QNAP NASbook - SSD-re kihegyezve

A TBS-453A NAS-t négymagos Intel processzorral, M.2 SSD foglalatokkal és más érdekességekkel szerelték fel.

QNAP TBS-453A

Ma már nem kapjuk fel a fejünket, ha egy NAS kerül szóba, a hálózati adatárak egyre inkább a mindennapok részei. Aktuális  tesztalanyunk viszont egy olyan modell, aminek láttán mégis felvontuk a szemöldökünket: a QNAP TBS-453A lapos, mint egy középkategóriás router, és még egy hangzatos nevet is kitaláltak neki: NASbook.

Annak ellenére, hogy mindössze néhány centiméter magas, négy adattár szerelhető bele. Ezek viszont nem 3,5 hüvelykes, még csak nem is 2,5 hüvelykes állásokba kerülnek, hanem 80 mm hosszú M.2 foglalatokba. Így már érthető, hogyan lehet ennyire kompakt a „négyfiókos” NAS, de az is világos, hogy ennél a modellnél a fajlagos tárolási költség a szokásosnál sokkal magasabb lesz.

Homlokzatán rengeteg gomb és csatlakozó sorakozik. Jobbra került a bekapcsológomb, amit üzemjelző LED-del kombináltak, a mellette lévő két gombbal a hangerő szabályozható – ilyet NAS-on még nem láttunk. Középen az SSD-k lámpái vannak, balra pedig SD kártyaolvasó, két USB 3.0 kapu és a hozzájuk tartozó automatikus másolás gombja sorakozik. Akinek ez nem lenne elég, kap még egy USB 2.0-t a (szemből) jobb oldalra, illetve a NAS mindkét oldalán van egy-egy szellőzőnyílás.

Tobzódik a csatlakozókban a NASbook hátulja, innen nézve sokkal inkább egy routernek vagy valami lakásautomatizálási modulnak tűnik, mint NAS-nak, és bizony az sem tévedne túl sokat, aki az előbbi kategóriákba tenné tesztalanyunkat. A négy plusz egy darab Gigabit Ethernet port a beépített switch kivezetései, ráadásul a routerekhez hasonlóan két külön hálózati adaptert kapunk, a portokra leosztható interneteléréssel. Középen egy hangkimenet és két hangbemenet mosolyog, őket két USB 3.0 és két HDMI csatlakozó követi, még egy Kensington zárhely is van.

Kézzel könnyen kioldhatóak a NASbook gumitalpai alatt lévő csavarok, és máris hozzáférünk a belsőhöz. A szokásos merevlemezállások helyett négy M.2 foglalat sorakozik itt, amelyekbe legfeljebb 80 mm hosszúságú SSD-ket tehetünk SATA csatolóval. Az átellenes oldalra két DDR3L SO-DIMM memóriafoglalatot telepítettek, tesztalanyunkban 2 x 2 GB memóriával, de van 2 x 4 GB-os változat is. A központi processzor Braswell-alapú, négymagos Celeron N3150, aminek 1,6 GHz-es alapórajele 2,08 GHz-ig felpöröghet, IGP-je pedig egész jó a hardveres médialejátszás támogatásában. A készülék hűtéséről notebookokra jellemző, 60 mm-es Sunon ventilátor gondoskodik, és egy kis hangszórója is van, ehhez tartoznak az előlapi hangerőszabályzók.

QTS újdonságok

Talán mondani sem kell, hogy a NASbookon a QNAP jól ismert QTS NAS operációs rendszere fut, aminek korábbi verzióival már számos alkalommal találkoztunk. Az aktuális, 4.2-es verzió nem sokban tér el az előzőektől, az alábbi képre kattintva lehet olvasni a fő különbségekről, illetve élőben is kipróbálható az asztali gépek és okostelefonok operációs rendszereinek elemeit vegyítő, grafikus kezelőfelület.

Ennek eléréséhez, vagyis a NAS kezdeti felkonfigurálásához a megszokott QNAP varázslót használhatjuk, amit az operációs rendszer felületéhez hasonlóan magyarra is lefordítottak. A szokásos biztonsági és adattár-beállítások mellett kiválaszthatjuk azt is, hogy otthoni vagy vállalati környezetben fogjuk használni a tárat. Előbbi esetben multimédiás, utóbbiban vállalati és virtualizációs appokat telepítenek elő, de persze utólag is letölthető bármelyik alkalmazás.

A QTS 4.2-ben még tovább fejlesztették a virtualizációs eszközöket. A Virtualization Station app segítségével könnyen és gyorsan telepíthetünk Unix-, Linux- vagy akár Windows-alapú virtuális gépeket, és a konfiguráló konzol akár közvetlenül is elérhető, mivel a NASbookra HDMI csatlakozón ráköthető kijelző, az USB-n pedig billentyűzet és egér, így teljes értékű számítógéppé, sőt szerverré változik, amit sokféle feladatra, kiszolgálók futtatására használhatunk. A Linux Station még egy kicsit megkönnyíti az életünket, segítségével előre összeállított Ubuntu Linux tehető fel, ami nem csak a HDMI segítségével, hanem a QTS felületéről is elérhető.

Szintén új a Container Station, amivel az LXC és Docker virtualizációs technológiák révén egyszerűbbé válik több Linux rendszer elkülönített futtatása. Az egyre divatosabb IoT irányba is elindult a QNAP a QIoT Containers appal. Számos IoT platformot támogat, segítségével az eszközeink által összegyűjtött, gyakran érzékeny adatokat nem feltétlenül kell nyilvános felhőben tárolnunk, megoldhatjuk a saját NAS-unkon is. Ami pedig a tárolást illeti, a QTS már az előző verzióiban is kezelte a statikus mellett a dinamikus, úgynevezett vékony és vastag köteteket, melyeknél a rendelkezésre álló tárhely dinamikusan kezelhető, osztható szét, és a biztonsági visszaállításhoz pillanatkép (snapshot) készíthető az adatstruktúráról.

Multimédiás téren is kaptunk egy csomó újdonságot. Tovább finomították a képek, zenék és filmek lejátszására szolgáló alkalmazásokat, még több funkciót és modernebb kezelőfelületet kaptak. A Kodi médialejátszó és Plex streamelő támogatása ma már alapdolognak számít a NAS-oknál, ezért a QNAP továbbment. A DLNA mellett támogatja a Chromecast és AirPlay eszközöket, hangot Bluetooth és USB révén is tovább tud küldeni, a több eszközre történő, párhuzamos streamelést is megoldották. Tesztalanyunknak két mikrofonbemenete van, ezek segítségével és az OceanKTV appal karaoke rendszert építhetünk belőle. További érdekesség, hogy a saját infrás távirányítóikon túl a QNAP NAS-ok már más infrás modelleket is kezelnek, és okostelefonokhoz is készült távirányító app.

Természetesen van fejlett letöltésmenedzser, és most a HDMI-n keresztül elérhető grafikus felületen az internetböngésző és tartalomfogyasztó eszközök mellé irodai csomagot, Libre Office-t és Skype-ot telepíttek, így Windows vagy Linux installálása nélkül is újabb funkciókat kapunk, a myQNAPcloud 2.0 felhős tárhelyszolgáltatásról nem is beszélve. És ott vannak még a mobil appok; iOS és Android alól, akár interneten keresztül is elérhető a legtöbb multimédiás funkció, akárcsak a NAS-on tárolt adatok és a készülék beállításai.

Próba

A QNAP TBS-453A tesztelésénél a szokásos teljesítményadatok mellett a multimédiás képességekre koncentráltunk, különös tekintettel a 4K-s tartalmak lejátszására, illetve transzkódolására. A virtualizációt egy későbbi cikkben, az azonos hardveralapra épülő QNAP TS-253A-val mutatjuk be. Tesztpéldányunkban csak egyetlen, 128 GB-os Adata SP600 SSD dolgozott, de sajnos ennek maximális tempóját sem tudta kihasználni a NAS. Ennek oka, hogy a Gigabit Ethernet portok mondhatni két csatornán vannak bekötve a két hálózati adapterre, vagyis a LAN1 porton legfeljebb 100-110 MB/s-ot tudtunk átpumpálni, eközben a négy darab LAN2 port összesítve is hasonló tempót tudott. Tehát úgy 200-220 MB/s a NAS átviteli maximuma, amit viszont nem lehet összefogni (aggregálni) úgy, mint mondjuk a TS-453A testvérmodellnél.

Azért a 100 MB/s körüli átviteli sebesség a legtöbb otthoni vagy kisirodai felhasználási területen éppen elegendő, a 10 Gbps-os Ethernet port telepítése persze jól hangzik, de nagyon drága mulatság. A sok kis fájllal való műveleteknél (például egy komolyabb szinkronizálásnál vagy virtualizálásnál) érezni lehetett, hogy az SSD válaszideje jobb a merevlemezekénél, de a legtöbb esetben a hálózat teljesen más nagyságrendben mozgó késleltetése volt a szűk keresztmetszet. Az interneten található tesztek alapján viszont RAID tömb újraszervezésénél markánsan megmutatkozik a flash tárolók használatának előnye. Szépen teljesítettek az USB 3.0 portok, megfelelő pendrive-val itt is 100 MB/s feletti tempót értünk el.

Fogyasztásban is jobbak az SSD-k a HDD-knél, mi egy darabbal, teljes terhelésnél, transzkódolás és másolás közben 16 wattos maximumot kaptunk, ami nyugalomban 10 wattra ment le. Készenlétben 5-6 wattot mutatott a mérőnk, elaltatva pedig messze egy watt alá csökkent a TBS-453A fogyasztása. 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten az automatikusan szabályozott ventilátort alig lehetett hallani, 20 dB alatt dolgozott, alacsony állásban. Szoftverből közepes, illetve magas fokozatba kapcsolva 25, illetve 35 dB-t mértünk, ez egy csendesebb, illetve egy hangosabb notebook hűtésének felel meg, aminél a merevlemezes NAS-ok sem zajosabbak.

Nehézségek nélkül sikerült tévére kötni tesztalanyunkat. A megjelenő QNAP felület már ismerős volt számunka például a TS-453mini tesztjéből, de most sokkal több előtelepített alkalmazást kaptunk. Nagyobb lett a választék multimédia-lejátszókból és streamerekből, van pár egyszerűbb játék, és a Libre Office irodai csomag is aránylag jól használható. Megnéztük a Linux Stationon keresztül telepített Ubuntu 16.04-et is, de nem igazán voltunk megelégedve a teljesítményével. Az internetböngésző sebességét mérő Peacekeeperben például közel 30%-kal alacsonyabb pontszámot kaptunk, mint a sima HDMI csatlakozásnál, és a videolejátszás is akadozott.


A HybridDesktoppal, tehát a korábban is ismert, HDMI-s monitorra (esetünkben tévére) kötési megoldással viszont nagyon szépen szerepelt a TBS-453A. A benne lévő négymagos Celeron lazán vitte az összes kép- és hangformátumot, ami frissített multimédiás tesztcsomagunkban szerepel. A 4K felbontású, magas bitrátás anyagok sem okoztak neki fejfájást, a H.264 mellett a H.265 kódolással is megbirkózott. Egyedül akkor tudtuk zavarba hozni, ha a hálózatra 4K-ból Full HD-t transzkódoltunk, miközben egy másik 4K-s anyagot játszottunk le HDMI-n keresztül.


Értékelés

Szokatlan, ám nagyon érdekes kis masina a QNAP TBS-453A NASbook, abban viszont nem vagyunk teljesen biztosak, hogy pontosan kinek van épp erre szüksége. Lehet mondani olyan felhasználási területeket, amivel a QNAP is promótálja, hogy mondjuk egy megbeszélésen Ethernet portjai révén privát hálózat húzható fel vele, vagy hogy ez a privát hálózat jó lehet izolált IP kamerákhoz, továbbá ki lehet emelni az SSD-k miatti kisebb méretet és szállíthatóságot, de ezek a képességek még együttesen is kissé erőltetettnek hangzanak. Inkább kicsit azt érezzük, hogy ez az eszköz afféle erődemonstráció a QNAP részéről, hogy ők ilyet is tudnak készíteni.

Igazán érdekes hardver azonban szerintünk a QNAP TS-453A, ami tesztalanyunkkal azonos hardverplatformra épül, ugyanaz a nagyszerű szoftver fut rajta minden extra funkciójával, ugyanúgy sok USB és két HDMI csatlakozója van, ráadásul négy Ethernet portja aggregálható. Formája hagyományos, 3,5 hüvelykes merevlemezekhez igazodik, de igény esetén tehetünk bele 2,5 hüvelykes SSD-ket is. A két modellnek még az ára is hasonló: 4 GB memóriával nagyjából 160 000 forint. A QNAP termékmenedzsereinek viszont jár egy masszív fekete pont azért, hogy a 8 GB-os változat felárát 40 000 forintban állapították meg.

Végszóként lehetne még elmélkedni azon, hogy 160 000 forintból a QNAP kész megoldásainál mennyivel sokoldalúbb és hatékonyabb saját készítésű fájlszervert lehetne építeni és konfigurálni, hogy mennyire fölösleges a NAS HDMI csatlakozós kivezetése, vagy hogy a Celeron kevés valódi virtualizációhoz, ahogy ezek gyakran elhangzanak kritikaként. Ám sokszor leírtuk, hogy a készre szerelt megoldásoknak is megvan a maga célközönsége, így ezeket a dolgokat meghagyjuk inkább a fórumozóknak, a QNAP TBS-435A-nak pedig egyedisége és sokoldalúsága miatt tetszett díjat adunk; egyúttal felhívjuk az ilyen kész, előre konfigurált, sokoldalú hálózati adattár iránt érdeklődők figyelmét a konvencionálisabb, de szerintünk hatékonyabb QNAP TS-453A-ra.


QNAP TBS-453A NASbook

rudi

A QNAP TBS-453A NAS-t a QNAP hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • QNAP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés