Wireless LAN X-akták

WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router

X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router (108 Mbps)

Hirdetés

Az 54 Mbps-os eszköz nagytestvére az X-Micro WLAN 11g Turbo Mode Broadband Router, mely a szabványon túl képes turbó módban is üzemelni, így a gyártó állítása szerint elérhető a 108 Mbps-os átvitel is.

  • Típus: XWL-11GRAG
  • IEEE 802.11b; IEEE 802.11g szabványok
  • Adatátviteli sebesség 100 Mbps (Ethernet), 11 Mbps (802.11b), 54 Mbps (802.11b), 108 Mbps (Super g mód, vagyis channel bonding engedélyezésével)
  • Adás típus: DSSS / OFDM
  • Frekvenciatartomány 2,412 GHz – 2,484 GHz ISM sáv
  • Rx érzékenység: max. -90 dBm
  • Hatósugár: nyílt terepen max. 300 m
  • Antenna típusa:
    • 1 x 2,4 GHz dipol antenna
    • 1 x 2,4 GHz Printed Antenna
  • Biztonság: 64/128 bites WEP, TKIP és WPA
  • Méret: 201 x 115,8 x 37 mm
  • Ár: nettó 13 492 Ft

A kék dobozból előkerülő útválasztó első pillantásra egy régebbi fazonú, de komolyabb eszköznek tűnik. Ezúttal egy vastagabb nyomtatott kézikönyvet tettek a csomagba, sajnos csak angol, ill. német nyelven, ugyanakkor egy hálózati kábel is jár a készülékhez.

A szürke színen kívül nem sokban hasonlít a kistestvérre, véletlenül se lehet összekeverni őket. A messziről fémes hatást keltő burkolat műanyag tapintása csalódást keltő, ugyanakkor kárpótol a kisebb méret, szeretünk a gépház végén látni minden szélessávú routert.

Az előlapon a márka- és szabványjelzések közé került sötétebb szürke, ovális területen kaptak helyet az állapotjelző LED-ek. Külön találjuk a bekapcsolást és alap rádiós kapcsolatot jelző fényeket, a WAN porthoz tartozó mellé került a WLAN aktivitást jelző pont, majd a négy LAN-szegmens egy-egy állapotjelző LED-je következik. A kialakítás előnyös, bármely szögből nézve egyértelmű képet kapunk az útválasztó pillanatnyi állapotáról, minden LED élesen látszik. Piros pont beírva.

Az általános szögletességet a router tetejének domborulata töri meg, kedves ívet képez a szellőzőnyílást is magába rejtő kanyarulat. A szürkén szedett márkajelzést és termékmegnevezést itt is megtaláljuk. Szellőzőt rejtenek még az oldalt található nagyobb bordák is.

A router hátulján bal oldalra került az antenna, amely ezúttal eltávolítható. Újabb piros pont az eszköz javára, sajnos ezt a tulajdonságát az öccse nem örökölte. Jobbra sorakoznak a LAN- és WAN-szegmensek UTP aljzatai, a reset gomb és a tápcsatlakozó.

A készülék hasa az alapadatokon túl tartalmazza a szériaszámot és a MAC címet, néhány szellőzőnyílást, és a biztos helybenmaradást segítő gumitalpakat. Ahogy a korábbi eszköznél, természetesen itt is találunk a falra szereléshez szükséges vályúkat (bár csavart az ő dobozában se találtunk).

Konfiguráció

A gyártó honlapján található legfrissebb (1.5.8-as) verzióval érkezett a router, így frissítésre ezúttal nem volt szükség. Böngészőnkkel a 192.168.1.1-es IP címre csatlakozva az 54 Mbps-os változatétól eltérő stílusú webes felület fogadott.


[+]

Elsőként a felugró ablakban található varázsló segítségével tudtuk megejteni az alapvető beállításokat. Tetszett, és igen felhasználóbarátnak tartjuk a megoldást, hogy automatikusan felismeri internetkapcsolatunk típusát, nem volt gond sem a PPPoE, sem a fix, ill. a dinamikus IP cím felismerésével sem.

Ezúttal a lényeges kategóriák kezdő és haladó szinttől függetlenül mind a bal oldalon található főmenübe kerültek. Egy-egy kiemelkedő témakörön belül az oldal tetején megjelenő almenük közül választva barangolhatunk. Sajnos az elrendezés nem mindenütt egyértelmű, szerencsére azért előbb-utóbb minden felhasználó könnyen kiismerheti magát.


[+]

A „LAN settings” alatt találjuk az IP cím, DHCP, WAN és DDNS beállításokat, illetve itt állíthatjuk az időt és szinkronizációját is. Hogy a jelszóváltoztatás miért került ide, az már fogósabb kérdés.


[+]

Külön menüpont alatt érhetők el a wireless beállítások, alap, azonosítás és haladó alpontokkal. Tetszett, hogy a WEP titkosítás mellett fejlettebb azonosítást is választhatunk, illetve a hozzáértőbb felhasználók egész precízen szabályozhatják a rádiós kapcsolatot.


[+]

Fejlettebb naplózó funkciókat is találunk a kezelő felületen, az összegyűlt logokat a beállítások függvényében akár emailben is megkaphatjuk. Egész aprólékosan beállíthatjuk a tűzfalat, és szabályozhatjuk az útválasztást.


[+]

A router kezelését segíti az SNMP és távoli elérés lehetősége, ez utóbbit azért hosszú távon nem tanácsoljuk engedélyezni. A segédeszközök alatt nyílik mód az újraindítástól kezdve a pingelésen át a beállítások fájlba mentéséig. Ügyes.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények