Új hardvereket hozott zsákjában a Télapó

Grafikus kártyák világa I.



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Néhány hónappal ezelőtt tippeket adtunk számítógép-konfigurációk összeállításához alapfokon, majd kicsit jobban belemélyedtünk a processzorok, alaplapok, RAM-ok, adattárolók és tápok világába. A legérdekesebb témakört, a grafikus kártyákat viszont kihagytuk, ugyanis az elmúlt hetekben rengeteg „új” Radeon érkezett, a GeForce-ok pedig árcsökkentéssel reagáltak rájuk. Mostanra úgy-ahogy kitisztult a kép, a bejelentett újdonságokat mind lemértük a tesztlaborunkban, és mostanra felkerültek a boltok polcaira is. Az összevetéshez a PCX.hu webáruház kínálatát és árait használtuk.


Már a legerősebb AMD APU-kkal is el lehet játszani...

Akiknél a játék csak sokadlagos igény, és nem élik meg tragédiaként a grafikai részletek vagy a felbontás visszakapcsolását, azok már akár az AMD APU-jaival is nekifoghatnak a PC-s játékoknak. Ehhez ma még célszerű az A10-es csúcsmodelleket választani, mert a szerényebb típusokban épp a GPU-részleg teljesítőképessége csökken nagyon gyorsan, Intel oldalon pedig a csúcsmodell sem valami fényes. Egy dologra viszont figyelni kell: az APU mellé célszerű legalább DDR3-1600, de inkább DDR-1866 vagy még egy kicsit gyorsabb rendszermemóriát venni kétcsatornás konfigurációban, mert ilyenkor a grafikus alrendszer is ebből táplálkozik


... de egyelőre még jobban kijövünk külön grafikus kártyával

Aki viszont elsősorban a játékra fókuszál, lényegesen jobb gamer képességekre tehet szert, ha a csúcs AMD APU és a mellé vásárolt jobb RAM nagyjából 30 000 forintos költségéből inkább 18 000 forint környékén vesz egy Radeon HD 6670-et, a maradék pénzből pedig egy két- vagy hárommagos processzort. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy így lényegesen gyengébb CPU-t kapunk.

További 5-10 000 forint elköltésével még további, jelentős javulás érhető el. Például a 18 000 forintos Radeon HD 6670-nél körülbelül hatezer forinttal drágábban kapható a Radeon HD 7750 1 GB GDDR5 memóriával, és tőle már csak kétezer forintra van a Radeon HD 7770 1 GB GDDR5 memóriával, amit a játékra tényleg érdemben használható grafikus kártyák alsó szintjének tekinthetünk, (kb. 20%-kal gyorsabb a HD 7750-nél). Ebben az árszegmensben – harmincezer forintig – a GeForce GTX 650 szerepel konkurensként NVIDIA oldaláról, de teljesítményben alulmarad a HD 7770-nel szemben.


Középkategóriás grafikus kártyák erőviszonya

Jó hír, hogy a következő 20-25%-os ugrásért sem kell olyan sokat fizetni. A Radeon HD 7790 1 GB GDDR5 memóriával szerelt változata az Asus kiadásában 32 000 forintba kerül nagy egyedi hűtéssel és három év garanciával. A Sapphire 35 000 forintért kínálja a Radeon R7 260X-et 2 GB GDDR5 memóriával, ami lényegében a HD 7790 átkeresztelése, de kicsit magasabb órajele miatt gyorsabb nála úgy 5%-kal. A Radeon R7 260X-nél további öt százalékkal erősebb GeForce GTX 650 Ti Boost már nem fér be a lélektani negyvenezer forintos határ alá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés