Aranybányász mod és az AMD-s notebookok piaca

Vélemény: Miért nem lehet AMD-s notebookot venni?

Az AMD azzal is nehéz helyzetbe hozza magát, hogy segíteni akar a vásárlóknak, akik nem feltétlenül igénylik ezt. Az Intel gyakorlatával ellentétben öt vagy akár több éves terméktámogatást követel meg processzoraira, a driver és egyéb szoftveres támogatás pedig drága, nem éri meg a notebookgyártóknak. Nyilván egy gyakorlott felhasználó a haját tépi ezen, de bizony az átlagos felhasználók többsége azt sem tudja, mi az a meghajtó, a frissítéséről nem is beszélve. Számukra tényleg elég az Intel kicsit sarkított „dobd piacra és felejtsd el” stratégiája, úgysem térnek le az alap Intel driverben is támogatott mainstream vonalról.


Nagyon kellemes a Samsung ATIV Book 9 Lite, csak elég drágára sikeredett

Az egészet pedig tetézi az AMD gyakran lomha reakciója (nyilván a pénzhiány miatt nem ugrálhattak úgy, mit az Intel vagy újabban az ARM-osok hada). Például anno a netbookok idejében óriásit tarolhattak volna az Atomnál jobb Brazos rendszerükkel, de tisztességesen felfuttatni csak a kicsi és olcsó laptopok érájának végére sikerült. Most lényegében ugyanez látjuk tabletfronton: az AMD-nek elméletben fantasztikus hardverei vannak, de a gyakorlati termék hiányzik. De példálódzhatunk a kisméretű, tényleg mobil laptopokba való alacsony fogyasztású processzorokkal is, melyek köré az Intel pár év alatt felfújta az Ultrabook buborékot (annak esetleges kipukkanása is megér egy misét), és amelyek tavalyi év végére már a világszintű notebookeladás nagyjából 15 százalékát tették ki.

Az AMD erre csak mostanában, a Richland APU-kkal reagált érdemben, de persze a rájuk épülő termékeket hiába keresnénk. Az előző generációs próbálkozásokból is csupán egyetlen kisebb notebook, az Asus U38N jutott el a hazai piacra, de közel háromszázezer forintos árával nem sok mindenki számára jelentett reális alternatívát. Úgy tűnik, a Samsung ATIV Book 9 Lite sem fog egyetlen fecskeként nyarat csinálni, pedig abba egy egészen használható, egyedi APU-t kért a Samsung.

Természetesen az Intel nyomása sem tagadható, melynek a mértékét pillanatnyilag nehéz elmondani. A múltban súlyos pénzeket fizetett ki a nagy kék processzorgyártó: a megkülönböztetett figyelemért előbb partnerei zsebébe, utóbb pedig a bíróságon és az AMD-nek, amikor kiderült a turpisság. A CPU erőfölény viszont a notebookoknál is megvan: az AMD nem tud reális alternatívát mutatni a csúcsteljesítményű, négymagos Core i7-ekre. Továbbá az AMD vállalati vonalon nem tud olyan jól bejáratott rendszert felmutatni, mint az Intel vPro, enélkül pedig nem lehet sikert elérni a komoly vállalati megrendelőknél.


MSI GX70 gamer notebook A10-5750M processzorral és bika Radeonnal – idehaza hivatalosan nem forgalmazzák

Mi lesz így az eredmény? Hát az, amit a boltokban látunk: alig van AMD APU-val szerelt laptop. Amit mégis behoznak és kitesznek, az rendszerint vagy túl drága, vagy külön grafikus kártyát kap és így éppen az APU lényegét öli meg. Így aztán a témában járatosak is inkább az Intel megoldásai felé fordulnak, tovább szűkül a kereslet, arra reagálva pedig a kínálat. Van megoldás? Aki megtalálja, írja meg az AMD-nek vagy a fórumunkba!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés