Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz nismoka #45 üzenetére

    LCD-kből technikai oldalon mindig le vagyok maradva és hézagos a "mélyebb" tudásom, mert őszintén nem igazán érdekelnek azon túl, hogy néha elböfögjem itt-ott, hogy általánosságban eredendően milyen sz@rok, és időről időre ellenőrizzem a véleményem időtállóságát a frissebb modellek vizslatásával (nem várok csodát, de azért nyitottan állok a kérdéshez, mikor maguktól szembejönnek valahol...).

    Tudom, hogy van még pár LCD panel gyártó, aminek kevéssé közismert a neve, mert készterméket ritkábban gyártanak, pedig a piac elég nagy szeleteit uralják notebook kijelzőktől asztali monitoron át most már TV méretig is. De ahogy megfigyeltem, ezek többsége VA és nem IPS jellegű [mikor nem TN, de ilyen kategóriájú TV-ben ma már szerencsére ritka a TN --- általában valami új fantázianév, de ránézésre inkább VA) és lényegében mindig is ez volt a választóvíz, ahogy te is írod (hogy az IPS kontrasztja álltlában sokkal rosszabb, még ha amúgy mindegyik borzasztó is egy jó plazma, vagy bármilyen OLED mellett, a ~3x különbség egyáltalán nem mindegy, mikor valamiért csak LCD jön szóba...).

    (#41) AndyRich

    Elmondhatatlanul nem tud érdekelni a Quantum Dot és hasonlók az LCD-knél, míg megannyi sebből vérzik az alap technológia, amikre ez nincs hatással. (Mindegy milyen szép és/vagy drága masnit kötsz egy darab kutyasz@rra, attól még az nem lesz belőle cuki kiskutya. Ez másik testrésen jött ki és másnak is indult.) Leginkább a natív kontrasztarány az, ami multimédiához egy rossz vicc, aztán jönnek azok a dolgok, amik nem lennének eredendő problémák, de a gyakorlatban mégis sikerült 99%-ban produkálni legalább egyet: rossz kijelzőpanel és/vagy háttérvilágítás homogenitás, a BFI megvalósítások erősen vegyes minősége (vagy klasszikusan teljesen elhanyagolása -> LG), stb.

    Az általánosabb dolgokért lást fentebb és majd mindjárt lentebb... Elhiszem neked, hogy valamennyire benne vannak a gyártásban (mondjuk részfolyamatokkal és/vagy alkatrészekkel), én kívülről csak azt véltem látni, hogy jellemzően más gyártók neve szokta fémjelezni a Sony TV-be szerelt paneleket, pedig ha "közös gyermek" akkor ha máshol nem is, de itt adná magát, hogy az ő nevük alatt fusson az adott panel (és olyat pedig még annyira sem hallok, hogy más márkájú készülékben épp Sony gyártmányú panel lenne). Ez enged engem feltételezni, hogy nem nagyon gyártanak TV méretű LCD kijelzőket (nem azt mondtam, hogy egyáltalán, csak hogy nem igazán erről ismertek, sőt inkább az ellenkezője a közhiedelem, ami hozzám is eljut).

    ---

    Azért is szoktam a Samsung paneles Sony-kat emlegetni, mert pár éve azok tetszettek legjobban. Szerintem akkor volt magához képest a csúcson a Sony TV ügyileg. Akkor még normális szoftverrel és kiváló gyári beállításokkal jöttek. Szinte a dobozból kibontva is azonnal "tökéletesek" voltak (már a technológia korlátain belül, amennyire magukhoz képest lehettek, a gyakorlati megvalósításuk és beállításaik tekintetében...). Egyedül az impulzus módot kellett kézileg bekapcsolni, amiről érthető hogy alapértelmezésben miért nem volt aktív (kicsit agresszív, főleg hagyományos LCD-hez, de még plazmához szokott szemnek is), de az is jól működött (csak hozzá kellett szokni mondjuk fél óra "szenvedés" árán, de aztán lenyűgözően jól működött és egész nap el lehetett bámulni, miután egyszer ráállt a szem, csak elsőre verte ki a hisztit az agyban -> ami miatt a tulajok 99%-át nem lehetett rábeszélni, hogy nézzen végig egy sorozatrészt, és mire vége lesz, már el is felejti mit kellett megszokni...).

    Mostanában már kicsit furák ezek is, mert néha "túl okosak". Annyira, hogy néha öntudatra látszik ébredni a Droid és mindent csinál, csak azt nem amit kéne. Frissítés után néha komplett reset kell neki, hogy nagyjából észhez térjen és azután is sok hülyeséget csinál (csak akkor már konzekvensen, nem random).

    Példaképp régen a BFI is logikus volt: vagy az impulzus módot kapcsoltad be, vagy az interpolációt, de a kettő még ki is zárta egymást. Újabban viszont néha be sem engedi kapcsolni az impulzus módot, míg nem állítod legalább minimumra az interpolációt is, dacára hogy még mindig független menüopciók vannak hozzájuk, és régen logikus volt ezen a téren a szoftver (sőt, talán túl pragmatikus is, mikor explicit kizárták egymást ezek az opciók, mert felőlem kapcsolja be őket egyszerre, akinek az tetszik, még ha szerintem felesleges is), de most már egyenesen fejre állt az egész (kvázi ráderülteti a "szappanopera módot").

    Sőt, mikor még viszonylag újdonság volt és javarészt csak a Sony tette elérhetővé az impulzus módot egy Ki/Be kapcsolóval, azt még imádtam. Kicsit talán erős, de szokható és használható volt a Be állás. Ma viszont kapok egy csúszkát 5-6 lépcsővel, amikből a Ki és "valami köztes" közt elsőre semmi mást nem vélek látni, mint hogy egyre sötétebb lesz a kép (az én elvárásomhoz az még mind túl finom fokozat), míg a csúszka legvégén a legutolsó pöccintés egy csapásra használhatatlanul agresszív lesz (sokkal radikálisabb, mint a régi Ki/Be közül a Be). Tehát elvben sokkal jobban lehetne szabályozni az igényekhez és vibrálási toleranciához, de a gyakorlatban egyik csúszkaállás sem hasonlít ahhoz, amit várok és a régi modellek Be állása produkált, meg kell elégedni azzal a csúszkaállással, ahol még épp nem túl sötét a kép és örülni, hogy legalább ez van a semmi helyett (amit pl. az LG ad és általában a Samsung BFI-je sem szokott jobb lenni, mint a Sony új köztes csúszkaállásai).

    A másik a Quantum Dot és ezzel együtt az a fura kapcsoló a menüben, ami azt hivatott szabályozni, hogy mennyire csattanjanak ki, vagy maradjanak természetesen a színek...
    Ki a fene gondolná, hogy nem Ki, hanem Alacsony álláson kapja majd a "standard" színeket (mint pl. egy monitoron, vagy "normális" TV-n), a Ki álláson pedig minden szándékosan alul-szaturált (mint ha más TV-ken lehúzza az ember a Szín csúszkát jó pár lépéssel)? Hol ebben a logika?
    Sőt, szerintem ez is változik modellévről-évre és/vagy azon belül is szoftververzióról-verzióra, csak hogy a lehető legkevesebb félreértést és problémát okozza. Ez így már rég nem az a kategória, hogy "kibontom és teljesen korrekt", ez már ugyan az, hogy hosszasan kell tesztelni és/vagy akár műszeresen méricskélni is, hogy milyen beállításokkal lesz korrekt a kép (mint a legtöbb gyártó TV-in, amik viszont sokkal olcsóbbak).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák