Android TV: nagyon úgy tűnik, hogy idén is elmarad a forradalom

Android TV

Az Android TV rendszerről tavaly kezdtek szállingózni az első információk, és hamar kiderült, hogy többek között a Philips, a Sony és a Sharp is ezzel a megoldással szereli fel 2015-ös tévéi jó részét. A grafikus kezelőfelület nem módosítható, tehát egyrészt márkától függetlenül minden modellen ugyanúgy néz ki, másrészt pedig akkor sem lehet belenyúlni, ha valakinek nem tetszik benne valami.

Ennek ellenére az előzetes információk alapján ígéretesnek tűnt a dolog, számítani lehetett arra, hogy a telefonon megismert operációs rendszer néhány jó tulajdonságát sikerül majd átültetni a tévés univerzumba. Ráadásul a Philips és a Sharp esetében már mindenképpen ideje volt a váltásnak, mert mindkét cég rémesen elavult szisztémát használt.

Éppen ezért vettük örömmel, hogy a szeptemberi IFA egyik beharangozó rendezvényén, az IFA Global Press Conference 2015 rendezvényen néhány más termék társaságában az első félév Philips csúcstévéjét, az Android TV rendszert futtató 7600 széria egyik tagját is kiállították. Ennek társaságában közel három órát tölthettünk el, ami ugyan nem túl sok, viszont ott volt végig a cég egyik munkatársa, aki segített eligazodni a funkciók, menüpontok között.

Maga a készülék egy teljesen korrekt darabnak tűnik. A háromoldalas Ambilight világosban, erős mesterséges fénynél is egész jól teljesített, sötétben pedig nagyon korrekt és látványos, a tartalomtól függően változó fényglóriát varázsolt a masina köré. A kép minősége rendben volt, de az is tény, hogy csak rövid demó anyagot futtattak rajta, azok pedig mindig megszépítik egy kicsit a valóságot. Mivel egy hangprojektort csatlakoztattak hozzá, így a megszólalásról nem tudunk nyilatkozni, de a Philipset ismerve ezen a téren az átlagosnál jobban teljesít.

Rögtön egy nagy csalódás

A bekapcsolást követően nyilvánvalóvá vált, hogy ezúttal elmaradt a gyökeres megújulás, hiszen az Android TV rendszer csak a netes tartalmak elérését, azok kezelését érinti.  Tehát ellentétben a Samsung és az LG komplex, minden egyes funkciót, paramétert és menüpontot egy nagy egésszé integráló szoftverével, itt inkább csak egy alrendszerről van szó.


Ez még alapvetően nem lenne óriási baj, az viszont igen, hogy a Philips, azaz a TPV mérnökei érintetlenül hagyták az évek óta rengeteget kritizált menürendszert. A hasábos, külsejében is elavult struktúra kezelése kicsit nehézkes, ráadásul olykor hajlamos kitakarni a képernyő nagy részét, néha egyenesen az egészet. Mivel egymás alá ömlesztették az összes menüpontot és szolgáltatást, ezért előfordul, hogy az ideálisnál több ideig tart megtalálni valamit. Viszont azt is meg kell említeni, hogy újdonságként megjelent egy gyorsmenüféleség is, amellyel a legfontosabb kép-, hang-, hálózati és egyéb rendszerbeállítások pikk-pakk elérhetők.

Netes tartalmak,visszalépés a vezérlésben

Eltűnt a mozgásalapú vezérlés

Mivel az Android TV, illetve egészen pontosan a Lollipop operációs rendszer nem támogatja a mozgásérzékelős távirányítók használatát, így ez a szolgáltatás az idei Philips televíziókból kimarad. Ez egyértelmű visszalépés, mert a Magic Remote-hoz hasonló, légiegérként is funkcionáló tavalyi távirányítókkal nagyon jól lehet navigálni a képernyőn. Mikor ezt hallván húztuk a szánkat, a TPV helyszínen tartózkodó munkatársa egyetértően bólogatott, vagyis a jelek szerint ők sincsenek kibékülve ezzel.

A távirányító hátulján azért megmaradt a QWERTY billentyűzet, ami nagyon jól jöhet szövegbevitelnél, és került rá egy mini tapipad is, amit viszont egyáltalán nem sikerült megszokni. Hangalapú vezérlésre nem, de keresésre van lehetőség, legalábbis elméletben, mert ez a funkció itt valamiért nem működött.

De mit tud az Android TV?

Maga az Android TV olyan, mint egy miniportál, ami a különféle netes tartalmak csoportjaira nyit kapukat. Tehát el lehet jutni ezen keresztül a játékokhoz, a különféle ajánlott weboldalakhoz, a már letöltött alkalmazásokhoz, illetve természetesen a Google Play áruházhoz is. Ezen csoportok mindegyike eltérő, markánsan karakteres grafikus kialakítással bír, nehezen lehetne összekeverni őket.

Sajnos az átláthatóságra nem fordítottak nagy figyelmet. Az ikonok ugyan szép nagyok, látványosak, de kitakarják a képernyő nagy részét, és egyszerre csak kevés fér ki belőlük a kijelzőre. A rendszer sebessége elmarad az okostelefonokétól, hosszú másodperceket kell várni az alkalmazások betöltésére, vagy hogy egyáltalán eljussunk az alkalmazásboltba. Viszont az is igaz, hogy fagyást, váratlan leállást nem produkált, de azért elég szomorú, hogy 2015 -ben ezt még pozitívumként kell feljegyezni.

Fontos megemlíteni még az ajánló funkciót, amely a megnézett netes képek, videók, illetve tévéadások, valamint futtatott alkalmazások figyelembe vételével próbálja kisakkozni a felhasználó ízlését, és ennek alapján dob fel olyan tartalmakat, amelyek érdekesek lehetnek számára. Értelemszerűen most nem volt elég idő beidomítani erre, úgyhogy nem tudtuk kipróbálni, hogy ez mennyire működik jól. Az mindenesetre tény, hogy a Panasonicnak volt egy hasonló jellegű szolgáltatása, a My Stream, de az csúnyán besült, és az idei Firefox-alapú tévékből már ki is hagyták.

Alkalmazások

A mozgásérzékelős vezérlés ugyebár kiesett, az érintőképernyő pedig alapból hiányzik, így maradt az apró tapipad az alkalmazások vezérléséhez, ami nem igazán kényelmes megoldás. Úgyhogy hiába az Android legnagyobb erőssége, a brutálisan nagy választék, ezt az előnyt nem tudja teljes mértékig kihasználni a rendszer. A játékok kritikus pontnak számítanak, hiszen ezek iránt óriási az érdeklődés és az igény, nyilván az lenne az ideális, ha a tévén kifogástalanul futnának. USB porton keresztül csatlakoztatható akár Bluetooth technológiára építő kontroller is, ami jelentősen megkönnyíti az irányításukat, a gond a hardverrel van, legalábbis jelen állás szerint.

A népszerű Asphalt 8 nevű autóversenyes játékot próbáltuk ki, és lehangoló volt a végeredmény. A grafika rémes volt, zavaros, pixeles, a sebesség pedig kiábrándító. Gyakorlatilag olyan volt az úgynevezett élmény, mintha színes diákat nézegetnénk. A vállalat munkatársai azonban megnyugtattak, hogy ezen még javítani fognak, nem a végleges verziót látjuk. A kérdés már csak az, hogy ezt mégis mikor fogják megejteni, hiszen elméletileg két hónap múlva már a boltokba kerülnek ezek a modellek is.

Értékelés

A rövid ismerkedés alapján úgy tűnik, hogy az Android TV nem fogja megváltani a világot. Kár, hogy egy komplex, átfogó, szemléletváltással együtt járó, a tv minden egyes porcikáját érintő koncepció kidolgozása helyett leragadtak pusztán a tartalmak kezelésénél. A Philips esetében biztosan igaz, hogy az egész globális kezelőfelületre, illetve annak felépítésére nagyon ráfért volna már egy alapos ráncfelvarrás, de ez megint elmaradt.

Az Android-alapú mobil eszközöknél megszokott, bizonyos korlátok között lehetővé tett személyre szabhatóság is hiányzik, ami nagy kár. 2015-ben az óriási appkínálat önmagában kevés, pláne ha a kezelés nem hibátlan, és az érintőképernyős mobil eszközökre szánt programoknak csak egy része használható. A sebességgel is akadtak kisebb-nagyobb gondok, főleg az autós játéknál, és csak remélni lehet, hogy a hibákat kijavítják, főleg mert itt a grafika sem volt topon. A dolgokat mérlegre téve ki lehet jelenteni, hogy az Android TV csalódást okozott, az előzetes információk alapján többet lehetett várni. Azt fontos kiemelni, hogy ettől még a rendszert használó Sony, Philips és Sharp tévék lehetnek bombajók, de az is tény, hogy e téren elmaradnak az élvonaltól.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés