Nyári újdonságok

Alaplapok




Továbbra sem akarnak nyári pihenőre vonulni a hazai hardverpiac szereplői, sőt, a Core 2 bemutatásával további élénkülés várható. Megérkezett hazánkba számos Zalman újdonság is. A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20 % áfa hozzászámításával.

Minden héten bővül az MSI AM2 foglalatos alaplapjainak kínálata. Ezen a héten egy nagyon jó árú SLI újdonság mutatkozott be. Az MSI K9N SLI ugyanúgy nForce 570 SLI chipre épül, mint a K9N SLI Platinum, de 8000 forinttal olcsóbb nála; vételára 31 200 Ft. A két alaplap csak a nyomtatott áramkör színében, a processzorfoglalat melletti FET-ek hűtésében és a FireWire-támogatásban különbözik. Az egyszerűbb, piros nyákos SLI-nek is négy memóriafoglalata, két hosszú, két rövid PCI Express és három hagyományos PCI csatlakozója van. Az alaplapvezérlőn termetes passzív hűtés feszít, de a FET-ekre itt már nem jutott borda. Merevlemezből hat SATA és két IDE köthető rá, ahogyan a Platinumra, és a dupla gigabites hálózati vezérlőben, valamint a nyolccsatornás Realtek ALC883 hangkodekben is megegyeznek.

Az Abit AM2-es alaplapja is bemutatkozott a hazai piacon. A KN9 SLI szintén az nForce 570 SLI chipre épül; úgy tűnik, ez a lapka lesz a legkedveltebb az AM2 foglalathoz. Elrendezésben az Abit megoldása nagyon hasonlít az MSI-khez. Az AM2 processzorfoglalat mellett négy DDR2-es memóriaaljzat van, melyekbe összesen 8 GB RAM szerelhető. A bővítőkártyákat két hosszú és köztük két rövid PCI Express, valamint két hagyományos PCI foglalat várja. Az alaplapi chipet és a processzorfoglalat mögötti FET-eket a KN8 SLI-hez hasonlóan két, hőcsővel összekötött borda hűti. Merevlemezből erre a deszkára is legfeljebb hat SATA és két IDE köthető. A két gigabites hálózati vezérlő és a nyolccsatornás Realtek hangkodek is egyenfelszerelés. Az Abit lapról a FireWire csatlakozó sem maradt le, így árban a két MSI közé került, 36 600 forintot kérnek érte.

Tegnap mutatkozott be az Intel legújabb, Core 2 processzorcsaládja, máris kapható hozzájuk alaplap. Az Asus kínálatában elsőként egy Intel 945G chipkészletes microATX alaplap jelent meg az új processzorokhoz. A P5LD2-VM SE egy költséghatékony megoldás, de Intel-vonalon ez is 28 000 forintos árat jelent. Az LGA775-ös processzorfoglalat mellett csupán két aljzat várja a DDR2 memóriát. A chipkészletben Intel GMA 950 grafikus lapka dolgozik, de videokártyát PCI Express x16 foglalatba is tehetünk, ami mellett két hagyományos PCI és egy rövid PCI Express sorakozik. Merevlemezből négy SATA-t és két IDE-t kezel az ICH7 déli híd. A hálózati vezérlő gigabites, a hangról nyolccsatornás Realtek ALC882 kodek gondoskodik. Sajnos a grafikus maghoz nem jár digitális kimenet, és FireWire csatlakozók sincsenek.

Zalman

A Zalman több új terméke is ezen a héten érkezett meg a hazai piacra. Legérdekesebbek talán az új tápok. Mivel a koreai vállalat nem foglalkozik tápok gyártásával, külső beszállítóhoz kellett fordulnia. Szerencsére az egyik legjobbat, az FSP-t választotta, annak is a legmodernebb szerkezetét, ami a passzív Zenben, a bikaerős Epsilonban és a nagyon jó ár/érték arányú GreenPS-ben dolgozik. A 360 wattos ZM360B-APS és 460 wattos ZM460B-APS is halk üzemre lett kihegyezve, ezzel úgy egészítik ki az FSP palettáját, hogy nem konkurálnak egymásnak.

Már a 360 wattos modellnek is két 12 voltos ága van, ráadásul a teljesítményelosztásuk is nagyszerű. A két köteg összesen 312 watt leadására képes, így akár izmos, két videokártyás konfigurációkat is meg tud hajtani. Amint módunkban áll, kipróbáljuk, lehetőleg kétmagos Pentiummal és két Radeon X1900 XT-vel. Csatlakozókból is nagyon jól áll a kisebbik Zalman. Az alaplaphoz 20+4 tűs fővezetékkel csatlakozik, és 4+4-es támogatója is van. PCI Express videokártyák etetéséhez két hattűs köteget kapunk. Hagyományos, négytűs csatlakozóból és SATA meghajtóból is 4-4 kaphat áramot a 360-as Zalmantól, és van még két kábel floppyhoz is.

A nagyobb, 460 wattos modell két 12 voltos ágán már 408 watt leadására képes, vagyis bármilyen mai konfigurációt elbír. Csatlakozók tekintetében megegyezik kisebb testvérével. Mindkét Zalman táp nagyon halk, 12 centiméteres, dupla golyóscsapágyas NMB-Matsushita ventilátort kapott, és egy 5, valamint 12 volt leadására képes ventilátorcsatlakozó is jár hozzájuk. A 360 wattos ZM360B-APS vételára 15 500 Ft, a nagyobb ZM460B-APS 8500 forinttal drágább, de ezt csak két VGA vagy nagyon sok merevlemez esetén érdemes megvenni, amúgy a kisebb is bőven elegendő.

Megérkezett a Zalman CNPS9500 processzorhűtő AM2 foglalathoz való verziója. Az újdonság formára megegyezik a korábbi verzióval, de változott a színe. A Zalman Fatal1ty nevével fémjelzett, feketére fényezett modelljei közé illik be, és nagy meglepetésre egy NVIDIA logó van a ventilátorán. Az újdonság illeszkedik a korábbi AMD K8-as foglalatokra is, de érdekes módon az Intel aljzataira nem. A fekete Zalman CNPS9500 AM2 vételára 13 200 forint.

A Zalman legújabb processzorhűtője a CNPS8000 nevet kapta. A hőcsövekkel megtámogatott bordát 9,2 centiméteres ventilátor szellőzteti, mely a mai csúcshűtők gyakorlatával ellentétben az alaplap felé szellőzteti a sűrű alumíniumlamellákat. A hűtő alján réztömb érintkezik a processzorral, ez vezeti a hőt a csövekhez is. A CNPS8000 sajnos nem kompatibilis az AM2 foglalattal, és a Socket 478-as Intel aljzattal sem, vételára 10 300 Ft.

Felfrissült a Zalman passzív vízhűtése is. A Reserator 1 V2 névre hallgató termék a korábbi modelleknél megismert hengeres hőleadót és Eheim pumpát használja, de módosult a CPU- és GPU-blokk, valamint a csövek is. A ZM-WB4 Gold CPU-blokk önállóan is megvásárolható, ára 9100 forint. A korábbi modell aránylag kicsi, folyadékkal érintkező bordáját az Alphacool termékeire jellemző megoldással váltották fel, ami átlátszó burok alatt van. A processzorral érintkező rész aranyozott fényezésű.

A ZM-GWB3 is új fejlesztés. A Reserator 1 V2 készlet mellett önállóan is kapható, 5800 forintért. Anodizált alumíniumból készült, tömege 100 gramm. A sokféle rögzítőfülnek köszönhetően szinte minden mai grafikus kártyára felszerelhető, csak az AGP-s GeForce 6600, 7800 és egyes Radeon 9550/9600 tulajdonosok maradnak hoppon.

A két vizesblokk a Reserator 1 V2 készlet oszlopos tagja, és újak az áttetsző csövek is. A felfrissített passzív vízhűtés vételára 71 900 Ft.

Mindenféle

Ismét egy átkeresztelős trükkel próbál vásárlókat szerezni magának a Sapphire. Nemrégiben vonult ki a piacról a Radeon X1800 XL, átadva helyét az X1900 GT-nek és X1800 GTO-nak. Most álnéven újra visszatért ez a kártya is. Az X1800 GTO2 ugyanúgy 8 vertex és 16 pixel számolóegységgel rendelkezik, mint a korábbi X1800 XL, és ugyanúgy 500 MHz-en jár a GPU-ja és memóriája is. Különbség csak a hűtésben van. Az X1800 XL-nek egy kártyahelyes hűsítője volt, az új GTO2-re az X1900 XT kétemeletes zajongója jutott. A friss modell tesztelését fölöslegesnek tartjuk, hiszen minden paraméterében megegyezik az X1800 XL-lel. Az újdonság vételára 68 600 forint, így éppen az X1800 GTO és X1900 GT közé sorakozik be.

Bár a legfrissebb Shader Model 3.0-t nem támogatják a Radeon X800 GTO-k, mostanában mégis érdemes beszélni róluk. A múlt héten írtuk, hogy 46 000 forint környékén vásárolható meg a Sapphire AGP-s X800 GTO-ja, de most már csak 42 700 forintot kell érte fizetni, így már alig drágább a PCI Express-es modellnél. Persze az AGP-s modell csak a normál GTO árával tudja felvenni a versenyt, a kifutó, akciós termékekével nem. A komolyabb hűtéssel szerelt, 1,6 ns-os memóriamodulokkal felvértezett Sapphire X800 GTO Fireblade utolsó darabjait már 35 500 forint ellenében vihetjük, a 128 MB memóriával szerelt változatért pedig csupán 26 600 forintot kérnek. Meg kell említeni, hogy az utóbbinak csak 128 bites memóriavezérlője van.

Új Asus író jelent meg a hazai piacon. A DWR-1608P3S a Pioneer DVR-111-es modelljére épít, így meglehetősen kedvező az ára, 9900 Ft. A DVD+R és DVD-R lemezeket legfeljebb 16-szoros tempóval tudja írni. Az újraírható lemezekkel maximum 6-szoros, a kétrétegűekkel 8-szoros tempót bír, és támogatja a DVD-RAM szabványt is.

Kibővült a Western Digital külső merevlemezeinek hazai kínálata. Eddig csak a MyBook sorozat legegyszerűbb, USB 2.0 csatlakozós Essential sorozatának 160, 250 és 320 GB-os változata volt kapható, most megjelent a 400 GB-os modell is, melynek vételára 60 500 Ft. Az adattárak könyv formáját imitálják, így polcunkon észrevétlenek maradnak. Egy gombnyomásos archiváló funkcióval és az USB mellé FireWire csatlakozóval van kiegészítve a MyBook Premium Edition család, melyben 250, 320, 400 és 500 gigabájtos modell kapható. A tárolók vételára: 39 800 Ft, 48 000 Ft, 65 000 Ft, illetve 80 000 Ft.

A Western Digital legkomolyabb MyBook családja fehér színben pompázik. A Pro Edition egygombos mentés mellett adattitkosításra is képes. FireWire csatlakozója a gyorsabb, IEEE 1394b szabványt is támogatja. A mentőgomb peremén körkörösen felvillanó LED-ek jelzik, mennyi helyünk van még az adattáron. A profik közül a 250 és 500 gigabájtos kapható, áruk 49 000 Ft, illetve 86 500 Ft.

ViPowER Uni Skyper

Egy rövid teszt erejéig megismerkedtünk a ViPowER egy érdekes eszközével. Az Uni Skyper segítségével Skype telefonálásra használhatjuk megszokott telefonkészülékünket. A dobozban a fekete masina mellett egy USB és egy telefonvezetéket, telepítőlemezt és használati útmutatót találtunk.

Az Uni Skyper egyik oldalán USB csatlakozó van. A tetejére három LED került. Az első azt mutatja, hogy be van kapcsolva, a második a bejövő, a harmadik a kimenő Skype hívásokat jelzi.

A másik oldalon két telefonos csatlakozó van. Az egyikbe kell kötni a telefonvonalat, a másikba a készüléket, így az Uni Skyper a telefon elé ékelődik be.

A vezérlőszoftver telepítése is olyan egyszerű, mint a vezetékek bedugdosása. A telepítőlemezt az optikai meghajtóba téve, majd a Skypert USB-re csatlakoztatva csak néhány Entert kell ütni és máris készen vagyunk. Hogy a dobozkát használhassuk, a Skype hangeszköz beállításainál kell kiválasztani az USB-s egységet. Ilyenkor a bejövő hívások automatikusan a telefonon csörögnek.

Híváskezdeményezéshez a partnerlistánkon szereplő ismerőseinkhez gyorstárcsázást kell rendelni. A Skyper a 00-99 közötti kétjegyű számokat tudja kezelni. A telefonos híváshoz fel kell venni a kagylót, majd a * gombot megnyomva kapunk „Skype vonalat”. A gyorshívókód beütése után a # indítja a tárcsázást, és már csörög is a Skype-os telefon.

A normál telefonokat célzó Skypeout szolgáltatás is használható a Skyperrel. Ekkor a * megnyomása után a teljes telefonszámot kell beírni – országkóddal együtt – majd jöhet a #. Persze a kis doboz csak akkor használható, ha a számítógép, amire USB-vel csatlakoztattuk, működik. A ViPowER Uni Skpyer vételára 10 500 Ft.

rudi

Hirdetés