minden hús meg a nem tartós tejtermékek... felvágottak stb...
    1-2 nap után miután már szétolvadt a hűtő és elkezdi ereszteni az erjedt romlott hús szagot, na az már kellemetlen lesz.

    És mivel nincs komolyabb szállítási lehetőség, ezért a boltok is gyorsan kifognak ürülni.

    Az rendben, hogy van pár működőképes jármű. Ezt Crystalheart is mondta és meg is győzött vele. De ez kb arra jó, hogy a bajbajutottakat kimentsék, valamint meginduljon egyfajta kommunikáció.
    Arra, hogy tetemesebb mennyiségű élelmiszert szórjanak szerte az országban, arra édeskevés lenne.

    A fejadagrendszer az alap. De ahhoz meg kontroll kell. És persze fejadag is kéne. :) Mondom, a boltok nem kapnak egyből új szállítmányt az emberek meg kb a 2. napon már pánikszerű felvásárlásba kezdenének, főleg mikor rájönnek hogy az 1 hétre vásárolt hús megromlott. Kenyeret meg mondjuk átlag család 1-2-3 naponta szokott venni... Szal mondom a boltok meglévő készlete hamar kiürülne.
    1-2 traktorral meg ősrégi motorral nem lehet több tonnányi élelmiszert szétteríteni az országban...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz HuMarc #167 üzenetére

    "A föld alatt x méterrel már állandó egy bizonyos hőmérséklet "

    Az rendben is van. De ahol épp nincs pár szabad és üres kút ott hogy ásol? Mert a gépek se működnek. Fogod az ásót azt kézzel nekiállsz több méteres gödröt ásni? Mert lehet azt is, csak sok időbe telne... Talajtól függően persze...

    "A kormány nyilván hamarabb szerez tudomást a dologról, mint a polgárok, és a kihirdetés előtt bezárják a boltokat és onnan osztják a fejadagot."

    Nem. Az alapszituáció szerint hirtelen, egyik pillanatról a másikra megy el az áram az egész világon.

  • Dany007

    veterán

    válasz HuMarc #169 üzenetére

    Az a gond hogy a repulo iranyitasahoz szukseges csurolapokat meg a tobbit is eletronika iranyitja es szervo motorok mozgatjak! A pilota a botkormannyal csak egy jelet ad le a szervo motornak hogy merre mozgassa a lapokat. (az osszes modern utasszallito mar igy mukodik)

    Ergo ha nincs aram nem tudod kormanyozni a gepet!
    Bizony volt mar olyan h leallt mindket hajtomu elment az aram. De ilyenkor eletbelep egy veszrendszer. A gep aljabol kijonegy kis propeller ami aramot termel a gep iranyitasahoz es igy meg van esely siklani iranyitottan.
    De az alapszitucio szerint semmilyen arammal mukodo eszkoz sem mukodik.

    Szerk 2: van 1-2 régebbi gép, amelyiken csak szervó rásegítés van, de amúgy a régi bovdenes megoldás is működik. Viszont ezzel olyan k..va nehéz elvezetni egy utasszállítót, hogy hajtóművek nélkül siklásban percíz landolásnak semmi esélye sincsen... A légellenállás ilyen sebességnél akkora felületen, mint egy gép szárnya brutális erejű! (elvégre ez "emeli fel" a gépet) Na most ezt kézzel szervó rásegítés nélkül szinte képtelenség elmozgatni. Jó, el lehet, erre is volt már példa, de abból nem lesz precíz landolás. Magyarul fogalmazva csúnya becsapódás lesz a vége.

    szerk.: most már PC-ről írok... :D

    Szal ami meg a felismerést illeti.
    Szerintem arra az egyszeri paraszt is gyorsan rájönne, pár napon belül. Mivel nincs kommunikáció csak nagyon lassú akár több napos átfutással, ezért nincs nagy előnye a kormánynak sem. Mire észhez kapnak, plusz eljuttatják az infót akár traktorral, akár lóval vagy biciklivel addigra már eltelik több nap.
    A mezei embernek meg feltűnik gyorsan, hogy nem csak egyszerűen az áram ment el, mert attól még az autók működhetnének. De azok se mennek. Plusz a közeli településekre, falvakra relatíve gyorsabban eljutnak az emberek így a közelben élőkkel lehetne kommunikálni ilyen módon. Ebből is kiderülne gyorsan, hogy a szomszéd faluban / városban sincs áram... Aztán az is eléggé egyértelmű jel lenne, hogy a boltokba nem érkeznek be a teherszállító kamionok sem. Ergo a probléma már egyértelműen nem helyi jellegű...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #174 üzenetére

    Ja a víz kérdése fontos. De a vízről még annyit se tudok mint a repülőkről... :D
    Az biztos, hogy a víznyomást vagy hidroglóbusz adja vagy pedig szivattyúk. A víztoronynak is kell ugye az utánpótlás stb...

    Na meg a víztisztítás. Ami a fertőzések elkerülése végett fontos. Szóval ezek a rendszerek meg szinte biztos, hogy elektromosak. Hogy hogy lehetne mechanikusan megoldani meg mennyi idő alatt fogalmam sincs. Talán erre is van vészforgatókönyv csak nem tudom milyen. Szerintem megoldható. De fogalmam sincs hogyan.
    Mondjuk ahol gond volt a vízzel - árvíz meg hasonlók - ott lajtos kocsival hordtak vizet. Na de az nálunk megintcsak kiesik.

    A tűzoltás is égető probléma. Szó szerint. :D Elvégre nem lesz áram, a gázellátást ez nem tudom hogyan s miként befolyásolja gondolom valamennyire igen. Legalábbis egy idő után biztosan.
    De az újépítésű lakóparkok többségénél már nincs közvetlen bevezetve a gáz a lakásba, csak a lépcsőházba pl a fűtéshez. Ezért ott elektromos főzőlappal főznek / sütnek) az emberek.
    A kis gázmelegítők biztos működnek addig amíg van gáz. Esetleg palackos megoldások is működőképesek lehetnek pár napig. Ha sikerül szerezni / elosztani akkor ebből nem lesz komolyabb gond.
    De biztos lesz aki megpróbálkozik tűzgyújtással stb... Ami növelni fogja a tűzesetek számát.

    Kommunikáció, magyarul telefon híján elég nehéz lesz értesíteni a tűzoltókat a tűzről. De mindegy is, mert jármű és elektromosság nélkül nehéz lesz tüzet is oltani a jelenlegi technikákkal.
    Sok tűzeset lesz szvsz amit majd házilag próbálnak eloltatni több, de inkább kevesebb sikerrel.
    Nem tudom a jelenlegi rendszer mennyire működhet mechanikusan. Most itt a locsolócsövekre gondolok.. Ott mi adja a víznyomást? Gondolom valami szivattyú nyomás alatt tartja a tartályt a kocsiban és úgy lövell ki a víz? Passzolok fogalmam sincs.
    Plusz azt se tudom a tűzoltóautókban milyen motor van? Ha esetleg az a régi típusú diesel amiről Neduddki beszélt, akkor azok működhetnek. Ha nem akkor azok se fognak.

    @sztanozs:

    Jó meglátás, köszönjük a kiegészítést! :R
    Víztisztító berendezésekről valami infó? Mert gondolom nem egy az egybe kapjuk a vizet az adott vízforrásból.

    Szerk.: benzint a leállt autókból lehetne szippkázni hagyományos módszerre. Aztán dízeles szivattyúval pedig a benzinkutak mélyéről a maradékot. Azokkal azért el lennénk egy jóideig. Főleg ha csak ilyen létszükségleti motorokat kellene hajtani vele.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz lapa #177 üzenetére

    De itt most arról van szó, hogy az árammal működő műszaki berendezések nem működnek.
    Ergo hiába röffented be a jelenlegi modernebb dízeleket hiába pörgeti a generátort az nem ad áramot az elektronikának. Ergo nincs fékrásegítés se elektromos gázpedál se fedélzeti számítógép...

    Viszont lelkes Rejtő Jenő rajongónk szerint a régitípusú dízeleknél még nem volt létszükséglet az elektronika, így azok gond nélkül mennének ilyen esetben is. csak mondjuk nincs belőlük már túl sok...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz neduddki #178 üzenetére

    Elmondom a szitut miért nem értem.
    Az rendben van, hogy 15-+ éves autóknál, ahol az elektronika nem szempont, ott működne.

    De. Citruen Xara picasso. Alig volt 4 éves és minden szó nélkül megállt menet közben. Teljesen leállt az autó se elindítani nem lehetett se semmit. Mintha kikapták volna a kulcsot menet közben.
    Kiderült a fed. számítógéppel van valami gebasz... elindítani se tudták. Trélerrel be kellett szállítani a központba, ahol rádugtak egy laptopot és kiderült, hogy beszart a fedélzeti számítógép, cserélni kellett. 220 ezer forint + munkadíj aztán minden működött gond nélkül.

    Tehát az autónak magának az "autó résznek" motor, meghajtás, felfüggesztés stb semmi baja nem volt. Mégsem indult az autó.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz neduddki #183 üzenetére

    Így rendben van. De akkor ez sem azonnali megoldás lenne. Azonnalira csak pár régi autó lenne működőképes. A többi pár meg átalakítás után. Okés, így értem már.

  • Dany007

    veterán

    válasz Doze #185 üzenetére

    A stirling motor jó ötlet már korábban volt szó róla. De ez rendelkezésre áll tetszőleges formában? Úgyértem előkapjuk a szekrényből és komolyabb gépet nem igénylő módon belátható időn belül munkára fogható egy kis "meleg" segítségével?

    A szűrés forralás jó ötlet! :R

    Na az energia nélküli távközlési ötletre kíváncsi lennék! :) Füstjelekkel morzézni :P

    @lapa:

    Persze hogy valószínűtlen. Talán még egy komolyabb napkitörés vagy valami (műholdra szerelt) EMP fegyver rosszkor rossz helyen elsütése okozhatna ilyet...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Doze #191 üzenetére

    Nehogymár te is! :D
    Ismerem a stirling motor működési elvét... :P Csak arra voltam kíváncsi, hogy a gyakorlatban ezt hogy alkalmazod úgy, hogy mindössze kézi szerszámok állnak a rendelkezésedre. Meg persze lepaksz párat a polcról?
    Jó, már Lapa megadta a választ.

  • Dany007

    veterán

    válasz lapa #194 üzenetére

    Jajaja... vagyik az alternatív önellátó elektromos rendszerekre gondolsz. Már sokszor beszéltünk róla.
    És mindig arra lyukadunk - legalábbis én - ki a végén, hogy jelenlegi formájában vagy nem megoldható, vagy túl költséges. De annyira, hogy a legtöbb embernek nem érné meg még a gondolata se.

    @neduddki: Kár, mert érdekelne. Így hirtelen nem jut eszembe semmi lehetőség a füst morzén kívül... És ez bosszant.
    ja most nézem, hogy tükrös és nem trükkös... :D Az kezdetnek jól hangzik. De ahhoz előbb el kell menni a fogadó félhez fizikailag is. Amúgy a napfénnyel lehetne játszani így kis távolságon belül.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Doze #215 üzenetére

    A magyarázat résszel egyetértek veled. Én is megkérdőjeleztem az elején ha visszaolvasol.
    Viszont a magyarázatot valamilyen sorozat szolgáltatja. Mármint az alaptörténetet. Ahol valami mesterségesen gyártott naonbotok (?) blokkolják az elektronikus berendezéseket. Tehát nem magát az elektronokat, hanem elektronok "vándorlását" vagyis az elektromos áramot. Tehát nem tűnnek el az elektronok, csupán a vezetőkön nem folynak keresztül.

    A másik része dolognak, hogy miért nem hatnak az emberi szervezetre is valami csűrt-csavart módon magyarázható. Az EMP sem hat az emberi szervezetekre mégis kisüti az elektromos berendezéseket. Nagy különbség van egy rézdrót vagy áramkör és az emberi szövetek vezetőképessége és működése között.
    Tehát nem olyan elképzelhetetlen olyasvalamit alkotni, ami csak az elektromos berendezésekre hat és az élő szövetre pedig nem. Elvégre van ilyen az EMP is ilyen. (jó, meg kell jegyezni biztos hat valamennyire az emberekre is, de közel sem olyan látványosan, mint mondjuk egy dvd lejátszóra ha érted mire gondolok)
    És mondjuk a történetben szereplő 100 éves határidő lenne mondjuk ezeknek a blokkoló nanobotoknak a lebomlási élettartama.

    A valósághoz közelebb álló szituáció lehetne mondjuk valami EMP fegyverkezési verseny. Az atombombás fegyverkezéshez hasonlóan. Műholdakra telepített EMP meg hasonló nyalánkságok. Persze a közeli jövőben, nem most. Vagy épp egy bikaerős napkitörés.

    Ezekkel a gond az, hogy egyik se okozna végleges - vagy akár határozott idejű - áram megszűnését. Hiszen bármelyik esemény lezajlása után ha lehetőség van rá újra lehetne építeni a gépeket amik újra működnének.
    Illetve túl sok kimenetel valósulhatna meg. Túl sok a variációk lehetősége. Nem lenn értelme egy olyan történetbe belekezdeni mert kb bármit kilehetne találni, biztos hogy lenne valóságalapja.
    Most itt arra gondolok, hogy az EMP védett katonai járművek meg bázisok simán átvészelnék az "EMP háborút". A szokásos káosz meg fosztogatás úgyis meglenne. De elkezdődhetne egy újjáépítés a régi(!) megszokott módon, hiszen az újonnan épített áramkör / elektromotor már gond nélkül üzemelne. És igazából itt meg is oldódna a kérdés. Mert ez kb mindent elmond. Így mindent lehetne használni cégi céljának megfelelően csak / cserélni / újjáépíteni kellene.

    Ugyanez napkitörés alkalmával is. Ha időben észlelik, márpedig tudják, akkor többnyire fel lehet rá készülni. Brutális károkat és káoszt okozna az is (ha megfelelően nagy) de az időben kikapcsolt és védett rendszerek ezt is átvészelnék... Plusz erre már az időképen született egy cikk, ahol leírnak egy részletes forgatókönyvet a várható eseményekről. Tehát ezt se lenne értelme tárgyalni. Egyrészt túl szerteágazó, másrészt a fő mozgásirányt könnyen kilehetne következtetni, nincs benne annyi izgalom...

    Mi lehet még? Meteor? Már unalmas. :) Csúnya károkat okozna... csomó film / dokumentum film készült már belőle stb...
    Ami még érdekes lehet egy GRB. Egy gamma ray brust. Egy gamma kitörés. Bár ennek több, mint valószínű végzetes következményei lennének ránk.
    Hadd idézzek egy régi cikkemből:

    "Képzeljük el, hogy egy új csillag ragyog fel az égen, elhomályosítva a napot – ám ez csupán egy-két percig tart. Gyönyörködni vagy szemészhez menni azonban már nem marad időnk, mert végzetes csapás éri bolygónkat: irtózatos lökéshullám és több kilométer magas tűzvihar fut szerteszét. A felszíni vizek felforrnak, a légkör egy része leszakad, a kéreg olvadozni kezd, árapályszerű rengések rázzák meg a Földet.
    Aki szerencsés e szerencsétlenségben, azt rögtön megölik az első csapások, még az apró organizmusokat is kiirtja a gamma- és röntgensugárzás. A Föld túlsó oldalán, a kozmikus katasztrófa árnyékában lévő élőlényekre valamivel hosszabb haldoklás vár.
    Az emberiség végleg eltűnik, és ha éppen akkor zajlott egy Mars-expedíció, már nincs miért visszatérniük a lakhatatlanná vált Földre. Az utóhatások miatt a maradék tengeri élet is kipusztul, bár évmilliók múlva néhány mélyvízi fajjal és a rendkívüli tűrőképességű (extremofil) baktériumokkal újra elindulhat az evolúció – ha még lesz hozzá kedve.
    Pedig kozmikus értelemben nem történt semmi különös, csak egy gamma-kitörés (GRB – gamma ray burst), ilyenből hetente kettőt-hármat észlelnek a műholdak, és ha érzékenyebb műszereink lennének, hatot-kilencet is följegyezhetnénk. Némelyik kitörés energiája akkora, mint amennyit a Nap eddig összesen (!) produkált.
    Ezúttal a GRB túl ”közel” villant: tőlünk pár száz fényévnyire, ahol hirtelen összeomlott egy óriási – a Napnál legalább hússzor nagyobb tömegű – csillag. Fekete lyukká vagy neutroncsillaggá zuhant össze, és mi pont a gamma-kitörés csóvájába esünk. Ezért a pusztulás olyan léptékű, mintha sok millió hidrogénbomba robbanna föl egyszerre. Valószínűleg sokkal rosszabbul járunk így, mint egy közeli szupernova-kitöréssel, a totális atomháború pedig ehhez képest egy petárda pukkanás."

    No, ebből kiindulva nem lehet elképzelhetetlen egy olyan kitörés ami pusztán EMP jellegekkel bír. De akkor megint ugyanott vagyunk, mint az elején. :)

    Szóval az elektromos áram blokkolása nanobotokkal azért is jó az ötletelés céljára, mert egy teljesen új helyzetet teremt. Nyilvánvalóvá teszi, hogy nincs visszaút a ma megszokott világhoz. Hiszen nem lehetnek elektromos berendezések. Ezért nem az a fő cél, hogy a "katasztrófa" előtti állapotokhoz küzdjük vissza magunkat, hanem pár teljesen új módszert, megoldást fejlesszünk ki a hasonló mértékű fejlődésre.
    Plusz tényleg rádöbbent mennyire is függünk az elektromosságtól. (igen a villámokat kéne megcsapolni és tárolni az abból nyert elektromosságot. Többet nem lennének energiaproblémák a Földön.)

    @lapa: Látom te is kezdesz belejönni! :C

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Blindmouse #254 üzenetére

    "De ezt mondjuk nem tudnám elképzelni a "SAP Consultant", "Enterprise management", "Java programmer", "xy manager" és hasonló kamuszakmákból."

    Hehe, ezzel most biztos sok embert sértettél meg! :D
    Egyébként ja. Sok embernek van olyan tudása ami a nyers életben haszontalan lenne. De ettől még lehetnek mondjuk jó szervezők. A programozók / mérnökök logikus tematikus gondolkodása szerintem sok esetben segítség lehet.

    @sziku69:
    "Milyen fényforrást lehetne még használni, a gyertyán, és a petróleum lámpán kívül?"

    Szentjánosbogár? :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Vladi #241 üzenetére

    Bevallom én még sose láttam disznóvágást. Nem is szívesen nézném végig. És alapesetben én se lennék képes bántani állatot.
    Persze a húsevés mániám előbb-utóbb biztos felülkerekedne. :D Azért ha az ember éhes lesz, nagyon, akkor bizony megváltoznak a dolgok. Biztos vagyok benne ha az éhhalál fenyegetné akkor a legédesebb cukibb kislány is lemészárolná akár az édi-bédi kiskacsát is, hogy ne haljon éhen. Ez is bennünk van.

    Viszont azt is bevallom, hogy a sózásra, mint tartósításra nem is gondoltam. Így olvasva már beugrott persze. De előbb gondolkodtam volna valamilyen endoterm reakció megvalósításán, mintsem besózzam és füstöljem az adott húst! :DDD

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #261 üzenetére

    " Itt falun simán kézzel ásnak kutat a mai napig. Én nem is tudom, milyen gép van arra esetleg."

    Hát nem tudom mire gondolsz. Gondolom talajfüggő. Passz.
    Nekem anno az építész technikusi alatt volt alkalmam 80x200-as kútalapot ásni szakmai gyakorlat címszó alatt. Hát köszi szépen az nem volt túl kellemes, de gyors megaztán semmiképpen! :D
    Amikor épp sziklás részhez értünk a 2000 wattos Hilti bontókalapács alig bírta! Már nem emlékszem mennyi idő volt, de több napig tartott az biztos. Mindenki kapott egy lyukat és a tanárunk egy üveg sört ígért annak aki először jut le 2 méterre...
    Egy kúthoz mennyit kéne ásni? 10-20 métert?

    Ahogy olvasom Vladi szerint itthon 50-100 métert lefúrsz és ott az ivóvíz... :U Azért azt megnézném, hogy ásóval meg csákánnyal mennyi idő alatt ásol le 50 méterre... Akár csak 1 méter átmérőjű lyukat is...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Crystalheart #265 üzenetére

    De én nem is azt mondtam, hogy nem lehet kézzel kutat ásni. Ezt csak nem feltételezted rólam! :P
    Csupán azt mondtam, hogy k...va nagy meló lenne kézzel. 15-20 méterre vajon meddig tart leásni?
    És biztos, hogy talajfüggő. Itt a Bakonyban pl tuti hogy belefutnál 1-1 sziklás rétegbe még a 20 méteren belül is. Aztán hajrá csákány! :D

    Szóval én nem azt mondtam, hogy képtelenség ez, persze hogy ásnak kézzel is kutakat. Csak te olyan hétköznapiassággal beszélsz ezekről, mint csak a kora reggeli kávézásról beszélnél! Érted? :)

    "De amúgy meg vidéken majdnem minden kertben van kút, nem kell ásni. Forralás után általában nem lesz tőle beteg az ember."

    Ez meg azért erős túlzás megint. :) Annyira nem voltam kocka sose, hogy ne látogattam volna meg 1-1 vidéki havert bográcsozni, lan partyzni meg hasonlók... :D Egyiknél se volt kút.
    És megint nem arról van szó, hogy nem hiszem el amit mondasz, csak a "majdnem minden kertben" kicsit túlzás. Legalábbis én itt Vp környékén ezt tapasztaltam.

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #270 üzenetére

    "Szentkirályon voltam katona. 89-90."

    Hehe, én meg akkor még épp ovis voltam! :D Ja, ez se tartozik a témához, de érdekes! :)

  • Dany007

    veterán

    válasz sztanozs #272 üzenetére

    Jó ötlet. Ezt a részt azért nem kéne kizárni. Bár nyilván még a jövő zenéje olyan messze van...

  • Dany007

    veterán

    válasz sziku69 #278 üzenetére

    Jó hát azért nem lesz olyan könnyű bármit is fejleszteni úgy, hogy a hagyományos elektronikus gépek használhatatlanok... :)
    De a bioáram jó ötlet. Tényleg nem zárható ki mert ha az emberekben van akkor másban is és fel is lehet használni. Persze ha már arra használnád az így nyert elektromosságot, hogy meghajts vele egy PC-t akkor PC szintén nem működne, elvileg.

Új hozzászólás Aktív témák