Hirdetés

USB-ről hajtott winchesterek

A külső merevlemezek

Milyen előnyei vannak a 2,5 hüvelykes, vagy még kisebb külső merevlemezeknek a nagy, 3,5 hüvelykes modellekhez képest? Elsősorban a mobilitás. A kicsiknek elég az az energia, amit USB kábelen keresztül kapnak, és elférnek egy nagyobb zsebben. Igaz, hogy fajlagosan drágábbak, de a különbség már nem olyan nagy, mint régen, és kapacitásban is felzárkóztak a nagyokhoz, vannak már 1 TB-os modellek is a hazai piacon. Hogyan érdemes választani közülük, ha – az USB korlátjai miatt – árban és tudásban is nagyon közel vannak egymáshoz? Ezt a kérdést vizsgáltuk öt 2,5 hüvelykes és két 1,8 hüvelykes, gyárilag készre szerelt modellel. Azért a kész megoldásokat választottuk, mert ezeknél kizárt a merevlemez és doboza közti kompatibilitási probléma, amivel a külön dobozoknál gyakran lehet találkozni, és a kétféle megoldás közötti árkülönbség minimális.


Balról: Silicon Power, Seagate, három Western Digital, Toshiba, Asus

A fenti képen balról jobbra haladva a Silicon Power Armor A50, a Seagate FreeAgent Go, a Western Digital Elements Portable, a Western Digital Passport Elite, a Western Digital Passport SE 2,5 hüvelykes modellek láthatóak, a sort pedig két 1,8 hüvelykes, a Toshiba StorE Steel és az Asus Eee adattár zárja. Az összes modell USB csatakozót kapott, ami erre a méretre jellemző, ugyanis az USB az adatátvitel mellett le tudja adni működéshez szükséges energiát is. Hátránya, hogy az USB 2.0 szabvány gyakorlati, 30 MB/s körüli csúcssebességével lassabb a modern 2,5"-os winchesterek adatátviteli sebességénél, szóval viszafogja őket.

Méretre a két Western Digital Passport mintha átmenetet képezne a 2,5 és 1,8 hüvelykes kategória között. Pedig bennük is 2,5 hüvelykes a winchester, csak a borítást szabták szűkebbre. Vékonyságban viszont a Seagate nyerő, bár csak néhány milliméterrel laposabb a többi modellnél. Borítása is érdekessé teszi, ugyanis doboza fémből készült. Végére több apró lyukat vágtak, melyek nem szellőzőnyílásként, hanem működés közben fehéren világító látványelemként működnek. Szintén csinos akart lenni a Silicon Power Armor A50, de érezhetően vékony fémbetétje szerintünk nem sikerült túl jól. Ráadásul burkolatának többi része olcsó hatású műanyagnak tűnik, ami enyhén megkocogtatva üresen kong. Mintha túl nagyra szabták volna a házat. Persze ennek jó oka lehet. Mezőnyünkben egyedüliként, az Armor A50 felel meg a MIL-STD-810F katonai szabvány leejtéses követelményeinek. Kibírja az akár 122 centiméteres zuhanást is. További extrája, hogy hozzá adtak egyedüliként dupla USB csatlakozós kábelt. Ilyenre akkor lehet szükség, ha számítógépünk mégsem tud egy aljzaton keresztül elég áramot leadni a winchesternek.


Lentről: Silicon Power, Seagate, három Western Digital, Toshiba, Asus

Elég méretes, szögletes, kopogós darab a Western Digital olcsó modellje, az Elements is. Nekünk sokkal jobban bejött a két kisebb, lekerekített Passport. Közülük sajnos az Essential SE fényes, ujjlenyomatgyűjtő, könnyen karcolódó borítást kapott, ellenben az Elite matt fényezése a világos oldalsávval nagyon tetszetős. További extrája a mellékelt dokkoló, amibe beleállítva még kevesebb helyet foglal asztalunkon. A fenti képen is látszik, hogy a két Passportnak nem a megszokott mini USB csatlakozója van, hanem a picivel szélesebb, kevésbé elterjedt micro USB, emiatt lényegében csak saját kábelükkel használhatóak.

Két kisebb, 1,8 hüvelykes merevlemezzel ellátott terméket is kipróbáltunk. Az Asus Eee merevlemeze és a Toshiba StoreE Steel jobban nem is különbözhetne egymástól. Az Asus csupán 30 GB-os és 10 000 forint körüli árával inkább a nagyobb pendrive-ok közé sorolható. Trükkösen beleépítették rövid kábelét, ami notebookkal használva praktikus, asztali gépben viszont rajta fog lógni a kis tároló. A Toshiba StorE Steel ezzel szemben egy miniatűr presztízsmodell. Aranyat, ezüstöt imitáló vagy fekete acélburokkal kapható, és még egy tetszetős bőrtokot is adnak hozzá. Kapacitása 120-tól 250 gigabájtig terjed, árát pedig jobb, ha nem is említjük. Meg kell hagyni, csinos darab, de az aranyszínű tesztpéldány alaposan gyűjtötte az ujjlenyomatokat.

Mellékelt szoftverek

Mivel hardverben nagyon hasonlóak ezek a kis külső merevlemezek, vásárlásnál döntő tényező lehet a mellékelt körítés. Ennek pedig jelentős elemét alkotják a különböző archiváló szoftverek. Ilyet a Seagate, a Silicon Power és a WD Passport modellekhez kaptunk, illetve a Toshibán volt egy 60 napos Norton Internet Security. Az a legkényelmesebb megoldás, ha a szoftver egyből a merevlemezen van, ilyet kaptunk a Seagate-től. Nem egy ultraokos darab, de tud pár hasznos dolgot. Például beállíthatjuk, mennyi tétlenség után kapcsolja le a winchestert, van benne alap diagnosztikai rész, és kikapcsolhatjuk a visszajelző LED-et is.

Biztonsági másolatot készíthetünk merevlemezeink mappáiról, továbbá külön opcióként menthetjük Windowsban – mert csak itt működik a szoftver – a dokumentumok mappáját, asztalunk tartalmát és kedvenceinket. Azt is megszabhatjuk, mely fájlformátumokat tárolja a szoftver, és kiválaszthatjuk, hogy mikor aktiválódjon automatikusan. Bár van valamilyen titkosítás a szoftverben, nekünk Windows XP-vel nem igazán működött. A rejtett mappát simán látta, tartalmát pedig módosítani tudta a Total Commander. Egyéni ízlés kérdése, de nekünk az sem tetszett, hogy az archívum kódolatlanul és szabadon törölhetően került a winchesterre.

Még egyszerűbb alkalmazást találtunk a Silicon Power Armor A50 mellé csomagolt kis CD-n. Az IniBackup mappaszintű másolatot tud csinálni lemezfüggetlenül. A Seagate programjával ellentétben nem csak a külső HDD-re, hanem bárhova készíthetünk vele archívumot. Egyszerű feladatokat hozhatunk létre mentésre és visszaállításra, előbbi műveletnél tömörítést is választhatunk. Titkosításra viszont nincs lehetőség. Hasznos részlet, hogy az aktivált feladatokat az adattáron található gombbal bármikor el lehet indítani, időzített mentés viszont nincs.

Legkomolyabbnak a Western Digital Passport tárakon talált szoftver tűnt. Ennek felülete volt a legbarátságosabb, bár nem tudott lényegesen többet a Seagate megoldásánál. Szemügyre vehettük benne merevlemezeink telítettségét, az archiváló részen pedig nem könyvtár, hanem állománytípus szerint menthettünk, ami egy gyakorlatlan felhasználónak sokkal praktikusabb. Mert honnan tudná ő, hová is mentette a rendszer a nyaraláson készült képeit? Hasznos részlet, hogy a levelezőklienseket is felismeri. Nálunk az Outlook és Outlook Express archiválásával sem volt gond, viszont sajnos hiába kerestük az időzített mentést.

Kellemesen alaposnak találtuk a visszaállító részt. Itt nem csak az eredeti helyükre, hanem megadott könyvtárba is visszaírhatjuk a kimentett állományokat. Ehhez már könyvtárszintű felületet kapunk, mely továbbra is le volt bontva adattípusok szerint, és tartozik hozzá kereső is.

Kétszintű a WD szoftver beállítás része. Az elsőn főként a mentéssel kapcsolatos tételek vannak. Itt megadhatjuk, hány régebbi változatot őrizzen meg a program, illetve megszabhatjuk, hogy csak akkor végezze az archiváló feladatot, amikor éppen nem csinálunk mást a számítógépen. A második szinten találtuk a biztonsági zárat, jelszóval védhetjük le a winchestert. Csak akkor férünk hozzá a tárhoz, ha beírjuk a kódot, de utána már minden fájl látható, módosítható, a biztonsági mentések is. Az alapvető diagnosztikai és kikapcsoló rész sem hiányzik, továbbá kapunk egy teljesen törlő funkciót, illetve egy virtuális CD meghajtót.

Tesztelés

Korábban már említettük, hogy az USB-s adatátvitel gyakorlati csúcssebessége kisebb, mint amire a 2,5 hüvelykes merevlemezek képesek. Ezért mérés nélküli is sejteni lehet, hogy tesztalanyaink hasonló, valamivel 30 MB/s fölötti maximális tempót tudnak majd írásban és olvasásban. De mi a helyzet mondjuk kisebb állományokkal? És hogyan viszonyul az 1,8 hüvelykesek sebessége a 2,5 hüvelykesekéhez? Az alábbi grafikonokon feltüntettük, hogy az egyes modellekből milyen kapacitású járt nálunk. Látható lesz majd, hogy ez a paraméter nem nagyon befolyásolta az eredményeket.

Ha csak egy hajszállal is, de az 1,8 hüvelykes Toshiba végzett az olvasási tesztek élén, ráadásul mind a három vizsgált fájlméretnél. Ez nem csoda, mert apró tányérjaira fejenként 120 GB adat fér, és a nagyobb 2,5 hüvelykesekhez hasonlóan tányérjai percenként 5400-at pörögnek. Az apró, 4 kB-os fájlok esetben az átviteli sebességbe még beleszólt a winchesterek késleltetése és a fájlstruktúra kezelése, de a nem olyan sokkal nagyobb, 32 kB-os állományok esetében ez a lassulás már minimális volt. A 8 MB-os mérés eredményét kaptuk a 64 kB-os esetben is. Annyit megjegyeznénk még, hogy USB-ről a 3,5”-os merevlemezek sem gyorsabbak.

A kicsi, percenként csak 4200-at pörgő Asust leszámítva írásban is nagyon együtt volt a mezőny. A legelső és utolsó előtti között lényegében elhanyagolható különbség volt, szóval sebesség kapcsán a számítógéphez USB-n kapcsolódó tárak egyformának mondhatók.

Mi a helyzet a késleltetéssel? Nos, itt voltak különbségek, bár nem olyan nagyok. A mezőny jelentős része – az 1,8”-os Toshibát is beleértve – 18 ms környékén tanyázott. Valamivel gyengébb volt az 1 TB-os Passport Essential SE, a Seagate pedig jobban lemaradt. Ezt a magas késleltetést notebooktesztjeinkben szereplő Seagate táraknál is tapasztaltuk már. Nem meglepő, hogy ismét a lassúcska Asus került a mezőny végére. Viszonyításképpen megemlítjük, hogy a Samsung SpinPoint F1 szériás, 640 GB-os merevlemeznél 14 ms körüli késleltetést mértünk USB-ről.

Bár a külső merevlemezek nem igényelnek túl sok energiát, azért mégis csak termelnek valamennyi hőt. Specifikációjuk alapján a 2,5 hüvelykes winchesterek nagyjából 55 °C-ig üzemképesek. Huszonkét fokos tesztkörnyezetünkben ezt az értéket egyetlen versenyzőnk sem közelítette meg félórás, folyamatos terhelés alatt sem, bár most nagyobb eltérés volt az egyes tárak között. Az élen a fémborítású Seagate végzett, a második helyet a kicsi és lassú Asus csípte el. A többi versenyző már 40 °C fölé melegedett, amiből a nyári kánikulában lazán lehet akár tízzel több.

Némi hangjuk is van a pici, külső merevlemezeknek, de nem sok. Hallás és tapintás alapján szubjektív sorrendet állítottunk fel. A leghalkabbnak és legnyugodtabbnak egyértelműen a kis Asus bizonyult. Hangját közelről is csak alig hallottuk, rezonanciát nem tapasztaltunk nála. Picivel jobban neszezett a Seagate FreeAgent Go, de fémházán nem tapasztaltunk említésre méltó rezgést. Utána a szintén fémburkolatú Toshiba következett, melynek winchestere időnként hangosan kattant egyet. Hasonló, eléggé fura zajt adott ki az Asus is. Szépen csendben voltak a WD Passportok, bár itt már némi bizsergést tapintottunk a burkolaton. Őket a Silicon Power, majd pedig a WD Elements követte. A WD Passport Elite-nál dokkolóba állítva nagyon felerősödött a rezgés, így a mezőny legjobban rezonáló tagja lett.

Értékelés

Melyik hát a nyerő külső merevlemez? Nehéz erre a kérdésre választ adni. Tesztalanyaink külsőre és belsőre sem sokban különböznek egymástól. Mindegyik kapható többféle színben és tárkapacitással. Többi paraméterük mellett áruk is nagyon hasonló.

Termék
megnevezése
Silicon Power Armor A50 Seagate FreeAgent Go WD Elements Portable WD Passport SE WD Passport Elite
250 GB 16 000 Ft 17 500 Ft - 16 300 Ft -
320 GB 18 000 Ft 24 500 Ft 16 200 Ft 22 200 Ft -
500 GB 24 200 Ft 29 000 Ft 21 800 Ft 27 000 Ft 29 800 Ft
640 GB 33 000 Ft - - - 34 000 Ft
1000 GB - - - 47 500 Ft
Garancia 2 év 3 év 2 év 2 év 3 év
Extrák ütésálló, dupla kábel, szoftver fémház, szoftver - szoftver dokkoló, szoftver

Egyedül a Western Digital Elements Portable lóg ki némileg a sorból. Igaz, hogy semmi extrát nem adnak hozzá, de konkurenseinél pár ezressel olcsóbb. A Silicon Power Armor A50 előnye, hogy tanúsítottan állja az eséseket és dupla USB kábel jár hozzá, illetve van egyszerű szoftvere, ami egy gombbal indítható. A Seagate FreeAgent Go fémházat kapott, és tesztünk leghalkabb és leghűsebb darabja lett, ráadásul három év garancia vonatkozik rá, és még archiváló szoftverrel is ellátták. Hasonlóan jól felszerelt a szokásosnál valamivel kisebb, csillogó műanyag házú Western Digital Passport SE, mely egy kicsivel olcsóbb, de csak két év rá a garancia. Tudásban és árban is a Seagate szintjét hozza a tetszetős Western Digital Passport Elite, csak kár, hogy dokkolóba téve csúnyán rezonál. Összefoglalva tehát a 2,5 hüvelykesek mezőnyéből kicsivel magasabb ára ellenére is a Seagate FreeAgent Go kapja ajánlásunkat, a WD Elements alacsony ára, a Silicon Power Armor A50 ütésállósága, a WD Passport Elite pedig kellemes megjelenése és jó körítése miatt tetszett.

Érdekes jószágnak tűnnek a még kisebb, 1,8 hüvelykes külső merevlemezek, de szerintünk az Asus és a Toshiba sem igazán jó vétel. Igaz, hogy előbbi csak 11 000 forintba kerül, tehát olcsóbb, mint a hasonló kapacitású pendrive-ok, de nagyobb és sérülékenyebb is náluk. A Toshiba StorE Steellel az a baj, hogy már a 120 GB-os verzió is drágább, mint az 500 GB-os 2,5 hüvelykesek. Csinos külseje és a nagyokhoz mérhető sebessége miatt tetszett.

Seagate FreeAgent Go Silicon Power Armor A50
Toshiba StorE Steel 1,8"
WD Elements portable
WD Passport Elite

rudi

Az Asus, Toshiba és Western Digital külső merevlemezeket az Expert Computer Kft., a Seagate és Silicon Power külső merevlemezeket a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés