Pinnacle hibridek minden fronton

PCTV Hybrid Pro Stick

A Pinnacle PCTV termékei mára elég nagy családdá nőtték ki magukat. Az újabb tunerekkel már mindenfajta tévéjelet lehet fogni, ezek alapján négy fő csoportba oszthatjuk őket: vannak analóg, földi szórású digitális, hibrid és műholdvételre alkalmas eszközök. Ezek közül szinte mindegyiket megtaláljuk PCI, PCI Express, USB, PC Card és ExpressCard csatolós változatban. Ez alkalommal a Hybrid csoport három tagját, a PCTV Hybrid Pro Stick, a Hybrid Pro Card és a Dual Hybrid Pro PCI Express nevű modelleket próbáltuk ki.

Mindhárom tuner képes az analóg és digitális (DVB-T) adások vételére, sőt a Dual egyszerre kezeli a kettőt. Digitalizálásra is jók lehetnek, mivel S-Video, illetve kompozit RCA bemenet mindegyiken van. Támogatják természetesen a time-shifting funkciót, digitális csatornáknál az EPG (elektronikus műsorfüzet) megjelenítését, és a teletexten is gyorsabban mozoghatunk. A tunerek nevében található „Pro” szócska jelzi, hogy ezek az alapverziókhoz képest jobban felszereltek, így felvételt többféle formátumban készíthetünk: MPEG-1-be, DivX-be, MPEG-2-be, MPEG-4-be hordozható eszközök számára (pl. iPod, PSP) vagy akár közvetlenül DVD-re. Mellékelt szoftverként mindegyikhez a Pinnacle MediaCenter 4-et és a Pinnacle Studio QuickStartot kapjuk. Távirányítót, magyar nyelvű leírást is tartalmazó kézikönyvet, valamint jó néhány tartozékot is rejtenek a dobozok, de itt nagyjából véget is ér a hasonlóság közöttük.

A Hybrid Pro Stick (330e) az egyedüli tuner, amely nem szép nagy papírdobozban érkezett, hanem műanyag csomagolásban, de a Windows Vista-kompatibilitást jelző matrica nem hiányzott róla. A bliszter tartalma: a tuner, távirányító elemekkel, antenna, telepítő CD-k, használati utasítás és egy adapter RCA (videó), jack (sztereó hang) és S-Video jelbemenet számára.

A tuner mérete egy vaskosabb pendrive-éhoz hasonlít, egyik végén levehető kupak takarja a 2.0-ás USB csatlakozót. A hátuljára egy koax bemenet került. Az aljzatba külső vagy a csomaghoz kapott, digitális adás vételére szánt botantennát köthetjük. Utóbbi elég hosszú kábelt kapott, de az erős mágnestalppal nem árt vigyázni, hogy hova rakjuk. Ez a közvetlen bemenet megoldás egyébként nem a legszerencsésebb, mivel a koax kábel – merevsége miatt – csatlakoztatásakor feszítheti a kis tunert az USB-aljzatban. Ezt a problémát egy (például a Hybrid Pro Cardéhoz hasonló) koax átalakító megoldhatná, sőt a koax csatlakozó helyetti kisebb aljzat még a tuner méretén is csökkenthetne.

Oldalt az említett S-Video/RCA/jack kábelcsokor aljzata van. Felül a működéskor világító LED-et, mellette a távirányító infravevőjét találjuk.

A színben megegyező távirányító elég kicsi, fogása sem valami kényelmes, de ujjainkkal jól megtámasztva könnyedén elérhető mind a 25 gomb. A 2, 4, 6, 8 és 5 gombok többitől különböző alakja nem véletlen, ugyanis a jobb alsó ?-et megnyomva a front-endszerű részben ezekkel navigálhatunk a menüpontok között. Az első négy a négy iránynak felel meg, az 5-ös az OK/kiválasztás. A front-end részbe beléphetünk a felső kerek, Pinnacle logóval ellátott gomb megnyomásával is. Alul, a számok alatt vannak a lejátszás, tekerés, megállítás gombjai, valamint a felvételé, amely annyira a borítás szintjéig van süllyesztve a véletlen megnyomás elkerülése miatt, hogy szinte csak körömmel lehet benyomni. Próbánk alkalmával a távirányító legfeljebb 5 méterről működött.

A Hybrid Pro Stick alkalmas digitális és internetes rádióadások vételére is, de FM vevő már nem fért bele. A PAL/SECAM/NTSC jel dekódolását TVP5150AM, az analóg és digitális feldolgozását XC3028A chip végzi.

PCTV Hybrid Pro Card

A Pinnacle természetesen azokra is gondolt, akik notebookjukon szeretnék élvezni az analóg és digitális adásokat, ezért megalkotta a kártya formájú változatokat, a PCTV Hybrid ExpressCardot (320cX) és a PCTV Hybrid Pro Cardot (310c). Az előbbi az újabb noteszgépek 34 mm-es ExpressCard bővítőhelyébe való, míg az utóbbi – amely nálunk járt – a régebbi, de talán többek által használt CardBus szabványt követi.

Nem sokban különbözik USB-s társáétól a lapos tuner körítése, de egy fokkal tartalmasabb. A távirányító a változatosság kedvéért fehér, a mágneses talpú antenna pedig kisebb csatlakozót kapott, de a tuneren található aljzaton így is osztoznia kell a koax átalakítóval. Mivel ez a tuner már rendelkezik beépített rádióvevővel, kapunk egy antennát az FM adások vételéhez is. A kábelcsokorra audiobementként jack dugó helyett sztereó RCA csatlakozók kerültek.

A Hybrid Pro Card notebookból kiálló része végre nem azt a nagy koax aljzatos véget kapta, mint néhány hasonló tuner, így elég vékony maradhatott. Három bemenetet találunk rajta. Balról az első a kompozit és S-Video bemeneteké, a középsőbe dughatjuk az FM rádió antennáját, a jobb szélső pedig a koax átalakítókábel csatlakozója. Tetején az infravevő és szellőzőlyukak látszanak.

A távirányító a színét kivéve teljesen megegyezik a Pro Stickhez kapottal, mintha csak az „inverz” gombra kattintottak volna a készítők.

Az analóg tévéjelet Xceive XC3028, a digitálist Zarlink ZL10353 chipek dolgozzák fel.

PCTV Dual Hybrid Pro PCI Express

A harmadik tuner (3010iX) még egy lapáttal rátesz az eddigiekre, tud újat mutatni. Talán a legfeltűnőbb rajta a két darab antennacsatlakozó. Ezek lehetővé teszik, hogy egyszerre nézzünk két analóg, két digitális vagy akár egy-egy analóg és digitális csatornát – külön ablakokban vagy kép a képben (PiP) módban. Egy antennával is működik a PiP, ilyenkor egyféle adás két csatornáját nézhetjük egyszerre. A csomag tartalma: a tuner, távirányító elemmel, infravevő, belső összekötő audiokábel, S-Video/RCA átalakító, koax fordító, használati utasítás, CD-k.

A kártya PCI Express x1 csatolós, így végre van mivel megtölteni a sokaknál eddig üresen álló foglalatot. A hátsó lapon a következő csatlakozókat találjuk: legfelül az infravevőét; középen a két antennáét, amelyek közül az „Input 1” jelzésű tápellátást is tud biztosítani digitális antenna számára; alul pedig egy S-Video bemenetet, amelyre a mellékelt átalakítóval kompozit videojelet is küldhetünk. Héttűs, így YPbPr vagy RGB komponens jelet is tud fogadni. Csatlakozókból magán a kártyán is van öt. A jobb felső sarokban látható két aljzat a belső, hangkártyával összeköthető audio ki- és bemenet. A mellettük balra található tűkön keresztül a tuner az alaplapra, illetve a bekapcsológombhoz kötve képes lesz felkelteni megadott időben számítógépünket, így tényleg nem maradhatunk le semmilyen műsorról. A jobbra néző, sárga csatlakozón keresztül kompozit vagy S-Video jelet tud fogadni.

Középen helyezkedik el a Philips SAA7126 chip, amely a videojel dekódolását végzi. A beérkező analóg tévéjelet két Philips TDA8275A chip dolgozza fel, a digitálist két TDA10046A. Támogatják a PAL, SECAM és NTSC formátumokat.

Ehhez a tunerhez már egy hagyományos formájú, kézreálló távirányító jár, 42 gumírozott gombbal. A navigáló rész saját, hatalmas gombokat kapott, és rákerült még néhány, a teletextben való böngészést segítő billentyű. A felvétel gombja ezen is kissé be van süllyesztve.

A szoftver, tesztelés

A tunerekhez a Pinnacle PCTV MediaCentert és a Studio QuickStart szoftvereket kapjuk. A QuickStart egy videovágó, -szerkesztő program, amellyel akár DVD-re is elmenthetjük, kiírhatjuk videóinkat. A MediaCenternek a 4.24-es verzióját kaptuk kézhez. Telepítése mérettől függően 10–15 percig is eltarthat, a „teljes” telepítést választva körülbelül 490 MB-ot foglal. Gyors újraindítás után a MediaCenter telepítővarázsló fogadott, ahol a programfrissítések beállítása és a távirányító kiválasztása után meg is indulhatott a csatornapásztázás. Végül egy gyors rendszertesztelés következett, amelyben felmérte számítógépünk teljesítményét. A telepítő és a MediaCenter is magyar nyelvű, de akadnak benne fordítási hibák és hiányosságok. Összesen 20 nyelv közül választhatunk. A tunerek a legjobb minőségű csatornakeresésnél sem találtak meg mindig minden adót; gyors vagy normál módban pedig csak úgy, ha újrafuttattuk a keresést a jelforrást antenna és kábeles üzemmódba állítva is.

A MediaCenter tévénéző és beállítási része két külön program, mégsem futtathatók egyszerre. Ha csak egy csatornát akarunk átnevezni vagy kicsit finomhangolni rajta, a tévénézésből ki kell lépnünk, aztán elindítani a Beállításokat, ott elvégezni a kívánt műveleteket, ezután mehetünk csak vissza az MC-be, szóval kissé körülményes. A MediaCenterben előhozható egy front-endszerű kezelőfelület, vagy ahogy a programban szerepel: „távirányítóval vezérelhető otthon”. Itt említenénk meg azt a zavaró tulajdonságát a PCTV-s távirányítóknak, hogy csak akkor hajlandóak működni, ha a MediaCenter aktív.

A front-end részen, amely tényleg egy médiaközpont, a tévézésen kívül zenét hallgathatunk; ha van a tunerbe integrálva megfelelő vevő, rádiózhatunk; videókat, fényképeinket nézhetjük, és pár egyszerűbb, a beállítások programban is megtalálható dolgot állíthatunk.

A tévéadás rögzítése igencsak le tudja foglalni az erőforrásokat. A mentett formátum kiválasztásánál sok lehetőségünk van: rögzíthetünk DivX-be háromféle minőségben: hordozható készülékre, házimozi-rendszerre vagy kéziszámítógépre szánva, közvetlenül Apple iPodra és Sony PSP-re tölthető változatot is készíthetünk. MPEG esetén DVD, DVD Longplay, SVCD vagy VCD közül választhatunk, és végül rögzíthetünk DVD-re is a Direct-to-DVD funkciónak köszönhetően.

A teletext nagyon gyors, az oldalakról kigyűjti a más lapokra mutató linkeket. Digitális csatorna esetében használható az EPG. Itt a műsorokat csatorna és időpont szerint csoportosíthatjuk; időzített felvételeket is beállíthatunk.

PCTV Hybrid Pro Stick

A képminőség tesztelésénél viszonyítási alapnak az AverMedia Hybrid+FM Volar tunerjét használtuk. Bal oldalon a Volarral készült képek, jobb oldalon a Pinnacle tunerek képmentései láthatóak. A Volar kb. 220–280 kB-os, a Pinnacle eszközök 40–80 kB-os képeket készítettek, így a nagyobb tömörítés is befolyásolja a minőséget.

A Hybrid Pro Stick csatornakeresési ideje tartott a legtovább, de – mint említettük – nem járt teljes sikerrel. Több csatornát is kézzel kellett beállítani. Nagyjából egy másodpercig tartottak a csatornaváltások, közöttük furcsa felvillanások voltak. A tunernek először hangja sem akart lenni, bárhogy próbáltuk, de végül megoldódott ez is. A másik kettőnél ilyen nem fordult elő.

A tuner ugyanúgy fekete csíkokat hagyott kétoldalt, mint a Volar. A kép kontrasztosabb, élénkebb színű, de ez egyébként mindhárom tunerre elmondható (igaz, hogy a Volarnál is állítható az élénkség). Az alul futó betűk viszont sokkal szebbek, nem elmosottak voltak.

Sportnál is hasonló a helyzet, a fű egy kicsit zöldebb, a közönség jobban kivehető, a kapu mögött látszik egy kis pixelesedés.

A rajzfilmes képen, a homogén felületeknél jól látszik a Volarénál kevesebb zajszűrés, a logó eléggé pixeles. A kontraszthatárokon mindkét tunernél voltak kisebb-nagyobb zavarok, ez főleg a bal felső sarokban látszik, az ég és haj határán.

Tesztelés folytatása, értékelés

PCTV Hybrid Pro Card

A Hybrid Pro Cardnál volt a leggyorsabb a csatornaváltás (fél másodperc körül), és ennek a képe lett a legszebb a három tuner közül. A Volaréhoz mérve kicsivel több a zaj, de összességben kevésnek mondható. Itt is élénkebbek voltak a színek, az alsó szöveg sem mosódott el. Szinte egyáltalán nincs fekete keret, viszont a második képpáron, a monitor kereténél és a belső asztalsaroknál vízszintes pixeleződés látszik az éles színhatárokon.

A Volar focis képe élesebbnek tűnt, jobban olvashatóak voltak a feliratok, de a notebookos Pinnacle tuner is jól teljesített. Itt már került a kép aljára egy keskeny, fekete csík.

Rajzfilmes képeknél elérte, és talán meg is haladta a volaros képek szintjét, a homogén felületek elég tiszták lettek. Az Animax logó szokás szerint pixeles maradt.

PCTV Dual Hybrid Pro PCI Express

A PCI Express-es Dual Hybrid híradós képei elég gyengére, zajosra sikerültek. A betűk azért jól látszottak, megint jobbak voltak a Volarnál, és a színek is élénkebbek.

Fociban elég hasonlóak a képek, a Pinnacle-é kevésbé elmosott, zajszűrt, de a keretek ugyanolyan nagyok.

Rajzfilmben a Volarhoz képest erős zajosodás látszott, de a kontúrok élesek maradtak.

Digitális vétel

A digitális képeket a Hybrid Pro Stickkel készítettük. A felületek homogének, a színek rendben voltak, bár kicsit sötétek, ami a fenti monoszkópon jól látszik. Az éles, vízszintes színváltásoknál fűrészfogak látszottak, de összességében a digitális adások minősége megfelelt az elvárásoknak, tehát sokkal szebb volt, mint az analóg.

Értékelés

Tévézéshez jó a Pinnacle MediaCenter szoftvere. A front-end felülettel még kényelmesebb a használata, viszont rengeteg memóriát eszik, a csúcsérték megközelítette a 200 MB-ot. A távirányító csak akkor használható, ha aktív a program, és gyorsgombok (hotkey) sincsenek. A beállítások rész különválasztása nem volt jó ötlet, főleg úgy, hogy egyszerre nem is mennek. Összefoglalva: számos jobb (és néhány rosszabb) megoldást láttunk már.

A Hybrid Pro Stick képminősége nem szárnyalta túl a Volarét, főként a kisebb zajszűrés miatt. A színek élénkek voltak, bár ez állítható paraméter. 22 800 forintos ára az AVerMedia tuner 18 500 forintjával szemben drágának mondható.

A három kipróbált Pinnacle tuner közül egyértelműen a PCTV Hybrid Pro Card képe volt a legszebb, nagyon közel állt az USB-s Volaréhoz, néhol talán le is pipálta azt. 20 500 forintba kerül, más cégek közül (a hazai piacon) csak az AVerMedia kínál hasonló hibrid PCMCIA-s tunert, 18 500 Ft-os áron. A Pro Card tetszett legjobban a Pinnacle eszközei közül, ajánlottat csak azért nem kapott, mert nem ismerjük a nála kétezer forinttal olcsóbb AVerMedia minőségét, notebookhoz használható az olcsóbb AVerMedia Volar, és vezérlőszoftvere nem túl szerencsés.

Érdekes termék a kétszer két tuneres PCTV Dual Hybrid Pro PCI Express. Lényegében két hibrid tévévevő egyben, ráadásul PCI Express x1 foglalatban. Persze 26 000 forint fölötti árát is ehhez méretezték. Nagy kár, hogy képminősége nem volt valami jó, minden esetben a legzajosabb volt a trióból.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés