Utazás rakétával: Core i7-11700K a tesztpadon

Az x86-os piac aktuális kérdése: sikerül-e az Intelnek visszavenni a vezetést az AMD-től az asztali szegmensben?

Alkalmazástesztek I.

Méréseinket az általános teljesítményt vizsgáló tesztekkel kezdjük, azon belül is a Cinebench hármassal, melyet a processzorgyártók is nagyon kedvelnek – főleg akkor, ha az ő erősségüket tudják kidomborítani akár az egyszálas, akár a többszálas tesztekben.

Összehasonlítva a Core i9-9900K-val, az ugrás mindenképpen jelentősnek mondható, akár az egyszálas, akár a többszálas teljesítményt nézzük (ne feledjük: mindkét esetben 8 magos, 16 szálas processzorokról van szó, 5 GHz-es Max Turbo frekvenciával). Az AMD termékeit azonban még mindig nem sikerült beérni, igaz, a különbség jelentősen csökkent.

Itt rögtön ki is térnénk az „ASUS OC” beállításokra, melyeket nevezhetünk túlhajtásnak, de igazából a alaplap (és sok más Z590-es alaplap) gyári beállításait takarják. Ha bekapcsolva hagyjuk, akkor a processzor az Intel által hivatalosan megadottnál magasabb Turbo kerettel dolgozhat, ráadásul annak időtartamát is alaposan kitolja. Ez nyilván nagyobb fogyasztással és melegedéssel jár – mégis, itt ez az alapértelmezett. Ha ki akarjuk kapcsolni, az UEFI-ben az ASUS MultiCore Enhancement opciót kell Disabled állásba kapcsolni. Így, illetve a teljesen alapértelmezett beállításokkal is megmértük a lapot, ezt takarja a megjegyzés nélküli és az ASUS OC eredmények sora.


[+]

Ezen túlmenően egyébként a TUF Gaming Z590-Plus Wi-Fi a már megszokott OC Tuner nevű automatikus tuningfunkciót is kínálja, és ezzel még tovább feszíthetjük a húrt akkor is, ha amúgy nem vagyunk a túlhajtás nagy mesterei.

További tesztjeinkben folytatódni látszik a Cinebench változatok alatt látott trend, azaz az új Rocket Lake-S a legtöbb mérésben az alaplap gyári tuningjával ott liheg a Ryzen 7 5800X nyakában, lehagyni azonban csak VeraCryptben sikerült neki.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés