Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • manchester85

    addikt

    Nem igazán értem, mitől olyan jó ez a telefon. Anno volt egy Omnia 7-em, aminek a kártyafüggetlen ára 60-70k között volt már fél évvel ezelőtt is. Hardveresen nem igazán van jelentős előrelépés ahhoz a telefonhoz képest, belülről meg minden WP7 telefon ugyanolyan.

    Persze azt se tudnám megindokolni, hogy mitől rossz, hisz ez sem lenne igaz. Egyszerűen az a baj, hogy ugyanolyan, mint a többi WP7, ami nem feltétlenül baj, hisz az egységes felület és a MS által kikötött feltételek és elvárások fontos szerepet játszanak a megfelelő optimalizálásban. Ezzel csupán egyetlen probléma van: ki az a hozzáértő vagy nem hozzáértő, aki egy omnia 7-tel összehasonlítva meg tudná indokolni, miért is ér 3x annyit egy Lumia, mint a Samsung telefonja?

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz HaZse #262 üzenetére

    És ez mikor volt, az őskorban? Ugyanis több, mint fél éve már 80 volt dominósan, a legtöbb GSM boltban meg 60 függetlenül... Ezt jó, ha tudod.

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #277 üzenetére

    Arról, hogy ha a két készülék hasonló paraméterekkel, tulajdonságokkal rendelkezik, akkor nem feltétlenül kell a nyitóárnak megegyeznie, főleg, ha a két telefon megjelenése között több, mint 1 év eltelik. Ha ugyanazt kiadod 1 év múlva, az ugyanannyit ér szerinted, mint 1 évvel korábban? A HTC Hero is volt 150k, a Legend mégsem azon az áron nyitott, hisz közben változott a piac is, nem volt elég a Legend arra a szintre, bár az is igaz, hogy a HTC se oda pozicionálta, hisz volt nekik egy Desire-jük is.

    Én csak annyit tudok, hogy az Omnia 7 függetlenül GSM boltokban 60k-ra értékelődött le, de dominóval webshopból is csak 76 ezer volt. Több, mint fél évvel később, mi indokolja azt, hogy egy ilyen uniform rendszerre épülő telefon, hasonló specifikációval ennyivel drágább legyen? Mint ex omnia 7 tulaj írom ezt, hisz magam is részese voltam a készülék elértéktelenedésének, ami amúgy anyaghasználat terén is kifogástalan volt. Szerintem, ha egy rendszer ennyire kötött, és gyakorlatilag a gyártók nem tudják semmilyen szinten személyre szabni, akkor a készülékeknek is kb. hasonló árkategóriában kéne mozogniuk, nem?

    Vagy lesz valami jelentős szoftveres változás, ami mondjuk az omnia 7-en már nem fog futni, de a Lumián fog? Komolyan kérdem, mert annyira nem ismertem meg azért a rendszert. De akkor is abszurdumnak tartom, hogy aki nem ex nokiás nosztalgiázó laikus, hanem mondjuk a rendszerrel már korábban is találkozó ember, annak mi újat hozhat ez a telefon ennyiért, miközben az összes WP7 telefon, hasonló specifikációval árban szinte azonnal a csúcskategóriából a felső-középmezőnybe esett. (Ettől még persze lehet jó, mint minden WP7 telefon, csak hát a tudat nagy úr. A tudatom pedig azt mondatja, hogy egy ehhez hasonló hardvert ugyanezzel a rendszerrel, Super Amoled kijelzővel, prémium anyaghasználatú házzal 60k körül megkaphattam fél évvel ezelőtt.)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #290 üzenetére

    Csűrheted-csavarhatod itt a dolgokat, de a tény az, hogy ez a készülék alig tér el egy olyan készüléktől, amit már fél éve is csúcsmodellekhez méltatlanul olcsón dobáltak a vevők után. Szoftveres tekintetében meg kb. 0 az eltérés. Ettől még nyilván lehet ez egy jó teló, ahogy az első generációs WP7-ek is azok voltak, csak tudod, amit egyszer "szaré-húgyé" árultak, azt én már nem tudom 140-150-ért megemészteni. :)

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #292 üzenetére

    Persze, hogy nem, ez minden készülékre igaz, hisz miután kivezetik őket, már nem kaphatók. :) Ennek ellenére, jelzés értékű, hogy milyen áron kerül kivezetésre. Meg tudom érteni, nyugi. :)

    "ki veszi meg idehaza kártyafüggetlenül 130 ropiért...valami agytekert f@szság miatt az a menő ha kártyafüggetlen telefont vesznek az emberek"

    Már bocs, de a telefon hivatalos ára a független ár. Ettől még nyilván nem kell függetlenül megvenni, (én pl. még életemben nem vettem függetlenül telefont, de kártyásan se nagyon) de mégse beszélhetünk alapértelmezetten egy készülék áráról médiamánia XL-ben, ugye? :U Egyébként meg a szolgáltatói árak is arányosak a független árakkal, (nyilván a kondíciók függvényében) ezért bátorkodtam egy objektív támpontot (kártyafüggetlen ár) előhozni.

    "nem nyújt kevesebbet, mint pl egy HTC Rhyme androidos fronton ugyanennyiért"

    Sőt, lehet, hogy sokkal többet is. Felhasználói ízlés kérdése. De az android annyira fregmentált, hogy jóból és a szarból egyaránt van kínálat. Tehát az egy hierarchikusan működő platform. Így nem csoda, hogy hatalmas árbeli eltérések vannak, hisz ahány teló, annyiféleképpen laggol. :U, meg persze annyi felhasználói felület is. A WP azonban egy egységes rendszer, hardverkikötésekkel, ahol a készülékek szinte egyformán jók. Ezért tartom abszurdnak, hogy egyes készülékek árai jelentősen drágábbak legyenek a másiknál, miközben különbséget is alig lehet tenni közöttük. Tudom, ma már nincs 70-ért WP telefon,de azt te se gondolhatod komolyan, hogy ami fél éve nem ért 70-et, az most érne, ha kapható lenne. :)

    Azért kár, hogy nem értetted meg, miről beszéltünk, de mind1.

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz HaZse #301 üzenetére

    Nem tűnt fel, hogy ez egy költői kérdés akart lenni? :)

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz kpal #451 üzenetére

    Visszalépés? Egy elavult rendszert egy új, a mai elvárásoknak megfelelő rendszerre cseréltek. Webböngészés terén is van egy kis eltérés a két rendszer között, meg úgy az egész felhasználói élmény nagyjából összehasonlíthatatlan. A másodlagos kamera hiánya valóban óriási mínusz egy ilyen kategóriájú telefonnál, de visszalépésnek semmiképp nem nevezném. Ha csak annyit tudna össz-vissz, hogy fut rajta a Windows Phone OS, már az is előrelépés lenne az N8-hoz képest. :)

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz gretzky77 #457 üzenetére

    "Érdekes csùcsdroidnàl meg iphone-nàl nem gàz az àr???"

    De ott is gáz, csak ott van is mögötte valami a gyártó részéről. Pl. a HTC esetében a Sense UI, az iPhone-nál meg ne is említsük azt a milliónyi exkluzivitást, ami csak iOS felhasználóknak jár. Mit tett hozzá a Nokia ehhez a telefonhoz? Ez egy zárt rendszer, amit a Microsoft teljes megkötésekkel irányít, ami persze nem is baj, hisz ezzel lehet egy rendszer színvonalát fenntartani, de ez ugyanúgy árbeli következményekkel is jár, és továbbra is fenntartom, hogy innentől kezdve szinte mind1, milyen WP7-es telefont vesz az ember. (Nyilván a hardver, kamera bejátszhat, de más nem nagyon, sőt, még a hardver se nagyon, hisz jól optimalizált az OS, így teljesítményben sincs akkora eltérés.) Nincs rossz WP7 telefon, de emiatt kimagaslóan jó se, ez a véleményem.

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz gretzky77 #461 üzenetére

    Droidról beszéltünk, azt is leírtam, hogy pont a WP miatt kellene az összes telefonnak nagyjából azonos árkategóriát képviselnie, nyilván a hardver, optika, anyaghasználat rátehet egy kicsit, de az optikát leszámítva a HTC semmivel sem marad el e tekintetben a Nokiától.

    "És ugye azoknak hùzosabb az àra mint a nokiànak"

    A HTC, mint gyártó sokkal több mindent tett le az utóbbi időkben a mobilkommunikációs piacon, mint a Nokia. Még ha ezek a WP rendszer zártsága miatt nem is jelentkeznek a platformon, a tajvani gyártó manapság sokkal inkább egyet jelent a minőséggel, mint a Nokia. Tehát, ha a gyártói név fontos, én a HTC jelzést választanám inkább a készülékemen, bár a két készülék optikája közül a Nokiáé a jobb, ha már egy személyes preferenciát meg kell említenem.

    Nekem azért nem szimpatikus őszintén szólva ez az egész nokiázás, mert amióta beléptek az érintőkijelzős piacra, semmi egyedit nem tudtak felmutatni, nyomatták a saját elavult platformjukat, majd miután a csőd szélére jutottak, lepaktáltak a Microsofttal, és tucatgyártók lettek. Míg a Samsung, a HTC erőteljesen nyomul más platformokon is (sőt, utóbbinak sajátja is van) addig a Nokia csak sodródik az árral. Ez a készülék is valójában csak egy kényszeredett megoldás a piaci igények felé. Eszük ágában nem lett volna nekik más platformhoz csapódni, azt hitték, hogy az emberek majd életük végéig boldogan használják a symbiant csak hát erre rácáfolt a mobilos platformok fejlődése és végső elkeseredésükben el kellett hagyniuk a süllyedő hajót, most pedig az emberek nosztalgiájából és a jó marketing segítségével akarnak visszakapaszkodni. :U A Nokia összerakott egy készüléket, és hozzájárult, hogy azon a Microsoft rendszere futhasson, ennyi a történet. Számomra ez a készülék így teljesen lélektelenné vált, elsősorban a gyártó elmúlt 4 évnyi eredményeiből adódóan. Az N9 és a Meego lehetett volna egy üde színfolt, de hát ugye arra is azt mondhatnánk, hogy minek, ha a rendszer már eleve halva született. Szóval nagyjából most a finnek az elmúlt évtizedekben elért eredményeik, népszerűségük és az emberek nosztalgiái alapján, ezeket mind meglovagolva gondolják úgy, hogy a legfelső kategóriában a helyük, miközben gyakorlatilag fél évtizede nem róluk szól a csúcskategóriás mobilkommunikációs piac. :)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #465 üzenetére

    Nem is kifejezetten az árról van itt szó, hanem arról, hogy a Nokia úgy gondolja, hogy az érkezésük az új platformra egy hatalmas megtiszteltetés a világ számára, miközben a teljes érintőkijelzős piac legvégén kullognak, gyakorlatilag sereghajtók ezen a piacon, ha az Apple-t, a Samsungot, HTC-t de még az LG-t is idevesszük. :) Ez a piac már kicsit többről szól, mint ahogy ők elképzelik, és a fejlett oprendszereknek, online szolgáltatásoknak köszönhetően ők itt már messze nem a legnagyobb játékosok. Ha felnézek a Nokia honlapjára, szinte fillérre pontosan annyiba kerül az N9, mint az iPhone 4S a magyar Apple Store-ban. Ha az ember érzelmi szemszögből, racionális szempontok alapján értékeli ezt a telefont, akkor semmi szerethetőt nem talál benne, még látatlanul se. :U Persze, lesznek gazdag középkorú emberek, akik elsők között veszik meg, és el fognak ájulni, hogy milyen jó telefon, amivel nem is lesz semmi gond, hisz nyilván igaz is, csak valahogy ez a készülék nem attól, vagy nem azért lesz jó, mert Nokia. :) Kb, mint mikor csinálnak egy jó popslágert, amihez van pár jó zenész, és kell egy népszerű arc is, aki majd eladhatóvá teszi, na ez lesz a WP és a nokia kooperációja, aki meg nem ért hozzá, csak ennyit mond: itt van a kezemben ez a zseniális eszköz, látjátok? A Nokia megint megcsinálta! :)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #469 üzenetére

    Hát sajnálom, hogy nem tudsz azonosulni a tényekkel. :U Persze a véleményem nem tény, csak a saját gondolatom erről a projektről, de az, ahogy a Nokia eljutott ide és ahol most tart, azt szerintem elég kimerítően szemléltettem. Nem is kifejezetten az árról van itt szó, hanem hogy alapvetően ez a Nokia WP projekt nem tetszik. (Kellett egy névhez egy normális programozás és mérnöki munka, mert a készüléket már a név nem adta el. :) )

    "Az Ájfon is drága (és hiába jössz a szolgáltatásokkal, mert induláskor nulla szolgáltatással is pont ennyire volt drága"

    2007-ben az iPhone árát a képernyőméret, az anyaghasználat, a design és a forradalmian új kezelőfelület adta el. Ha a kezedbe veszel egy Samsung Omnia 1-et, windows mobile-lal, akkor megérted, hogy akkor az a készülék miért ért annyit. :)

    Értem én, hogy olyan közhelyekkel érvelsz, "hogy a piac majd úgyis eldönti" meg "mindenki azt vesz, amit akar", meg "ha drága, nem kell megvenni" de azért ugye megengeded nekem, hogy elmondjam a véleményem egy gyártóról illetve annak üzletpolitikájáról. A vásárlók 90%-a nem írogat napi rendszerességgel mobilos fórumokra, ők csak a tömeges fogyasztói társadalmat képviselik. Mi meg azért vagyunk itt, hogy véleményt alkossunk, nem tudom mi ezzel a gond. Az emberek többsége, ránéz, kipróbálja és megveszi az adott telefont. Pont azzal kapcsolatban szerettem volna kiemelni a véleményem, hogy a Lumia bizonyára egy jó telefon. Más kérdés, hogy a nevén kívül mit tett ehhez hozzá a gyártó, meg egy-két elavult térképen kívül. :) A vásárlók 90-95%-át ez nem érdekli, engem igen, úgyhogy közhelyekkel kár is győzködnöd, mert pont azok azok, amik nem érdekelnek. :U

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #477 üzenetére

    "És igen, a piac majd eldönti ennek a sikerét (pontosan olyan módon, ahogy a piac döntött a Nokia korábbi tevékenységéről is )."

    Nem egészen. A piac ugyanis kézbe veszi, kipróbálja, és eldönti, hogy jó-e. Csakhogy, amit lát, az már nem a Nokia, hanem a Microsoft. Aztán azt hiszi, hogy biztos azért jó, mert Nokia, és ha már jó, akkor csak a Nokiát kell megvenni. Te komolyan azt hiszed, hogy a piacot azok az emberek határozzák meg, akiknek bármi fogalmuk van az operációs rendszerekről? A Nokiánál fogalmuk se volt, mit kellene kezdeni a jelen helyzettel, aztán Redmondból átszóltak, hogy ti finnek, van egy ötletünk, majd mi programozunk helyettetek, mert fingotok nincs az egészről, ti meg csináljátok ugyanazt, amit eddig, csak legyen rajta jó nagy betűvel, hogy Nokia, hogy megvegye a nép. :) Na ez az, ami nem tetszik nekem, hogy a Nokia továbbra se tesz hozzá semmi innovációt az iparhoz, és a lehető legkényelmesebb volt egy ilyen zárt rendszer, hogy még véletlenül se b*szhassanak el semmit, és majd a Nokia név, meg a Windows felülete viszi a szekeret. :U Tény, hogy emocionális szemszögből közelítem meg a kérdést, de ez van. És most vonatkoztass el az ártól, itt szimplán arról van szó, hogy amit a kezemben fogok, készüléket, annak a gyártója mennyit tett, mennyi "lelket" vitt bele ebbe az eszközbe. Szerintem semmit. Oké, hogy kötve van a gyártók keze, de a HTC-nél pl. asszem (ezt te jobban tudod) van egy HTC Hub, Sense-szerű felülettel, meg ugye a Nokián kívül mindenki nyomul Androidon is, valamilyen saját felülettel. (TW, Sense, stb.)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #484 üzenetére

    Marhaság vagy nem marhaság, de a tényekre nem reagálsz, csak ködösítesz, és elbeszélsz amellett, amit mondok, és továbbra is közhelyekkel operálsz. :) Te egy tök más szemszögből érvelsz, mint én. Véletlenül se próbálsz azonosulni azzal, amiről beszélek, csak a gyártó szemszögéből érvelsz, amit pont leszarok. :)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz Blyan #488 üzenetére

    Megint a gyártó szemszögéből beszélsz, folyamatos jelleggel, és megint árszabásról, holott nem egyszer leírtam, hogy nem is az az elsődleges gondom. Folyton azt írod, hogy mi a jó a gyártónak, mit kíván a piac, stb. Kit érdekel ez? Nem azt mondtam, hogy az én érdekeim szerint cselekedjen, csak leírtam, hogy ebben nekem mi nem szimpatikus. Nem őket akarom meggyőzni, hogy másképp alakítsák az üzletpolitikájukat, hanem a saját véleményemet írtam le ennek a készüléknek és gyártónak a pszichológiailag rám gyakorolt hatásairól, amit a gyártó üzletpolitikája alakított ki bennem. Bennem, nem másban. Azóta is elbeszélsz amellett, amit írok. Ennyire nem érted, mit akarok mondani, vagy ennyire nem akarod megérteni?

    Elmondtam, a saját szemszögemből, mint aktív fórumozó és a mobilvilágban hobbiszinten érdekelt "műkedvelő" ember, hogy mi az, ami miatt én részben emocionálisan (abban a tekintetben is negatívan) ítélem meg ezt a telefont, de közhelyeken és áron kívül (amit már milliószor leírtam, hogy nem is ez az elsődleges aggályom a készülékkel) meg piaci alakuláson kívül mást nem tudsz hangoztatni. Nem az a baj, hogy amit írsz, az esetleg nem igaz, hanem, hogy én nem erről beszélek, ergo nem releváns arra, amit írok. Én tudok azonosulni azzal, amit írsz, csak valahogy te nem reagálsz arra, amit én írok. (Válaszolni válaszolsz, csak nem reagálsz. :U )

    Javaslom, mielőtt billentyűzetet ragadnál, tanulmányozd kicsit Paul Grice társalgási maximáit, amiben rád vonatkozólag különösen a relevancia maximát emelném ki.

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz djzolko #490 üzenetére

    Leírtam nagy vonalakban tényekben a Nokia múltját. Leírtam, hogy ezekből következtetve, számomra miért nem szimpatikus a készülék. Ha valaki a következőt írta volna: "nem mindenki olyan idióta, hogy egy teljes élettörténetet képzeljen a készüléke mögé, egyszerűen csak használni akarja, mert ha tetszik neki, akkor tök mind1, hogy az most melyik vállalat érdeme, ez egy átlagjúzernek teljesen lényegtelen információ", akkor már rég véget ért volna ez a vita. :)

    Blyan!

    Felhoztam más gyártókat példának, hogy számomra érzelmi szemszögből miért "lélektelen" ez a telefon. A "lavinaindító" első hsz-emből idézet:

    "Számomra ez a készülék így teljesen lélektelenné vált"

    A véleményem hátterét pedig tényekre alapoztam, amivel mások is nyilván egyetértenek, hisz az csak egy történelmi áttekintés volt. Ez nem azt jelenti, hogy egyet kell azzal, ahogy a készülék "iránt érzek", hanem, hogy valótlan dolgot nem állítottam, mert eleve egy életérzést párosítottam a telefonhoz, ami számomra hamis illúziókat táplál. Tök nyilvánvaló, hogy ezt senkinek nem kell hasonlóképpen gondolnia, de megindokoltam tények segítségével, miért gondolom így. Leírtam, hogy nekem milyen okokból nem szimpatikus a készülék, és ezt a gyártó elmúlt pár évi eseményeire, történelmére alapoztam. (Hisz többször is leírtam, hogy "emocionáis" jellegű a dolog. Erre te minden hozzászólásban a piacról, az eladásokról, meg tököm tudja mikről beszéltél. :U

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz djzolko #495 üzenetére

    Legyenek is, nem kell egyetérteni, hisz a véleményem nem tény, csak tényekre alapozva hoztam egy kezdetektől fogva érzelmi benyomásként hangoztatott megállapítást. Nyilván van, aki nagy ívben tojik a Nokia történelmére. De ha én azt mondom, hogy nem szeretem Gyuszi bácsi fagyizóját, mert sztem ő csak a nevét adja hozzá, akkor meg lehet cáfolni tényekkel (hogy miért nincs így, vagy miért rossz az a következtetésem, miben tesz hozzá többet, vagy mást a nokia, mint mondjuk más WP-os gyártók) de elbeszélni amellett, amit írok, annak végképp semmi értelme. :U

    Annyiért fogják adni, amennyiért megveszik, a piac el fogja dönteni, mire hivatott a készülék, stb. Ez mind szép, jó és igaz is, csak semmi köze ahhoz, amit írtam. :)

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz djzolko #499 üzenetére

    Jah, biztos azt várom... :U

    Ezzel kezdődik a hsz-em, amire reagáltál: "legyenek is, nem kell egyetérteni," :DDD

    Felhasználói szemszögből valóban igaz, amit írsz. Ezek a tények, amik közvetlenül összefüggnek a júzerrel. Viszont a Samsung speciel kijelző- és egyéb hardveres fejlesztésben is sokkal előrébb jár a Nokiánál. Alkatrész beszállítók, stb. Nekem viszont fontos, hogy ha egy gyártót választok, az ne csak a nevéből éljen. Érdekes, nem a Samsungnak, a HTC-nek vagy az LG-nek kellett utolsó utáni megoldásként új platformot választani a csőd elkerülése érdekében. Nálam valahogy ez elég erőteljes súllyal bír, mikor gyártót választok, főleg ha egy 100k fölötti telefonról beszélünk. De ezzel nem (sem) kell egyetérteni, ez az én személyes preferenciám, és majd én eldöntöm, hogy van-e értelme.

    i6 Silver

  • manchester85

    addikt

    válasz djzolko #502 üzenetére

    Erre már nem is válaszoltam volna, ha nem egy személyeskedő gondolattal zártad volna le a hozzászólásodat. Remélem, azért azzal tisztában vagy, hogy ma már nem csak arról szól egy jó telefon, hogy GSM hálózatokra tud csatlakozni. Az adatátviteli technológiákért és szabadalmakért szépen be is zsebeli a Nokia a többi gyártótól a pénzt. Viszont szoftveres tekintetben 3 nagy úr van jelenleg: az Apple a Microsoft és a Google. Ezt a Nokiának is be kellett látnia. A különféle processzorok fejlődésében, gyártásában, kijelzőtechnológiák, magyarul minden, ami hardver, szintén nem a Nokia vitézkedik. Tehát a finnek kb. feldughatják maguknak az adatátviteli technológiájukat, ugyanis az amiről te beszélsz, és amit a mobilkommunikációs szakma a Nokiának köszönhet, az jelenleg az alsó kategóriához elég, a történelemből meg nem igazán lehet megélni. Minél közelebb áll egy telefon a számítógép fogalmához, annál inkompetensebbé válik a Nokia, ami se nem szoftveróriás, se nem PC gyártó. A Samsung az Apple vagy a HTC nemcsak hogy sorra dobálja ki a komolyabbnál komolyabb telefonjait, de a tablet illetve PC piacon is dominánsan jelen vannak. Mai szemmel nézve a Nokia egyelőre bizonyítani szeretne, nem pedig jó referencia a sikerre. Remélem ezzel tisztában vagy a tág látómeződdel együtt. :)

    [ Szerkesztve ]

    i6 Silver

Új hozzászólás Aktív témák