Körvonalazódik az AMD 2012-es felhozatala

Számos szivárgás érkezett a héten az AMD 2012-re tervezett lapkakészleteivel kapcsolatban. Annyit már korábban is lehetett tudni, hogy az előző generációs 45 nm-es processzorok forgalmazása jövőre befejeződik, így a vállalat teljesen áttér a Fusion termékcsaládra, valamint a többi új termékre, azaz a lapkakészletek esetében is komoly változás áll be. A DonanımHaber friss információi szerint az AMD több új chipsettel is készül a 2012-es esztendőre, de a kiszivárgott dia csak az asztali piacot vázolja fel.

Az alsóház az év első felében lényegében nem változik, vagyis megmarad a Brazos platform, illetve annak újabb verziója, amit Brazos 2.0 néven emlegetnek. Később ezt leváltja a Deccan platform, de az AMD elsődlegesen a mobil piacra koncentrál, így az asztali termékekben valószínűleg csak valamikor ősszel jelennek meg a 28 nm-es gyártástechnológián készülő APU-k. A foglalat ezen a szinten nem lényeges, mivel a termékeket az alaplappal együtt kell megvenni, így lényegében sosem cserélhetőek le.


(forrás: DonanımHaber) [+]

A felsőházban az AMD a korábbi híreknek megfelelően meghosszabbítja a Socket AM3+ foglalat élettartamát, de ez nem azt jelenti, hogy nem jönnek új lapkakészletek. A Vishera kódnevű processzor fogadására a mostani Socket AM3+-os alaplapok is megfelelnek, de a 9-es szériát a 10-es sorozatba tartozó vezérlőhidak váltják. Az északi híd szempontjából az 1090FX a Quad CrossFireX rendszereknek kedvez, mivel 32 darab PCI Express 2.0-s csatorna áll rendelkezésre a grafikus kártyáknak, az 1070-es vezérlő esetében azonban be kell érni 16 darab PCI Express 2.0-s sávval. Természetesen az SLI támogatása opciós lehetőség, de erről az alaplap gyártója dönt. A hírek szerint újdonság lesz az IOMMU v2 is, mely bevezeti a kétszintű laptáblát, továbbá az IOMMU laphibák helyreállításának lehetőségét. A támogatáshoz állítólag csak a processzor oldaláról kell fejlesztés, így az IOMMU v2 kompatibilis az aktuális 9-es szériás lapkakészletekkel is, de csak új generációs processzorral használható ki. Az egyes funkciók eléréséhez az adott bővítőkártyának, vagy más eszköznek is támogatnia kell az Address Translation Services (ATS), illetve a Peripheral Page Service Request (PPR) szolgáltatást. Fontos megjegyezni, hogy az AMD kihagyja a PCI Express 3.0-s vezérlő implementálást a 2012-re tervezett chipseteknél.

A fentebb részletezett új vezérlőkhöz természetesen új déli híd is tartozik, mely az SB1060 jelzést viseli, és a lényegesebb újításokat ez a lapka szállítja. Az elődhöz képest két extra 6 Gbps-os SATA felület támogatása lehetséges, így a vezérlőhíd már nyolc meghajtót is kezelhet, továbbá megjelenik az USB 3.0-s felület natív támogatása is, arról azonban nincs pontos információ, hogy ez pontosan hány portot jelent.

A középmezőnyben új foglalat jelenik meg a Socket FM2 személyében. Ebbe az új Trinity kódnevű APU-k érkeznek, és fontos megjegyezni, hogy az aktuális Llano APU-k tokozása más, így a Socket FM2-be nem helyezhetők bele ezek a termékek. A vezérlőhidak szempontjából az AMD továbbviszi az A55-ös és az A75-ös lapkát, ám ezek kiegészülnek az új Hudson D4 jelzésű chippel, mely kereskedelmi forgalomban valószínűleg A85X néven jelenik majd meg. Az újdonság az eddigi információk alapján az A75-ös lapka képességeit egészíti ki RAID 5 támogatással, továbbá a 6 Gbps-os portok száma 6-ról 8-ra nő. A további újításokról még nincs pontos adat.

Az új Trinity APU-ról is számos információ érkezett. A lapka 904 érintkezőt használ szemben a Llano 905 érintkezőjével. A kompatibilitást az AMD szándékosan mellőzte, mivel az új Piledriver modulok Turbo Core 3.0-s képességeket használnak, továbbá a grafikus mag is megkapja a maga turbóját. Ehhez azonban jelentősen fejleszteni kellett a Serial VID Interface-t, mely megkapta a 2.0-s jelzést is. Fontos adat, hogy ha meg is maradt volna a korábbi tokozás, akkor sem ment volna Trinity APU a régebbi alaplapokban, így az AMD a jövőre gondolva inkább továbbfejlesztette a foglalatot és az energiaellátást. A Virgo platformról egyébként lassan mindent lehet tudni, így sok újdonsággal nem számolhatunk már, kiderült azonban, hogy az AMD a Llano esetében alkalmazott 65 és 100 wattos fogyasztási osztályt kiegészítette egy 125 wattossal, hogy még gyorsabb megoldások érkezhessenek. Ennek megfelelően az AMD a Trinity APU-val már úgy is számol, mint egy hardcore játékosoknak szánt termékkel, ugyanis 2012-ben az Intel is támogatja majd a C++ AMP-t és az OpenCL-t, mind az IGP, mind pedig a CPU felől, így a fejlesztők – főleg a játékokban – tehermentesíthetik a processzormagokat, építve az integrált grafikus magok komoly számítási teljesítményére. A felhasználásnak számos módja lehet, de főleg a fizikával, illetve a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatok gyorsítása tekinthető opciónak. Előbbire a DiRT 3, míg az utóbbira a Total War: SHOGUN 2 esetében láthatunk példát valamely Fusion APU-val. Probléma azonban, hogy dedikált GPU alkalmazása mellett egyik megoldás sem él. A DiRT 3 egyszerűen a grafikán dolgozó DirectX 11-es GPU-nak adja a fizika számítását, míg a Total War: SHOGUN 2 egy alacsony szintű kódot alkalmaz, ami csak akkor működik, ha Ontario, Zacate, vagy Llano APU van a gépben, és nincs mellettük aktív dedikált GPU, ha ez nem teljesül, akkor a mesterséges intelligencia számításai a processzormagokat terhelik az alapértelmezett kóddal. Érdekesek lehetnek még az Intel kutatásai az auralizáció OpenCL-en keresztül történő megvalósításával kapcsolatban, ami egészen egyedi hangzásvilágot eredményezhet, akár egy sztereó hangrendszeren is.


(forrás: ChipHell) [+]

A Trinity APU mérnöki mintáit már szállítja az AMD. A fentebb látható képből kiderül, hogy ezek milyen órajelen érhetők el. A végső termékek paramétereiről persze eltérhetnek, de kiindulási alapnak megfelelnek az adatok.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés