Pendrive-ok, adattárolók USB 3.0-n

Próba

Korábban megvizsgáltuk, milyen sebességviszonyban van egymással az USB 2.0 és 3.0, illetve megnéztük azt is, hogy az egyes vezérlők kivitelezése mennyit számít. Ma az újak mellett csak korábbi leggyorsabb USB 3.0-s tesztalanyunk eredményeit tüntetjük fel, illetve 2,5 hüvelykes vonalon a SATA, 3,5 hüvelykes vonalon az eSATA, pendrive-oknál pedig az USB 2.0 tudását láthatjuk még. USB 3.0-s méréseinket egy Core 2 Duo alapú, Windows 7 Ultimate operációs rendszerrel ellátott számítógéppel végeztük, ahol az új USB csatlakozó egy NEC vezérlőchippel ellátott, PCI Express 1.0 x1 buszon ülő kártyán lakozott.

Nemhiába SSD az SSD! A Verbatim külső apróságnak – ha csak egy hajszállal is, de – sikerült legyőznie eddigi USB 3.0-s olvasási rekorderünket, bár csak nagyméretű állományok esetében. Szintén jól szerepelt a gyártó 32 GB-os pendrive-ja, a viszonyítási alapnak használt 500 GB-os winchestert jó 20%-kal teljesítette túl. Nem futott ennyire jó kört a 16 GB-os Silicon Power, de azért messze jobban muzsikált USB 3.0-n, mint az előző generáció USB 2.0-n, szóval pendrive-ok esetében megéri fejleszteni.

Legalábbis ami az olvasást illeti... Írásban – különösen kisebb állományoknál – a pendrive-okban használt, szerényebb tudású vezérlő és a kevés memóriacsatorna a szűk keresztmetszet, nem az USB-s átvitel. Bár nem olyan nagy mértékben, mint a pendrive-ok, de a külső SSD is visszaesett írásban, elsősorban a nagyobb állományoknál maradt el a klasszikus merevlemezek mögött. Egy fejlettebb – no meg minden bizonnyal drágább – SSD-s vezérlővel ellátott modell minden bizonnyal jobban muzsikált volna. Kár, hogy a Verbatim külső SSD-t – bármennyire is feszegettük – nem sikerült szétszedni, és kideríteni mi hajtja.

Késleltetésben ismét a flash-alapú tárolók voltak a királyok. Persze egy külső, USB-s használatnál ez a paraméter annyira nem mérvadó.

Értékelés

Ha csak az olvasási sebességet vesszük figyelembe, akkor elmondható, hogy a merevlemezek után a pendrive-ok területén is kiütéssel győzött az USB 3.0 az USB 2.0 elllenében. Megfelelő modellt választva akár háromszoros sebességet is elérhetünk, ami egy többgigabájtos állománynál bizony jól érzékelhető gyorsulást jelent. Írásnál már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Ott az USB sávszélessége mellett a felhasznált vezérlő is nagyban befolyásolja a sebességet. Igaz, hogy a 32 GB-os Verbatim nagy állományokkal átlépte az USB 2.0 nagyjából 30 MB/s-os korlátját, de a Silicon Power Blaze B10-nek ez nem sikerült. Szerencsére az USB 3.0 felára már nem túl magas a pendrive-oknál. A Silicon Power és a Verbatim terméke is csupán egy ezressel drágább USB 2.0-s társaiknál, így a pendrive-oknál ajánlott USB 3.0-ra áttérni, de hogy melyik modellt érdemes választani, ezt nehéz megmondani. Mai tesztalanyaink mindenesetre nem remekeltek írásban.

Érdekes jószág a Verbatim külső SSD-je. Méretben alig nagyobb a pendirve-oknál, de – minden bizonnyal fejlettebb vezérlőjének köszönhetően – lényegesen jobb írási és olvasási számokat produkált. Sajnos, jóval drágább is náluk. A 32 GB-os verzióért 32 000 forintot kérnek, míg az ilyen kapacitású pendrive-ok alig több mint feleennyibe kerülnek. Hasonló a helyzet a Verbatim Store ’n’ Go merevlemezzel is. Igaz, hogy a FireWire 800 nagy ritkaság, és amelyik terméken szerepel az Apple vagy Mac szó, az helyből lényegesen drágább, de egy 500 GB-os külső winchesterért szerintünk így is erős túlzás 32 000 forintot elkérni. Soknak tartjuk a csak USB 3.0-s Mac verzió 28 000 forintját is, amikor 16-17 000 forintért már mindenféle színű, nem maces alternatíva is választható.

rudi

A Silicon Power Blaze B10 pendrive-ot a Bluechip webáruház, a Verbatim termékeket a Verbatim hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés