Hirdetés

Notebookszépségverseny

Processzorok, memóriák



Múlt héten beszámoltunk az AMD 45 nm-es gyártástechnológiával készülő Phenom II processzorainak hazai bemutatkozásáról. Már akkor tudni lehetett, hogy a Core 2 Quadokkal szemben végre versenyképes AMD termékek ára rövidesen csökkenni fog. Erre a hétre a korábban 70 000 forintos Phenom II X4 920 ára 58 000 forint környékére esett. Ez a 2,80 GHz-es processzor teljesítményben megközelítőleg a 2,50 GHz-es Core 2 Quad Q9300 szintjét hozza, mellyel most árát tekintve is pariban van. A versenyt viszont egy nevető harmadik nyerheti meg: pár ezressel olcsóbb náluk a Core 2 Quad Q8300, mely másodszintű gyorsítótára kivételével azonos a Q9300-zal.

Egy hete még 80 000 forintot kóstált a Phenom II X4 család csúcsmodellje, a 3,00 GHz-es 940 Black Edition. Mára ára 67 000 forintra mérséklődött, tehát most nem a 2,83 GHz-es Core 2 Quad Q9550-nel, hanem a 2,66 GHz-es Q9400-zal versenyez. Teljesítménye inkább az utóbbi Intel vetélytárséhoz közelít, de a Q9550 sem sokkal gyorsabb nála. Mi mindenesetre inkább a kistesót választanánk.

Bár a Phenom II-k "nevezéktana" a Core i7 processzorokéra hajaz, teljesítmény tekintetében egyelőre távol áll egymástól a két termékvonal. Ugyanez jellemző az árakra is, hiszen a legkisebb Core i7 920 még mindig 85 000 forintot kóstál, a legnagyobb 965 EE ára pedig meghaladja a negyedmilliót. Hasonló a helyzet a memóriamoduloknál is. Míg a DDR2-t szinte ingyen adják, addig a válogatós i7-hez való, alacsony feszültségű készletek ára elég magas. Kétszer két gigabájt tuningos Corsair DDR2-ért durván 12 000 forintot kérnek, míg a háromszor egy gigabájtos DDR3-1600 szett ára 31 000 Ft. Ha még komolyabb, alacsony késleltetésű, nagyobb hűtőjű Dominator triót szeretnénk, akkor 5-6000 forinttal többet kell fizetnünk. Fajlagosan valamivel jobban járunk a 6 GB-os szettekkel, ugyanis az egyszerűbbért 50 500 forintot, a Dominatorért 63 000 forintot kell kifizetni.

A Corsair legnagyobb konkurense, az OCZ valamivel drágábban kínálja háromcsatornás készleteit. Igaz, a 6 GB-os Platinum DDR3 csomagnak jobb a késleltetése még a Dominatorénál is, de vételára 57 000 forint. DDR3-1600 vonalon késleltetésben az OCZ, árban a Corsair a jobb, de csak pár ezressel. Abszolút sebességben az OCZ a bajnok az alacsony késleltetésű DDR3-1800-as modelljével, amiből 6 GB majdnem 80 000 forintba kerül.

Néhány héttel ezelőtt kipróbáltuk a Samsung új külső merevlemezeit, az 1,8”-os tárat rejtő S1 Minit és a 2,5”-os winchesterrel dolgozó S2 Portable-t. Azóta sajnos tovább romlott nemzeti valutánk, így módosultak a hazai árak. A jelenleg négyféle színben – fekete, fehér, vörös, barna –, 120 GB-os méretben kapható S1 Mini vételára 31 300 Ft. Az S2 Portable a fenti színekben négyféle tárkapacitással érhető el. A legkisebb, 160 GB-os ára 22 500 forint, a 250 GB-osé 26 300 Ft, a 320 gigabájtosé pedig 30 800 Ft. A legnagyobb és legdrágább, 500 GB-os modell 43 500 forintért vásárolható meg.

Akciók, újdonságok

Annak ellenére, hogy a legtöbb hardver ára a jelenlegi gazdasági helyzet miatt emelkedni kezdett, vannak nagyon kellemes csökkenések is. Ilyenekkel rukkolt elő például a Fujitsu Siemens. Amilo Mini netbookját, mely tesztlaborunkban is megfordult, most 100 000 forint helyett 70 000 forintért kínálja. A mininotik között is a kisebbek sorát gyarapító masinában Intel Centrino Atom platform dolgozik 1 GB memória társaságában. Kijelzője 8,9”-os, 1024x600 pixeles, merevlemeze pedig hagyományos winchester, 1,8”-os méretben, 60 GB-os tárkapacitással.

A kellemes tudású ESPRIMO Mobile notebook, a V5555 árát is alaposan megnyeste a Fujitsu Siemens. A 15,4”-os kijelző köré épülő, SiS chipkészletes notebookban a legújabb T3200-as mobil Pentium processzor dolgozik, mely a T2000-es sorozathoz hasonlóan 65 nm-es csíkszélességgel készül, másodszintű gyorsítótára pedig 1 MB, de rendszerbuszát 533 MHz-ről 667 MHz-re gyorsították. Az olcsó ESPRIMO Mobile-ban 2 GB memória, chipkészletbe integrált grafikus vezérlő és 250 GB-os merevlemez dolgozik. A gép kétéves garanciával, de operációs rendszer nélkül most 120 000 Ft helyett 100 000 forintba kerül.

Jelentősen csökkent az ára a picike Primergy TX120 szervernek is. A miniszámítógépekével vetekedő méretű, 340 x 99 x 399 mm-es kiszolgálóban Intel 3000 chipkészlet dolgozik az 1,86 GHz-es, Core 2 architektúrájú Xeon 3040 processzor alatt. Memóriája 2 GB, merevlemezből 2,5”-os SAS modelleket fogad. Maximális fogyasztása 163 watt, hangja pedig csupán 31 dB. Korábban egyéves helyszíni garanciával 197 000 forintért kínálták, most viszont már 144 000-ért elvihető. A csökkenés megfelel egy 73 GB-os, 2,5"-os SAS merevlemez árának.

Újdonságokkal kezdi az évet az Infopatika Kft. Az elsősorban hordozható médialejátszókat forgalmazó cég több érdekes gyártó, például a Cowon, Meizu és iRiver termékeit kínálja, de Alcor néven saját márkát is forgalmaz. Az iRiver két új masinával rukkolt elő, a T5 és a T6 nevű modellel. Az ötös kisméretű, pendrive-nál alig nagyobb jószág. Lejátssza az MP3 és WMA formátumú zenéket, van benne FM rádió, diktafon és stopperóra, de működik egyszerű, USB-s adattárolóként is. Fekete és ezüst színben vásárolható meg, a 2 GB-os modell 12 900 forintos áron. Nagyobb testvére, a T6 is klasszikus formájú, a korábbi iPod nanóra hasonlít. Előlapján 1,8”-os kijelző díszeleg 160x128 pixeles felbontással, alatta pedig érintőgombok sorakoznak. A hatossal már lehet képeket nézegetni és a rádióból felvenni. A fekete készülék tárkapacitása szintén 2 GB, vételára pedig 15 900 ft.

Érdekes újdonság a Revo PICO RadioStation, mely háromféle rádióadás többezernyi csatornáját tudja fogni szerte a világon. A legszélesebb választék Wi-Fi kapcsolaton érkezik az internetről. A Revo információs szerverén több mint tízezer csatorna adatait tárolja, melyek ország, stílus és ábécé szerint is sorba rendezhetők. A második lehetőség a digitális DAB vagy DAB+ vétele, a harmadik pedig a hagyományos FM rádió. Emellett a pici masinának van saját hangszórója, sztereó RCA kimenete és MP3-lejátszót is köthetünk rá. Beépített akkumulátorával 12 óráig képes zenélni. A Revo PICO RadioStation vételára 59 900 Ft.

Notebookszépségverseny I.

Soha nem látott népszerűségnek örvendenek a notebookok. A hordozható gépeket eredetileg arra találták ki, hogy útközben is dolgozni lehessen velük, kezdetben a gazdag üzletemberek drága játékai voltak. Ahogyan a mobiltelefonok, úgy idővel a laptopok is átszivárogtak a hétköznapokba. Ma már úton-útfélen találkozunk velük, felhasználói rétegük is bővült. Mivel lényegében minden gyártó ugyanazokat a hardveres és szoftveres elemeket használja, az ár mellett jelentős szerepe lett a megjelenésnek is. Ha két gépnél egyforma teljesítményt kapnánk egyforma áron és egyforma szolgáltatásokkal, akkor mindenki a neki jobban tetsző modellt választaná, sőt egyeseknek a tetszetős megjelenés fontosabb az extra teljesítménynél, vagy hajlandóak többet fizetni érte.

Tesztjeinkben és a hazai pálya rovatban elsősorban a notebookok teljesítményével és árával foglalkozunk. Külsejüket már csak azért is nehéz megítélni, mert szubjektív dolog, hogy kinek mi tetszik és mi nem. Kíváncsiak vagyunk a kedves olvasók notebookokkal kapcsolatos véleményére, ezért összegyűjtöttünk tíz formatervet, melyek közül szeretnénk, ha mindenki kiválasztaná a neki legjobban tetszőt. A megjelenésre, esztétikumra kívánjuk helyezni a hangsúlyt, ezért kérnénk mindenkit, hogy vonatkoztasson el a gépek technikai paramétereitől, teljesítményétől, árától, esetleg a gyártójával kapcsolatos pozitív vagy negatív tapasztalataitól. Válogatásnál az otthoni felhasználásra szánt modellekre koncentráltunk. Jöjjön hát a tíz versenyző ábécésorrendben!

Acer Gemstone Blue. Első versenyzőnk az Acer általános formaterve, amit otthoni felhasználóknak szánt Aspire modelljeinél alkalmaz. Először majdnem egy éve láthattuk a szélesvásznú, 16:9-es Aspire 6920G és 8920G modelleknél, de azóta minden szinten megjelent az eredeti, világos Gemstone dizájn mellett.

Sokak számára az Apple termékei jelentik a nagybetűs Formatervet, melynél az egyszerűséget és használhatóságot helyezik előtérbe. Kétségtelen, hogy az iPodot, MacBookokat és az iPhone-t is előszeretettel másolják a konkurensei. Az aktuális, alumíniumházas MacBookhoz hasonlót például azóta a HP és a Dell is megálmodott prémium szegmensébe, de korábban az Apple hozta be a fehér színt a laptopok világába.

Formatervezés szempontjából az Asus a legtermékenyebb gyártó. Míg konkurensei rendszerint egy-két jellegzetes dizájnt alkalmaznak összes gépüknél, addig náluk óriási a kavalkád. Talán azért is, hogy az emberek márkán belül tudjanak választani másikat, ha az egyik nem jön be nekik. Jellegzetes Asus forma az F8-é. Felülete fényes, nem egyszínű, hanem textúrázott. Éleinél lankásan ívelt, sötét külsejét pedig krómos elemek és világos belső egészíti ki. A gyártó szerint ez a felület fokozottan karcálló.

Második Asus versenyzőnk a játékos, vagyis "gamer" G sorozat. Elsősorban fiataloknak szánják ezeket a modelleket, melyek a Lamborghini formatervből is átvettek pár elemet, színeik harsányak, formai megoldásaik egyediek.

A kevesebb néha több elvét követi a Dell Studio XPS formaterve, mely nagyon hasonlít a korábbi Studio gépekéhez. A sötét színeket pár világos betét, egyedi zsanér és különböző tapintású anyagok – magnéziumötvözet, szálcsiszolt alumínium, bőr, műanyag – egészítik ki.

Notebookszépségverseny II.

Következő résztvevőnk a Fujitsu Siemens mondhatni általános formaterve. Az IDEO tervezte fekete-fehér, markáns élekkel jellemzett látvány az otthoni felhasználásra készült Amilo 3000 notebookok mellett monitorokon és egyéb kiegészítőkön is megjelenik majd. Élőben találkoztunk már vele, kétségtelen, hogy egyedi, jellegzetes.


Egyelőre még nem kapható a hazai piacon a HP nagyon ígéretes Pavilion dv2 laptopja. A vékony, 12,1”-os monitorú masina fekete és fehér alapszínnel is megjelenik majd. A fényes felületeket krómozott betétek és finom minták egészítik ki.

A Lenovo képviseletében egy szintén otthoni felhasználókat célzó és teljes modellsorozatot felölelő formatervet választottunk. Az IdeaPad Y család egyik érdekessége, hogy több modelljének felső borítása anyagában textúrált. Nem mintákat festettek vagy fóliáztak rá, mint a konkurensek, hanem kidudorodnak az apró részletek. Így a borítás egyedivé válik, és kevésbé látszanak rajta a szennyeződések, mint a fényes felületeken. A szögletes forma és a hangsúlyos zsanérkialakítás is érdekes, akárcsak a nagyobb gépek szokatlan billentyűzete.

Versenyünkben az MSI EX300-as és EX310-es gépe képviseli a hagyományos, notebookos formát, amit a fedőlap színével és autós motorháztetőre emlékeztető ívével bolondítottak meg. Belül a monitor alatti érintőmező kialakítása érdekes.


Végül, de nem utolsósorban bemutatjuk a Toshiba új, általános formatervét, ami az elmúlt évben debütált, és az otthoni felhasználókat megcélzó Satellite laptopoknál látható. Ennél a sorozatnál kapjuk a legtöbb fényes elemet, ugyanis a fedőlap mellett nemcsak a belső borítás, hanem a gombok is fénylenek. Megfigyelhetjük még a fokozatosan sűrűsödő, vékony vonalakat, valamint touchpad hangsúlyos, krómos gombjait és a hangszórókat.



Azóta történt

Hirdetés